Ilustratīvs foto

Nespēks, nejutīgums vai smadzeņu migla var signalizēt par B12 vitamīna trūkumu 4

Par to, vai vitamīni un minerālvielas ikdienā jālieto papildus, zinātnieki vēl lauž šķēpus. Tomēr ir daži vitamīni, par kuriem ārstiem šaubu nav – vajag! Pie tādiem pieder, piemēram, D vitamīns. Taču tas nav vienīgais. Daudzos gadījumos arī B12 papildus uzņemšana ir absolūti nepieciešama.

VIDEO. Šoferis iemūžina sadursmi ar alni – šoferis dzīvnieku pamanīja pēdējā brīdī 21
FOTO. Dārta Daneviča dēla dzimšanas dienā veltī sirsnīgus vārdus Kaupo tētim Artusam Kaimiņam
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus 11
Lasīt citas ziņas

„Ne visiem ir zināms, ka pats populārāks vitamīns – askorbīnskābe jeb C vitamīns – ar B12 „sadarboties” negrib un abu vitamīnu medikamentozo formu lietošana kopā, var samazināt B12 daudzumu organismā,” par vitamīnu lietošanas mazāk zināmajām niansēm pastāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva. “B12 vitamīnam jeb kobalamīnam ir būtiska loma sarkano asinsķermenīšu veidošanā, šūnu vielmaiņā, nervu darbībā un DNS (šūnās esošu molekulu, kas nes ģenētisko informāciju) ražošanā,” vitamīna definējumu sniedz farmaceite. Speciāliste skaidro, ka attīstītajās valstīs, pie kurām pieder arī Latvija, vitamīnu trūkums nav bieži sastopams, jo pārtikas trūkuma mums nav un tās kvalitāte ir augsta. Arī B12 vitamīna deficīts nav izplatīts. Tomēr cilvēkiem, kuri ievēro veģetāru vai vegānu diētu, tāds var rasties, jo augu pārtika šo mikroelementu nesatur. Tāpat gados vecāki un cilvēki ar gremošanas trakta slimībām, kas ietekmē barības vielu uzsūkšanos, arī ir jutīgi pret vitamīna B-12 deficītu.

B12 vitamīna pārtikas avoti ir mājputni, gaļa, zivis un piena produkti. B-12 vitamīns tiek pievienots arī dažiem pārtikas produktiem, piemēram, bagātinātām brokastu pārslām, un tas ir pieejams kā iekšķīgi lietojams uztura bagātinātājs. Ieteicamais B12 vitamīna dienas daudzums pieaugušajiem ir 2,4 mikrogrami. “Jāņem vērā, ka tad, ja B12 vitamīna deficīts netiek kompensēts un ārstēts, tas var izraisīt anēmiju, nogurumu, muskuļu vājumu, zarnu darbības traucējumus, nervu bojājumus un garastāvokļa traucējumus,” brīdina farmaceite.

CITI ŠOBRĪD LASA

B12 deficīta pazīmes

Kā saprast, ka, iespējams, B12 organismā ir par maz? “Pirmkārt, ir jānovērtē sava dzīves situācija,” uzsver Linda Fevraļeva. “Ja esat veģetārietis vai, vēl jo vairāk – ievērojat vegānisku diētu, visticamāk, jums regulāri kursa veidā jāuzņem B12.” Speciāliste gan piebilst, ka tas nebūt nenozīmē, ka gaļas un dzīvnieku izcelsmes produktu iekļaušana uzturā automātiski nozīmē labāku uzturprogrammu – sabalansētu vai, gluži otrādi, gaužām kaitīgu ēdienkarti nosaka pavisam citi faktori, tai skaitā produktu pagatavošanas veids. “Otrkārt, par B12 deficītu var liecināt dažādu simptomu kopums,” stāsta farmaceite, uzskaitot medicīniskajā literatūrā biežāk sastopamās pazīmes.

