Foto: Alliance images/SHUTTERSTOCK

Ko likt ceļojuma aptieciņā un cik laicīgi organisms jāsagatavo pārmaiņām? 0

Ceļojums var būt ne tikai burvīgs piedzīvojums, bet arī sagādāt dažu labu nepatīkamu brīdi, kad, piemēram, neierastā ēdiena dēļ vēders sāk streikot vai pielīp kāds svešs vīruss.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142
Lasīt citas ziņas
Tāpēc labāk, vēl mājās esot, padomāt par savu ceļojuma aptieciņu.

Protams, pilnīgi pret visām negaidītām situācijām nodrošināties nav iespējams, bet ar ceļotājam svarīgākajiem medikamentiem gan var, stāsta Tērbatas Mēness aptiekas vadītāja, farmaceite Ieva Virza.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau kādu nedēļu pirms ceļojuma, lai organismu sagatavotu, piemēram, pārlidojumam, lidostu videi, kur apgrozās dažādu tautību cilvēki un virmo sveši vīrusi (tādi ir agresīvāki), ieteicams sākt lietot aptiekā nopērkamās organismam labvēlīgās pien­skābās baktērijas (laktobaktērijas un bifidobaktērijas jeb probiotikas), piemēram, kapsulās, ko var lietot reizi dienā – stundu pēc ēšanas. Būtu labi tās paņemt līdzi un turpināt to lietošanu vēl nedēļu, jo tās ir arī labas profilaksei pret tā saukto ceļotāju caureju, kas rodas no saskares ar svešām baktērijām.

Probiotiku lietošana uzlabo mikrofloru visā organismā, tātad – paaugstina imunitāti.

Jāatceras, ka mikroflora jau nav tikai kuņģa-zarnu traktā, kaut par to ierasts vairāk runāt, bet atrodas visur – sākot ar mūsu ādu un beidzot ar degunu, ausīm, visiem iekšējiem orgāniem. Ja būs pareiza mikroflora, arī visu procesu norise organismā būs pareiza. Savukārt, ja tās trūkst, piemēram, ausīs, – savairojas sliktās baktērijas.

Publicitātes foto

Kā liecina pēdējie zinātniskie pētījumi, lai organismā radītu labvēlīgo vidi, labās baktērijas jālieto mēnesi bez pārtraukuma, jo tās nespēj ātri savairoties. Tas nav tā – iedzeram, un uzreiz viss kārtībā. Lai arī, piemēram, kapsula satur labo baktēriju miljardus, baktērijām vēl jāiedzīvojas, jāpielīp pie zarnu sieniņām, lai sāktu vairoties. Pamazām mēneša laikā mikrofloru iespējams uzlabot.

Aptiekās pieejams plašs klāsts gan mēnesi ilgam kursam, gan akūtiem gadījumiem domātām baktērijām, piemēram, ja sākusies vēdera pūšanās vai caureja, gan tikai profilaksei paredzētām. Par piemērotākajām konsultēs farmaceits.

Vienlaikus jāatceras ar uzturu uzņemt prebiotikas (ūdenī šķīstošas jeb fermentējamas balastvielas, kas satur fruktozes savienojumus). Tās vajadzīgas, lai labajām baktērijām ir, no kā baroties, citādi tās nespēs vairoties un diezgan ātri aizies bojā. No graudaugiem ar prebiotikām visbagātākās ir auzas, prebiotikas ir arī augļos, ogās, dārzeņos, riekstos un sēnēs, cigoriņos. Arī ceļojuma laikā nevajag aizmirst par balastvielu uzņemšanu ar uzturu.

Ceļojuma aptieciņā vajadzētu būt kādam no gremošanu uzlabojošiem fermentu preparātiem.

Parasti atpūtas laikā viesnīcās, piemēram, ar zviedru galdu, noteikti apēdam vairāk ēdiena nekā ikdienā, gribam arī vairāk nobaudīt vietējos ēdienus, kūkas vai tortes gabalus, kas ir tik lieli un tik skaisti dekorēti, ka tiem grūti paiet garām. Ja tiek lietots kāds alkoholiskais dzēriens, tas viss organismam rada ļoti lielu slodzi.

