Veselam
Ārstēšana

Epilepsijas lēkme! Ko darīt?3

Foto – Shutterstock

36,6 °C konsultante SANTA AŠMANE,
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers epilepsijas vienības vadītāja, epileptoloģe

No lasītājas vēstules: “Pirms pusotra gada manam vīram bija bezsamaņas lēkme. Toreiz pie ārsta negājām, jo viņš ātri atjēdzās un nekādu problēmu ar veselību it kā nebija, vismaz nekā ārēji saskatāma. Nupat atkal bija šāds gadījums, ārste izteica aizdomas par epilepsiju un nosūtīja pie neirologa. Tomēr domājam, vai tā nevarētu būt kāda kļūda, jo šī slimība taču nevar sākties pēkšņi kā iesnas vai klepus. Lūdzu, uzrakstiet par epilepsiju no augsti kvalificēta speciālista viedokļa! Dzidra Baldonē.”

Strauji sākas, ātri pāriet

Epilepsija (no grieķu valodas epilēpsia – lēkme) ir viena no biežākajām neiroloģiskajām saslimšanām. Latvijā šādu slimnieku reģistrs nepastāv, zināms vienīgi tas, ka ik gadu diagnoze tiek konstatēta apmēram tūkstotim cilvēku.
Epilepsija ir lēkmjveida notikums, kas rodas tāpēc, ka slimnieka smadzenēs veidojas nepareiza impulsu darbība. Lēkmes izpausmes atkarīgas no tā, cik plaša smadzeņu zona ir funkcionāli traucēta. Ja skartas abas smadzeņu puslodes, pacientam var būt liela bezsamaņas krampju lēkme. Savukārt, ja traucējumi ir vienas puslodes rajonā vai simetriski abās puslodēs mazākā zonā, lēkmes laikā ir tikai daļēji traucēta apziņa vai ir nepilnīgs samaņas zudums.

Ja slimība skar ļoti mazu smadzeņu zonu, slimnieks izjūt diskomfortu, piemēram, redzes vīzijas, nepatīkamas sajūtas epigastrijas rajonā (kreisajā pusē virs nabas), halucinācijas.

Slimības izpausmju periods ir dažāds. Vienam lēkme var būt reizi trijos gados vai retāk, citam – ik mēnesi, vēl kādam vienu vai pat vairākas reizes dienā.

Viena lēkme parasti ilgst no divām līdz piecām minūtēm. Tās laikā slimnieks var zaudēt vai nezaudēt apziņu, iespējami arī krampji. Apkārtējie pamana šķietami neadekvātu uzvedību, piemēram, cilvēks sāk skatīties vienā punktā, sastingst vienā kustībā, sāk smieties.

Pirms lēkmes var būt priekšsajūtas, bet var arī nebūt nekādu brīdinājumu. Tie, kuri jūt lēkmes tuvošanos, var pagūt apsēsties un pabrīdināt apkārtējos. Taču lēkme var sākties arī tik strauji, ka cilvēks pakrīt, sasitas vai pat gūst traumu. Dažkārt pacients ir pie apziņas – vai nu ar daļēji traucētu koncentrēšanos, vai ar pilnībā saglabājušos apziņu, piemēram, var pēkšņi sākt raustīties viena roka, bet tas netraucē uztvert apkārt notiekošo, reaģēt, sarunāties.

Atsevišķas epilepsijas formas iespējamas tikai bērniem vai pusaudžiem. Dažkārt tās ar laiku izzūd, bet citreiz saglabājas visa mūža garumā. Ne mazums cilvēku slimība sākas pieaugušo vecumā.

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka epilepsijas slimnieks viens pats gandrīz nekur nevar doties un vienmēr kādam jābūt līdzās, epileptoloģe Santa Ašmane atbild: “Nē, tik traki nav – viss atkarīgs no lēkmes izpausmes. Dažiem pacientiem slimība par sevi liek manīt tikai naktī vai no rīta pamostoties. Savukārt tie, kuriem mēdz būt priekšsajūtas, ir iemācījušies ar slimību sadzīvot. Pasaulē nostāja ir tāda: ja pacientam lēkmes uznāk reti un nav traumatiskas, viņam jāļaujas pilnvērtīgai dzīvei.”

Iemesli var palikt nezināmi

Epilepsijai var būt dažādi cēloņi, taču slimība ir sarežģīta, tāpēc tos ne vienmēr var noteikt.

