Ilustratīvs foto

Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes 3

Vispirms ir jānosaka, vai asinīs ir paaugstināts glikozes līmenis. Otrkārt, urīnceļu infekciju var provocēt stress, it īpaši bailes. Sievietes veselību iespaido arī hormonu svārstības. Sievietes mikroflorai „netīk”arī asas garšvielas skaidro ģimenes ārste Vilena Šumska. Aptiekā var iegādāties fitolizīna pastu un probiotiskos preparātus, kas domāti ievietošanai makstī. Ja fitolizīns nelīdz (parasti uzlabojumam jābūt tajā pašā dienā), tad ir vēlams vērsties pie ārsta, norāda „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas

Kāpēc sievietēm biežāk nekā vīriešiem

Lielākā daļa sieviešu kaut reizi mūžā ir saskārušās ar šo kaiti. Tā kā sievietēm urīnizvadkanāls ir īsāks nekā vīriešiem, baktērijas ātrāk sasniedz urīnpūsli. Kā riska faktori saslimšanai ar urīnceļu infekcijām ir jāmin nepareiza intīmā higiēna (apmazgāšanas laikā bakteriālo floru no zarnu trakta ienes urīnceļos), aktīva dzimumdzīve, spermicīdu lietošana, jauns dzimumpartneris.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nekomplicēta jeb nesarežģīta urīnceļu infekcija (UCI) var skart dažādus urīnceļu posmus/līmeņus, un to var izraisīt dažādas baktērijas. Infekcijas smagumu ietekmē gan patogēns izraisītājs, gan pacienta vispārējais veselības stāvoklis, piemēram, blakusslimības, skaidro ģimenes ārste.

Tātad nekomplicēta UCI var būt:

  • cistīts (urīnpūšļa iekaisums);
  • pielonefrīts (nieru bļodiņas iekaisums);
  • rekurenta (tāda, kas atkārtojas) infekcija.

Cistīts

Ja ir sūdzības par akūtām sāpēm urinējot, biežāku urināciju, izmaiņām urīna krāsā, sāpēm vēdera lejasdaļā, tas ir cistīts. Tas ir urīnpūšļa iekaisums, infekcija. Šī kaite parasti attīstās tad, kad kaitīgās baktērijas caur urīnizvadkanālu nonāk urīnizvadsistēmā. Tur šī baktērija pielīp urīnpūšļa sieniņai un sāk vairoties. Cistītu nedrīkst ielaist, jo infekcija ātri var izplatīties līdz nierēm. Būtiski uzsākt terapiju nekavējoties, norāda ģimenes ārste.

Vairumā gadījumu slimības izraisītājs ir tā sauktā zarnu nūjiņa. Ārsts nosaka diagnozi, pieņemot pacientu klātienē. Ja ir aizdomas par urīnpūšļa infekciju, veic urīna analīzi, lai noteiktu, vai urīnā ir baktērijas, asinis, strutas. Diagnozes precizēšanai vat izmantot cistoskopiju. Pārbaudes laikā caur urīnizvadkanālu urīnpūslī ievieto cistoskopu un iegūst nelielu audu paraugu (biopsija) laboratorijas analīzei. Biopsija, visticamāk, nebūs nepieciešama, ja tas ir pirmais cistīta simptomu gadījums.

Vizuālā diagnostika var būt nepieciešama, ja cistīta simptomi ir, taču infekcija nav konstatēta. Ultrasonogrāfija var palīdzēt atklāt citus iespējamos urīnpūšļa iekaisuma cēloņus, piemēram, audzēju vai strukturālu anomāliju.

Cistītam rekomendē pretmikrobu ārstēšanu.

Jādodas pie ģimenes ārsta

  • Ja ir iepriekšminētās sūdzības, kas nav pazudušas trīs un vairāk dienu.
  • Ja simptomi nav pazuduši jau pēc saņemtas ārstēšanas.

Papildus zālēm ārstēšanā palīdzēs atbilstoša režīma ievērošana: šķidruma lietošana, izņemot kafiju, saldinātus dzērienus, alkoholu, izvairīšanās no seksa, siltuma saglabāšana vēdera lejasdaļā. Ir jāseko urinācijai (vai sāpes urinācijas laikā ir mazinājušās, kāda ir urīna krāsa). Akūta cistīta ārstēšanas galvenais pamatprincips ir dienā izdzert vismaz 2–2,5 litrus silta šķidruma. „Vislabāk ārstniecisko augu tēju, kas labvēlīgi ietekmē urīnceļus, – miltenes lapas, brūklenes lapas, bērza lapas un pumpuri, Islandes ķērpis, kumelīte, tīruma kosa. Šīs tējas labi noder urīnpūšļa skalošanai, tā mazinot kaitīgo baktēriju koncentrāciju un atbrīvojot organismu no toksīniem, palīdz pilnvērtīgi strādāt nierēm, kurām cistīta gadījumā ir papildu slodze,” paskaidro farmaceite Ieva Virza.

