Ģimenes ārste Līga Kozlovska (no kreisās), būdama optimiste, cer, ka 2019. gads veselības aprūpē būs vēl labāks nekā šis. Saeimas deputāts Romualds Ražuks un Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško gan nav tik optimistiski noskaņoti.
Ģimenes ārste Līga Kozlovska (no kreisās), būdama optimiste, cer, ka 2019. gads veselības aprūpē būs vēl labāks nekā šis. Saeimas deputāts Romualds Ražuks un Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško gan nav tik optimistiski noskaņoti.
Foto: Karīna Miezāja

Neatliekamā palīdzība nebrauks garām slimnīcai? 0

Diskusijā par valsts obligāto veselības apdrošināšanu, kas notika Bauskas novada 17. grāmatu svētku laikā, atklājās, ka lielākā daļa klausītāju maz ko zina, kas viņus sagaida no 2019. gada 1. janvāra. Tomēr diskusijas noslēgumā tās dalībnieki – Saeimas deputāts un Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (“Jaunā Vienotība”), Saeimas deputāte un ģimenes ārste Līga Kozlovska (ZZS), kā arī Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists ķirurģijā un Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Haralds Plaudis – auditorijai bija viesuši skaidrību par būtiskākajiem veselības apdrošināšanas aspektiem.

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Lasīt citas ziņas

 

Kādas iespējas nākamgad pacientiem tiks dotas Bauskas slimnīcā?

CITI ŠOBRĪD LASA

D. Mūrmane-Umbraško: Esam panākuši vienošanos, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes vairs nebrauks garām Bauskas slimnīcai. Būs noteiktas medicīniskās procedūras, ko varēs veikt Bauskas slimnīcā. Sākot no nākamā gada 1. aprīļa, šajā ārstniecības iestādē nedaudz tiks palielināts to pakalpojumu klāsts, kurus apmaksās no valsts budžeta.

No 2019. gada 1. aprīļa stāsies spēkā pieci slimnīcu līmeņi. Starp politiķiem, ministriju un pašvaldību vadītājiem tika panākta vienošanās, tiesa, ar lielu cīņu, ka slimnīcas sadalīs piecos līmeņos. Augstākais līmenis būs universitātes slimnīcām, bet Bauskas slimnīca būs 1. līmeņa slimnīca, kura varēs nodrošināt hronisko pacientu aprūpi, ja netiks galā ģimenes ārsts.

H. Plaudis: Manā izpratnē slimnīcu līmeņošana ir nedaudz komplicēta, jo ir grūti saprast, ko tieši katrā līmenī darīs. Bet, raugoties no universitātes slimnīcu perspektīvas, tās tiks atslogotas no relatīvi vienkāršu medicīnisko manipulāciju veikšanas. Piemēram, ja cilvēkam ir apendicīts, tad diezin vai būtu loģiski viņu vest no kādas attālas vietas uz universitātes slimnīcu Rīgā, kur viņam veiktu šo relatīvi vienkāršo operāciju.

Universitāšu slimnīcu uzdevums ir ārstēt sarežģītākos pacientus no visas Latvijas, jo attīstīt sarežģītas izmeklēšanas un ārstēšanas metodes pie katra cilvēka mājām ir ārkārtīgi neefektīvi un dārgi un nekur pasaulē tā nenotiek.

No nākamā gada 1. janvāra stāsies spēkā divi medicīnas pakalpojumu grozi – pilnais grozs tiem, kas maksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, bet pamata grozs tiem, kas to nedara. Taču, ja tiks samaksāta brīvprātīgā iemaksa (šogad 1% no minimālās algas – 430 eiro, 2019. gadā – 3% no minimālās algas), tad būs iespēja saņemt pilno pakalpojumu grozu. Bet kā ārsti slimnīcā atšķirs, kad nodokļa nemaksātājam beigsies neatliekamā medicīniskā palīdzība un būs jāpasaka: jums tagad būs plānveida aprūpe no sava personīgā naudas maka?

Šis ir sarežģīts jautājums, un es ceru, ka atbildes būs.

Mūs uztrauc tas, cik tad faktiski ir šo neapdrošināto cilvēku. Vai tie ir 30 000, kā izskanēja no Veselības ministrijas, vai 300 000, kā uzskata Latvijas Ārstu biedrība.

