
Kā palīdzēt lēkmes laikā 0
Pēc dakteres Santas Ašmanes teiktā, daudzās Eiropas valstīs bērniem jau pirmsskolas vecumā stāsta, kā palīdzēt epilepsijas lēkmes gadījumā, līdz ar to šīs slimības skartie var dzīvot saprotošā un atbalstošā sabiedrībā.
Ieteikumi, kā sniegt pirmo palīdzību
Apguldīt. Lēkmes brīdī slimnieks jāapsēdina vai jānogulda uz zemes – tas ir svarīgi, jo krītot cilvēks var sasist galvu. Ja viņš ticis noguldīts, galvu vēlams pagriezt uz sāniem.
Parūpēties par drošu vidi. Iespēju robežās jāparūpējas, lai ar epilepsiju sirgstošajam būtu droša apkārtējā vide, tāpēc jānoņem līdzās esošie priekšmeti, ar kuriem viņš varētu savainoties.
Neiet prom. Līdzcilvēkiem vajadzētu uzkavēties un pagaidīt, līdz cietušajam atjaunojas apziņa. Ja lēkme ir bērnudārzniekam vai skolēnam, pārējiem bērniem par to nekavējoties jāziņo pieaugušajiem.
Neko nelikt mutē. Nekādā gadījumā nedrīkst slimniekam kaut ko bāzt mutē, jo cilvēks var aizrīties vai salauzt zobus. Ja tiks savainota mēle, ar laiku tā diezgan viegli sadzīs.
Uzņemt laiku. Ja lēkme nebeidzas pēc piecām minūtēm, jāsauc ātrā palīdzība. Tas jādara tāpēc, ka tā tiek uzskatīta par ieilgušu lēkmi. Tad ir lielāks risks attīstīties tā dēvētajam epilepsijas statusam – stāvoklim, kad lēkme vairs nepāriet, bet ieilgst.
Izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Ja tā ir pirmā lēkme, neatliekamā medicīniskā palīdzība jāizsauc nekavējoties, jo jānoskaidro, vai tā tiešām ir epilepsija un kāds ir slimības cēlonis.
Palīdzēt arī svešiniekam. Arī situācijās, kad lēkme sākas pilnīgi svešam cilvēkam, ātrajai palīdzībai jāzvana uzreiz. Kamēr mediķu brigāde atbrauks, pacients, iespējams, jau būs atguvies un pats varēs pastāstīt par savu slimību.
Parūpēties pēc lēkmes. Ja ir zināms, ka slimniekam jau ir diagnosticēta epilepsija, jāpagaida, kamēr viņš nāks pie apziņas un sapratīs, vai varēs tikt līdz mājām paša spēkiem. Parasti šādos gadījumos vest uz slimnīcu nav nepieciešams.
Filmēt. Ja lēkmes brīdī klāt ir kāds tuvinieks vai paziņa, vēlams, lai viņš notiekošo nofilmē, jo video var lieti noderēt ārstam.
Ļaut atpūsties. Pēc lēkmes jāļauj slimniekam izgulēties, jo var būt nogurums. Pēc tam var atnākt pie ārsta un pārrunāt, kāpēc lēkme tomēr notikusi un vai nav jāveic korekcijas terapijā.