Foto: El Nariz/SHUTTERSTOCK

Plastmasas zobiņi kā paša – ieguvumi, uzlabojot smaidu 0

Izņemamās zobu protēzes, ko tautā vienkārši saucam par platītēm, joprojām ir iecienīts trūkstošo zobu aizvietošanas veids, jo tās ir daudz lētākas par neizņemamajām protēzēm vai implantiem, ar kuriem mākslīgi aizvieto paša cilvēka zobu saknes, tās arī ātri var izgatavot un viegli salabot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
TV24
Tavars: “Bailēs no militāriem draudiem pietiekoši situētas ģimenes pieņem lēmumu pārcelties tālāk no iespējamās frontes līnijas”
“Neviens nezina, kā viņu ārstēt…” izmisusi ģimene lūdz sabiedrības atbalstu mazā Roberta ārstēšanai
Lasīt citas ziņas

Kāpēc svarīgi aizvietot trūkstošos zobus

Ja ilgstoši netiek aizvietoti trūkstošie zobi, tas ļoti deformē sakodienu, pēc tam var būt jāliek arī kroņi, zobi jāsaīsina vai kāds pat jāizrauj, ja zobs ir ļoti sagāzies uz sāniem un tāpēc nav vietas protēzei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt tukšuma vietā pamazām izzūd kaulaudi, jo alveolai jeb ligzdiņai, kurā sēdēja zobs, vairs nav lietojuma, un organisms sāk to pakāpeniski noārdīt, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta zobu protēziste asociētā profesore Anda Slaidiņa.

Diemžēl izņemamā protēze nepasargā no kaulaudu noārdīšanās

(smaganas, reaģējot uz platītes izraisīto spiedienu, spiež uz kaulu, ar laiku liekot tam atkāpties). Tāpēc tik svarīgi, lai protēze ir izgatavota pareizi, lai tā pārklāj pietiekami daudz smaganu un aukslēju, tad tā nekaitēs mutes dobumam – nevarēs izkustināt esošos zobus, ilgtermiņā radīt pastiprinātu žokļakaulu noārdīšanos. Ideāli, ja savu zobu vēl ir pietiekami daudz, tad protēze neradīs pārāk lielu spiedienu uz konkrētu vietu mutē.

Foto: Shutterstock

Gados jauniem cilvēkiem izrautā zoba vietā speciāliste iesaka iespējami ātrāk ievietot implantu – tas apturēs kaulaudu noārdīšanos, jo darbojas līdzīgi paša zobiem – slogo kaulu.

Kā tikt pie protēzes

Lai saņemtu zobu protēzi, jādodas pie protēzista, kurš vispirms ar speciālas masas un tā sauktās nospieduma karotes starpniecību paņems nospiedumu no pacienta mutes, pēc tam pārliecināsies, kā der jau precīzāks nospiedums, tad – kā der no tā pagatavotā protēze, līdz noteiks sakodienu, veiks protēzes laikošanu, un tad tiks izgatavota galīgā protēze.

Foto: Bunwit Unseree/SHUTTERSTOCK

Pēc protēzes izgatavošanas tā ir jākoriģē, līdz der, parasti protēzists ar to tiek galā 2–4 apmeklējuma reizēs. Tas nozīmē, ka pacientam jāierodas uz atkārtotām vizītēm.

Pie augšžokļa protēzes, pat ja tā aizvieto visus zobus, nav grūti pierast, jo protēzes laukums ir liels un tā labi turas. Apakšžoklī, īpaši, ja zobi sen zaudēti un līdz ar to arī žokļakauls sarucis, tas ir daudz grūtāk. Protēze arī nav stabila – ēšanas laikā kustas. Šādās situācijās vienīgais risinājums ir apakšējā žoklī ievietot divus implantus, pie kuriem stiprināt izņemamo protēzi.

Tas ļoti uzlabo dzīves kvalitāti.

Apakšžoklī jācenšas pēc iespējas vairāk saglabāt savus zobus, jo tad varēs veidot lokveida protēzi uz metāla bāzes (pa zobu iekšpusi stiepjas mazs metāla stienītis), kas arī būs pietiekami ērta.

