Foto-Shutterstock

11 veselībai vērtīgas tējas, kuras iesaka vākt profesore Eniņa 2

Meža zemenes

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti 73
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
Lasīt citas ziņas
Foto-Shutterstock


Zemenīšu sārtums un gaileņu slēptuves. Saulainās pļaviņās un mežmalās jau sārtojas meža zemenītes. Farmācijas doktore Vija Eniņa stāsta, ka meža zemenes veicina asinsradi. Ja ir mazasinība vai samērā zems hemoglobīna līmenis, jāēd meža zemeņu ogas un jādzer tēja. Tējai var vākt un kaltēt visu augu – lapas un ogas ar kātiņiem. Meža zemeņu lapu tējai ir daudzveidīga iedarbība. Tā ļoti labi regulē vielmaiņu un palīdz, ja uz ādas parādās pumpas, bet iemeslu nevar atrast. To var dzert kā ikdienas tēju. Jā grib izteiktāku garšu, var pielikt mārsilu vai kādu upeņu lapiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jūnija otrajā pusē mežos parādās pirmās gailenes. Tās savas augšanas vietas nemaina, tādēļ zinātāji jaunās gailenītes atrod, pamanot zem sūnām un ķērpjiem. Vija Eniņa zina teikt, ka gailenes ir ne tikai vērtīgas uzturvielu ziņā, bet arī veselīgas. Zinātnieki izpētījuši, ka gailenes un citas sēnes satur vērtīgas vielas – beta­glikānus, kas palīdz izvairīties no ļaundabīgajiem audzējiem. Visvairāk betaglikānu atrasts dārgajās šitakē sēnēs, taču šādi dati, iespējams, ir tādēļ, ka tās visvairāk pētītas. Betaglikānus satur arī citas sēnes, piemēram, bērzlapes un alksnenes. Secinājums – lai būtu vesels, sēnes jāēd regulāri!


Islandes ķērpis


Staigājot pa priežu mežu gaileņu medībās, varam ievākt vēl kādu vērtīgu augu – Islandes ķērpi. To nevar sajaukt ar citiem ķērpjiem, jo Islandes ķērpja lapoņi ir lieli un plati. Ķērpji aug ļoti ilgi, tāpēc rīkosimies uzmanīgi un nepostīsim tos! Rūgtā Islandes ķērpja tēja ļoti labi palīdz pret klepu, kā arī stiprina imunitāti, it kā sapurina organismu, ļaujot tam tikt galā ar visām kaitēm. Islandes ķērpja tēju pārdod aptiekās, taču kamdēļ tērēties, ja mums ir pašiem sava zaļā aptieka?

Ārstniecības augu enerģijas lādiņš. Uzskata, ka Jāņu vakarā vāktie ārstniecības augi esot visvērtīgākie. Tam var piekrist, taču ne visi zied šajā laikā. Piemēram, gaiļbiksītes jau pārziedējušas, bet asinszāle un ugunspuķe uzplauks jūlijā. Ko nu darīsim? Nav vērts uztraukties par pareizajām vai nepareizajām dienām, ārstniecības augi jāvāc to ziedēšanas laikā saulainā dienā.

Pastāv versija, ka daba pati cenšas mums palīdzēt, tāpēc veselībai nepieciešamie augi atrodami turpat pie mājas. Augi neprot runāt, taču varbūt mēs varam būt gudrāki un saprast to vēstījumu? Ja dārzā ieviešas kāda jauna nezāle, piemēram, kosa, gārsa, nātre, sunīši vai vībotne, ir vērts padomāt – varbūt tā ir dabas klusējoša palīdzība mūsu vainām?


Sarkanais un baltais āboliņš

Publicitātes foto


Pļavā jau zied sarkanais āboliņš. Tā ziedi uzlabo atmiņu, palīdz pret sklerozi, jo uzlabo asinsvadu sieniņu elastību jeb, kā tautā saka, mazina pārkaļķošanos. Sarkanais āboliņš palīdz arī pret klepu. Drogu aplej ar karstu ūdeni, ļauj kādas 15 minūtes ievilkties un varam dzert šo garšīgo tēju.

