Foto – Shutterstock.com

Vēstnesis, kas nepakļaujas prātam – pirmsmenstruālais sindroms + 7 padomi labākai pašsajūtai 4

Svārstīgs garastāvoklis un viegla aizkaitināmība ne vienmēr liecina par sievišķīgām kaprīzēm. Šādas uzvedības iemesls var būt mēnešreižu tuvošanās.

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Pirmsmenstruālo sindromu jeb PMS dažkārt uzskata par sievietes untumiem un farmācijas firmu izdomājumu, kaut gan to izjūt aptuveni 70% sieviešu, bet 20% ikmēneša norises tuvošanās izpaužas tik smagi, ka stipri traucē ikdienas gaitām. Tikai, sākoties menstruācijām, sieviete atkal sāk justies labāk, dzīve atgūst krāsas un smaržas.

– Šo simptomu patiesumu noliedz tikai vīrieši un sievietes, kas tos nav piedzīvojušas pašas. Zinātnieki un ārsti PMS pirmoreiz aprakstīja pagājušā gadsimta sākumā, raksturojot šo stāvokli kā organisma saindēšanos ar ūdeni, taču pietiekami efektīvs problēmas risinājums joprojām nav atrasts, – atzīst Kalviņu privātprakses ginekoloģe Vēsma Kažociņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzveidīgi simptomi


Visbiežāk no pirmsmenstruālā sindroma cieš 30–40 gadu vecas dzemdējušas sievietes, taču tas var piemeklēt līdz pat menopauzei. Pašsajūta mēdz pasliktināties aptuveni 5–11 dienas pirms mēnešreizēm, kad olnīcās izveidojies dzeltenuma ķermenis sagatavo organismu iespējamajai grūtniecībai. Tā uzdevums ir uzbriedināt gļotādas un atslābināt gludo muskulatūru, tādēļ organismā tiek aizturēts šķidrums un sievietei par diviem trim kilogramiem pieaug svars. Tā kā šā procesa norisei nepieciešams lielāks sāļu daudzums, palielinās apetīte un rodas vēlme pēc pikantiem, sāļiem un marinētiem produktiem līdzīgi kā grūtniecības sākumā.

PMS var izpausties dažādā smaguma pakāpē, sākot no vieglas uzbudināmības, nervozitātes, kašķīguma, raudulības un beidzot ar smagu depresiju. Var būt miega traucējumi, pastiprināta svīšana naktī, galvassāpes, ēstgribas traucējumi, nespēks – pavisam pētnieki saskaitījuši aptuveni 150 dažādu simptomu.

Sieviete, kura cieš no PMS izpausmēm, ārstu visbiežāk apmeklē tad, ja ir mazliet paaugstināta temperatūra (ap +37,2 °C) vakaros. Lai noteiktu problēmas iemeslu, to nevajadzētu mērīt tikai sliktas pašsajūtas brīžos, bet arī citās menstruālā cikla dienās.

Ķermenī notiekošās pārmaiņas rada sievietei sajūtu, ka viņa ir piebriedusi, smaga, zaudējusi seksualitāti un vairs nav pati sev noteicēja, jo dusmojas un neiecietīgi izturas pret apkārtējiem. Lai gan viņa pati saprot, ka uzvedas neadekvāti, tomēr citādi nespēj, un tas vēl vairāk pastiprina depresīvo noskaņojumu.

– Sievietei vajadzētu saprast, ka pirmsmens­truālais sindroms ir prātam un gribai nepakļauts organisma stāvoklis, un viņa notiekošajā nav vainojama. Vajadzētu brīdināt tuviniekus par slikto pašsajūtu un lūgt PMS izpausmes neuztvert nopietni, – iesaka Vēsma Kažociņa.

Līdzīgi pirmsmenstruālajam sindromam var izpausties vairākas slimības, piemēram, vairogdziedzera darbības traucējumi, depresija un citas, tādēļ jāveic asinsanalīzes, izmeklējumi un jānovēro, vai simptomi izpaužas tikai pirms mēnešreizēm.

Pirmsmenstruālā sindroma smagāku izpausmi var veicināt stress, mazkustība, paaugstināts sāls daudzums uzturā, svarīgu taukskābju trūkums organismā. Vienu PMS cēloni, kuru novēršot problēmu varētu atrisināt pavisam, nav iespējams noteikt, tomēr pašsajūtu ir iespējams uzlabot.

Nereti ginekologi hormonu līdzsvara nodrošināšanai iesaka hormonālās kontracepcijas līdzekļus, taču, tā kā tie satur progesteronu, pēc dakteres Kažociņas novērojumiem, tos lietojot, sievietes nereti jūtas slikti ne tikai pirms mens­truācijām, bet visu mēnesi.

7 padomi, lai justos labāk


1. Pāris nedēļu pirms mēnešreizēm, kad organismā sākas šķidruma aizture, ieteicams ierobežot sāls uzņemšanu, ņemot vērā, ka tas slēpjas daudzos produktos, piemēram, žāvējumos, desās, sierā. Gatavojot ēdienu, to ieteicams aizstāt ar dažādām garšvielām.

2. Ēst bieži, bet mazām porcijām, lai nodrošinātu vienmērīgu cukura līmeni asinīs.

3. Lietot augu valsts līdzekļus – kombinētus preparātus ar nervu sistēmu nomierinošu iedarbību, piemēram, Prefemin, Remens, Relaxen, un līdzekļus, kas veicina šķidruma izdalīšanos no organisma. Šim nolūkam derēs bērzu sulas, tā sauktās nieru tējas, arbūzs vai ārsta izrakstīti recepšu medikamenti, ko lieto divas nedēļas un, sākoties mēnešreizēm, tikpat ilgu laiku pārtrauc vai arī dzer citādi saskaņā ar lietošanas pamācību.

4. Pašsajūtu var uzlabot zivju eļļa, nakts­sveces eļļa, omega-3 taukskābes saturoši preparāti, kā arī A, E un D vitamīns, kas piedalās sievišķo hormonu regulācijā. Vasarā gan pietiks ar zaļumiem, ogām un sauli.

5. Lai vairotu enerģiju, var dzert kafiju, kas veicina urīna izdalīšanos un palīdz uz brīdi justies labāk, taču nedrīkst pārspīlēt ar tās daudzumu, turklāt vakarpusē no kafijas labāk atturēties, lai nepastiprinātu uzbudināmību un miega traucējumus.

SAISTĪTIE RAKSTI

6. No sporta aktivitātēm ieteicamākā ir peldēšana, jo ūdens spiediens mazina tūsku un veicina mikrocirkulāciju audos. Vēlami vingrojumi, ko iesaka spondilozes gadījumā, lai veicinātu asinsriti kakla daļā un galvā, kā arī pastaigas, kalanētika, joga.

7. Neliegt sev atpūtu un kārtīgi izgulēties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Tev būs ļoti grūti šodien turēt sevi grožos! Horoskopi 30.martam
18:28
Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
18:10
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
18:02