 • Nejutīgums. B12 vitamīna deficīts var bojāt nervus nosedzošo aizsargapvalku. Tas izpaužas sajūtā it kā rokas un pēdas durstītu ar adatiņām. Tādas slimības kā celiakija, Krona slimība vai citas zarnu slimības var apgrūtināt organismam vitamīna uzņemšanu, veicinot arī nejutīguma izpausmes.
 • Salst vairāk nekā parasti. Ja organismā trūkst B12 vitamīna, iemesls var būt nepietiekams skaits veselīgu sarkano asins ķermenīšu, kas pārvieto skābekli (to sauc par anēmiju). Tas var izraisīt drebuļus un salšanu, īpaši rokās un kājās.
 • Smadzeņu migla. Vitamīna trūkums var izraisīt depresiju, apjukumu, atmiņas problēmas un, galējos gadījumos arī demenci. Tas var arī ietekmēt līdzsvara sajūtu.
 • Nespēks. B12 deficīta gadījumā muskuļiem var pietrūkt spēka. Varat just nogurumu un nespēku.
 • Gluda mēle. Ārsti to sauc par atrofisku glosītu. Sīkās “pumpiņas” uz mēles, ko sauc par papillām, sāk izzust. Mēle kļūst gluda un spīdīga. Šo simptomu gan var izraisīt arī infekcijas, medikamenti un citi apstākļi. Tomēr jāpatur prātā, ka mēle var kļūt jutīga arī B12 trūkuma dēļ.
 • Čūlas mutē. Tās var rasties uz smaganām vai mēles, liecinot par zemu B12 līmeni, anēmiju vai citu slimību. Čūlas parasti izzūd pašas no sevis, taču to dēļ var noplicināties ēdienkarte – cilvēks sāk izvairīsieties no kairinošiem produktiem, piemēram, fermentējumiem, citrusaugļi un garšvielām, tai skaitā garšaugiem. Nozīmīgi aprunāties ar savu ārstu vai farmaceitu, kā risināt šo pagaidu problēmu, lai uzturs būtu vitamīniem bagāts un daudzveidīgs un tā patērēšana nebūtu apgrūtinoša.
 • Gremošanas problēmas. Var zust apetīte, novājēt, vai var rasties problēmas ar vēdera izeju (aizcietējums). Ja B12 trūkums vai tā uzņemšana rada kādu no šīm gremošanas problēmām, iespējams, ārsts to injicēs muskulī, lai būtu drošs, ka organisms vitamīnu absorbē. Dažreiz lielas tablešu devas darbojas tikpat labi. Bet vienmēr jāpatur prātā, ka B12 deficīta simptomi var būt līdzīgi daudzu citu slimību pazīmēm.
 • Sirdsklauves izpaužas biedējoši – sirdsdarbība pēkšņi paātrinās vai izlaiž kādu sitienu. Par šo simptomu ir jārunā ar ārstu, var būt, ka problēma risināma ar vitamīna papildus uzņemšanu.

Iemesli, kāpēc B12 varētu trūkt

Vēlreiz detalizēti par būtiskākajiem B12 vitamīna trūkuma iemesliem.

Ja esiet vegāns. B12 deficīts ir reta parādība, jo organisms to spēj uzkrāt daudziem gadiem. Bet augos šis minerālvielas nav, tādēļ, ja vēlēsities šo diētu ieturēt arī turpmāk, iespējams, būs jāuzņem uztura bagātinātājs.

Vecums. Novecojot, ķermenis vairs tik viegli nespēj absorbēt vitamīnus. Ja jūs tam nepievērsīsiet uzmanību, zems B12 vitamīna līmenis var izraisīt anēmiju, nervu bojājumus, garastāvokļa svārstības un citas nopietnas problēmas. Tāpēc jāpievērš uzmanība visiem simptomiem un jāveic asins analīzes, ja ārsts to iesaka.

Svara samazināšanas operācija. Viena no biežākajām svara zaudēšanas operācijām tiek saukta par “kuņģa apvedceļu”. Pēc operācijas pārtika apiet kuņģa un tievās zarnas daļas. Taču B12 sadalās tieši šajā posmā. Jūsu ārsts, visdrīzāk, uzraudzīs jūsu B12 vitamīna līmeni un ieteiks uztura bagātinātājus vai injekcijas, ja jums tas būs nepieciešams.

B12 vitamīna lietošanas drošība un blakusparādības

“Aptiekas plauktos ir liels vitamīnu B12 saturošo preparātu skaits,” stāsta „Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva. „Tar ir pieejams kā monopreparāts kapsulu vai sūkājamu tablešu veidā, kā uztura bagātinātājs, tāpat tas tiek iekļauts B komplekso vitamīnu sastāvā, kā arī ļoti daudzu polivitamīnu sastāvā. Kopā ar B1 un B6 vitamīniem, B12 vitamīnu pievieno arī bezrecepšu medikamentiem, ko lieto kā papildterapiju nervu iekaisumu saistīto simptomu mazināšanai.”

Lietojot atbilstošās devās, B12 saturoši medikamenti un uztura bagātinātāji parasti tiek uzskatīti par drošiem. Lai gan ieteicamais B12 vitamīna dienas daudzums pieaugušajiem ir 2,4 mikrogrami, ir konstatēts, ka arī nedaudz lielākas devas ir drošas. Tas tādēļ, ka organisma absorbē tikai tik daudz, cik tam nepieciešams, pārpalikumu izvadot ar urīnu. Tomēr pārāk lielām devām var būt blakusparādības, piemēram, reibonis, galvassāpes, trauksme, slikta dūša un vemšana, arī caureja, nogurums un vājums, fiksēti daži tirpšanas sajūtas gadījumi rokās un kājās.

