Veselam
Dzīvesveids

Skrejritenis, auduma soma un nākotnes plāni -kā ikdienā varam kļūt “zaļāki”?0

Foto: pexels.com

Ir neskaitāmi daudz aktivitāšu, kuras pielāgot zaļākam dzīvesveidam ir itin vienkārši. Tas neprasa īpašas piepūles, tikai iniciatīvu un vēlmi veidot jaunus paradumus. Turklāt ieviešot pat nelielas izmaiņas ikdienā, saredzēsi arvien jaunas iespējas un jomas, kurās savu dzīvesveidu padarīt vēl zaļāku. Taču kā līdz tam nonākt? Bankas Citadele meitas uzņēmums “CBL Asset Management” ir apkopojis ieteikumus, kā savu ikdienu pārvērst sev un apkārtējai videi labvēlīgāku – no maisiņiem līdz finansēm.

Sākt ar mazām lietām

Viens no ikdienas lielākajiem zaļā dzīvesveida ienaidniekiem ir plastmasas maisiņi, kuri piepilda teju katru iepirkuma grozu. Turklāt prasība no veikaliem katru produktu ievietot atsevišķā maisiņā pirms to nosvēršanas šajā situācijā nepalīdz. Taču ir novērojama pozitīva virzība gan pašu tirdzniecības ķēžu, gan arī pircēju pusē.

Neskaitot vairumu veikalu iesaisti nākamā gada iniciatīvā, kas paredz atteikšanos no plastmasa bezmaksas maisiņiem pilnībā, vairāki veikali arī ieviesuši auduma maisiņu preces, ko iespējams iegādāties turpat pie sveramajiem produktiem. Savukārt pircēju pusē vien atliek šos maisiņus neizmest atkritumos un atcerēties tos paņemt līdzi nākamajās iepirkšanās reizēs. Ieliec pa vienam maisiņam vismaz 3 savās visbiežāk izmantotajās somās vai automašīnā, lai būtu drošs, ka maisiņš būs pa rokai arī spontānajos iepirkšanās maratonos.

Veselīga profesionālā vide

Ja darba pienākumi ir cieši saistīti ar digitālo pasauli, tad noteikti tikpat labi pārzini arī printeri. Nereti cilvēki mēdz izdrukāt katru datorā izveidoto melnrakstu, taču labot to uzsāk turpat datorā, drukas versiju nemaz neizlasot un izmetot turpat atkritumu tvertnē. Pirmkārt, drukātos un vairāk nevajadzīgos papīrus met tiem atsevišķi norīkotā tvertnē vai kastē – tādas nu ir pieejams vairumā biroju, taču ja nestrādā vienā no tiem – uzsāc savu iniciatīvu un ierīko to, iesaistot arī pārējos kolēģus.

Otrkārt, pirms spied “Drukāt” padomā divreiz – vai šo papīru tiešām lasīsi?

Vai uz 3 cilvēku tikšanos tiešām ir nepieciešamas 5 kopijas? Pat vienas papīra lapas ieekonomēšana ik dienu būs nozīmīgs solis ceļā uz mazāk atkritumiem piepildītu pasauli. Izmanto datora nebeidzamās iespējas un izmanto to pilnvērtīgi!

Zaļo apvienot ar lietderīgo

Nav noslēpums, ka automobiļu šī brīža ietekme uz mūsu apkārtējo vidi ir tik neizmērojama, ka tikai visu transportlīdzekļu vienlaicīga aizliegšana sniegtu kaut nelielu tūlītējo efektu vides uzlabošanā. Taču apzinoties, ka mūsdienu pasaulē šāda rīcība nav iespējama, jau gadiem ilgi transporta nozare tiek attīstīta un modernizēta, lai nodarītu iespējami mazāku kaitējumu videi. Un to novērtē arvien vairāk pircēju, kas labprātāk izvēlas iegādāties elektromobiļus vai citus elektronizētus transportlīdzekļus.

Bet ne katrs to var atļauties, tā iemesla dēļ izvēloties parastos degvielas automobiļus. Ja arī tādu esi iegādājies sev, Tev nebūt nav no tā jātiek vaļā. Sāc ar tā ierobežošanu, kas nevis radīs neērtības Tavā ikdienā, bet gan galu galā sniegs pozitīvu ietekmi gan veselībai, gan maciņam.

Velosipēdi un elektriskie skrejriteņi ir izcili pārvietošanās līdzekļi, ja strādā pilsētā un vēlies darbā nokļūt pirmais.

Tā vietā, lai tērētu naudu par degvielu, ko nodedzināji stāvot stundu garā sastrēgumā. Turklāt pa ceļam ieelpotais svaigais gaiss sniegs tik ļoti nepieciešamo enerģiju visai darba dienai.

Ieguldījums ilgtermiņā

Kad esi uzsācis spert šos mazos soļus pretim zaļākai pasaulei, ir laiks pāriet uz nākamo līmeni, domājot jau ilgtermiņā. Un to var darīt jomās, par kurām nemaz nebūtu iedomājies kā atbilstošām zaļajam dzīvesveidam – piemēram, biznesā un finansēs. Bieži vien dzirdām jautājumu, “vai Tavs uzņēmums ir ilgtspējīgs”, uz ko nemaz nezinām kā atbildēt. Ilgtspējīgs uzņēmums pat kļuvis par vienu no galvenajiem faktoriem investoru vidū, kas izvēlas ieguldīt tieši šādam titulam atbilstošos uzņēmumos.

Saistītie raksti

Nodrošinot to, lai arī tai iedzīvotāju daļai, kas vērtē uzņēmumu ilgtspēju un ikdienā paši piekopj ilgtspējīgas darbības, būtu iespēja arī savās finansēs būt atbildīgiem, “CBL Asset Management” ir izveidojis jaunu otrā līmeņa pensijas plānu – Ilgtspējīgu iespēju ieguldījumu plānu. Respektīvi, pārvaldot attiecīgos pensiju fondus, izvēlas ieguldīt ilgtspējīgākajos uzņēmumos savā nozarē, kas atbilst ESG jeb vides, sociālajiem un pārvaldības kritērijiem.

Tas nozīmē, ka uzņēmums ir veicis nepieciešamās izmaiņas un pielāgojumus tā darbībā, lai mazinātu savu ietekmi uz apkārtējo vidi, kā arī sadarbotos ar piegādātājiem un vietējām kopienām jeb sabiedrību, un, protams, organizē efektīvu un labvēlīgu uzņēmumu pārvaldību. Tādā veidā ikvienam no mums ir iespēja atbalstīt zaļi domājošus uzņēmumus, kuri nevis vairo globālās problēmas, bet gan domā, kā tās mazināt un būt dabai draudzīgākiem. Galu galā ikviena izvēle ir no svara, tāpēc izvēlies atbildīgi!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.