Nereti pēc dzīvības glābšanas vai krīzes situācijas pārvarēšanas ir nepieciešamas citas medicīniskas darbības noteiktā intervālā. Un tad rodas jautājums, vai ārstam ir jābūt tam, kas paziņo: jums ir nepieciešama šī plānveida manipulācija, lai jūs atgūtu savu veselību, bet diemžēl jūs neesat pilnajā pakalpojumu grozā un pie mums šo palīdzību nevarēsiet saņemt. Šis ir ļoti būtisks jautājums, uz kuru mums noteikti būs nepieciešamas atbildes.

Foto: Karīna Miezāja

Kā slimniekus šķiros ģimenes ārsti?

L. Kozlovska: Manā praksē ir reģistrēti 2,5 tūkstoši cilvēku, no kuriem daudzi ir smagi slimi. Es viņiem dodu padomu, kā un kurā vietā meklēt palīdzību. Piemēram, vīrs strādā ārzemēs vai tepat, Latvijā, bet sieva, kurai, piemēram, ir 50 gadu, nestrādā un bērni ir lieli, bet viņai vairs nav bezdarbnieka statusa, jo nav bijusi vēlēšanās regulāri iet reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā. Šādā gadījumā tomēr kaut kādas neērtības ir jāpacieš un jāreģistrējas bezdarbnieku statusā, jo tad šāda cilvēka veselību valsts apdrošinās automātiski.

Esmu tikusies ar cilvēkiem Latgales novados un pagastos un pārliecinājusies, ka ir viena tiešām jūtīga iedzīvotāju daļa, kuriem nepienākas pilnais pakalpojumu grozs, ja viņi neiemaksās brīvprātīgo iemaksu, un tie ir mikrouzņēmumos strādājošie, par kuriem droši vien būtu jādiskutē politiskajā līmenī. Viņi gan man nereti saka: “Dakter, es tomēr labāk samaksāšu brīvprātīgo iemaksu (šogad 51,6 eiro, 2019. gadā – 154,8 eiro) un tad jutīšos drošāk.”

Ir vēl cita grupa – saimnieciskā darba veicēji. Tās ir jaunu cilvēku ģimenes, kuras sākušas mazo uzņēmējdarbību novados un pagastos. Piemēram, gatavo kādus koka izstrādājumus vai šuj, un faktiski viņiem nav nekādu sociālo garantiju, bet tajā pašā laikā viņi nodrošina savu iztikšanu. Viņu priekšlikums ir šāds: “Dakter, mēs ļoti gribētu, lai šīs iemaksas būtu kā dalītais maksājums.” Šis jautājums noteikti ir apspriežams.

No 1. augusta sāka darboties sirds veselības valsts programma, un pirmā pārbaude ir par brīvu.

Cilvēki 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā saņems uzaicinājumu no valsts ierasties pie ģimenes ārsta. Viņš noteiks holesterīna, cukura līmeni, novērtēs kardiovaskulāro ciklu un, nedod Dievs, atradīs kādu sirds slimību, tad ārstēšana būs ar valsts kompensējamām zālēm. Ģimenes ārsts vajadzības gadījumā nosūtīs pie kardiologa uz sirds izmeklējumiem, un, ja tiks uzstādīta diagnoze, tad līdzīgi kā onkoloģijā pacients tiks pie ārstēšanas agrāk nekā parasti. Esiet aktīvi un izmantojiet valsts piedāvātās iespējas!

 

Ko darīt tiem, kuriem ir pāri 65 gadiem?

Pārējie iedzīvotāji var doties pie sava ģimenes ārsta, un arī viņš veiks jums pārbaudi. Tikai atšķirība tā, ka jums nebūs uzaicinājuma vēstules.

Ja ir trūcīgās personas izziņa, tad tas ir bez maksas, bet, ja esat pensionārs vai darbspējīgā vecumā, tad jāsamaksā pacienta iemaksa 1,42 eiro.

 

Kā astoņdesmitgadīgs pensionārs lai izstāv rindu uz kataraktas operāciju? Pa to laiku viņš kļūst akls, ja nav 900 eiro, ko samaksāt!

