Foto: Albina Glisic/SHUTTERSTOCK

Ar mūsdienu kompresijas zeķēm kājām vieglāk! Padomi kad un kā lietot 0

Kompresijas zeķes palīdz parūpēties par vēnām profilaktiski, turklāt tām ir ārstniecisks efekts. Kad būtu mērķtiecīgi tās valkāt? Kuras no plašā klāsta izvēlēties? Konsultē Dr. Mauriņa vēnu klīnikas vadītājs, ķirurgs, flebologs dr.med. Uldis Mauriņš.

LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 19
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 268
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 84
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Daudziem kāju veselību un labsajūtu uzlabo kompresijas zeķes, kas dažkārt nepieciešamas pat visu mūžu. Visbiežāk priekšstats, ka no tām nav nekādas jēgas, rodas, izvēloties neatbilstošus produktus.

Ražotāji meklē iespējas, kā padarīt zeķes arvien smalkākas un glītākas. Tās iespējamas arī košās krāsās, pat ar iestrādātiem kristāliem. Ražojot kompresijas zeķes, katru likras pavedienu aptin ar mikrošķiedru, lai tas nesaskartos ar ādu. Alerģiskiem cilvēkiem tiek piedāvātas speciālas, no iekšpuses ar kokvilnu izklātas zeķes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākas problēmas gadījumā priekšroka gan dodama robustākiem izstrādājumiem, kas neizskatīsies gluži tik labi, taču būs izmantojami ilgāk un labāk nodrošinās kompresiju.

Kāpēc jāvalkā

Kompresijas zeķes, saspiežot vēnas, veicina vārstuļu darbu, asinsriti virspusējās un dziļajās vēnās, tādējādi samazinot tūsku un trombozes risku. Tūska bieži vien veidojas veciem, mazkustīgiem cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru, jo tauki saspiež iegurņa vēnas un apgrūtina venozo asiņu atplūdi.

Tās īpaši ieteicamas trombu profilaksei ceļojumos, ja lidojums vai brauciens automašīnā pārsniedz četras stundas.

Ne vienmēr, bet nereti šīs zeķes jāvalkā pēc vēnu operācijas, ja ir tūska, kas kavē dzīšanas procesu.

Pēc dziļo vēnu trombozes kompresijas zeķes jālieto pastāvīgi vismaz divus gadus, lai veicinātu asiņu plūsmas atjaunošanos dziļajās vēnās, paātrinātu tromba uzsūkšanos, samazinātu jauna tromba veidošanās iespēju, kavētu venozās mazspējas un čūlas attīstību. Kad čūla izārstēta, bet pārtrauc valkāt kompresijas zeķes, bieži pēc kāda laika tā attīstās atkārtoti, tāpēc noteikti jāievēro ārsta norādījumi par tālāko kompresijas terapiju.

Aplami rīkojas tie, kuri mēģina aizstāt kompresijas zeķi ar elastīgo saiti, jo diez vai izdosies uzsaitēt tik pareizi, lai tai būtu medicīniska nozīme.

Lai potītes būtu slaidas

Grūtniecības laikā kāju tūsku veicina hormonālās pārmaiņas, kuru ietekmē atslābst vēnu gludā muskulatūra, kā arī palielinātais ķermeņa svars un augļa spiediens uz iegurņa vēnām, kas apgrūtina venozo asiņu atteci, tāpēc nereti uz jaunās māmiņas kājām parādās neglīti vēnu mezgli.

Protams, nav garantijas, ka tas nenotiks, arī valkājot kompresijas zeķes, taču tūska mazināsies, un tas ir svarīgi, lai saglabātu slaidas potītes. Vietā, kur ilgstoši pieturas tūska, pastiprināti veidojas taukaudi, un tā kļūst platāka, it īpaši, ja ir ģenētiska nosliece.

Gaidot mazuli, kompresijas zeķes jāvalkā arī tāpēc, ka dziļo vēnu tromboze un ar to saistītās komplikācijas ir viens no grūtnieču nāves cēloņiem.

Vislielākais trombozes risks ir pēdējā trimestrī pirms dzemdībām un uzreiz pēc tām. Piedzimstot mazulim, mātes dzemdē izveidojas liela brūce, un, organismam cenšoties apturēt asiņošanu, paaugstinās trombu veidošanās iespēja. To iespējams novērst vai mazināt, ne tikai lietojot asiņu recēšanu mazinošus medikamentus, bet arī turpinot valkāt kompresijas zeķes vismaz 6–12 nedēļas pēc dzemdībām vai arī tik ilgi, kamēr nav pilnībā izzudusi kāju tūska.

Vai patiešām vajadzīgas?

