Par attālinātu ārsta konsultāciju nav jāmaksā pacienta iemaksa.
Par attālinātu ārsta konsultāciju nav jāmaksā pacienta iemaksa.
Foto: LstockStudio/SHUTTERSTOCK

Reto slimību izmeklējumi, paliatīvā aprūpe, vakcinācija pret gripu: ko nākamgad sola veselības aprūpe? 14

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

Jaunajā gadā veselības aprūpei papildus atvēlēti 130,5 miljoni eiro, no tiem 55 miljoni paredzēti veselības aprūpes pakalpojumu apjoma un klāsta palielināšanai. Lai gan 2022. gadā veselības aprūpes budžeta kopējais apjoms pārsniedz pusotru miljardu eiro, Latvija joprojām ir starp valstīm, kurās, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, tas ir vismazākais.

Prioritāte – onkoloģija

No papildu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai pieprasītajiem 187 miljoniem eiro nākamajam gadam piešķirta vien trešā daļa – 55, lielākā daļa jeb 30 miljoni paredzēti onkoloģisko slimību diagnostikai un ārstēšanai, tajā skaitā, lai samazinātu pacientu līdzmaksājumus par papildu izmeklējumiem pēc vēža skrīninga, radioķirurģijas un stereotaktiskās staru terapijas piejamībai, ķīmijembolizācijai, kā arī krūšu rekonstrukcijas operācijām sievietēm, kurām veikta mastektomija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ievērojami palielināts valsts kompensējamo zāļu klāsts, bet inovatīvie medikamenti būs pieejami lielākam skaitam pacientu – šim mērķim paredzēti 20 miljoni eiro. No nākamā gada par nepieciešamību veikt valsts organizēto vēža skrīningu saviem pacientiem atgādinās arī ģimenes ārsti, profilaktiskajās apskatēs izvērtējot arī onkoloģisko slimību risku.

Liels panākums ir krūts rekonstrukcijas operāciju atjaunošana, par ko jau sen cīnījās pacientu organizācijas. 15. pacientu organizāciju konferencē, kas notika pagājušās nedēļas nogalē, Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka informēja, ka no nākamā gada šādas valsts apmaksātas operācijas būs pieejamas ne tikai jaunajām krūts vēža pacientēm, bet arī tām sievietēm, kurām mastektomija veikta iepriekšējos gados.

Operācijas plānots veikt Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un Stradiņos, bet informācija par pieteikšanos krūts rekonstrukcijas operācijām būs atrodama gan šo slimnīcu, gan Nacionālā veselības dienesta interneta vietnēs, gan klientu apkalpošanas centrā.

Ja mastektomija veikta agrāk, pacientēm vispirms būs nepieciešama ķirurga konsultācija, lai pieņemtu lēmumu, vai operāciju iespējams veikt, kādā apjomā un vai nepieciešami papildu izmeklējumi.

Konsultācijas arī attālināti

No pieciem miljoniem eiro, kas papildus piešķirti iedzīvotāju psihiskās veselības nodrošināšanai, tiek apmaksātas arī psihologa vai psihoterapeita konsultācijas. Lai tās saņemtu, vispirms jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, kurš izvērtēs pacienta sūdzības, piemēram, par trauksmi un nomāktību gan pandēmijas ierobežojumu, gan sociālo vai finansiālo ap­stākļu dēļ, un izrakstīs nosūtījumu 5–10 speciālista konsultācijām, kuras, starp citu, iespējams saņemt arī attālināti – pa tālruni vai tiešsaistē.

“Pandēmijas laikā attīstījušās attālinātās konsultācijas. Visbiežāk Latvijas iedzīvotāji tās izmantojuši saziņā ar savu ģimenes ārstu. Lai saņemtu šādu konsultāciju, vispirms vajag sazināties ar praksi, vienoties par to, kāda palīdzība ir nepieciešama, un noskaidrot, vai to iespējams saņemt attālināti, piemēram, pa tālruni, skaipā, vai tomēr klātienē. Šī gada deviņos mēnešos ģimenes ārstu prakses sniegušas 1,6 miljonus šādu neklātienes konsultāciju,” stāsta Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.

Reklāma
Reklāma

Lai saņemtu valsts apmaksātu attālinātu speciālista konsultāciju, nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums, ja vien ārsts nav tiešās pieejamības speciālists, piemēram, psihiatrs. Vēršoties ārstniecības iestādē, pacientam jānorāda, ka viņš vēlas saņemt konsultāciju attālināti, savukārt speciālists izvērtē, vai šajā gadījumā ir iespējams sniegt pilnvērtīgu pakalpojumu, piemēram, pacients jau iepriekš bijis pie šī ār­sta klātienē.

Konsultācijas laikā ārsts var izrakstīt arī elektroniskās receptes nepieciešamo medikamentu saņemšanai. Protams, ja veselības problēmas risināšanai nepieciešama pacienta apskate, kaut kādu manipulāciju veikšana, piemēram, vēdera palpācija, auskultācija, asinsspiediena mērīšana, speciālists jāapmeklē klātienē.

NVD dati liecina, ka šī gada deviņos mēnešos speciālisti kopumā snieguši 134 000 attālinātas konsultācijas. Par tām dienests ar ārstiem norēķinās pēc noteiktiem tarifiem, bet pacientiem par neklātienes konsultāciju nekas nav jāmaksā, jo valsts sedz pacienta līdzmaksājumu.

Uzlabojumi pacientiem 2022. gadā

* personām ar noteiktu 2. invaliditātes grupu no 2022. gada 1. janvāra tiks segtas pacienta iemaksas par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem (piešķirts 8,1 milj. eiro);

* pieejama vēl 22 reto slimību, tajā skaitā cistiskās fibrozes, medikamentozā ārstēšana, ieviesti papildu izmeklējumi;

* plašāka epidurālās anestēzijas pieejamība dzemdībās;

* plašākai vakcinācijai pret gripu (1,8 milj. eiro) papildus jau esošajām riska grupām valsts apmaksātu vakcīnu šajā sezonā var saņemt arī ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbinieki un vispārējās izglītības iestāžu pedagogi;

* gripas vakcīnas var saņemt arī pret Covid-19 vakcinācijas punktos;

* valsts apmaksāta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) tiks nodrošināta ne tikai 12 gadus vecām meitenēm, bet arī zēniem;

* grūtnieču un pusaudžu vakcinācija pret garo klepu;

* Pusaudžu resursu centra septiņu filiāļu izveide Latvijas reģionos;

* agrīna autiska spektra traucējumu ­diagnostika bērniem;

* gada nogalē tiks pabeigta Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra celtniecība Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā;

* paliatīvās aprūpes pieejamībai – 4,6 milj., tajā skaitā valsts apmaksātām speciālistu mājas vizītēm;

* sociāli neapdrošinātiem iedzīvotājiem līdz 2022. gada beigām joprojām būs tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus neatkarīgi no veiktajām veselības apdrošināšanas iemaksām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.