No šā gada rindas uz kataraktas valsts apmaksātajām operācijām ir samazinājušās no 3000 līdz 1000 dienām. Arī nākamgad pensionārs saņems pilno grozu, kurā ir iekļauta arī šī operācija. Veselības ministre vēlas rindas samazināt par 30 procentiem, kas nozīmē, ka 2019. gadā rindā varētu būt jāgaida 600 dienas, bet 2020. gadā – 300 dienas.

D. Mūrmane-Umbraško: Garā rinda nenozīmē, ka ir beigušās valsts kvotas. Mums trūkst speciālistu, kas to naudu var paņemt. Ārsti, piemēram, Stradiņa slimnīcā darbu sāk sešos no rīta un astoņos vakarā iet mājās. Mēs jau sākam uztraukties par kvalitāti, jo ārstam ir limits, cik ilgi viņš spēj stāvēt pie operāciju galda.

Vairs nav naudas problēmas, bet ir medicīnas māsu un ārstu problēma.

Tāpēc ir jāturpina mediķiem paaugstināt algas, lai stimulētu viņus nebraukt projām vai pāriet uz privātajām ārstniecības iestādēm. Zinām, ka daudzas medicīnas māsas strādā skaistumkopšanas salonos vai par kasierēm veikalā. Mēs ļoti gribam, lai šīs māsas nāk atpakaļ medicīnā.

R. Ražuks: Šis ir iemesls, kāpēc ieviesa valsts obligāto veselības apdrošināšanu – nebija citas izejas, lai atgrieztu mediķus savās darba vietās.

H. Plaudis: Universitātes slimnīcā manā pārstāvētajā lauciņā ķirurģijā ārstu pietiek, bet visvairāk trūkst anesteziologu, anestēzijas māsu, arī operāciju māsu…

 

Vai pēc pieciem, desmit gadiem medicīnas personāls nebūs jāieved no trešajām pasaules valstīm?

Tik traki nebūs, jo latviešu valoda ir sarežģīta, to ir grūti iemācīties. Katru gadu abas valsts augstskolas beidz apmēram 300 jauno ārstu. Mācot studentus, esmu pārliecinājies, ka jaunie cilvēki ir pietiekami motivēti palikt Latvijā.

Foto: Karīna Miezāja

Pēc Saeimas vēlēšanām sāksies cīņa par amatiem. Vai tomēr nevajadzētu pārliecināties par to personu garīgo veselību, kuras pretendē uz augstiem amatiem? Arī viens otrs deputāta kandidāts raisa aizdomas.

R. Ražuks: To, vai cilvēks ir vai nav pieskaitāms, konstatē tikai tiesa. Ar ārsta izziņu vien nepietiek. Klausoties dažādās auditorijās manu sāncenšu politiķu uzstāšanās, redzu, ka auditorijām vairāk patīk tieši tie, kuriem varētu būt šī izziņa.

Nevienu nevar piespiest izmeklēties un ārstēties. Noteikti manu kolēģu vidū ir cilvēki, kas ir ārstējušies no psihiskajām kaitēm, bet tas nebūt nenozīmē, ka viņu tiesības kaut kādā veidā ir ierobežotas vai var tikt ierobežotas. Politiķu profesija nav tajā sarakstā kopā ar lidotājiem, autovadītājiem un citiem, kuriem obligāti jābūt izziņai no psihiatra. Ja jūs savāksiet desmit tūkstošus parakstu ar ierosinājumu, ka arī politiķiem vai deputāta kandidātiem tāda ir jāiesniedz, es būšu ļoti pateicīgs un balsošu par šā priekšlikuma izskatīšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI

D. Mūrmane-Umbraško: Kad vērtē, vai personai, tajā skaitā arī ministriem, var dot pielaidi valsts noslēpumam, tiek noskaidrots arī, vai cilvēks ir garīgi vesels.

R. Ražuks: Arī tagad, pretendējot uz amatiem Saeimā, dažu komisiju – Budžeta komisijas, Ārlietu komisijas – priekšsēdētājiem prasa pielaidi valsts noslēpumam. Ja viņam ir diagnoze, viņš nesaņem pielaidi. Bet tas neskar visus Saeimas deputātus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Ukrainas mīnmetēju vienība vērš uzmanību uz Krievijas plāniem ieņemt Bahmutu
18:35
Hermanis mākslinieciskajos plānos rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa
18:25
Turpmāk četri Latvijas helikopteri palīdzēs Ukrainas bruņotajiem spēkiem aizstāvēties
18:11