Foto-Shutterstock

Bērnam nevar veikt nozīmēto medicīnisko pārbaudi, jo vectētiņam nav pilnvaras. Vai likumīgi? 0

Regīna Olševska, speciāli Veselam.lv

Rīdziniekam Valdim ar vienpadsmit gadus veco mazdēlu nesen medicīnas iestādē nācās piedzīvot nepatīkamus brīžus. “Pēc pārslimota plaušu karsoņa ģimenes ārsts nosūtīja mazdēlu uz plaušu rentgenu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Vienības gatvē. Tā kā vecākiem uz dažām dienām bija no Latvijas jāizbrauc, norunājām, ka puiku uz izmeklēšanu aizvadīšu es. Biju jau brīdināts, ka jāņem līdzi personu apliecinoši dokumenti, tā kā pase bija man kabatā. Reģistratūrā darbiniece man saka, ka nevar bērnu pieņemt, jo ir likums, ka bērnu pie ārsta var vest tikai vecāki, vai tuvinieki, kuriem ir pilnvara. Rādu pasi, kas apliecina, ka mums ar mazdēlu ir viens un tas pats uzvārds. Ar lielu lūgšanos uz rentgenu tomēr tikām. Nesaprotu, kas tas par likumu, ka slimu bērnu bez vecākiem nedrīkst vest uz slimnīcu. Ko darīt, ja bērns saslimst vasarās, kad atrodas nometnē vai laukos pie vecvecākiem? Un ko tad, ja uz ielas paliek slikti svešam bērnam?!”

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
FOTO. Kas šobrīd notiek Gruzijā? Krievijas “maigā vara” liek treknu punktu virzienam uz Eiropu 56
Lasīt citas ziņas

Situāciju skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas un mārketinga nodaļas vadītāja Vita Šteina:” Bērnu līdz 14 gadu vecumam pie ārsta drīkst vest arī vecvecāki, brālis, māsa, krustmāte vai kaimiņiene, tikai tādā gadījumā šim cilvēkam vajadzīga bērna tēva, mātes vai aizbildņa parakstīta pilnvara, kurai jābūt apliecinātai pie notāra vai bāriņtiesā. Pilnvarā jānorāda, kas un kuru personu pilnvaro pārstāvēt bērnu, kā arī pilnvaras apjoms, tas ir, kādos jautājumos šis pieaugušais bērnam drīkst būt vecāku vietā. Piemēram, pilnvarā var norādīt, ka šis cilvēks ir tiesīgs bērnu aizvest pie ārsta, bet nedrīkst lemt par ārstēšanas plānu.”

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā der arī bērna vecāka uzrakstīta, bet notariāli neapstiprināta pilnvara. Pirms tam gan bērna likumiskajam pārstāvim pašam jāierodas slimnīcā, līdzi ņemot gan savus (pasi vai ID karti), gan bērna personu apliecinošos dokumentus (dzimšanas apliecību) un uz vietas jāraksta pilnvara, norādot, kurš bērnu vedīs pie ārsta. Šādu pilnvaru iespējams aizpildīt slimnīcas Izmeklējumu mājas reģistratūrā darba dienās no pulksten 7 līdz 19. Derēs arī ar elektronisko parakstu parakstīta pilnvara, kas pārsūtīta uz e-pastu [email protected]. Pilnvaras paraugu var atrast slimnīcas mājas lapā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no notāra apstiprinātas pilnvaras nepilngadīgo interešu pārstāvībai, kas maksā 4,27 eiro, par pilnvaras rakstīšanu slimnīcā nav jāmaksā. Pilnvaras oriģinālu slimnīca saglabā, bet pilnvarojumu reģistrē slimnīcas vienotajā datorsistēmā, tādēļ pilnvarotā persona turpmāk bērnu varēs bez bažām vest pie speciālista jebkurā no slimnīcas novietnēm – Torņakalnā (Vienības gatvē 45) un Gaiļezerā (Juglas ielā 20). Galvenais, neaizmirst paņemt līdzi savus personu apliecinošos dokumentus.

Ja vecāku vai aizbildņu vietā bērnu pie ārsta ved vecmāmiņa vai auklīte, vecākiem vajadzētu uzrakstīt un iedot līdzi pavadvēstuli, kurā detalizēti aprakstīts bērna veselības stāvoklis, sūdzības, iepriekš veiktie izmeklējumi un lietotie medikamenti.

Vita Šteina norāda, ka šie noteikumi attiecas tikai uz gadījumiem, kad bērns līdz 14 gadu vecumam dodas pie ārsta uz plānveida ambulatoru vizīti vai izmeklējumiem. Bērni, kas vecāki par 14 gadiem, to var darīt arī vieni paši, līdzi ņemot pasi vai ID karti. Taču, ja bērns līdz 18 gadu vecumam tiek uzņemts ārstēšanai stacionārā vai dienas stacionārā, vecāku, aizbildņu vai pilnvarotās personas klātbūtne ir obligāta.
“Ja ar bērnu kaut kas atgadījies un viņam vajadzīga neatliekama medicīniskā palīdzība, pie ārsta viņu var atvest jebkurš cilvēks. Taču vecākiem un aizbildņiem pēc iespējas ātrāk jāierodas slimnīcā, lai sniegtu bērnam nepieciešamo atbalstu, bet ārstiem atļauju veikt medicīniskās manipulācijas,” saka slimnīcas pārstāve. Pacientu tiesību likums nosaka, ka nepilngadīgo – līdz 14 gadu vecumam, ārstniecība pieļaujama tikai tad, ja likumiskais pārstāvis par to ir informēts un devis savu piekrišanu.

Savukārt Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas noteiktā kārtība paredz, ka pacients nevar saņemt ārsta konsultāciju, ja klientu apkalpošanas speciālists nav pārbaudījis un pārliecinājies, ka viņu pavada likumiskais pārstāvis. Tas nozīmē, ka arī bērna vecākiem un aizbildņiem jābūt gataviem uzrādīt savus personu apliecinošos dokumentus.

Ja jums ir bijusi pieredze, kad bērnam nevarējām laikus sniegt, jūsuprāt, nepieciešamo medicīnisko palīdzību, šo noteikumu dēļ, uzrakstiet savu pieredzi portāla Veselam.lv redaktorei: [email protected]

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.