Foto – Shutterstock.com

Piena likstas un mīti, kas traucē zīdīt. Skaidro zīdīšanas konsultante un psiholoģe Diāna Zande 0

Maldīgi, ka zīdīšanas sākums viegls

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 7
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus 73
Lasīt citas ziņas

Galvenais iemesls, kādēļ daudzām sievietēm neizdodas krūtsbarošana, ir maldīga pārliecība, ka tas ir viegls, skaists un pilnīgi automātisks process. Sak, liec tik bērnu pie krūts, un piens plūdīs aumaļām, bet, ja tā nenotiek, esi viena no nelaimīgajām, kurām piena vienkārši nav. Patiesībā mammu, kura sāk zīdīt, var salīdzināt ar mazu bērnu, kurš mācās staigāt. Tas ir dabiski, taču noteikti nav viegli. Labā ziņa – ikviena vesela mamma to spēj!

“Zīdīšanā vairākums mammu saskaras ar lielākām vai mazākām grūtībām, taču tās visas ir risināmas. Svarīgi saprast: ja neizdodas viegli, tas nenozīmē, ka neizdodas vispār. Nevajag padoties, jo mammas piens ir nenovērtējams ieguldījums bērna veselībā. Tas satur antivielas pret slimībām, augšanas hormonus un citas vielas, kuru nav nevienā mākslīgajā maisījumā,” stāsta psiholoģe un zīdīšanas konsultante Diāna Zande.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzas mammas sarūgtinātas atmet krūtsbarošanai ar roku jau dažas dienas pēc dzemdībām, jo nav sagaidījušas piena upes. Patiesībā tām vēl nemaz nav jābūt, jo pirmās trīs dienas izdalās vien dažas piles pirmpiena, kas ārkārtīgi lielā koncentrācijā satur visas mazulim nepieciešamās vielas. Daba tā iekārtojusi ar gudru ziņu, jo, tikai piedzimstot, mazulim sāk darboties gremošanas sistēma (līdz tam viņš uzturvielas saņem caur asinsriti). Liels piena daudzums tai būtu pārslodze. Tas, ka mazulis bieži prasās pie krūts, nenozīmē, ka viņš ir badā. Viņš instinktīvi zīž, veicinot īstā piena veidošanos.

Ir mazuļi, kuri pirmajās dienās nezīž pietiekami čakli, piemēram, ir vārgi pēc smagām dzemdībām, priekšlaikus dzimuši vai no dabas gausi un lieli čučētāji. Daudzi nepareizi satver krūti (lūpiņām jāmasē krūts areola, nevis pats galiņš). Mammai var asiņot krūtsgali, izveidoties mastīts jeb piena dziedzera iekaisums – ciets, sāpīgs apsārtums. Pārvarēt šīs un līdzīgas grūtības palīdz zināšanas, kuras vajadzētu iegūt jau pirms mazuļa dzimšanas, apmeklējot nodarbības par zīdīšanu. Arī tētim vajadzētu nākt, lai varētu atbalstīt sievieti krūtsbarošanas apgūšanā. Zināšanu trūkuma un satraukuma ietekmē jaunie tēvi bieži vien mammai, kura saskārusies ar grūtībām, iesaka: “Beidz mērdēt badā bērnu! Dod mākslīgo pienu!”

Dodoties uz dzemdību iestādi, vēlams paņemt līdzi zīdīšanas konsultantes, dūlas vai PEP (pirmās emocionālās palīdzības) mammas tālruņa numuru, kurai zvanīt neskaidrību gadījumā. Mammas, omītes vai krustmātes padomi, protams, nāk no sirds, taču visbiežāk ir neefektīvi. Laikā, kad viņām dzima bērni, vēl nebija izpētīts piena veidošanās mehānisms. Zīdaiņus baroja pēc pulksteņa un naktīs dot krūti neuzskatīja par vajadzīgu, tādēļ vairākumam mammu piena nepietika un bērnus jau no pirmajām dienām piebaroja ar tumēm. Arī dzemdību speciālisti slimnīcā var būt pārāk aizņemti, tāpēc nepietiekami iedziļinās jaunās māmiņas piena nedienās.

