Shutterstock ilustrācija

C hepatīta ārstēšanā situācija uzlabojas, prognozes mazāk drūmas 0

Šonedēļ, atzīmējot C hepatīta dienu 28. jūlijā, C hepatīta pacientu apvienība sadarbībā ar Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV un AIDS speciālistu asociāciju rīko ikgadējo apaļā galda diskusiju “Par dzīvi bez C hepatīta”, kurā apspriedīs Pasaules veselības organizācijas plānu līdz 2030. gadam izskaust šo infekciju Eiropas Savienības un citās attīstītajās valstīs. Pēc aptuvenām aplēsēm, ar šo vīrusu inficēti līdz pat 200 miljoniem pasaules iedzīvotāju, no tiem ap deviņiem miljoniem Eiropā un 40 tūkstošiem Latvijā. Pie mums hepatīta ārtēšanā pēdējā laikā panākts zināms progress.

VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus 73
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 7
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Lai ārstētos, nav jābrauc uz ārzemēm

Ja Latvijā netiks nodrošināta pietiekami efektīva vīrushepatīta C ārstēšana, pastāv risks, ka 2030. gadā ar to Latvijā būs inficēti gandrīz 50 tūkstoši valsts iedzīvotāju. Aptuveni 10% no tiem būs aknu ciroze, aknu vēzis vai nepieciešamība veikt aknu transplantāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl pirms dažiem gadiem šķita, ka šādas ekspertu prognozes piepildīsies: daudzi no tiem, kuriem bija atklāts C hepatīts, nespēja segt valsts tikai daļēji (75% apmērā) kompensētās ārstēšanās izdevumus. Tie bija lēšami ap 300 eiro mēnesī, tāpēc daudzi bija spiesti samierināties ar savu likteni vai meklēt palīdzību ārzemēs. Pašlaik valsts pilnīgi apmaksātu modernu terapiju ik gadu plānots sniegt ap 1000 pacientu.

“Pēdējo divu gadu laikā Latvijā notikušas nozīmīgas izmaiņas C hepatīta pacientu ārstēšanā. Pirmkārt, 2016. gadā C hepatīta ārstēšanai paredzēto summu – ap trīs miljoniem eiro gadā – dubultoja. Līdz ar to daudziem pacientiem kļuva iespējams saņemt mūsdienīgu terapiju, kas daudziem ļāva izārstēties jau trīs mēnešu laikā,” stāsta C hepatīta apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs. “Otrkārt, tika izveidots pacientu reģistrs, lai būtu precīzi zināms gan kopējais pacientu skaits, gan to pacientu skaits, kuri jau saņēmuši terapiju un izārstējušies, gan to, kuri tikai vēl gaida savu kārtu. Diemžēl aknu transplantācijas uzsākšana Latvijā pagaidām palikusi solījumu līmenī.”

Šogad Veselības ministrija sadarbībā ar nozares speciālistiem un C hepatīta un HIV/AIDS pacientu biedrībām izstrādāja HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas rīcības plānu 2018. – 2020. gadam, kurš jau pieņemts valdībā un kura realizācijai papildus būs vajadzīgi 74,7 miljoni eiro. Jau šogad papildu 5,5 miljoni eiro tika novirzīti, lai 100% apmērā kompensētu jaunākās paaudzes bezinterferona terapiju pacientiem ar 1. un 4. genotipa C hepatītu. Šai labajai vēstij ir arī ēnas puse – šobrīd terapiju var saņemt tikai ierobežots pacientu loks: tie, kuriem slimība progresējusi līdz 3. vai 4. aknu fibrozes stadijai un ir jau ļoti nopietni aknu bojājumi. Tikmēr citās Eiropas valstīs, arī Lietuvā un Igaunijā, pacienti šādu ārstēšanu saņem jau 2. slimības stadijā.

“C hepatīta pacienti šobrīd var būt pārliecināti, ka tad, kad pienāks viņu kārta, viņi saņems valsts apmaksātu terapiju un tiks izārstēti. Tas ir tikai normāli, ka sāk ar tiem, kuru veselības stāvoklis ir vissmagākais,” domā K. Kaugurs. Viņš piebilst, ka apmēram 30% pacientu inficējušies ar tādiem C hepatīta genotipiem, kuru ārstēšanai pagaidām nav pieejami jaunās paaudzes medikamenti, taču ir cerība, ka jau nākamgad varētu parādīties zāles, kuras der visiem.

