Foto: Albina Glisic/SHUTTERSTOCK

Ar mūsdienu kompresijas zeķēm kājām vieglāk! Padomi kad un kā lietot 0

Kompresijas zeķes palīdz parūpēties par vēnām profilaktiski, turklāt tām ir ārstniecisks efekts. Kad būtu mērķtiecīgi tās valkāt? Kuras no plašā klāsta izvēlēties? Konsultē Dr. Mauriņa vēnu klīnikas vadītājs, ķirurgs, flebologs dr.med. Uldis Mauriņš.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Daudziem kāju veselību un labsajūtu uzlabo kompresijas zeķes, kas dažkārt nepieciešamas pat visu mūžu. Visbiežāk priekšstats, ka no tām nav nekādas jēgas, rodas, izvēloties neatbilstošus produktus.

Ražotāji meklē iespējas, kā padarīt zeķes arvien smalkākas un glītākas. Tās iespējamas arī košās krāsās, pat ar iestrādātiem kristāliem. Ražojot kompresijas zeķes, katru likras pavedienu aptin ar mikrošķiedru, lai tas nesaskartos ar ādu. Alerģiskiem cilvēkiem tiek piedāvātas speciālas, no iekšpuses ar kokvilnu izklātas zeķes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākas problēmas gadījumā priekšroka gan dodama robustākiem izstrādājumiem, kas neizskatīsies gluži tik labi, taču būs izmantojami ilgāk un labāk nodrošinās kompresiju.

Kāpēc jāvalkā

Kompresijas zeķes, saspiežot vēnas, veicina vārstuļu darbu, asinsriti virspusējās un dziļajās vēnās, tādējādi samazinot tūsku un trombozes risku. Tūska bieži vien veidojas veciem, mazkustīgiem cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru, jo tauki saspiež iegurņa vēnas un apgrūtina venozo asiņu atplūdi.

Tās īpaši ieteicamas trombu profilaksei ceļojumos, ja lidojums vai brauciens automašīnā pārsniedz četras stundas.

Ne vienmēr, bet nereti šīs zeķes jāvalkā pēc vēnu operācijas, ja ir tūska, kas kavē dzīšanas procesu.

Pēc dziļo vēnu trombozes kompresijas zeķes jālieto pastāvīgi vismaz divus gadus, lai veicinātu asiņu plūsmas atjaunošanos dziļajās vēnās, paātrinātu tromba uzsūkšanos, samazinātu jauna tromba veidošanās iespēju, kavētu venozās mazspējas un čūlas attīstību. Kad čūla izārstēta, bet pārtrauc valkāt kompresijas zeķes, bieži pēc kāda laika tā attīstās atkārtoti, tāpēc noteikti jāievēro ārsta norādījumi par tālāko kompresijas terapiju.

Aplami rīkojas tie, kuri mēģina aizstāt kompresijas zeķi ar elastīgo saiti, jo diez vai izdosies uzsaitēt tik pareizi, lai tai būtu medicīniska nozīme.

Lai potītes būtu slaidas

Grūtniecības laikā kāju tūsku veicina hormonālās pārmaiņas, kuru ietekmē atslābst vēnu gludā muskulatūra, kā arī palielinātais ķermeņa svars un augļa spiediens uz iegurņa vēnām, kas apgrūtina venozo asiņu atteci, tāpēc nereti uz jaunās māmiņas kājām parādās neglīti vēnu mezgli.

Protams, nav garantijas, ka tas nenotiks, arī valkājot kompresijas zeķes, taču tūska mazināsies, un tas ir svarīgi, lai saglabātu slaidas potītes. Vietā, kur ilgstoši pieturas tūska, pastiprināti veidojas taukaudi, un tā kļūst platāka, it īpaši, ja ir ģenētiska nosliece.

Gaidot mazuli, kompresijas zeķes jāvalkā arī tāpēc, ka dziļo vēnu tromboze un ar to saistītās komplikācijas ir viens no grūtnieču nāves cēloņiem.