Slimības iemeslus iedala trīs grupās: simptomātiskos, idiopātiskos un kriptogēnos. Simptomātiska epilepsija ir tad, ja ir noskaidrota izcelsme, piemēram, to var %MCEPASTEBIN%radīt insults, galvas trauma, galvas smadzeņu infekcija (encefalīts, meningīts), cukura līmeņa svārstības. Par idiopātisku sauc tādu slimības formu, kuras pamatā ir ģenētiska predispozīcija. Savukārt kriptogēnas epilepsijas diagnoze tiek noteikta pacientiem, kuriem izmeklējumos netiek atklāts slimības iemesls, bet ir aizdomas, ka viņiem nav idiopātiskās formas.

Epilepsiju var veicināt arī alkohols, vajadzīgo medikamentu lietošanas pārtraukšana vai samazināšana, negulēšana, hormonu svārstības sievietēm (piemēram, izvēloties nepareizu pretapaugļošanās līdzekli), vīrusi, kā arī paaugstināta temperatūra, kas organismam rada pastiprinātu stresa stāvokli.

Vai lēkme atkārtosies?

“Ja cilvēkam bijusi epilepsijas lēkme un viņš vēl nav izmeklēts, pats svarīgākais ir nevilcināties, bet doties pie ārsta un pastāstīt, kā viss notika,” uzsver Santa Ašmane. “Vislabāk, ja līdzi ir atnācis cilvēks, lēkmes aculiecinieks, jo nereti pacienti paši par to neko nevar pateikt.”

Ārstam ir svarīgi zināt nianses: vai lēkmes brīdī slimniekam nebija asimetrisku roku kustību, vai viņš nepagrieza galvu uz kādu pusi, vai bija spontāna urinācija, vai sakoda mēli. Varbūt šajā laikā cilvēks kaut ko automātiski darīja, piemēram, čāpstināja vai kaut ko ņurcīja.

Pēc tam noteikti vajadzīga izmeklēšana.

Jautājumi un atbildes par epilepsiju

Vai varēšu kļūt par mammu?

Nereti sievietes, kurām ir epilepsija, vēlas zināt, vai viņas drīkst kļūt par mātēm. “Epilepsija nav kontrindikācija sievietei dzemdēt bērnus,” atzīst ārste Santa Ašmane. “Vienīgais ierobežojums šajā laikā ir zāļu izvēle, jo dažus medikamentus grūtniecēm nerekomendē. Tāpēc, ja ar epilepsiju sirgstošā plāno grūtniecību, viņai iepriekš jākonsultējas ar ārstu un jāuzzina, vai terapija nevar kaitēt gaidāmajam mazulim.”

Kā ar glāzīti stiprāka dzēriena?

Epilepsijas slimniekiem daktere aizliedz lietot atkarības izraisošas vielas – narkotikas, alkoholu. Slimniekiem nerekomendē diennakts dežūru darbu vai ilgstošus miega ritma traucējumus, kā arī darbu augstumā un ar asiem priekšmetiem.

Vai drīkstu sēsties pie stūres?

Epilepsijas pacientiem aktuāls ir jautājums par automašīnas vadīšanu. Ministru kabineta noteikumi paredz: ja pacientam ar B kategorijas autovadītāja apliecību ir hroniska epilepsija, tātad bijušas vairāk nekā divas lēkmes, automašīnu nedrīkst vadīt piecus gadus. Ja šajā laika periodā neviena epilepsijas epizode nav notikusi, var pretendēt uz automašīnas vadīšanas atļaujas saņemšanu.

Visu rakstu par pareizu rīcību epilepsijas lēkmes gadījumā lasiet jūnija žurnālā “36,6°C” vai tā elektroniskajā versijā!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Horoskopi un mistika
“No milzu ozoliem nāca tik jaudīga enerģija, ka elpa aizrāvās. Šie koki ir apmēram 400 gadu veci! ” Kā Miervaldis izveidoja dižozolu taku, kur gūt līdzsvaru un spēku 1
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ugunsgrēkā daudzdzīvokļu ēkā Čehijā gājuši bojā desmit cilvēki
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Kamēr Pūce slēpjas kā vēzis alā, Krišjānis pa ballēm laiž, bet zakatistovi devušies uz dzimto planētu!” Egila Līcītša feļetons
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 12
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Polija kļūst par “Trampa fortu”, papildinot ASV karavīru skaitu valstī. Krievija solās “turēt roku uz pulsa” 6
17 stundas