Kompresijas zeķes nav vēnu varikozes ārstēšanas līdzeklis, kā nereti uzskata. Turklāt to nozīme līdz šim nereti tika pārvērtēta. Agrāk tās vienmēr valkāja pēc vēnu operācijām, taču, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, tas lielākoties nav nepieciešams.

Tās nedrīkst izmantot, ja ir smaga sirds mazspēja, jo, evakuējot šķidrumu no kājām, var pasliktināties sirds stāvoklis. Vai tās ir riskanti lietot citu veselības problēmu, piemēram, neiropātijas gadījumā, kad ir jušanas traucējumi, jāizvērtē individuāli. Tad jāievēro īpaša piesardzība, jo, nejūtot, ka zeķe saspiež audus pārāk stingri, var attīstīties ādas nekroze vai gangrēna. Jo nopietnāka slimība, jo svarīgāk precīzi piemeklēt zeķes.

Profilaktiskas vai medicīniskas?

Nevajadzētu ticēt, ka arī lielveikalos nopērkamajām zeķēm piemīt medicīnisks efekts, kā nereti ir norādīts. Atšķirībā no tām medicīniskās kompresijas zeķes iespējams iegādāties tikai specializētos vēnu centros vai ortopēdisko preču veikalos ar ārsta recepti, novērtējot veselības problēmas un precīzi nosakot apkārtmēru dažādās vietās.

Ieguvums var būt tikai no kompresijas zeķēm ar precīzu spiedienu. Lai audi starp muskuļiem, ādu un zemādu, kur veidojas tūska, tiktu pietiekami masēti, asinis un limfu virzot uz augšu, vēlamais spiediens ir 23–32 mm/Hg.

Turklāt atšķirībā no profilaktiskajām zeķēm, kas parasti saplīst dažu dienu laikā, medicīniskās kompresijas zeķes saglabā nemainīgu kvalitāti vismaz pusgadu, pat katru dienu tās mazgājot.

Foto: Annie Sintsova/SHUTTERSTOCK

Pareizu spiedienu!

Kompresijas zeķēm ir dažādi izmēri, un atbilstošu zeķi piemeklēs speciālists. Vienas klases ietvaros var izvēlēties gan plānāka, gan blīvāka adījuma zeķes.

• 1. kompresijas klases zeķes (spiediens potītes rajonā ir 18–21 mm/Hg) iesaka profilaktiskiem nolūkiem, ja ir tikai nelielas, kosmētiskas vēnu problēmas.

• 2. kompresijas klases zeķes (spiediens 23–32 mm/Hg) nepieciešamas vēnu slimību un limfas atteces traucējumu gadījumā, kad kājas bieži pietūkst, kā arī pēcoperācijas periodā. Šīs zeķes lieto visbiežāk.

• 3. kompresijas klases zeķes (spiediens 34–46 mm/Hg) izmanto, ja ir trofiskā čūla vai smagi limfas atteces traucējumi. Ja šīs zeķes grūti uzvilkt, var kombinēt divas – 1. vai 2. klases zeķes – vai arī vienu 1. un vienu 2. klases zeķi, kamēr izdodas sasniegt rezultātu. Čūlu ārstēt ar kompresijas pārsēju ir apgrūtinošāk, jo regulāri jādodas uz ārstniecības iestādi.

• 4. kompresijas klases zeķes (spiediens virs 49 mm/Hg) paredzētas īpaši smagiem gadījumiem, un tās iesaka ļoti reti.

Ar dažādu mērķi

Kompresijas zeķes tiek ražotas dažādiem nolūkiem, un to izvēle ir atkarīga no tūskas veida, piemēram, venozā tūska pārsvarā rodas ap potīti, bet limfātiskā – galvenokārt pēdā un tās mugurējā virsmā, tāpēc katrā gadījumā jāizvēlas atbilstošas zeķes.

Ir speciālas kompresijas zeķes artēriju slimniekiem, jo pierādīts, ka tās, samazinot tūsku, uzlabo asinsriti kājās arī tad, ja ir sašaurinātas artērijas.

Cukura diabēta slimniekiem paredzētajās kompresijas zeķēs ir ieausti sudraba diedziņi bakteriālas infekcijas riska mazināšanai.

Foto: Jitzlim/SHUTTERSTOCK

Sporta kompresijas zeķes palīdz ne tikai uzlabot venozo asiņu atteci, bet arī veicina tūskas šķidruma evakuāciju no kājām, samazina pienskābes līmeni muskuļos un stabilizē pēdas locītavas slodzes laikā. Tām vislielākais spiediens ir ikru muskulatūras, nevis potītes līmenī, un tajās ir ieaustas papildu kompresijas joslas, kas stiprina potīti, mazinot traumu risku.

Pusgarās vai garās?

