Ilustratīvs foto

Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties 1

Dažkārt ir situācijas, kad vienīgais risinājums, lai nodrošinātu urīna izvadīšanu no organisma, ir urostoma – pie ķermeņa piestiprināts maisiņš, kurā uzkrājas urīns. Urostoma var būt nepieciešama, ja urīnpūslis slimības vai veiktās operācijas dēļ funkcionē nepietiekami vai nemaz. Nepatīkams sarežģījums ikdienas dzīvē? Jā, taču, veicot atbilstošu regulāru aprūpi, ar urostomu var tīri labi sadzīvot. Jūrmalā, Veselības centru apvienības poliklīnikā Dubulti tagad ir izveidots jauns urostomas un urīnpūšļa katetra aprūpes kabinets.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Ziņa par to, ka turpmāk būs jādzīvo ar urostomu, nav nekā iepriecinoša, tomēr šī medicīniskā iespēja izvadīt no organisma urīnu un tātad – atkritumvielas – dod iespēju turpināt dzīvot, turklāt gluži normāli.
“Cik lielā mēra urostoma ietekmēs cilvēka ikdienas dzīves kvalitāti, viņa paradumus, darbu vai, piemēram, vēlmi ceļot, ir atkarīgs no katra paša. Saprotams, ka šis maisiņš urīna uzkrāšanai pie vēdera vai sāniem radīs kādas neērtības. Uzzinot, ka nāksies dzīvo ar stomu, dažu pacientu pārņem panika, tikmēr kāds cits pieņem šo realitāti, dzīvo pilnvērtīgu dzīvi un pat ceļo. Ierobežojumu gandrīz nav,” saka VCA poliklīnikas Dubulti urologs Juris Plonis.

Kur tieši izveido urostomu?
Urologs norāda, ka urostomas ir dažādas un var atrasties gan uz vēdera, gan sānā. “Ja pacientam ir urīna aizture, kas parasti rodas prostatas slimību dēļ, tiek izveidota perkutānā cistostoma. Viena dūriena operācijas laikā caur vēdera priekšējo sienu, apejot urīnizvadkanālu, urīnpūslī ievada katetru, kas nodrošinās urīna izvadi. Dažreiz urīnpūslī iedurt nav iespējams. Tad katetru ievieto nierē, sānā izveidojot nefrostomu. Mēdz būt gadījumi (galvenokārt audzēja dēļ), kad pacientam nākas izņemt urīnpūsli. Tad no zarnas veido mākslīgo urīnpūsli – rezervuāru, ko piešuj pie vēdera priekšējās sienas.”
Cistostomas nepieciešamība visbiežāk izveidojas, jo ir apakšējo urīnceļu mehānisks vai funkcionāls šķērslis – nosprostojums zem urīnpūšļa līmeņa, kas traucē iztukšot urīnpūsli. Nosprostojuma veidošanos var izraisīt labdabīgas vai ļaundabīgas prostatas un urīnizvadkanāla slimības.
Nefrostoma izveides nepieciešamības iemesls var būt onkoloģiska slimība, nierakmeņu slimība vai apakšējo urīnceļu nosprostojums, ja to nevar novērst ar cistostomas palīdzību.
Cistektomijas jeb ķirurģiskas urīnpūšļa izņemšanas iemesls galvenokārt ir vēlīni atklāts ļaundabīgs audzējs vai, ievērojami retāk, labdabīga slimība. Urostomai ir svarīga loma – nodrošinot urīna izvadīšanu no organisma, tā var pasargāt no nieru mazspējas attīstības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pacienta portrets – sieviete vai vīrietis?
Urostomas pacienti galvenokārt ir cilvēki gados, tomēr nav izslēgts, ka urostoma nepieciešama arī jaunākam – darbspējas vecuma cilvēkam. Biežākais iemesls – urīnpūšļa vēzis. Veselības statistikas datubāze atklāj: 2019. gadā pirmo reizi urīnpūšļa vēzis diagnosticēts 74 pacientiem vecumā līdz 60 gadiem.
Ar urīnpūšļa vēzi, kā dēļ urīnpūslis jāizņem, vīrieši slimo četras reizes biežāk nekā sievietes. Cistostoma sievietēm tiek veidota ārkārtīgi reti, savukārt ar nefrostomu un mākslīgo urīnpūsli nākas sadzīvot gan sievietēm, gan vīriešiem.
“Lielai daļai pacientu urīna savākšanas maisiņi būs nepieciešami visu turpmāko dzīvi. Mēdz būt gadījumi, kad izdodas atjaunot dabīgu urīna atteci (piemēram, likvidējot apakšējo urīnceļu nosprostojumu vai izārstējot nierakmeņu slimību) un atbrīvot pacientu no cistostomas vai nefrostomas, taču tikai ar nosacījumu, ka urīnpūslis nav izoperēts pilnībā,” stāsta urologs.

Kā sagatavoties un kas notiek pēc tam?
Ārsts skaidro, ka pirms cistostomas un nefrostomas izveides ir jāveic visas nepieciešamās analīzes, taču nekāda cita īpašā sagatavošanās nav vajadzīga, un šīs manipulācijas var veikt lokālajā anestēzijā.
Citādi ir ar mākslīgā urīnpūšļa izveidi – te nu būs jāsagatavojas nopietnāk, kā pirms jebkuras operācijas, ko veic vispārējā narkozē.
Urīna savākšanas maisiņu, kas ir vienreizējs un regulāri maināms, piestiprina pie izveidotās atveres. Ja ir izveidota urostoma, slimnīcā jāuzturas vienu, divas dienas, savukārt, ja urīnpūslis ir izņemts – ilgāk.
Jebkurai operācijai ir arī noteikti riski – iespējamās pēcoperācijas komplikācijas. Biežāk novērota ir, piemēram, stomas asiņošana, alerģiska reakcija uz kopšanas līdzekļiem, dažkārt parādās ekzēma, var būt urīna noplūšana uz ādas ap stomu.