Lietojot kompleksās tējas urīnceļu veselībai, kuru sastāvā ir ārstniecības augi ar urīndzenošām īpašībām un pretiekaisuma iedarbību, mazināsies arī spazmas.

Lieliska alternatīva ārstniecisko augu tējām ir augu ekstrakti, ko aptiekā var iegādāties gan kapsulu, gan tablešu, gan pastas veidā. To sastāvā ir vēl plašāks ārstniecisko augu spektrs: vārpatas sakneņi, dzeltenās zeltgalvītes laksti, lupstāja saknes, pētersīļa saknes, grieķu trigonellas sēklas, maura sūrenes laksti un parastais plikstiņš.

Lielisku profilakses un ārstnieciskais līdzeklis ir dzērveņu ekstrakts. Tas kā viens no galvenajiem urīnceļu iekaisuma profilakses līdzekļiem minēts arī Eiropas Urologu asociācijas vadlīnijās. Dzērveņu ekstrakts aptiekā pieejams gan monopreparāta veidā – tablešu, kapsulu, sīrupa un mikstūras formā, gan arī kompleksajos preparātos kopā ar citiem ārstniecības augiem. Dzērveņu ekstraktā esošās vielas kavē baktēriju pielipšanu urīnceļiem un urīnpūšļa gļotādai, tādējādi mazinot vai novēršot iekaisuma rašanos. Dzērveņu ekstraktu nepieciešams lietot arī tad, ja urīnceļu iekaisums atkārtojas bieži vai ir hronisks.

Ja ārstēšanu sāk laikus un ievēro visus ārsta vai farmaceita norādījumus, urīnceļu infekcija parasti pāriet bez sarežģījumiem.

Pielonefrīts

Ja ir sūdzības par augstu temperatūru ar drudzi, sāpēm nieru apvidū, sliktu dūšu, vemšanu, urinācijas traucējumiem, tas, iespējams, ir pielonefrīts. Šajā gadījumā ir nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Ja sūdzības atkārtojas trīs reizes gadā vai divas reizes pusgadā, tā ir rekurenta (tāda, kas atkārtojas) infekcija.

Iespējamie profilakses varianti:

  • profilakse ar probiotiskiem līdzekļiem, dzērveņu kapsulām, D-mannozi;
  • pretmikrobu zāles.

Vai var būt baktērijas urīnā (asimptomātiska bakteriūrija) un neizraisīt sūdzības?

Jā, tā mēdz būt. 1–5% sieviešu līdz menopauzes vecumam var atrast baktērijas urīnā. Vecākām sievietēm vai sievietēm ar blakusslimībām tās var noteikt biežāk. Šis stāvoklis veselai sievietei neizraisīs nieru slimību vai bojājumu. Šādos gadījumos ārstēšana nav nepieciešama.

Riska faktors – pašārstēšanās

Ja ir problēmas ar urīnceļu veselību, noteikti ir ieteicams konsultēties ar ārstu. Nevajadzētu pēc sava prāta mēģināt sadabūt un lietot spēcīgas iedarbības medikamentus, ar ko ārstē urīnceļu infekcijas. Zināms, ka dzērveņu sula satur vielas, kas iznīcina nevēlamās baktērijas un neļauj tām piestiprināties urīnceļu sieniņām, tā novēršot to vairošanos un slimību attīstību. Taču šīs vielas pašā sulā nav tik daudz, lai to varētu uzskatīt par ārstniecības līdzekli. Proti, jūs nevarat izdzert tik daudz nesaldinātas sulas, lai savāktu vajadzīgo vielas līmeni. Dzērveņu vietā labāk lietot uztura bagātinātājus, līdztekus dzerot daudz šķidruma, kaut vai uz dzērveņu sulas bāzes, lai drošāk! Kā papildu ārstēšanās līdzekli var izmantot ārstniecības augus. Urīnizvadceļu veselības uzturēšanai palīdz bērzu lapas, ceļteku lapas, panātre, kosas laksti, brūklenes lapas, rudzupuķe, milteņu lapas u. c.

