Foto: Shutterstock

Kājas tik pietūkušas, ka grūti staigāt. Lai limfātiskā tūska neievelk purvā 0

Ir slimības, no kurām ir grūti atveseļoties, tas prasa lielu spēku un uzņēmību. Viena no šādām kaitēm ir limfātiskā tūska. Īpaši smagi, ja ārstēšana nav sākta laikus vai veikta nepietiekami, tāpēc slimība arvien vairāk progresē. Kāda lasītāja izstāstīja savu bēdu stāstu.

FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Lasīt citas ziņas

Viņai sākušies limfas atteces traucējumi, konstatēta limfātiskā tūska. Kājas arvien vairāk pieaugušas apjomā. Kamēr kaite bijusi sākumstadijā, viņa sparīgi veikusi dažādas procedūras. Tad to pārtraukusi, jo radušās citas veselības problēmas, nācies veikt muguras operāciju. Patlaban limfātiskā tūska ir smagā stadijā, ko dēvē par elefantiāzi.

Kājas ir stipri palielinātas, to forma mainījusies, kļūst arvien grūtāk staigāt. Vai tiešām vairs neko nav iespējams darīt?
CITI ŠOBRĪD LASA

Atbildes meklējam P. Stradiņa slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centrā, kur darbojas speciālistu komanda limfātiskās tūskas terapijai.

Čaklā drenu sistēma

“Limfātiskā tūska ir hroniska slimība. Šī kaite skar vairāk cilvēku, nekā varam iedomāties, jo lielākā daļa cieš klusējot. Biežāk ar to slimo sievietes,” skaidro fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Ilze Hāznere.

Būtiskākais saslimšanas iemesls ir traucēta limfas transportēšana. Limfvadu sistēma nespēj tikt galā ar palielināto limfas slodzi, tāpēc audos uzkrājas ar olbaltumiem pildīts šķidrums.

Foto: pexels.com

Kā zināms, mūsu organismā cirkulē arteriālās un venozās asinis, kā arī limfa. Limfa it kā apskauj visas organisma šūnas un savāc atkritumvielas, olbaltumvielas no audiem, lieko šķidrumu, kas no sīkajiem kapilāriem izdalās apkārtējos audos. Tā ir kā drenu sistēma, kas spēj strādāt ļoti čakli.

Limfvadiem ir sava pulsācija, kas stumj limfu uz organisma centru, ļauj tai ieplūst venozajā sistēmā. Tomēr limfa pārvietojas lēni, ar mazu spiedienu.

Ja limfvadu sistēma nepaspēj aizvadīt lieko, cirkulācija tiek bloķēta, un tas parādās kā tūska.

“Tas ir līdzīgi kā ūdenskrātuvē, kur iemitinājies bebrs. Dzīvnieks sagāž ūdenī kokus, uztaisa aizsprostu, viss sastājas, ūdens pamazām kļūst arvien duļķaināks, veidojas lekna vide, kur viss aizaug. Ja limfa necirkulē, kā nākas, tā sakrājas, sastājas starpšūnu telpā, kur pamazām saaug saistaudi un taukšūnas. Tieši tāpēc arī ekstremitāte kļūst prāvāka, it kā blīvāka,” skaidro ārste.

Limfātiskā tūska pati par sevi nav sāpīga, bet ar laiku tā var stipri ietekmēt dzīves kvalitāti. Ja ir tā dēvētā trešā stadija, ko dēvē par elefantiāzi jeb ziloņkāju, ekstremitāte kļūst arvien lielāka un smagāka, forma ir pamatīgi mainījusies, gandrīz vairs nav redzama potīte. Ir grūti kustēties un kāpt. Sāp ceļi un gūžas. Pamazām var rasties noberzumi un izsutumi pacelēs. Tas rada arī emocionālas problēmas, jo cilvēks pats sev vairs nepatīk, jūtas nelaimīgs. Dzīve var kļūt par īstām mocībām.

Masāža un saitēšana

“Ideālas ārstēšanas nav, bet ir vairāki palīdzības veidi, lai kļūtu vieglāk. Terapijas rezultāti ir ievērojami labāki, ja to sāk iespējami agrākā limfātiskās tūskas stadijā,” akcentē Ilze Hāznere.

Pirmā limfātiskās tūskas ārstēšanas metode ir speciāla manuālā limfodrenāža – īpaša masāža noteiktā paņēmienu secībā.

Tā veicina limfas veidošanos un atteci, aktivizē limfmezglus.

Vēl ir kompresijas zeķes. Ja tūska jau ir pamatīga, iesaka garās kompresijas zeķes vai speciālas zeķbikses. Vēl tālākā stadijā kompresijas zeķes būtu jāizgatavo pēc mēra. Taču individuāli pasūtījumi ir ļoti dārgi, turklāt vajag lielu pieredzi, lai pareizi nomērītu kāju. Tāpēc biežāk tiek veikta kompresijas saitēšana pēc īpašas sistēmas ar vairāku kārtu saitēm, izmantojot īsā iestiepuma saites. Saitēšana nodrošina augstu spiedienu audos fiziskās aktivitātes laikā, bet zemu – miera stāvoklī.