Vairākumā gadījumu pietiek ar pusgarajām kompresijas zeķēm. Garās zeķes iesaka, ja ir operētas vēnas augšstilbos, dziļo vēnu trombozes ārstēšanas sākumā, ja tromboze skārusi vēnas iegurnī vai augšstilbā, kā arī grūtniecēm.

Zeķbiksēm jādod priekšroka, ja ir alerģija pret lateksu, kas iestrādāts zeķes augšējā fiksējošā joslā. Kompresija zeķbiksēs ir iestrādāta tikai līdz augšstilba augšējai trešdaļai.

Kamēr kājas nav pietūkušas

Pirms kompresijas zeķu iegādes kājas vajag mērīt no rīta, jo dienas beigās tās varētu būt pietūkušas. Jo precīzāki būs mērījumi, jo atbilstošāku izstrādājumu iespējams piemeklēt.

Bieži tiek pieļauta kļūda, velkot kompresijas zeķes pietūkušās kājās. Iepriekš būtu jānovērš tūska, maksimāli samazinot kāju apjomu, veicot limfodrenāžas procedūras vai uzliekot kompresijas pārsēju. Izteiktas limfātiskās tūskas gadījumā pārsējs jāmaina vienu divas reizes dienā.

Potītes apkārtmērs parasti ir 22–24,5 cm. Ja tas ir 22 cm, bet pietūkstot 23 cm, pēc šāda izmēra izvēlētā zeķe neradīs pietiekami lielu spiedienu. Savukārt, ja potīte piepampusi līdz 26–28 cm, radīsies diskomforts un var pat attīstīties audu nekroze vai gangrēna.

Kompresijas zeķes vienmēr jāuzvelk, kamēr kājas nav pietūkušas, tātad vislabāk to darīt no paša rīta. Reizēm tūska nav jūtama, tāpēc vērts izmērīt kājas pie potītes no rīta un vakarā, lai mērījumus salīdzinātu.

Jebkurā gadījumā kompresijas zeķes nav vienkārši uzvilkt, it īpaši veciem, korpulentiem cilvēkiem un artrīta slimniekiem. Vieglāk to paveikt, izgriežot pēdas daļu uz ārpusi. Vēl var izmantot speciālu rāmi, uz kura zeķi uzvelk un iestiepj pirms vilkšanas, kā arī speciālu gumijas cimdu vai slīdināmo zeķi, ko uzvelk pa priekšu.

PADOMI

Foto: Geo-Grafika/SHUTTERSTOCK

• Kompresijas zeķes sausina ādu, tāpēc vēlams lietot speciālus urīnvielu saturošus krēmus, kas mitrina ādu, nebojājot zeķes sastāvā esošo likru.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Mazgājot kompresijas zeķes, nedrīkst pievienot mīkstinātājus un žāvēt tās veļas žāvētājā – tas saīsinās izstrādājuma izmantošanas laiku.

• Kompresijas zeķes nedrīkst žāvēt uz apkures radiatoriem, jo karstums bojā likru, un tās vairs nesniegs vajadzīgo efektu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
1 minūte
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem
15 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 19
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 268
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 84
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 25
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Decembra vidū Latvijā iespējami pali 18
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
2 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 39
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties? 14
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Šie cilvēki savu veco antenu pagriež robežas virzienā, un tur viņiem viss ir bez maksas.” Pierobežā vietējais saturs nespēj konkurēt ar austrumu kaimiņu 44
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ruks komentē runas par personīgas pavēles došanu Gobzema aizturēšanai
11 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs cietumā sācis strādāt. Ko viņš dara? 5
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Cik lielai daļai no Covid-19 mirušajiem bijušas blakusslimības? 29
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Rīgas namus”, “Rīgas pilsētbūvnieku”, “Rīgas Centrāltirgu” un “Rīgas servisu” plāno apvienot vienā uzņēmumā 2
53 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 84
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Par neatbilstošu riepu stāvokli autovadītāji šķīrušies no tehniskās apskates uzlīmes un pat mašīnas numura zīmes 3
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 35
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš mudina sabiedrību atteikties no auduma maskām. Ko iesaka izvēlēties? 139
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija apsver iespēju samazināt PVN elektroenerģijai 25
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: “Ejam mašīnai priekšā!” Gobzemu policija aizturējusi arī Ventspilī 152
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Automašīnas tiks evakuētas! Kādas ceļa zīmes varētu parādīties uz ielām šajā ziemā? 23
1 diena
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 7
18 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Vai sētniekam par pašaizliedzīgu darbu ir pasniegts Triju Zvaigžņu ordenis? Egila Līcīša feļetons 25
20 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits diennakts laikā sarucis
16:27
LA
LA.LV
Veselam
Kā izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
16:23
LE
LETA
Ziņas
Pleps: Deputāta imunitāte nedod tiesības pabeigt likuma pārkāpuma veikšanu
16:16