Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Personāla eksperte: Vadītājam ir tikpat liela ietekme uz darbinieku garīgo labklājību, kā viņu laulātajiem 9

Autors: PhD. Dace Bole, SIA “CODEX” Personāla direktore

VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija 81
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
Lasīt citas ziņas

2023. gadā kompānijas “Kantar” veiktā pētījuma rezultāti norāda, ka 71% darba ņēmēju ir apmierināti ar savu pašreizējo darbu. Turpat katrs otrais, kā motivāciju saglabāt esošo darba vietu, min tās stabilitāti. Atalgojums, kā viens no būtiskiem apmierinātības kritērijiem, ierindojas tikai ceturtajā vietā. Tas nebūt nenozīmē, ka ir krities algas nozīmīgums. Tas norāda, ka ekonomiskā situācija ir stabilizējusies un darbinieks kļūst prasīgāks pret savu darba devēju, kā prioritātes izvirzot citus, sev būtiskus ieguvumus no darbavietas.

Kā savulaik pamatojis izcilais psihologs Abrahams Maslovs – cilvēks ir spējīgs domāt par kaut ko vairāk un cēlāku tad, ja ir nodrošinātas pamatvajadzības un indivīds ir apmierināts ar savu dzīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

IT nozarē, kur atalgojums jau daudzus gadus ir krietni virs vidējā atalgojuma līmeņa valstī, domāt par ko cēlāku ir starp aizvakardienas uzdevumiem. Gadījumos, kad darbinieks vēlas mainīt darbu un kā sākotnējo iemeslu tam min darba algu, rūpīgi vērojot, nereti atklājam pavisam citu patieso iemeslu. Tas var būt saistīts ar noslodzi, iekšējo mikroklimatu vai citiem izaicinājumiem, bet ne ar finansēm.

Šī iemesla dēļ ir būtiski regulāri pārliecināties par darbinieku labsajūtas līmeni, tostarp – garīgo labklājību, kas nav vienkāršs uzdevums.

Miegs – stabilas nervu sistēmas pamats

Garīgo labklājību ietekmē vairāki faktori, un viens no tādiem ir darbinieku miega kvalitāte. Turklāt svarīgākā ir subjektīvā sajūta, vai no rītiem esam spirgti un enerģijas pilni. Šis aspekts tika iekļauts arī “Codex” darbinieku iekšējā aptaujā.

Miegu rosina nervu sistēma. Tā laikā smadzenes apstrādā visu dienas laikā uzkrāto informāciju un tādējādi sagatavojas jaunai dienai. Proti, viss, ko mēs uzņemam ar redzēto, dzirdēto, lasīto, piedzīvoto vai sajusto tur arī paliek.

Laba miega esamība vai neesamība ir zaļa vai sarkana signālraķete mūsu emocionālajai labsajūtai. Tāpēc ieteikums ir ikdienā domāt un mācīties kritiski atlasīt, kādu informāciju vēlamies uzņemt. Viens no tādiem informācijas avotiem ir arī vadītājs. “The World Economics Forum” viens no šī brīža postulātiem ir “…vadītājam ir tikpat liela ietekme uz darbinieku garīgo labklājību, kā viņu laulātajiem…”.

Līdz ar to, darba devējam un darba ņēmējam ir dalīta, bet vienlīdzīga atbildība šajā kopdzīvē.

Darba devējs ir atbildīgs par vidi, tostarp garīgo labklājību, kurā darbinieki ir uzņemti realizēt savu potenciālu.

Darba devējam jāveicina apstākļi, lai darbinieks spētu sasniegt augstākus un cēlākus mērķus kā profesionālajā, tā arī personīgajā līmenī. Vienlaicīgi darbinieka atbildība ir rūpes par savu garīgo higiēnu. Šādas higiēnas neievērošana ilgtermiņā var atsaukties uz darbu un izpausties kā, piemēram, savu personīgo kompleksu apmierināšana uz citu kolēģu rēķina vai, nespējot pašrealizēties ārpus darba, ambīcijas tiek apkalpotas darba vidē.

Uzņēmuma kontekstā ir svarīgi uzmanību pievērst visaptverošai vadītāju attīstībai, mācot atklāt savus personīgos ierobežojumus un, caur šo prizmu, radot izpratni par darbiniekiem. Sevis iepazīšana grupu līderus padara vairāk empātiskus pret darbiniekiem, kas ir svarīgs priekšnoteikums kolēģu motivēšanai un efektīvam komandas darbam.

PhD. Dace Bole, IT uzņēmuma “Codex” Personāla direktore.
Publicitātes foto.

Glāze vīna var būt trauksmes zvans

Satraucoši ir publiski pieejamie dati, kas Latviju ierindo līderpozīcijā starp Eiropas valstīm alkohola patēriņa ziņā. Šī jautājuma izpētei esam veltījuši arī savu uzmanību uzņēmuma iekšējā aptaujā.

Iekšējā anketēšana ir tikai viens no veidiem, kā uzņēmums vai organizācija var savlaicīgi novērtēt mikroklimatu un garīgās veselības stāvokli kolektīvā. Arī savu darbinieku vērošana ikdienā pierāda savu efektīvitāti ar tik pat labiem rezultātiem. Esam gandarīti, ka mūsu uzņēmuma darbinieku ikdienas pārtikas grozā alkohols ir sastopams reti.

Glāze vīna vai alus vakaros visbiežāk ir sava veida trauksmes zvans, ka darbiniekam ir pārslodze, problēmas ar garīgo veselību vai paaugstināts stresa līmenis.