Vīruss – viltīgais un daudzveidīgais

“C hepatīta vīruss ir vēl mainīgāks nekā gripas vīruss, pret kuru jāpotējas ik gadu no jauna. Tam ir ne tikai seši genotipi, bet arī virkne apakštipu, turklāt tas var mainīties arī pacienta organismā. Tas ir galvenais iemesls, kādēļ pret to vēl joprojām nav radīta vakcīna,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas infektoloģijas centrs” infekciju un aknu slimību ambulatorās nodaļas vadītāja Agita Jēruma. Latvijā izplatīti pirmie četri vīrusa genotipi. Pārsvarā – 63% C hepatīta pacientu inficēti ar pirmā, 31% – ar trešā, 4% – ar otrā, bet 0,7% – ar ceturtā genotipa vīrusu. Vīruss ir arī samērā izturīgs, piemēram, nonācis šļirces adatā, tas spēj “izdzīvot” līdz pat diviem mēnešiem, taču karsējot tas iet bojā jau 70 °C temperatūrā.

Vīrushepatīts C izplatās ar asinīm. Visbiežāk var inficēties procedūru laikā, ja atkārtoti tiek izmantoti instrumenti, kas nav pietiekami labi dezinficēti, piemēram, veicot invazīvas medicīniskās manipulācijas, arī zobārstniecībā, ar tetovēšanu, pīrsingu, ausu caurduršanu, izmantojot citu cilvēku manikīra vai skūšanās piederumus, nejauši saduroties ar inficētu, miskastē izmestu adatu. Iespējams inficēties arī seksa laikā.

Slimību ir ļoti grūti atklāt, jo visbiežāk ne akūtā, ne hroniskā stadijā tai nav nekādu pazīmju. Tikai 15% pacientu ar akūtu C hepatītu sūdzas par apetītes trūkumu, nogurumu, ļoti reti – par dzelti.

Ja cilvēkam veicas, viņš spontāni atveseļojas, tas ir, imūnā sistēma pati tiek galā ar vīrusu bez medikamentu lietošanas. Ārsti lēš, ka tā notiek ap 20% gadījumu. Pārējiem C hepatīts pārveidojas hroniskā formā: aknās rodas iekaisums, kas pakāpeniski bojā aknu šūnas, līdz sākas fibroze, kad normālo šūnu vietā sākt ieaugt saistaudi, bet pēc tam sākas aknu ciroze vai pat vēzis. Par laimi, izmaiņas notiek ļoti lēni. Apmēram 20% pacientu, kuri neārstē slimību, aknu ciroze izveidojas 10 – 20 gados, bet 50% – 30 gadu laikā. Līdz pat aknu cirozes posmam izmaiņas aknās ir atgriezeniskas, tādēļ uzsākt efektīvu ārstēšanu tad, kad fibroze ir 3. un 4. stadijā, vēl nav par vēlu: atbrīvojot organismu no vīrusa, aknu darbība atjaunojas.

Kā pārbaudīt aizdomas par C hepatītu? Pirmkārt, vajag doties pie ģimenes ārsta un noteikt antivielas asinīs. Pozitīvs rezultāts gan ne vienmēr nozīmē, ka cilvēks ir saslimis. Tās var liecināt, ka infekcija, pašam nezinot, pārslimota vai kādu citu slimību dēļ var būt viltus pozitīvs iznākums. Tādēļ papildus jāveic apstiprinoši antivielu un aknu testi (ALAT un ASAT). Pēc tam ar ģimenes ārsta nosūtījumu un iepriekš veiktajiem izmeklējumiem jādodas uz Latvijas Infektoloģijas centru pie infektologa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Sekas pēc vīrusu infekcijām – par Covid-19 neiroloģiskajām sekām tiek publicēts aizvien vairāk datu
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
VIDEO. Austrālijas TV vadītājs skaļu aplausu pavadībā patriec no sava šova vīrieti, kurš pauda atbalstu Putinam
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
Kā salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Bailes no zobārsta. Speciālista ieteikumi, kā pārvarēt dentofobiju?
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Māris Antonevičs: Putina iespējamo sarunbiedru loks sašaurinās
Lielbritānijas karali Čārlzu III Berlīnes lidostā sagaidīs ar 21 lielgabala salūtu: vizīte iezīmēs jaunu sākumu Vācijas un Lielbritānijas partnerībā
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
VIDEO. Policija izplatījusi video, kā šāvēja ielauzās Nešvilas skolā bruņota ar ieročiem un nogalināja 6 cilvēkus
Brūss Viliss. Ko aktierim nozīmē runas zudums, nespēja formulēt domu, izveidot vārdus un saprast dzirdēto….
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. ASV kara eksperti: Krievijas spēki pārņēmuši jau 65% Bahmutas pilsētas teritorijas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Priežu dzīvžogs: principi, to veidojot
09:29
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
09:15
Starptautiskās Olimpiskās komiteja izdabā agresorvalstij Krievijai
09:03