Šogad Veselības ministrija sākusi plašu kampaņu pret ņirgāšanos skolā.
Šogad Veselības ministrija sākusi plašu kampaņu pret ņirgāšanos skolā.
Foto: ChameleonsEye/SHUTTERSTOCK

Klātienes mācību vide ir svarīga, lai apgūtu prasmes, kas nodrošinās bērnu attīstības iespējas visa mūža garumā 5

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lasīt citas ziņas

 

Lai gan ierobežojošie pasākumi nav atstājuši graujošu ietekmi uz pusaudžu mentālo veselību, pētījumi liecina, ka sociāli emocionālo prasmju attīstība nav notikusi tādā mērā, kādā tam vajadzētu būt, bērnam pieaugot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav pietiekami attīstījušās prasmes saprast sevi un apkārtējos, veidot attiecības, pārvaldīt savas emocijas un uzvedību, pieņemt lēmumus un citas prasmes, kas skar domāšanu, uzvedību, sadarbību un pro­blēmu risināšanu.

 

Uzmanības centrā psihiskā veselība

Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas un Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras zinātnieki pētīja iedzīvotāju, tajā skaitā bērnu, pusaudžu un jauniešu, psihisko veselību un psiholoģisko noturību pandēmijas laikā, secinot, ka tā ir viena no sabiedrības grupām, kuru epidemioloģiskie drošības pasākumi un ierobežojumi ietekmējuši visvairāk, skaidrojot to ar smadzeņu attīstības īpatnībām šajā vecuma posmā.

Speciālisti uzsver, ka veselīgai augšanai un attīstībai šajā vecumā cilvēkiem nepieciešama socializēšanās, laika pavadīšana ar draugiem, fiziskās un citas aktivitātes.

Jāņem vērā, ka arī pirms pandēmijas bērnu un pusaudžu psihiskās veselības rādītāji Latvijā bija vieni no zemākajiem Eiropas valstu vidū.

Piemēram, Latvija 2017. gadā starp 37 valstīm ierindojās devītajā vietā pašnāvību jomā 15–19 gadus veco jauniešu vidū.

Latvijā bija otrais augstākais pusaudžu īpatsvars, kuri piedzīvojuši ņirgāšanos (vismaz divreiz pēdējo pāris mēnešu laikā to bija piedzīvojis katrs piektais pusaudzis).

Tika aplēsti iespējamie Covid-19 pandēmijas izraisītie faktori, kas ilgtermiņā ietekmēs jaunās paaudzes fizisko un garīgo veselību. Tie ir psihiskie traucējumi, kavēta emocionālā informācijas apstrāde, domas par pašnāvību, aptaukošanās, atkarību izraisošo vielu lietošana.

Pusaudžu psihoterapeits Nils Konstantinovs kopā ar kolēģiem pērn veica pētījumu par 12–24 gadus vecu Latvijas pusaudžu un jauniešu mentālo veselību Covid-19 pandēmijas ietekmē, kurā piedalījās 1660 respondenti.

Vairāk nekā puse aptaujāto atzina, ka pandēmija ir viņu psihisko veselību pasliktinājusi nedaudz, bet piektā daļa uzskatīja, ka tā ir ļoti pasliktinājusies.

Piecas biežāk minētās psihiskās veselības problēmas bērnu, pusaudžu un jauniešu vidū bija mācīšanās grūtības (57%), nomāktība, depresija (51%), uzmācīgas domas (46%), aizkaitināmība (43%) un pārmērīga datora vai sociālo tīklu lietošana (42%).

Latvijas Universitātes zinātnieku veiktajā pētījumā tika analizēti aptaujas dati par kopumā 358 skolēniem, kas mācījās 9.–12. klasē.

Skolēniem tika lūgts brīvā formā atbildēt uz jautājumu par to, kas viņiem ir traucējis tikt galā ar attālināto mācību procesu. Rezultāti parāda, ka daudziem tas bijis motivācijas trūkums, nomāktība, trauksme un grūtības koncentrēties.

Traucējusi arī izolētība, kā arī rutīnas un skolas vides trūkums, neziņa par to, vai un kad skolu varēs apmeklēt klātienē.

Skolēni minējuši, ka stāvokli atvieglotu, ja uzreiz tiktu paziņots, ka skola būs attālināti, piemēram, visu gadu.

Arī Eiropas Padome savā šī gada ziņojumā par pandēmijas ietekmes mazināšanu uzsvēra, ka skolu slēgšana nopietni ietekmējusi bērnu garīgo labklājību, jo bērni mājās var tikt pakļauti vardarbībai un stresam, tādēļ pārejai uz attālinātajām mācībām var būt ilgstošas psihosociālas sekas, tostarp depresija, pastiprināta trauksmes sajūta un pašnāvības, jo bērniem ir bijis liegts sociālais kontakts.

Klātienes mācību vide ir svarīga, lai apgūtu prasmes, kas nodrošinās bērnu attīstības iespējas visa mūža garumā, piemēram, attiecībā uz personiskām attiecībām, mācīšanās prasmēm, empātiju un sadarbību.

Arī iespēja iesaistīties spēlēs un izklaides pasākumos ir būtisks bērnu attīstības elements, kam ir liela nozīme viņu garīgās veselības stiprināšanā.

 

Ko rāda prakse

Bērnu un pusaudžu resursu centra dati liecina, ka pusaudžu mentālā veselība turpina pasliktināties. Kopš 2021. gada ir gandrīz dubultojies pusaudžu (vecumā no 10 līdz 18 gadiem) skaits, kuri vērsušies centrā pēc palīdzības.