Savukārt baltā āboliņa ziedi ir ļoti spēcīgs līdzeklis pret olnīcu un citiem ginekoloģiskiem iekaisumiem. To var dzert arī kā garšīgu ikdienas tēju, arī vīriešiem tā nekaitēs. Baltais āboliņš itin bieži ieviešas koptajos privātmāju zālienos. Nenīdēsim to ārā! Sīko ziediņu lasīšana prasa laiku un pacietību, taču tas ir to vērts. Lai baltais āboliņš neiznīktu, jāļauj tam noziedēt un nogatavināt sēklas, lai tas varētu pavairoties ar pašizsēju. Arī bitēm ir prieks par šo medusaugu.


Piparmētra

Krūzmētra pēc izskata ir ļoti līdzīga piparmētrai, tikai lapas krūzainas, pakošļājot lapu, nav jūtams vēsums, jo tā nesatur mentolu. Krūzmētra ir galvenā sastāvdaļa etiķa mērcei, ko pasniedz pie jēra gaļas ēdieniem. Saldajos ēdienos tā papildina augļu želeju un šokolādes garšu. Augs strauji izplatās ar ložņājošiem sakneņiem, tāpēc dārznieki tos bieži izrauj un izmet. Tā tas nonāk savvaļā, kur lieliski jūtas mitrās vietās un veiksmīgi konkurē ar citiem augiem.

Piparmētra uzlabo gremošanu, mazina kuņģa spazmas, tējai ir patīkama atvēsinoša garša un burvīgs aromāts. Dabā var atrast tās radinieces. Upju krastos aug ūdens mētra – paliela auguma, lielām lapām, nedaudz rūgtenu garšu. Kartupeļu laukā un citviet sakņu dārzā kā nezāle mēdz augt lauka jeb tīruma mētra, kurai ir maigāka garša. Tā ir grūti iznīdējama nezāle, jo vairojas ar bumbuļiem, kas veidojas sakņu galos un, augsni pārrokot, viegli nolūst. Arī šīm mētrām piemīt piparmētras vērtīgās īpašības – nomierinoša, spazmolītiska, antiseptiska un pretsāpju iedarbība. Dārza piparmētra mazina arī sirds asinsvadu spazmas. Piparmētra ir izcils garšaugs, to liek arī pie saldajiem ēdieniem – dažas lapiņas kā ēdamu dekoru.


Raspodiņi un mārsils

Suns pļavā.
Foto – Leta


Jūnijā var vākt raspodiņu ziedus un lapas. Raspodiņiem ir ļoti plaša iedarbība, tie palīdz dažādu iekšēju iekaisumu gadījumos. Tiem piemīt arī pretaudzēju aktivitāte. Tējas garša ir viegla, maiga.

Jūnijā priežu sila malā koši violetiem ziediņiem zied mazais mārsils. Šos spilgtos spilventiņus nevar nepamanīt! Tā ir garšīga un aromātiska ikdienas tēja. To pievieno citām vērtīgām tējām bez izteiktas garšas (piemēram, ugunspuķei) aromāta piešķiršanai. Mārsilu uzmanīgi nogriež ar šķērēm, neizraustot saknes. To var iestādīt arī savā dārzā – vieglā smilšainā augsnē, saulainā vietā, tam labi patiks augt arī akmeņdārzā. Mazā mārsila tēja nedaudz uzlabo gremošanu. Tai ir ļoti laba antibakteriāla iedarbība, mazais mārsils zarnu traktā neļauj darboties sliktajām pūšanas un rūgšanas baktērijām. Palīdz pie bronhīta un pneimonijas, veicina atklepošanu. Mārsils patīk bitēm un kamenēm, ir labs nektāraugs.

Upeņu lapas


Der ievākt arī upeņu lapas. Šī tēja ir aromātiska un garšīga, satur daudz vit­amīnu, jo lapās to ir tikpat, cik upeņu ogās. Kaltētas lapas var saberzt un pievienot dažādiem garšvielu maisījumiem. Upeņu lapu garša mums ir pierasta un šķiet latviska, jo upeņu lapas kopā ar citām garšvielām izsenis izmantoja, sālot un marinējot gurķus.