Arī rutīnā ir spēks

Ir vairāki nosacījumi, kurus ievērojot rūpes par intīmo zonu kļūs par sievietes ikdienas rutīnu tik ātri, ka viņa pat to nepamanīs.

  • Pēc iespējas biežāk jāmazgā rokas.
  • Jācenšas valkāt kokvilnas, nevis sintētisko apakšveļu.
  • Jāmēģina nelietot dušas želeju vai ziepes, kas bagātas ar smaržvielām. Tās var kairināt jutīgo ādu ap maksts atveri, kas palielina
    infekcijas risku.
  • Mēnešreižu starplaikos, ja nepieciešams, vari lietot ieliktnīšus, lai nodrošinātu tīrību un svaigumu.
  • Rokas mazgā gan pirms, gan pēc higiēnisko pakešu nomaiņas.
  • Intīmo zonu mazgā ar siltu ūdeni reizi dienā.
  • Vienmēr, kad ir nepieciešamība doties uz tualeti, tas ir jādara, cik vien drīz iespējams. Jo ilgāk urīns atrodas urīnpūslī, jo vairāk baktēriju tajā uzkrājas un var radīt urīnceļu infekciju.

Uzmanību – pārmaiņas!

Izdalījumi no maksts, kas ir caurspīdīgi un bez smaržas, ir normāla parādība un ir visām sievietēm. Izdalījumiem ir jābūt. Tie gādā par maksts un mazo kaunuma lūpu gļotādu, kam vienmēr jābūt mitrai. Izdalījumi atkarīgi no hormonu sistēmas aktivitātēm, tāpēc menstruālajā ciklā to daudzums un konsistence vienmēr mainās. Rūpīgi jāseko līdzi tam, vai izdalījumos parādās kādas pārmaiņas. Pastiprināta uzmanība jāpievērš, ja gļotainie izdalījumi no maksts ir:

  • ar nepatīkamu smaku;
  • lipīgi, biezi;
  • dzeltenā vai tumši brūnā krāsā;
  • izraisa niezi vai dedzinošas sajūtas.

Vislabāk – tīrs ūdens

Sievietes makstij piemīt pašaizsargājošas un attīrošas īpašības. To nodrošina noteikts skābes līmenis (pH 3,5–4,5) un mikroflora, par kuras veselību gādā pienskābās baktērijas (normāli – ap 70%). Tāpēc pilnīgi pietiek, ja intīmās vietas apmazgā ar tīru ūdeni, jo tas ir visnekaitīgākais maksts videi.

Pamatproblēmas UCI ārstēšanā

  • Pacients nepareizi lieto zāles (nepareizas devas un nepareizā ilgumā).
  • Neseko ārsta rekomendācijām.

Ko pašas sievietes var darīt, lai mazinātu UCI risku

  • Pareizi apmazgāt intīmo zonu, t.i., sākot no priekšpuses.
  • Ievērot intīmo higiēnu pirms un pēc seksuālā kontakta;
  • Pēc seksuālā kontakta pēc iespējas ātrāk iet uz tualeti urinēt.
  • Sekot hidratācijai, dzert ūdeni.
  • Dot priekšroku dušai, nevis vannošanai.
  • Sekot, lai apakšveļa būtu tīra un sausa (bieža veļas vai biksīšu ieliktnīšu maiņa).
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
Pēteris Apinis par murgu, kas šodien sāksies: 140 miljoni aizies parādu dzēšanai, un jauniem kovidvakcīnu iepirkumiem un veco utilizācijai
Jākārto eksāmeni? Tev viss izdosies!
ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
Kā izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Kāpēc reto slimību ārstēšanai piešķirts 10 reizes mazāk finansējuma nekā paredzēts? Dienas intervija par retajām slimībām ar Vladislavu Marāni
Olšūnu ziedotājas stāsts: “Paliksi neauglīga! Iedomājies, cik daudz līdzīgu bērnu tev pa pasauli skraidīs!”
Šī gada pirmajos trīs mēnešos pie dežūrārstiem pacienti vērsušies 6387 reizes
Neredzamais sargkareivis: kā noteikt un nostiprināt personīgās robežas?
Menopauze – kā uzlabot pašsajūtu
stiprināt ādas “superspējas”? D vitamīna sintezēšana tikai viens no ādas varoņdarbiem
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
18:22
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
18:00
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
17:33