Vislielākais trombozes risks ir pēdējā trimestrī pirms dzemdībām un uzreiz pēc tām. Piedzimstot mazulim, mātes dzemdē izveidojas liela brūce, un, organismam cenšoties apturēt asiņošanu, paaugstinās trombu veidošanās iespēja. To iespējams novērst vai mazināt, ne tikai lietojot asiņu recēšanu mazinošus medikamentus, bet arī turpinot valkāt kompresijas zeķes vismaz 6–12 nedēļas pēc dzemdībām vai arī tik ilgi, kamēr nav pilnībā izzudusi kāju tūska.

Reklāma
Reklāma

Vai patiešām vajadzīgas?

Kompresijas zeķes nav vēnu varikozes ārstēšanas līdzeklis, kā nereti uzskata. Turklāt to nozīme līdz šim nereti tika pārvērtēta. Agrāk tās vienmēr valkāja pēc vēnu operācijām, taču, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, tas lielākoties nav nepieciešams.

Tās nedrīkst izmantot, ja ir smaga sirds mazspēja, jo, evakuējot šķidrumu no kājām, var pasliktināties sirds stāvoklis. Vai tās ir riskanti lietot citu veselības problēmu, piemēram, neiropātijas gadījumā, kad ir jušanas traucējumi, jāizvērtē individuāli. Tad jāievēro īpaša piesardzība, jo, nejūtot, ka zeķe saspiež audus pārāk stingri, var attīstīties ādas nekroze vai gangrēna. Jo nopietnāka slimība, jo svarīgāk precīzi piemeklēt zeķes.

Profilaktiskas vai medicīniskas?

Nevajadzētu ticēt, ka arī lielveikalos nopērkamajām zeķēm piemīt medicīnisks efekts, kā nereti ir norādīts. Atšķirībā no tām medicīniskās kompresijas zeķes iespējams iegādāties tikai specializētos vēnu centros vai ortopēdisko preču veikalos ar ārsta recepti, novērtējot veselības problēmas un precīzi nosakot apkārtmēru dažādās vietās.

Ieguvums var būt tikai no kompresijas zeķēm ar precīzu spiedienu. Lai audi starp muskuļiem, ādu un zemādu, kur veidojas tūska, tiktu pietiekami masēti, asinis un limfu virzot uz augšu, vēlamais spiediens ir 23–32 mm/Hg.

Turklāt atšķirībā no profilaktiskajām zeķēm, kas parasti saplīst dažu dienu laikā, medicīniskās kompresijas zeķes saglabā nemainīgu kvalitāti vismaz pusgadu, pat katru dienu tās mazgājot.

Foto: Annie Sintsova/SHUTTERSTOCK

Pareizu spiedienu!

Kompresijas zeķēm ir dažādi izmēri, un atbilstošu zeķi piemeklēs speciālists. Vienas klases ietvaros var izvēlēties gan plānāka, gan blīvāka adījuma zeķes.

• 1. kompresijas klases zeķes (spiediens potītes rajonā ir 18–21 mm/Hg) iesaka profilaktiskiem nolūkiem, ja ir tikai nelielas, kosmētiskas vēnu problēmas.

• 2. kompresijas klases zeķes (spiediens 23–32 mm/Hg) nepieciešamas vēnu slimību un limfas atteces traucējumu gadījumā, kad kājas bieži pietūkst, kā arī pēcoperācijas periodā. Šīs zeķes lieto visbiežāk.

• 3. kompresijas klases zeķes (spiediens 34–46 mm/Hg) izmanto, ja ir trofiskā čūla vai smagi limfas atteces traucējumi. Ja šīs zeķes grūti uzvilkt, var kombinēt divas – 1. vai 2. klases zeķes – vai arī vienu 1. un vienu 2. klases zeķi, kamēr izdodas sasniegt rezultātu. Čūlu ārstēt ar kompresijas pārsēju ir apgrūtinošāk, jo regulāri jādodas uz ārstniecības iestādi.

• 4. kompresijas klases zeķes (spiediens virs 49 mm/Hg) paredzētas īpaši smagiem gadījumiem, un tās iesaka ļoti reti.

Ar dažādu mērķi

Kompresijas zeķes tiek ražotas dažādiem nolūkiem, un to izvēle ir atkarīga no tūskas veida, piemēram, venozā tūska pārsvarā rodas ap potīti, bet limfātiskā – galvenokārt pēdā un tās mugurējā virsmā, tāpēc katrā gadījumā jāizvēlas atbilstošas zeķes.