Parasti sintētiskā materiāla protēzes labi kalpo turpmākos piecus gadus, tās var arī labot, ja nolūzusi kāda maliņa vai zaudēts zobs.

Foto – Shutterstock

Ar laiku protēzes zonā kauls samazinās, un protēze var kļūt neatbilstīga stāvoklim mutes dobumā, tad nepieciešams izgatavot jaunu. Ja tomēr stāvoklis ir labs un arī zobi nav īpaši nodiluši, no platītes iekšpuses var izņemt veco plastmasu un tās vietā ielikt jaunu, pielāgojot to esošajam stāvoklim mutē. Tas ir gan lētāk, gan nerodas pro­blēmas ar pierašanu.

Tāpat var rīkoties situācijās, ja mutē pastiprināti veidojas čūlas (bieži vien protēze ir iesēdusies un maliņas par garu).

Reklāma
Reklāma

Kā pierast pie platītes

Sākumā, lai ātrāk pierastu pie izņemamās protēzes, to vēlams atstāt mutē arī pa nakti. Taču mutes gļotāda nav paredzēta ilgstošai saskarei ar plastmasu, tāpēc gļotādai jāļauj atpūsties un protēze pa nakti jāņem ārā. Pētījumi liecina, ka naktī (6–8 stundas) mutei jāļauj atpūsties no platītes, lai gļotādas sīkie asinsvadi netiktu pastāvīgi nospiesti, nodrošinātu labāku asinsapgādi un smaganām piekļūtu siekalas, kas ir dabisks dziedinātājs un attīrītājs. Atsevišķos gadījumos, lai saglabātu nemainīgu sakodienu, zobārsts var ieteikt to paturēt mutē arī pa nakti.

Modernās izņemamās protēzes var glabāt arī sausā vidē, nevis ūdenī, kā to lika darīt agrāk.

Ja tomēr neizdodas pierast pie jaunā izstrādājuma, tam var būt vairāki iemesli. Piemēram, protēze nav pareizi izgatavota, neatbilst reālajam stāvoklim mutē, ir pārāk maza, un tās izdarītais spiediens uz mazu laukumu smaganu, kurā nav savu zobu, ir ļoti liels, tas traucē pierast, tās malas ir par garu (to var labi koriģēt) utt. Šādos gadījumos atkārtoti jāapmeklē protēzists, līdz situācija tiek atrisināta.

UZZIŅA

• Gan savi balsta zobi, gan izņemamās protēzes ļoti rūpīgi mehāniski jātīra, lai izsargātos no sēnīšu veidošanās mutē, no gļotādas iekaisuma. Plastmasa ir poraina, tāpēc ar vienkāršu noskalošanu zem ūdens strūklas nepietiks. Ja nepieciešams, platītes dezinficēšanai aptiekās pieejamas speciālas ūdenī šķīstošas tabletes.

• Ja platīte ir daļēja un mutē ir arī paša zobi, tie jātīra ar citu suku. Arī tiem, kam nav saglabājies neviens paša zobs, no rīta pirms protēzes ielikšanas mutes gļotāda jānotīra ar mīkstu saru suku, bet mēle – ar speciālu skrāpīti. Tas pasargās no nepatīkama aromāta, estētiskām plates pārmaiņām, audu iekaisuma, zobakmens, sēnīšu infekcijām.

• Smaganas ieteicams masēt ar zobu suku un īkšķi apļveida kustībām vai viegli padauzot, lai veicinātu asinsriti un attālinātu kaula atrofēšanos.

• Ja veselības problēmu vai lietoto medikamentu dēļ pietiekami neizdalās siekalas un sausums traucē platītei labi turēties, to var novērst ar speciālu gelu jeb mākslīgajām siekalām.

• Bez īpašas vajadzības nav ieteicams izmantot fiksējošo līmi, kuru ir grūti notīrīt un kuras atliekās mēdz iemitināties nevēlami mikroorganismi. Tā arī rosina smaganu ātrāku atrofiju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.