Lai arī ar alkohola lietošanas problēmu tiešā veidā nesaskaramies, tad pastarpināti rīt tā var ietekmēt ikvienu no uzņēmumiem.

Vērtīborientētas organizācijas izveides pamatlicējs Ričards Barets ir definējis sekojoši: “…darbs ar darbiniekiem ir jāsāk tajā vietā, kuri viņi atrodas šobrīd…”. Tas nozīmē to, ka labi jāpazīst sava darbinieka profils: kas iepriecina, kādas ir pārliecības, kas aizrauj, kas demotivē, kāds ir hobijs, ko lasa, ko skatās u.tml. Tādā veidā veidojas ceļakarte ar norādēm, kā efektīvi strādāt ar attiecīgo darbinieku, atbalstot konkrētas vērtības.

Darbinieku individuālo vērtību noteikšanu atkārtojam ik pēc četriem gadiem un pērn to savā uzņēmumā veicām jau trešo reizi. Mēs darbiniekiem sniedzam to, kas viņiem ir saistoši un vērtīgi. Atbalstot individuālās pārliecības un ietērpjot tās visaptverošas kultūras kontekstā, veicinam darbinieku motivāciju un interesi par dzīvi.

Pieaug tiešā vadītāja loma

Darbinieku emocionālās labklājības jomā arvien būtiskāku lomu ieņem tiešais vadītājs. Šī iemesla dēļ lielu vērību pievēršam grupu līderu apmācībai un izaugsmei, uztverot to kā nepieciešamu investīciju uzņēmuma attīstībā.

Jāsaprot, ka tiešais vadītājs ikdienā komunicē ar darbiniekiem, arī tagad, kad nereti darbs notiek attālināti, un vadītājam ir jāspēj laikus pamanīt iespējamās problēmas ne tikai veicamo uzdevumu kontekstā, bet arī nodarbināto garīgajā veselībā. Vadītājam ir jāspēj orientēt savus darbiniekus uz mērķi un darba jēgu, lai sasniegtu gandarījumu par to, bet vadītāja spēkos nav pieņemt lēmumu par darbinieka pašrealizāciju privātajā dzīvē.

Šiem preventīvajiem pasākumiem ir ļoti liela nozīme, jo cilvēki mūsu reģionā tikai pēdējos gados sāk domāt par garīgo veselību. Tikai tad, ja cilvēks ir apmierināts, pārliecināts par nākotni un spēj koncentrēties veicamajiem uzdevumiem, viņš ar prieku no rīta iet uz darbu un vakarā atgriežas mājās. Depresija, izdegšana, trauksme u.c. ir mūsu laika skaļi vārdi garīgās labklājības kontekstā. Ļoti daudz ko mēs spējam ietekmēt paši un tas ir izaicinājums mūsu briedumam.

Darbinieku labsajūta un profesionāls līderis ir tikpat svarīgi, cik atalgojums.

Runājot līdzībās, automašīnas visu riepu spiedienam ir jābūt noteiktā līmenī un tikai tad auto ir stabils, energo efektīvs, ilgāk kalpo u.tt. Veicinot šādu pašu kompleksu pieeju darbinieka dzīvē, mēs nodrošinām uzņēmuma attīstību un izaugsmi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
VIDEO. Donalda Trampa teiktais piesaistījis plašu uzmanību: eksperti to nosauc par rupju demences pazīmi
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija
Viedoklis
Armands Puče par filmu, ko Valsts drošības dienests “Splendid Palace” aizliedza rādīt: Pamatšķiras podiņš ar sarkano vāciņu
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
TV24
Einars Repše: “Šobrīd ir pilnīga skaidrība, ka karš būs. Diemžēl arī Latvijā, ja nesakaus Putinu tūlīt kaujas laukā”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Krievijas aktīvistam Oļegam Orlovam piespriests divarpus gadu cietumsods, jo viņš atļāvies nosodīt Krievijas iebrukumu Ukrainā
VIDEO. Gadsimta spēle dambretē! Jaunais censonis Maksims Novickis apspēlē Valsts prezidentu
Izskan ziņas, ka nodokļu atmaksas par ārstniecības un izglītības izdevumiem Latvijā vēlas atcelt. Vai tiešām?
Kokteilis
FOTO. Ieskats modes pasaules aizkulisēs: 7 modernākie pavasara nagu dizaini, kas noteikti jāizmēģina
“Ieradusies uzņemšanā, jo tā kā reibstot galva un mūzika skan galvā” – kāda ārsta stāsts par pacientes sūdzībām
Kokteilis
VIDEO. Dons piedzīvojis krasas pārvērtības uzlabotajā un humora pilnajā Eirovīzijas priekšnesumā, kas pāršalcis soctīklus
VIDEO. Mamikins atkal izceļas: Jā, karš Baltijā būs! Krievija to negribēja, krieviem nepatīk karot, bet tam gatavojas pati Baltija
“LMT Interneta sargs” pērn novērsis 41,9 miljonus kberapdraudējumu. Krāpnieki aktīvi izmanto “Spotify”, “Adobe”, “Euronews” un citu zīmolu lietotnes
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
VIDEO. Gadsimta spēle dambretē! Jaunais censonis Maksims Novickis apspēlē Valsts prezidentu
15:15
Mājas
Smalkas vakariņas mājās: pasta ar vistu un brokoļiem – šefpavāra recepte
14:46
Arī trešdien Latvijā gaidāma migla un lietus
14:44