Stomas aprūpei nepieciešamas iemaņas
Lai urostoma nesagādātu liekas problēmas, nepieciešamas zināšanas un iemaņas, kā pareizi veikt apkopi – urīna maisiņa fiksāciju un nomaiņu. Ne mazāk svarīgi ir zināt, kā rīkoties, lai izvairītos no tādas veselības problēmas, kā ādas iekaisums, kas saistīts ar stomu. Labā ziņā – Latvijā ir vairāki īpaši izveidoti stomas aprūpes kabineti, kur speciālisti veic aprūpi un sniedz konsultācijas.
Ikdienā ar urostomas pacientiem strādā medicīnas māsa. Pacientus un viņu tuviniekus jau slimnīcā apmāca, kā pareizi aprūpēt stomu, kā pielikt un noņemt urīna savākšanas maisiņu, kā apkopt stomu un ādu ap to. Izglīto pacientus arī par ieteicamo un par nevēlamo uzturu, kas var veicināt vēdera uzpūšanos un gāzu veidošanos, kas savukārt palielina maisiņa plīšanas risku. Piemēram, pacientiem ar stomu ir noteikti jāizvairās no gāzētu dzērienu lietošanas. Īpaši ir jādomā par higiēnu – lai stomā neiekļūtu infekcija, regulāri jāmazgā rokas.

Kā nodrošināt aprūpi ikdienā?
Pirmo maisiņu komplektu izsniedz slimnīcas nodaļā, pēc tam to saņemšanai aptiekā ir nepieciešama ģimenes ārsta izrakstīta recepte. Katru mēnesi pacientam pienākas 15–20 urīna savākšanas maisiņi (pieejami dažādi maisiņu izmēri). Tos apmaksā valsts.
Sākumā pacienti mēdz satraukties, vai spēs tikt galā ar maisiņa nomaiņu, taču, parādot un izskaidrojot, viņi šo prasmi apgūst visai veiksmīgi. Ja tomēr ir bažas par to, vai izdosies izdarīt pareizi, var doties uz stomas aprūpes kabinetu. Tādi gan nav visās medicīnas iestādēs, tomēr aptver visu Latvijas teritoriju. Var apmeklēt, piemēram, Rīgas 1. slimnīcu, Jelgavas poliklīniku, Rēzeknes slimnīcu, Jūrmalā – VCA poliklīniku Dubulti, kur izveidots jauns urostomas un urīnpūšļa katetra aprūpes kabinets. Pirmajā kabineta apmeklējuma reizē ir jāuzrāda līdzi ģimenes ārsta nosūtījums un izraksts no slimnīcas, kur veikta stomas operācija.”
Svarīgi zināt!
Ambulatora stomas aprūpe ir valsts finansēts pakalpojums.
Urostomas pacients var saņemt arī valsts apmaksātu veselības aprūpi mājās (ne vairāk kā piecas reizes). Nefrostomas un cistostomas aprūpi valsts apmaksā atbilstoši sniegto pakalpojumu skaitam.

4 fakti par dzīvi ar urostomu
• Urostoma neierobežo mazgāšanos dušā – to var darīt gan ar, gan bez maisiņa.

• Pirms sporta aktivitāšu uzsākšanas, jākonsultējas ar ārstējošo ārstu.

• Normāls režīms – nomainīt urīna savākšanas maisiņu vienu reizi divās dienās.

• Stomā nervu nav, tā nevar radīt sāpes, taču tajā ir daudz asinsvadu, tādēļ berze vai kairinājums var izraisīt asiņošanu.

VCA poliklīnika Dubulti atrodas Slokas ielā 26, Jūrmalā. Pieteikt vizīti aicinām pa tālruni 67760077.
Ārstniecības iestādes kods: 0100-64120.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Meitene donoru gaidīja vairākus mēnešus – tagad viņai krūtīs pukst jauna sirds! Stradiņa slimnīcā veikta sirds transplantācija
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Veselam
Sirds diena! 3 būtiski rehabilitācijas posmi, lai sirds atveseļotos
Viedoklis
Pēteris Apinis: Pateiksim šodien PALDIES Latvijas kardiologiem un pacientu biedrībai „Par sirdi”
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
Kā vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Veselam
Kāda ir dažādo B grupas vitamīnu nozīme? Skaidro farmaceits
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
Dzirdes problēmas var skart jebkuru. Kad var palīdzēt audiologs?
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Veselam
Darbaholiķu vitamīns. Kam farmaceiti iesaka lietot D vitamīnu?
Pēc filmas “Bārbija” cilvēki kā traki pērk “emocionālā atbalsta” lelles. Psihologi saka, ka tā ir laba lieta
Receptes
Biete – saldākā un košākā sakne. Ko no tās pagatavot?
Veselam
Gatavojoties “roņu sezonai” – Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri. Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
Pārtikas produkti no zāģu skaidām? Igaunijas jaunuzņēmums izgudrojis inovatīvus produktus, kurus gatavs sākt ražot
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Viedoklis
Pēteris Apinis: Hosams Abu Meri ir uzklausījis kolēģus un pat apņēmies samazināt zāļu cenas, tiesa – lāga nepasakot kā?
Veselam
Slikta pašsajūta pēc ēšanas… Par ko tas liecina?
Veselam
Indra Štelmane par diabēta pacientiem: 80% no ārstēšanas rezultāta ir atkarīgi no paša pacienta
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
15:13
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
15:01
Cēsu novadā no Gaujas izcelts miris cilvēks
14:51