Šie jaunieši ar lielām grūtībām paveic tās ikdienas darbības, kas no viņiem tipiski tiktu sagaidītas.

Piemēram, bieži kavē vai neapmeklē mācības, konfliktē ar vecākiem, gandrīz pilnībā izolējas no saviem draugiem. 2022. gadā psihiatrisko palīdzību saņem jau katrs trešais, un šī gada pirmajos četros mēnešos psihiskā veselības stāvokļa dēļ slimnīcā bija jāievieto divas reizes vairāk pusaudžu nekā visā 2021. gadā.

RSU zinātnieku veiktajā pētījumā par tendencēm Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatrijas pacientu raksturojumā Covid-19 pandēmijas laikā apkopotie dati liecina par pieaugošu tendenci neatliekamā kārtā stacionēto pusaudžu skaita ziņā. Arvien biežāk novērojama bērnu un pusaudžu depresija, sevis ievainošana ar asiem priekšmetiem vai tīša saindēšanās.

“Iezīmējas tendence, ka tiem bērniem, kuriem pirms pandēmijas bija tikai nelielas grūtības, piemēram, paaugstināta trauksme, grūtības socializēties, uzvedības traucējumi un citas problēmas, pandēmijas ietekmē stāvoklis strauji pasliktinājās,” norāda Pusaudžu resursu centra speciāliste Romija Krēziņa.

Par to liecina fakts, ka ļoti daudz šo pusaudžu šobrīd vēršas pēc palīdzības.

2021. gadā centra filiālēs palīdzību saņēma vairāk nekā 2400 pusaudži un viņu tuvinieki no visas Latvijas, bet šī gada pirmajos četros mēnešos jau vairāk nekā tūkstoš.

Veselības ministrijas apmaksātajā Garastāvokļu traucējumu programmā pērn palīdzību saņēma 1008 pusaudži un viņu tuvinieki. Lielākajai daļai sarežģījumu risināšanā palīdzējušas dažas konsultācijas, bet ilgstošs atbalsts vairāku mēnešu garumā bija nepieciešams vairāk nekā 290 jauniešiem ar depresijas simptomiem un paaugstinātu pašnāvības risku.

Pusaudžu resursu centru 2018. gadā izveidoja Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Psihiatrijas klīnikas speciālistiem. Centra filiāles ir vairākās Latvijas pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā, Daugavpilī, Ventspilī, Tukumā, Siguldā, darbojas arī mentālās veselības atbalsta tālrunis.

Lai saņemtu centra speciālistu palīdzību, nav nepieciešams ārsta nosūtījums, turklāt visi pakalpojumi tiek sniegti bez maksas.

 

Mazkustīgums un uztura paradumi

Rīgas Stradiņa universitātes pētnieki arī noskaidrojuši, ka ieviestie ierobežojumi, tajā skaitā attālinātais mācību process, veicinājuši mazkustīgu dzīvesveidu, palielinājies arī laiks, ko bērni pavada pie viedierīcēm (TV, datora), turpretī samazinājušās fiziskās aktivitātes. Pirms pandēmijas aptuveni 80% bērnu un jauniešu vecumā no 11 līdz 17 gadiem nebija sasnieguši Pasaules veselības organizācijas fiziskās aktivitātes ieteikumus, bet pētījumi liecina, ka skolas vecuma bērniem bijusi ierobežota iespēja iesaistīties fiziskajās aktivitātēs, bērni mazāk laika pavadījuši, sportojot ārpus mājām, palielinājies miegā pavadītais laiks.

Aptaujājot sporta skolotājus, pētnieki noskaidrojuši, ka attālinātajā mācību procesā skolotājiem bijis daudz grūtāk noturēt skolēnu uzmanību un motivēt viņus sasniegt sporta stundā izvirzīto mērķi. Pandēmijas laikā samazinājusies skolēnu vēlme piedalīties attālinātajās sporta stundās, jo trūkst tieša kontakta ar vienaudžiem un skolotāju.

Savukārt Latvijas Universitātes veiktajā 9.–12. klašu skolēnu aptaujā papildus atklātas arī problēmas ar ēšanu. Attālināti mācoties, skolēni ēduši steigā un bieži vien ēdienus ar zemāku uzturvērtību.

Piemēram, kāds skolēns komentāros raksta, ka pusdienu pauzes bijušas īsas, tādēļ nav paguvis paēst, jo pašam ir jāgatavo un pēc paēšanas jānokopj, bet skolas ēdnīcā tikai jāpaņem ēdiens un jāapēd, bet kāds cits atzinies, ka starp mācību stundu tiešsaistēm apēdis kādu naš­ķi, jo trūcis laika pagatavot siltu ēdienu. Vēl viena pro­blēma ir pie datora ekrāna pavadītais laiks.

Kopumā tas bijis nesamērīgi liels, tādēļ radījis pārejošus redzes traucējumus, it īpaši tādēļ, ka gan mācību process, gan atpūta bieži vien saistīta ar viedierīču lietošanu.

 

Pusaudžu mentālās veselības problēmas

* Trauksme

* UDHS jeb uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms

* Ēšanas traucējumi

* Paškaitējums

* Psihoze

* Identitātes sarežģījumi

* Depresija

* Mobings, bulings, ņirgāšanās

* Narkotisko vielu lietošana

SAISTĪTIE RAKSTI

* Datorspēļu vai mobilā telefona atkarība

* Traumējošas pieredzes

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lieto uzmanīgi – veselībai kaitīgās vielas! No tām jāvairās, gan veicot remontu, gan tīrot māju
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 24
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 20
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pietrūkst profesionalitātes: FIBA Čempionu līga sākta ar zaudējumu
23:02
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 20
22:00