Mobilā versija
+6.8°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
19. marts, 2014
Drukāt

Pret sāpēm var līdzēt masāža! Kas jāzina pirms došanās uz procedūru?

Foto: fotoliaFoto: fotolia

Masāžu izmanto gan mugurkaula un locītavu funkcionālo traucējumu gadījumos, gan veģetatīvās un endokrīnās sistēmas regulācijas atjaunošanai, gan asinsrites traucējumu novēršanai, taču visbiežāk to iesaka muskuļu saspringuma izraisītu muguras sāpju un galvassāpju gadījumā. Jau viens seanss mazina organismā stresa hormona kortizola līmeni un palīdz vairoties prieka un laimes hormonam oksitocīnam.

Masāža palīdz uzlabot veselību daudzu saslimšanu gadījumā, piemēram, bronhīta slimniekiem palīdz atklepot. Osteoporozes skartu ekstremitāšu masēšana uzlabo kalcija, fosfora un citu minerālvielu piekļuvi trauslajiem un porainajiem kauliem. Ar masāžas palīdzību iespējams palīdzēt skoliozes un citu mugurkaula deformāciju gadījumā. Skoliozes dēļ mugurkauls saliecas uz to pusi, kurā muskuļi ir saspringti, bet otrā – ir novājināti. Lai muguru iztaisnotu, ieliekuma puse jāmasē, izmantojot atslābinošus, bet izliekuma – liekot lietā tonizējošus un muskuļus spēcinošus paņēmienus. Šajā gadījumā nepieciešami vismaz divi masāžas kursi ar desmit procedūrām katrā.

Masāžas iedarbība atkarīga no paņēmienu izpildīšanas veida.

Relaksēties palīdzēs ilgstoša, dziļa masāža, veicot lēnas kustības. Toties uzmundrinās īslaicīga, ātri veikta virspusēja masāža. Mūsdienās 90% gadījumu veic nomierinošu masāžu, tomēr dažkārt, piemēram, cilvēkiem ar pazeminātu vairogdziedzera darbību vai zemu asinsspiedienu nepieciešama tonizēšana. Masāža labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, jo asinis no iekšējiem orgāniem pieplūst ādai un muskuļiem. Masāža uzlabo locītavu funkcijas un saišu aparāta darbību, palielinot to elastību un kustīgumu. Pēc sporta nodarbībām vai smaga darba tā veicina pienskābes daudzuma samazināšanos muskuļos un organisko skābju izvadīšanu.

Āda masāžas laikā attīrās no raga slāņa šūnām, tiek stimulēta sviedru un tauku dziedzeru darbība. Masējot paātrinās limfas plūsma, tādējādi audiem pieplūst vairāk barības vielu un šūnas tiek atbrīvotas no vielmaiņas galaproduktiem. Procedūras laikā paplašinās asinsvadi, tāpēc audi tiek bagātīgāk apgādāti ar barības vielām un skābekli. Pēc 30 gadu vecuma vielmaiņas procesi organismā pamazām palēninās. Ar regulāru masāžas kursu palīdzību šo lejupslīdi iespējams kavēt. Tā labvēlīgi ietekmē visu organismu, rosina intelektuālā darba spējas, mazina nogurumu un stresu, atslābina saspringušos muskuļus un veicina garīgo labsajūtu.

Muskuļu atslābumu veicina siltums, tālab masāžu ieteicams veikt siltās telpās, siltā ūdenī vai pēc pirts. Glaudīšanu, ar ko sāk un beidz masāžas procedūru, veic ar plaukstas virsmu. Tā iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu, veicinot limfas atteci un asinsriti, tāpēc mazinās tūska un zūd sāpes, uzlabojas barības vielu un skābekļa piegāde ādai. Atkarībā no paņēmiena izpildes veida masāža ir nomierinoša vai uzmundrinoša. Glaudīšana rada pozitīvas emocijas, patīkamu miera un viegluma sajūtu.

Berzēšanu veic ar lielāku spēku. Šo paņēmienu visefektīvāk izmantot locītavu un saišu masāžā, jo tā uzlabo skrimšļu vielmaiņu un aizkavē to nodilšanu. Tā padara ādu sārtu, jo paplašinās asinsvadi, uzlabojas audu barošanās un vielmaiņa, paātrinās nervu impulsu pārvade uz muskuļiem.

Mīcīšana ir galvenais paņēmiens, ar kuru iedarboties uz muskuļiem. Tā nozīmē muskuļa satveršanu, atvirzīšanu no kaula, izkustināšanu un atbīdīšanu sākumstāvoklī. Tā paātrina pienskābes un citu vielmaiņas gala produktu aizvadīšanu, mazina muskuļu nogurumu, uzlabo audu barošanos un vielmaiņu, tādēļ šo paņēmienu bieži praktizē sportistiem. Nogurušo muskuļu darbspējas pēc tam pieaug divas līdz četras reizes.

Dauzīšanas laikā uz ķermeņa audiem iedarbojas ar ritmiskiem sitieniem, kas ietekmē iekšējos orgānus. Atkarībā no izpildes veida tā var gan paātrināt, gan palēnināt sirdsdarbību un elpošanu. Šis paņēmiens ieteicams, lai tonizētu muskuļus, taču nav vēlams pārpūlētiem un nogurušiem muskuļiem.

Vibrācijai raksturīga tikpat dziļa iedarbība kā dauzīšanai. Tā labi atslābina saspringušus muskuļus. Masieris ar rokām izdara tricinošas kustības un pārvada vibrāciju uz pacienta ķermeni, ar pirkstiem satverot muskuli un purinot, kā arī viegli kratot atslābinātu roku vai kāju. Ilgstoša svārstīšana atslābina saspringušus muskuļus, savukārt neilga paaugstina to tonusu. Vispirms ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, vai veselības stāvoklis šādu procedūru pieļauj. Jāpārliecinās, vai asins analīzes neuzrāda iekaisumu un nav augsts asinsspiediens.

Ja ir akūtas kaites, paaugstināta temperatūra vai vairākas hroniskas slimības, masāža nav ieteicama. Arī neprasmīgi veikta masāža var kaitēt veselībai, tāpēc jāpārliecinās, vai masierim ir sertifikāts, kas garantē nepieciešamās medicīniskās zināšanas.

Kas jāievēro, dodoties uz masāžu?

  • uz procedūru jāierodas tīram, lai netīrumus neierīvētu ādas porās un neveidotos iekaisums vai sāpīgi izsitumi
  • urīnpūslim un zarnu traktam jābūt iztukšotam, lai spiedīgas vajadzības dēļ masāžu nevajadzētu pārtraukt
  • maltīte jābauda ne vēlāk kā divas stundas pirms procedūras, jo pēc ēšanas paplašinās asinsvadi un pastiprinās asiņu pieplūde vēdera dobuma orgāniem. Masāžas uzdevums ir līdzīgs paplašināt asins vadus un veicināt asinsriti noteiktā vietā. Tā sirds un asinsvadu sistēmai sagādā pietiekami lielu slodzi
  • jāieplāno vismaz desmit minūtes laika atpūtai pēc procedūras.

Vairāk par veselību – tematiskajā izdevumā “400 padomi veselībai un skaistumam”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+