Diemžēl kuņģa sula, pat ja apēstā ēdiena apjoms būs trīs četras reizes lielāks nekā ikdienā, neizdalīsies daudz vairāk. Tāpēc gremošana būs lēnāka nekā parasti (organisms nespēs sagremot visu uzņemto pārtikas daudzumu), un tas radīs sūdzības par smaguma vai spiedošu sajūtu vēderā. Kad tālāk, daļēji sagremota, barība nokļūst zarnās, notiek rūgšanas un pūšanas procesi. Un tas viss var radīt aizcietējumu vai caureju, vai spazmveida sāpes.

Reklāma
Reklāma

Fermentu preparātu sastāvā ietilpst galvenie gremošanas fermenti: lipāze, kas šķeļ taukus, amilāze, kas gādā par ogļhidrātu sagremošanu, un olbaltumvielu pārstrādei nepieciešamā proteāze. Daži ir papildināti arī ar citām gremošanai nepieciešamām vielām, piemēram, tādām, kas novērš vēdera pūšanos.

Foto – Shutterstock

Lai preparāts būtu efektīvs, tas jālieto maltītes laikā, jo, ieņemot brīdi pirms vai pēc ēšanas, iedarbība nav prognozējama, jo kuņģa sula var fermentus noārdīt. Protams, neviens latvietis nedodas ceļojumā bez aktivētās ogles. Parasti cilvēki, ienākot aptiekā, saka: “Es braukšu ceļojumā, man, lūdzu, ogli. Un ko vēl jūs ieteiksiet?”

Aktivētā ogle ir absorbents. Pieejama kapsulās vai tabletēs. Kapsulā ogle atrodas jau saberztā veidā – pulverī. Ogles absorbcijas spēja ir atkarīga no laukuma, ko tā nosedz, tāpēc kapsulām ir ļoti labs efekts, jo pēc norīšanas tās faktiski uzreiz izšķīst un nosedz plašu laukumu.

Vienā kapsulā ir sasmalcinātas kādas 3–4 tabletes, tāpēc vienā reizē var lietot divas kapsulas, piemēram, pret šķidru vēdera izeju vai pret akūtu alerģiju, ko izraisījuši, piemēram, organismam nedraudzīgi pārtikas produkti. Ogle palīdzēs absorbēt organismam kaitīgās vielas.

Tabletēs ogli lieto, rēķinot vienu tableti uz desmit kilogramiem svara.

Piemēram, vīrietim ar svaru 80–100 kg tās ir 8–10 tabletes vienā reizē (lieto sasmalcinātā veidā, uzdzerot ūdeni) un nevis vienu, bet trīs reizes dienā (citādi nebūs cerētā efekta). Tāpēc, kad aptiekā ienāk cilvēks un stāsta, ka viņam ceļojumā pietiks ar vienu ogļu tablešu plāksnīti, farmaceits izskaidros, kāpēc jāņem līdzi vairāki iepakojumi.

Jāatceras, ka lielā devā ogle vienmēr būs kā vēdera izeju cietinošs līdzeklis, tāpēc pārspīlēt nevajag, jo var apstāties visi procesi. Vajadzības gadījumā ogli var lietot jau no četru piecu gadu vecuma.

Jāatceras paņemt līdzi ikdienā lietojamās zāles. Aptiekā bijušas situācijas, kad ārzemnieki lūdz pārdot viņiem zāles, jo tās palikušas mājās. Tieši tāpat var gadīties mūsu cilvēkiem ārzemēs. Tomēr jārēķinās, ka visās Eiropas Savienības valstīs ir vienota kārtība: lai iegādātos zāles, nepieciešama ārsta recepte (un pat tad nav garantijas, ka varēs iegādāties nepieciešamo medikamentu).

Ja tās nav, farmaceits neko citu, izņemot bezrecepšu zāles vai dabīgos preparātus, nevarēs piedāvāt. Tāpēc ceļojumā jāņem līdzi visi tie medikamenti, kas tiek lietoti ikdienā, kā arī jāpaņem kaut kas papildu drošībai akūtā situācijā, piemēram, pret alerģiju vai pret hipertoniskās krīzes epizodi atbilstīgi ģimenes ārsta vai cita speciālista ieteikumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.