Foto – Shutterstock.com

Starp HIV pacientu un ārstēšanu ir bezdibenis – kā to pārvarēt? 0

Latvijā beidzot ir pieņemts lēmums atcelt HIV ārstēšanas ierobežojumus, un no 1. oktobra mēs vairs nebūsim vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas liedza brīvu pieeju HIV ārstēšanai.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Tomēr ar vienu lēmumu visas problēmas atrisināt nevar. HIV infekcijas ierobežošanas jomā svarīgi ir trīs aspekti – diagnostika, ārstēšana un līdzestība. Šobrīd Latvijā ir daudz darāmā visos virzienos, bet viena no galvenajām problēmām ir liels skaits diagnosticētu, bet neārstētu HIV pacientu. Tā kā daudzus gadus pastāvēja ārstēšanas ierobežojumi un daļai pacientu ir problēmas ar līdzestību, joprojām teju divas trešdaļas pacientu netiek ārstēti un izplata HIV infekciju tālāk. Tas ir kā bezdibenis starp pacientu un ārstēšanu, pār kuru jābūvē tilts, raksta Baltijas HIV asociācija.

Diemžēl nav burvju nūjiņas, lai vienā dienā visi pacienti stāvētu pie infektologu durvīm.
CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, strādājot kopā visām iesaistītajām pusēm, ir iespējams sasniegt labāku rezultātu.

Viens no iespējamiem risinājumiem būtu uzrunāt individuāli katru zināmo, bet neārstēto pacientu, izmantojot HIV reģistrēto pacientu datu bāzi.

HIV pacientu reģistrs Latvijā atrodas RAKUS stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs”, un centram nav ne juridisku pienākumu, ne arī kapacitātes individuāli uzrunāt un meklēt visus no sistēmas izkritušos pacientus. Taču arī nodot pacientu datus citiem, piemēram, nevalstiskajām organizācijām (NVO), kas varētu ar šo problēmu nodarboties, LIC nedrīkst.

Tikšanās laikā ar nevalstiskajām organizācijām veselības ministre uzsvēra nepieciešamību pacientu piesaistes darbā iesaistīties NVO. Protams, nevalstiskās organizācijas darīs visu iespējamo, tomēr NVO iespējas ir ierobežotas. Tādēļ galvenais ir jautājums – ko darīs valsts, lai atrastu un uzrunātu diagnosticētos, neārstētos HIV pacientus, stimulētu ārstēšanos un ierobežotu HIV infekcijas izplatību Latvijā?

Svarīgākie darbi HIV infekcijas mazināšanai

  • Jāveido sistēma regulārai saziņai ar HIV pacientiem, informējot par ārstēšanās nepieciešamību un pieejamību, organizējot pieraksta laiku pie infektologa pēc “zaļā koridora” principa.
  • Jāuzlabo infektologu pieejamība Latvijas Infektoloģijas centrā un reģionos, būtiski mazinot gaidīšanas laiku rindā.
  • Jāaicina iedzīvotāji uz HIV testu veikšanu un pacienti uz ārstēšanos, iesaistot ģimenes ārstus, citu specialitāšu ārstus, sociālos dienestus, valsts un nevalstiskās organizācijas.
  • Ģimenes ārstiem būtu reizi gadā jāpiedāvā saviem pacientiem veikt HIV testu par valsts budžeta finansējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.