
Satraucoši! Zinātnieki atklāj, kas notiek ar cilvēka ķermeni gadu pēc tam, kad pārtrauc lietot “Ozempic” 0
Cilvēki, kas lieto injekcijas svara samazināšanai, pēc pārtraukšanas jau 10 mēnešu laikā atgūst zaudēto svaru, liecina pētījums, raksta DailyMail.com.
Oksfordas Universitātes zinātnieki atklājuši, ka GLP-1 grupas zāļu, piemēram, Wegovy, iedarbība ir īslaicīga, ja pēc terapijas netiek ievērots veselīgs dzīvesveids.
Pat tie, kas lietojuši jaunākās un spēcīgākās zāles, piemēram, Mounjaro, atkal pieņēmās svarā, tiklīdz terapija tika pārtraukta.
„Šīs zāles ļoti efektīvi palīdz samazināt svaru, bet, kad pārtraucat to lietošanu, svars atgriežas daudz ātrāk nekā pēc diētām,” sacīja pētniece profesore Sjūzena Džeba (Susan Jebb).
„Vai būs tā vērts, lai Nacionālais veselības dienests (NHS) ieguldītu līdzekļus šajās zālēs, ja tās lieto tikai īsu laiku un pēc tam svars atgriežas? Vai NHS jāpieņem, ka šī būs ilgtermiņa terapija?”
„Cilvēkiem būs vai nu jāpieņem šī ārstēšana kā mūža terapija, vai arī mums, zinātniekiem, ļoti nopietni jādomā par to, kā viņus atbalstīt pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas.”
Lai gan pētījumā nav skaidrots, kāpēc svars tik ātri atgriežas, profesore Džeba pieļauj, ka tas ir tāpēc, ka diētas ir grūti ievērot. Zāļu lietošanas laikā pašdisciplīna nav nepieciešama, tāpēc pēc to lietošanas pārtraukšanas cilvēkiem trūkst „uzvedības stratēģiju”.
Pētījums tika prezentēts Eiropas Aptaukošanās kongresā Malagā, Spānijā, un tajā tika analizēti 6 370 pieaugušie no 11 dažādiem pētījumiem.
Šie rezultāti rada jautājumus arī valdībai, kas plāno nākamajos gados plaši ieviest NHS apmaksātas svara samazināšanas injekcijas.
Lielbritānijas Veselības aprūpes finansēšanas uzraugs NICE šobrīd iesaka šīs injekcijas lietot ne ilgāk kā divus gadus.
Nacionālā Aptaukošanās foruma vadītājs Tams Frajs (Tam Fry) norādīja: „Nevienam nevajadzētu būt pārsteigtam, ja cilvēki atkal pieņemas svarā pēc GLP-1 zāļu lietošanas, ja vien viņi nopietni nemēģina uzlabot savu dzīvesveidu. Šīs zāles nav ātrs risinājums, kā daudzi domā.”
Sarejas Universitātes veselības psiholoģijas profesore Džeina Ogdena (Jane Ogden) piebilda: „Nav jēgas vienkārši ‘izmest’ cilvēkus atpakaļ ikdienas dzīvē pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas. No šī brīža viņiem būs nepieciešams psiholoģiskais atbalsts, uzvedības maiņas stratēģijas un uztura konsultācijas, lai palīdzētu noturēt veselīgāku dzīvesveidu un nepieņemtos svarā.”