Foto: no personiskā albuma, autore Aiga Ozoliņa

Māte un ne-māte dejā meklē līdzsvaru 0

Mammas loma vienmēr atnāk pēkšņi, lai cik ļoti tai gatavotos, tā sievieti ar lielu inerci ierauj nezinā-majā. Kā jauno lomu savienot ar to pusi, kas vadījusi sievietes personību pirms tam? Ko darīt ar jau-najām sajūtām un emocijām? Kā konkurenci starp savām un bērna vajadzībām padarīt par to faktoru, kas dod jaunu elpu un spēku, nevis lēni iznīcina?

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Tā pauž vairākas jaunas sievietes, piesakot topošo laikmetīgās dejas izrādi “Divotne”. Šis vārds ietver harmoniju, līdzsvaru – lai kļūstot par māti, spētu palikt arī ne-māte, brīnišķa personība, sieviete.

Par izrādes ideju stāsta divas mammas – Rūta Pūce un Anna Novikova. Abas apguvušas laikmetīgās dejas horeogrāfiju Latvijas Kultūras akadēmijā. Annas meitiņai ir gads un astoņi mēneši, Rūtas dē-lam ir divi gadi, viņa ir otrā bērniņa gaidībās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Laikmetīgā deja ir ļoti pateicīga, pieņemoša un atbalstoša. Tā nediskriminē ne cilvēka ķermeni, ne vecumu, ne arī, piemēram, grūtniecību, tāpēc varēju būt uz skatuves gandrīz līdz pašām dzemdībām. Atgriezos uz skatuves, kad mazajai bija aptuveni pusgads,” saka Anna Novikova.

Rūta atkal dejoja uz skatuves, kad dēliņam bija tikai trīs mēneši – mazulis bija cieši ietīts slingā, dusēja viņai uz krūtīm. “Tas bija ļoti simboliski. Sapratu, ka kļūšana par mammu nenozīmē atteikšanos no saviem sapņiem, un ka bērniņš, izvēloties ienākt tieši manā ģimenē, ir gatavs būt dejotājas dēls. Tad pirmo reizi arī ienāca prātā doma par kustību “Mana mamma dejo”. To izveidojām kopā ar Annu šogad janvārī. Drīz vien radās ideja par izrādi. Līdz ar grūtniecību sievietei atklājas pilnīgi jauna, neizzināta pasaule. Mēs ar Annu vēlējāmies šo lielo pieredzi parādīt dejā.”

Kas mainījās, viņām kļūstot par māmiņām?

Anna teic, ka ir citādas prioritātes, mainījās uztvere, kas ir svarīgs, bet kas var pagaidīt. “Ja jauno spēj uztvert ar interesi, redzēt pozitīvo, tad pārmaiņas iedvesmo. Pirms bērna piedzimšanas noteikti dzīvoju spontānāk, egoistiskāk, reti ko plānoju, bet noteikti biju mazāk spējīga pielāgoties un izbaudīt mirkli un vienatni.”

Rūta atzīstas, ka ļoti rūpīgi izvēlas, kam tērē savu laiku. “Man ir citādi nekā Annai – tieši tagad esmu kļuvusi spontānāka, mēģinu plānot pēc iespējas mazāk. Nemaz vairs nejūtos slikti, ja atsaku kādu tikšanos, projektu, pasākumu. Ir pieteicies otrs bērniņš, vecākais dēls trīsreiz nedēļā apmeklē dārziņu, taču man atliek laiks gan grūtniecībai, gan izrādes veidošanai. ”

Izrādē Rūta un Anna vēlējās runāt par sievieti un viņas emocionālo sašķeltību pēc bērna piedzimšanas. Izrādes tēli ir Māte un Nemāte.

“Mums pašām svarīgs bija brīdis, kad sapratām – abas lomas ir pilnvērtīgas un dzīvot spējīgas. Nav jāatsakās vai jāizvēlas, bet jāmeklē kopsaucēji. Mūsu pieredze rāda, ka ceļā uz harmoniju atslēgas vārdi ir mīlestība un pieņemšana.”

Izrādē šo sievietes sašķeltību izdejo Anna Novikova un Agate Bankava. Ar Agati viņas ir pazīstamas un dejo kopā jau no Kultūras akadēmijas laikiem, augstu vērtē viņu kā dejotāju, viņas intelektuālās un mākslinieciskās spējas.

“Bija svarīgi piesaistīt arī nemātišķo pusi. Mēs abas esam horeogrāfes un mammas, tādēļ, risinot mākslinieciskos jautājumus, mātišķā loma nemanot sāka dominēt,” pasmaida Rūta.

Reklāma
Reklāma

Viņas izlēma, ka vajadzīgs svaigs pienesums no ne-bērnu pasaules, lai abas lomas izrādē būtu atpazīstamas un uztveramas. Agate uzreiz piekritusi, tas bijis ļoti motivējoši – “vēl kāds tic mūsu spējām, ir gatavs sekot mūsu vadībai. Jaunajai mammai pēc ilgāka perioda ar bērnu mājās tas ir svarīgi”.

Izrādes veidotājas pauž, ka daudziem dzīvē pienāk laiks, kad draugu un tuvinieku lokā sāk izskanēt gan jautājumi, gan ieteikumi par savas ģimenes veidošanu, pat ja sievietei tajā brīdī tas nav aktuāli. “Taču tie ir ļoti privāti un pat intīmi temati, ko nevajadzētu aizskart. Tieši tāpat jaunā māmiņa tiek nepārtraukti vērota un vērtēta, apspriesta un kritizēta. Citiem ir grūti iejusties trauslajā un reizē ārkārtīgi enerģizētajā dzīves posmā. Ne jau padomi, nelūgti ieteikumi un kaut kādi pieredzes stāsti palīdz, bet gan atvērta ieklausīšanās un praktiska palīdzība. Ja skatītājs intuitīvi to uztvers, varbūt vairs neprasīs jaunajai māmiņai mēnesi pēc dzemdībām: “Nu, tev piens ir?”, bet ļaus sarunu vadīt mammai pašai.”

Der zināt

Laikmetīgās dejas izrāde “Divotne” būs skatāma Rīgas mākslas telpā 30. novembrī, 1. un 2. decembrī plkst. 19.

Izrāde nav domāta bērniem, bet viņi ir mīļi gaidīti. Ērta iebraukšana arī ar bērnu ratiņiem.

Izrāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes atbalstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.