Parasti pacientam iemāca to darīt pašam. Protams, saitēt nav viegli, ja limfātiskā tūska jau pārvērtusi kājas par bluķiem. Ja cilvēkam mājās nav neviena palīga, vienam pašam to izdarīt ir gandrīz neiespējami.

Tomēr jāturpina darīt!

Vēl var izmantot fizikālās terapijas iespējas, piemēram, zemas frekvences mainīgu vai pastāvīgu magnētisko lauku, dažādu veidu impulsu strāvas, ultraskaņas terapiju. Ieteicamas ir nodarbības baseinā, zemūdens masāža.

Labi palīdz fiziska izkustēšanās. Ekstremitāšu vingrināšana uzlabo limfas cirkulāciju, kustību apjomu un spēku, samazina tūskas tilpumu. Tomēr jebkura fiziska slodze jāveic ar apsaitētām ekstremitātēm vai kompresijas zeķēm kājās. Lai atslogotu locītavas, var nūjot, var arī braukt ar velosipēdu, ja ir spēks. Tas viss vairo dzīvessparu.

“Nevajadzētu gaidīt, līdz process aiziet pārāk tālu. Ja jūt, ka kāja pampst un tūkst, meklē palīdzību! Protams, ja tūska jau ilgāku laiku ir pamatīga, uz brīnumiem diez vai var cerēt. Tā ir smaga piepūle, veicama ik dienu. Tomēr es iedrošinu mēģināt,” mudina ārste. “Nenoliegšu, mūsu valstī šāda atveseļošanās ne visur ir pieejama, tā prasa arī līdzekļus, bet nevajadzētu atmest ar roku un padoties slimībai. Kamēr vien iespējams, jācīnās par savu veselību.”

Iemesli ir dažādi

• Nosliece uz limfātiskās tūskas veidošanos iespējama cilvēkiem, kuriem ir pārmantots limfvadu vājums. Tas nozīmē, ka mammai, vecmāmiņai vai kādam citam dzimtā jau bijušas šādas problēmas. Vienlaikus var būt arī vēnu vājums un palēnināta vielmaiņa.

• Tūskas iemesls var būt radikāla onkoloģiska operācija, kurā izņemti limfmezgli, lai audzējs neizplatītos tālāk. Operācijas laikā var tikt bojāti limfvadi. Pēc tam, piemēram, vēl veic staru terapiju, un tādējādi tiek bloķēta limfas attece, rodas sastrēgums. Piemēram, pēc onkoloģiskas operācijas, kas skar krūti un paduses limfmezglus, tiek bloķēta limfas attece rokā. Sievietēm tiek ieteikta un veikta limfodrenējošā masāža, iemācīta īpaša saitēšana. Tomēr rokai to izdarīt ir vieglāk nekā tad, ja apgrūtinošā tūska veidojas kājā. Daktere Hāznere stāsta, ka pēc krūts operācijām sievietes daudz biežāk meklē palīdzību nekā tad, ja limfātiskā tūska skar kājas vai citus orgānus.

• Diezgan bieži limfātiskā tūska kombinējas ar hronisku vēnu mazspēju. Pamanot pirmās pazīmes, vajadzētu apmeklēt flebologu, lai pārbaudītu vēnu veselību. Gan venozā, gan limfas attece rūpējas par to, lai viss liekais tiktu aizvadīts projām. Ja venozā sistēma pareizi nefunkcionē, ar laiku vājāka kļūst arī limfas attece.

• Vienlaikus var būt vairākas kaites, piemēram, limfātiskā tūska, vēnu mazspēja un sirds vājums.

• Vispirms jāizslēdz citas slimības. Kāju tūska var rasties arī sirds vājuma dēļ, tomēr tā ir nedaudz citāda nekā limfas atteces traucējumu gadījumā. Varētu teikt, ka tā ir mīkstāka un noteikti skar abas kājas.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Kāju tūska var veidoties arī medikamentu ietekmē. Piemēram, cilvēks sāk lietot jaunas zāles pret augstu asinsspiedienu, un pēkšņi piepampst abas kājas. To noteikti vajag pārrunāt ar ģimenes ārstu. Tāpat, ja kājas piepeši sāk pampt, der konsultēties ar ginekologu, jo tā, iespējams, ir kāda slēpta ginekoloģiska vaina.

Mūsu eksperte Ilze Hāznere, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 4
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 9
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 29
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām 100
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu 69
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Kā veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
Sāksies ilgstoša snigšana! Laika prognoze tuvākajām dienām 10
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai? 20
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
VIDEO. Igo Ziemassvētku laikā nāk klajā ar patīkamiem jaunumiem 9
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Tev ir jāpāriet uz mierīgāku tempu, vismaz uz tuvākajām 24 stundām! Horoskopi 4.decembrim
22:26
Aptauja: 50% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņu mājoklī nevar izcelties ugunsgrēks
21:55
Kijiva: Krievija jau izmanto stratēģisko rezervi dažiem ieroču veidiem
20:27