Ir speciālas kompresijas zeķes artēriju slimniekiem, jo pierādīts, ka tās, samazinot tūsku, uzlabo asinsriti kājās arī tad, ja ir sašaurinātas artērijas.

Cukura diabēta slimniekiem paredzētajās kompresijas zeķēs ir ieausti sudraba diedziņi bakteriālas infekcijas riska mazināšanai.

Foto: Jitzlim/SHUTTERSTOCK

Sporta kompresijas zeķes palīdz ne tikai uzlabot venozo asiņu atteci, bet arī veicina tūskas šķidruma evakuāciju no kājām, samazina pienskābes līmeni muskuļos un stabilizē pēdas locītavas slodzes laikā. Tām vislielākais spiediens ir ikru muskulatūras, nevis potītes līmenī, un tajās ir ieaustas papildu kompresijas joslas, kas stiprina potīti, mazinot traumu risku.

Pusgarās vai garās?

Vairākumā gadījumu pietiek ar pusgarajām kompresijas zeķēm. Garās zeķes iesaka, ja ir operētas vēnas augšstilbos, dziļo vēnu trombozes ārstēšanas sākumā, ja tromboze skārusi vēnas iegurnī vai augšstilbā, kā arī grūtniecēm.

Zeķbiksēm jādod priekšroka, ja ir alerģija pret lateksu, kas iestrādāts zeķes augšējā fiksējošā joslā. Kompresija zeķbiksēs ir iestrādāta tikai līdz augšstilba augšējai trešdaļai.

Kamēr kājas nav pietūkušas

Pirms kompresijas zeķu iegādes kājas vajag mērīt no rīta, jo dienas beigās tās varētu būt pietūkušas. Jo precīzāki būs mērījumi, jo atbilstošāku izstrādājumu iespējams piemeklēt.

Bieži tiek pieļauta kļūda, velkot kompresijas zeķes pietūkušās kājās. Iepriekš būtu jānovērš tūska, maksimāli samazinot kāju apjomu, veicot limfodrenāžas procedūras vai uzliekot kompresijas pārsēju. Izteiktas limfātiskās tūskas gadījumā pārsējs jāmaina vienu divas reizes dienā.

Potītes apkārtmērs parasti ir 22–24,5 cm. Ja tas ir 22 cm, bet pietūkstot 23 cm, pēc šāda izmēra izvēlētā zeķe neradīs pietiekami lielu spiedienu. Savukārt, ja potīte piepampusi līdz 26–28 cm, radīsies diskomforts un var pat attīstīties audu nekroze vai gangrēna.

Kompresijas zeķes vienmēr jāuzvelk, kamēr kājas nav pietūkušas, tātad vislabāk to darīt no paša rīta. Reizēm tūska nav jūtama, tāpēc vērts izmērīt kājas pie potītes no rīta un vakarā, lai mērījumus salīdzinātu.

Jebkurā gadījumā kompresijas zeķes nav vienkārši uzvilkt, it īpaši veciem, korpulentiem cilvēkiem un artrīta slimniekiem. Vieglāk to paveikt, izgriežot pēdas daļu uz ārpusi. Vēl var izmantot speciālu rāmi, uz kura zeķi uzvelk un iestiepj pirms vilkšanas, kā arī speciālu gumijas cimdu vai slīdināmo zeķi, ko uzvelk pa priekšu.

PADOMI

Foto: Geo-Grafika/SHUTTERSTOCK

• Kompresijas zeķes sausina ādu, tāpēc vēlams lietot speciālus urīnvielu saturošus krēmus, kas mitrina ādu, nebojājot zeķes sastāvā esošo likru.

• Mazgājot kompresijas zeķes, nedrīkst pievienot mīkstinātājus un žāvēt tās veļas žāvētājā – tas saīsinās izstrādājuma izmantošanas laiku.

• Kompresijas zeķes nedrīkst žāvēt uz apkures radiatoriem, jo karstums bojā likru, un tās vairs nesniegs vajadzīgo efektu.