Visgrūtākais posms parasti ir 1–1,5 mēneši. Pēc tam piena padeve nostabilizējas, un māmiņa sāk izbaudīt zīdīšanu kā īpašu tuvības brīdi ar bērnu. Vēlāk var nobiedēt tā dēvētās piena krīzes jeb dienas, kad mazulis pēkšņi sāk zīst biežāk un kļūst kašķīgs. Viņš ir paaudzies un grib ēst vairāk. Divas trīs diennaktis jāiztur, lai piena daudzums pieaugtu. Lielākā kļūda ir ķerties pie maisījuma, jo tad bērns mazāk zīž krūti un piens nevairojas.
Vērtīgas atziņas un ieteikumi

* Pirmajās diennaktīs mazais visbiežāk vēlas zīst 16–18 reižu, jo rūpējas par piena veidošanos. Tādēļ – jo biežāk, jo labāk! Pēc tam vajag 8–12 ēdienreizes.
* Ne visi mazuļi aktīvi zīž krūti. Ir lieli guļavas, kuri jāmodina un jāskubina ēst.
* Ir normāli, ja pirmajās dienās pēc dzemdībām bērna svars krītas. Viņš to atgūs ar uzviju, kad māmiņai sāks veidoties īstais piens.
* Krūts jādod pēc pirmā pieprasījuma, taču ne katrs raudiens nozīmē: es gribu ēst! Varbūt mazulis vēlas, lai viņu paņem rokās un panēsā. Varbūt sāp puncītis vai spiež autiņbiksītes. Iemeslu var būt daudz. Katru reizi aizbāžot muti ar pupu, mamma riskē kļūt par knupja aizvietotāju. Organisms pienu pārstrādā 1,5–2 stundās. Ja mazulis iebrēcas agrāk, iespējams, ir cita vaina. Vajag laiku, lai iepazītu mazuli un saprastu, ko viņš vēlas. Pirmajā mēnesī tas nav iespējams, jo balss saites ir tā attīstītas, ka mazulis par visu raud līdzīgi. Jaunajiem vecākiem jāizmēģina viss pēc kārtas. Ja mazais nepārstāj raudāt, nevajadzētu krūts došanu vilcināt ilgāk par 10 minūtēm, jo varbūt mazulis iepriekšējā reizē maz apēdis.
* Zīdainim nav jādod ūdens vai kumelīšu tēja, jo mammas piens vienlaikus ir ēdiens un dzēriens. Jebkurš cits šķidrums gremošanas sistēmai nozīmē papildu slodzi. Karstā vasaras dienā bērns biežāk jāpieliek krūtij – pietiek ar trim minūtēm, jo sākumā izdalās liesāks piens (dzēriens), bet pēc tam – treknāks.
* Līdz sešu mēnešu vecumam mazulim papildus mammas pienam nekas nav nepieciešams. Izņēmums ir D vitamīns.
* Jebkura problēma, kas sākas zīdīšanā, jārisina nekavējoties. Ja krūtsgals sāp, nevajag varonīgi ciesties, līdz tas sāk asiņot. Visticamāk, mazulis to nepareizi satver.
* Pret apkārtējo padomiem jāizturas kritiski, jāizvērtē vēsu prātu. Uz laiku vajadzētu turēt aiz durvīm tos, kuri jauno mammu kritizē un iedzen izmisumā ar tamlīdzīgiem padomiem: “Es gan ar visu tiku galā. Man grīda bija tīra. Vai zini, ka bērnam putekļi ir kaitīgi?” Māmiņai var līdzēt tikai atbalsts, iedrošināšana un fiziska palīdzība mājas darbos.
* Uz dzemdību iestādi vērts paņemt barošanas krūšturi, jo krūtis būs smagas; vienreizējos krūštura ieliktnīšus, jo aptuveni trešajā dienā piens sāks izdalīties nekontrolēti; mīkstinošu, vēlams dabīgu ziedi krūtsgaliem (propoliss eļļā vai smiltsērkšķu eļļa) un svaigas kāposta lapas, ko izmantot par vēsinošām kompresēm krūšu pietūkuma un jutīguma mazināšanai.
* Piena pumpītis var noderēt, ja mazulis piedzimst vārgs un vāji zīž. Tad mamma ar to pati var stimulēt piena veidošanos. Taču priekšlaikus iegādāties nevajag.