Lielisks vitamīnu avots ir arī nātre. Nātres lapas un jaunos dzinumus der izkaltēt ziemai. Sasmalcinātus tos var likt zupās kā vitamīnu un minerālvielu piedevu, kaisīt pie salātiem. Nātres tējai nav izteiktas garšas, taču vērtīgā sastāva dēļ nātri ieteicams pievienot citām tējām.


Vērmeles

Vērmeles
Vērmeles


Rūgtās – visstip­rākās. Un beigās – daži vārdi par rūgtajām tējām, jo, kā zināms, vislabākās zāles ir rūgtas. Vērmeli stāda pie mājām, bet daudzviet tā iesējusies savvaļā. Senāk lauku virtuvē uz plīts stūra vienmēr stāvējis katliņš ar vērmeļu tēju. Ja kādam apsāpējies vēders, deva dzert. Vērmele ir žultsdzinēja tēja, tā veicina gremošanu un palīdz, ja sāp vēders un slikti strādā aknas. Gadās, ka pēc vēlām un sātīgām vakariņām nākamajā rītā seja neizskatās svaiga. Kad iedzeram krūzi rūgtas vērmeļu tējas (tik rūgtu, ka dzirksteles lec no acīm!), jau pēc pāris stundām izskats manāmi uzlabojies! Vērmeļu tēju nevajag dzert ilgstoši, jo tā satur arī kaitīgas vielas. Taču brīvprātīgi neviens to ilgi arī nedzers…


Strutenes


Dārza malā, pamestās platībās, smiltājos un citviet zied strutene. Kad to noplūcam, izdalās spilgti oranža rūgta sula. Strutene ir rūgta, toties spēcīga. Strutenes lak­stus – stublāju ar ziediem un lapām – vāc ziedēšanas laikā. Ja vēlu rudenī, oktobrī vai novembrī, attopaties, ka neesat to ievākuši, var vākt arī strutenes saknes. No svaigiem lakstiem gatavo spirta izvilkumu. Strutene ir indīga, tāpēc to lieto kaltētā veidā, jo tad tās aktivitāte samazinājusies par 80% salīdzinājumā ar svaigu augu. Strutene ir ļoti labs žultsdzinējs, uzlabo gremošanu, labi noņem žultsceļu spazmas. Tēju nevajag dzert par daudz. Dienā var izdzert vienu glāzi struteņu tējas, sadalot to kādās trijās reizēs. Kad spazmas mitējušās, tēju vairs nedzer. Strutenei piemīt arī pretvēža iedarbība. Ar svaigu struteņu sulu var nodzīt kārpas. To dara vecā mēnesī. Noplūc struteni un spilgti oranžo sulu uzziež uz kārpas. Tā rīkojas vairākas dienas pēc kārtas.


Māllēpju lapas, ceļtekas


Pirmā palīdzība. Māllēpju lapas labi palīdz pret klepu. Ja sāp locītavas, māllēpes lapu piesaitē, liekot pūkaino, silto pusi pie ādas, un patur, kamēr lapa sāk sažūt. Pēc tam liek jaunu, svaigu lapu. Šādu kompresi var atstāt arī uz nakti. Ja locītava liela (piemēram, ceļgals), piesaitē vairākas lapas.

Ja gadījies kāds pušums vai skramba, brīnišķīgi palīdz lielās ceļtekas lapa. Palīdzība nekur tālu nav jāmeklē, jo ceļtekas, kā rāda nosaukums, var atrast taciņas malā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savainotajai vietai pieliekot tīru ceļtekas lapu, asiņošana ātri apstājas. Vērtīga ir arī ceļteku tēja, kas stimulē kuņģa un elpošanas orgānu sekrēciju, labvēlīgi ietekmē gludās muskulatūras tonusu un asiņu recēšanu.

Savukārt, ja radies kāds zilums (mediķi teiktu – hematoma), pietūkumu mazināt palīdzēs kāpostlapa. Lapu nedaudz padauza ar āmuriņu, lai rastos sula, un piesaitē slimajai vietai. Labi palīdz arī dadža lapa, ko piesaitē sāpošajai vai pietūkušajai vietai. Šīs lapu kompreses var atstāt arī uz nakti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki, desmitiem ievainoto
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
14:33
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
14:33
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
14:29