Mijiedarbība ar citiem medikamentiem

Dažas zāles samazina B12 līmeni organismā vai apgrūtina tā uzsūkšanos. “Iegādājoties medikamentus savai hroniskajai slimībai vai arī citus ārsta izrakstītos medikamentus, noteikti pastāstiet farmaceitam par jebkādiem citiem preparātiem, kurus lietojat,” cieši piesaka “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva. “Dariet to pat tad, ja esat informējis arī ārstu, jo var gadīties, ka laika limita dēļ ierobežotajā vizītē nav pilnīgu resursu izpētīt visas iespējamās mijiedarbības, taču farmaceitam ir visaugstākā kvalifikācija un zināšanas, lai izvērtētu šos riskus.” Speciāliste teic, ka jāizmet no galvas kaitējoši vieglprātīgā iedomā “Ak, tas jau tikai vitamīns!” “Neatbilstoša tā lietošana var būtiski ietekmēt ārstēšanas rezultātus,” uzsver Linda Fevraļeva.

Lūk, zāles, kas var mijiedarboties ar vitamīnu B12, samazinot tā spēju absorbēties:

 • dažas antibiotikas;
 • protonu sūkņa inhibitori vai citas kuņģa skābi samazinošas zāles;
 • medikamenti pret peptiskām čūlām;
 • metformīns, ko lieto diabēta ārstēšanai;
 • daži pretiekaisuma līdzekļi, ko izmanto, lai novērstu un ārstētu podagras lēkmes;
 • aminosalicilskābe jeb zāles gremošanas problēmu ārstēšanai.

Arī vitamīni mijiedarbojas, atgādina farmaceite. “Tā – lai izvairītos no mijiedarbības, kas veidojas starp askorbīnskābi un B12 vitamīnu, C vitamīns lietojams divas vai vairāk stundas pēc uztura bagātinātāja, kas satur B12,” padomu sniedz farmaceite.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Publicēts pasaules laimīgāko valstu saraksts. Kurā vietā ierindojas Latvija, bet kurā valstī mīt vislaimīgākie cilvēki?
13 padomi pareizai medikamentu lietošanai. Biežākās kļūdas, un kā no tām izvairīties
“Šobrīd lakmusa papīrs krāsojas gana sarkans, jo ļoti daudz sūdzību.” Slokenberga atklāj, par ko pacienti sūdzējušies visvairāk
atjaunot runasspējas pēc insulta
VIDEO. Šoferis iemūžina sadursmi ar alni – šoferis dzīvnieku pamanīja pēdējā brīdī
FOTO. Dārta Daneviča dēla dzimšanas dienā veltī sirsnīgus vārdus Kaupo tētim Artusam Kaimiņam
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
FOTO. Staro no laimes! Keita Midltone soctīklos publicē kādu ļoti īpašu fotogrāfiju
Latvijas veikalos joprojām agresorvalsts pārtika
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju
pareizi tīrīt briļļu stiklus? Vai drīkst izmantot parastu ūdeni?
Sērga skolās. “Sēž uz poda un pīpē…” Policijas reidus skolās psihoterapeits vērtē kā nevajadzīgus
Saindēšanās – sevišķi bīstama bērniem. Kā praktiski un gudri pasargāt mazākos?
Viss nav tik vienkārši – lai analīžu rezultāti būtu patiesi precīzi, jāievēro virkne nosacījumu
Māra Libeka: Premjeram nav vēlēšanās izvilkt no sava plaukta VM iesniegto mediķu atalgojuma modeli
Alojā slēdz bērnudārzu tikai sešus gadus pēc tam, kad tajā konstatēja paaugstinātu radona gāzes koncentrāciju
“Tie mājieni tika doti!” Bijusī VID Iekšējās drošības pārvaldes darbiniece atklāj, kā tika iespaidota lēmumu pieņemšanā
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Vairākās vietās Latvijā pārspēti gaisa temperatūras rekordi. Kur bija vissiltāk?
Krievijā ierosināta krimināllieta pret Starptautisko krimināltiesu, kas izdeva Putina aizturēšanas orderi
FOTO. Daumants Kalniņš un iemīļotie Valmieras teātra aktieri uz Dzintaru koncertzāles skatuves
Koalīcija vienojas atcelt IIN avansa maksājumu pašnodarbinātajiem
VIDEO. Demija Mūra publicējusi aizkustinošu mirkli no bijušā vīra, aktiera Brūsa Vilisa dzimšanas dienas svinībām
TV personības Roberto Meloni dzīvē noticis ļoti bēdīgs notikums
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Koalīcija vienojas atcelt IIN avansa maksājumu pašnodarbinātajiem
18:19
FOTO. Daumants Kalniņš un iemīļotie Valmieras teātra aktieri uz Dzintaru koncertzāles skatuves
18:14
Vairākās vietās Latvijā pārspēti gaisa temperatūras rekordi. Kur bija vissiltāk?
17:45