Mīts: spēcīga stresa ietekmē var pēkšņi izzust piens

Ja bērns līdz šim veiksmīgi barots, vienalga, vai notikusi zemestrīce vai sievietei nedēļu bijis spēcīgs stress, piens pēkšņi izbeigties nevar. Tā veidošanās procesam ir inerce, proti, tas gluži kā kārtīgi ieskrējies vilciens nevar momentā apstāties. Var neatgriezeniski izsīkt vien pēc vairākām nedēļām, kad mazuli neliek pie krūts. Satraukuma un negatīvu emociju ietekmē vienīgi var būt traucēta piena izdalīšanās, jo stresa hormoni kavē pienrades hormona oksitocīna izstrādi. Jānomierinās, jāturpina barot, un viss atgriezīsies vecajās sliedēs. Piena veidošanās var momentā pārtrūkt tikai pirmajās trijās diennaktīs pēc dzemdībām, ja, nospriežot, ka piena nav, māte pārstāj likt mazo pie krūts.

Mīts: mūsu dzimtas sievietēm piena nav

Zīdīt bērnu nespēj ārkārtīgi maz sieviešu. Iemesls var būt nopietni hormonāli traucējumi, kas pirms dzemdībām izpaudušies kā reproduktīvās veselības problēmas un grūtības ieņemt mazuli. Šādai sievietei noteikti jāvēršas pie ārsta. Biežāk notiek tā, ka sieviete padodas pie pirmajām grūtībām, jo mammas negatīvās pieredzes ietekmē radusies kļūdaina pārliecība, ka viņa nespēj barot bērnu. Visticamāk, citām ģimenes sievietēm vienkārši trūka zināšanu, atbalsta vai laika barošanai.

Mīts: mazuļi ar maisījumu guļ ilgāk. Man ir pārāk liess piens.

Foto – Shutterstock

Mīts: draudzenei, kura baro ar maisījumu, mazulis guļ ilgāk. Tas nozīmē, ka man ir slikts, pārāk liess piens.
Ja mātes ķermenis spējis izaudzēt mazuli, tas var radīt viņam ideāli piemērotu pienu. Bērni, kas ēd maisījumu, guļ ilgāk, jo tā ir smagāka, grūtāk sagremojama barība. Ne velti ir striktas normas, cik bieži un cik daudz lietot maisījumu – lai nepārslogotu gremošanas sistēmu. Arī pieaugušie labi guļ pēc pārēšanās, jo organisms visus spēkus novirza barības sagremošanai.

Mīts: lai veidotos piens, jādzer govs piens/ķimeņu tēja ar pienu

Foto – Shutterstock

Nav nozīmes, ko sieviete dzer. Piens veidojas, ja bērns zīž krūti.

Kā veidojas piens?

Kad mazulis zīž krūti, smadzenes saņem signālu, ka ir pieprasījums pēc piena, un sāk ražot hormonu prolaktīnu, kas izraisa piena veidošanos, un oksitocīnu, kas nodrošina tā izdalīšanos.
Piena daudzumam nav saistības ar krūšu lielumu. Jo biežāk mazulis zīž un stimulē krūtsgalu, jo vairāk piena veidojas. Pieprasījums veido piedāvājumu.
Publiskai barošanai – jā vai nē?

Diāna Zande: “Barot bērnu arī publiskās vietās ir apsveicami, taču tas jādara diskrēti – piesedzoties ar platu šalli vai lakatu. Mūsu kultūrā kaila krūts ir seksualitātes, nevis mātišķuma simbols, tāpēc citiem var izraisīt neērtas, nepatīkamas izjūtas. Arī mazulis jūtas mierīgāk un drošāk, ja ēdot ir pasargāts no svešiem skatieniem un apkārtējās vides stimuliem.”
Zvani un jautā padomu konsultantiem!

* Zīdīšanas atbalsta tālrunis: 26617788 (no plkst. 10.00 līdz 20.00).
Konsultē dežurējošā zīdīšanas kosultante. Ja nepieciešams, piemeklē konsultanti, kura var atbraukt pie jums uz dzemdību nodaļu vai mājām un palīdzēt zīdīšanā. Tas ir bezmaksas pakalpojums. Vienīgi, ja speciālistei jābrauc uz citu rajonu, jākompensē ceļa izdevumi.
* Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Vienības gatvē 45 var pieteikties uz pusstundu ilgu bezmaksas konsultāciju pie zīdīšanas konsultantes. Reģistratūras tālrunis 8866.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Centrāltirgus paviljoniem un kanālmalai steidzami nepieciešami būtiski ieguldījumi
23:11
Juris Lorencs: Atmiņas ir dzīvas, tās mainās līdzi laikam, un katra paaudze pagātni uzver citādi
22:40
Volgogradas “iniciatīvu grupa” vēlas pilsētai veco nosaukumu – Staļingrada
22:06