Ilustratīvs foto

Kā izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai? 0

Asinsspiediena uzraudzība ir nozīmīgs posms veselības profilaksei. Asinsspiediena mērījumu rezultāts dod unikālu iespēju uzzināt par organisma darbības nepilnībām un novirzēm no normas.

ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Lasīt citas ziņas

„Regulāri veicot asinsspiediena mērījumus un tos fiksējot, ārstam ir noderīgs informatīvs materiāls, kas palīdz izdarīt secinājumus, nosakot vai precizējot diagnozi,” norāda internās medicīnas ārste Veselības centru apvienībā Inga Orleāne.

“Kardiovaskulāro slimību izplatība patiešām ir biedējoša, un bīstamākā no šīs grupas slimībām, protams, ir insults – pēkšņs galvas smadzeņu asinsrites traucējums, kad trombs nosprosto kādu no asinsvadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zināms, ka galvenais insulta cēlonis ir ateroskleroze jeb asinsvadu sašaurināšanās. Tās dēļ samazinās asins piegāde smadzenēm, uz asinsvadu sieniņām var veidoties asins receklīši jeb trombi. Atraujoties tie nosprosto mazākos asinsvadus tā provocējot insultu,” skaidro „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.  

Vai asinsspiediens jāuzrauga tikai cilvēkiem gados?

Paaugstināts asinsspiediens ziņo, piemēram, par aterosklerozes iespējamību. Regulāri veicot asinsspiediena mērījumus un tos fiksējot, ārstam ir noderīgs informatīvs materiāls, kas palīdz izdarīt secinājumus, nosakot vai precizējot diagnozi. Šo iemeslu dēļ asinsspiedienu ir svarīgi mērīt ne tikai vecāka gada gājuma cilvēkiem, bet arī jauniem.

Kas tas īsti ir – asinsspiediens?

Asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz asinsvadu (artēriju) sieniņām. Asinsspiediena mērījums uzrāda divus svarīgus lielumus:

  • augšējo jeb sistolisko (SYS) – maksimālo spiedienu, ar ko asinis spiež uz asinsvadu sieniņām;
  • apakšējo jeb diastoliskais (DIA) – minimālo spiedienu, ar ko asinis spiež uz asinsvadu sieniņām.

Farmaceite norāda: “Par normālu asinsspiedienu ir atzīts spiediens 120mmHg/80mmHg, tomēr ir vairāki iemesli, kāpēc cilvēkam asinsspiediens var būt citāds. To var ietekmēt gan vecums, gan kāda slimība, medikamentu lietošana, dzīvesveids, stress, uzturs un paradumi.

Tāpat jāņem vērā, ka asinsspiediena mērīšanas rezultāti mājās un medicīnas iestādē var atšķirties. To mēdz dēvēt par “baltā halāta efektu” – ierodoties pie ārsta, cilvēks bieži vien izjūt stresu, kas var ietekmēt abus asinsspiediena mērījuma rādītājus (SYS un DIA), līdz ar tie var atšķirties no mājās iegūtajiem.”

Kā pareizi izmērīt asinsspiedienu?

  • Asinsspiedienu mēra vienu vai divas reizes dienā (no rīta un vakarā) aptuveni vienā laikā, pirms zaļu lietošanas (ja tās ir regulāri jālieto), mierīgos apstākļos.
  • Vismaz 30 minūtes pirms asinsspiediena mērīšanas nevajadzētu smēķēt, lietot kofeīnu saturošus produktus, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Ieteicams pirms mērīšanas apmeklēt labierīcības.
  • Aptuveni piecas minūtes pirms mērīšanas mierīgi jāpasēž, jāatpūšas, jāatbrīvo ķermenis.
  • Veicot mērījumu, muguru vajadzētu atbalstīt pret krēsla atzveltni, novietot roku uz galda tā, lai tā būtu vienā līmenī ar sirdi, un ar plaukstas pamatni uz augšu. Kājas – nekrustotas, abas pēdas atrodas uz grīdas.
  • Asinsspiediena mērītāja manšeti jāuzliek uz augšdelma 2 – 3cm virs elkoņa tā, lai manšeti un tonometru savienojošā caurulīte atrastos pret vēnām. Ar tonometra starta pogu uzsāk mērījumu. Svarīgi nerunāt un nekustēties, lai nekas neietekmētu mērījuma rezultātu.

Kas jāzina, izvēloties asinsspiediena mērītāju?

Tonometri, ko izmantot lietošanai mājas apstākļos ir pieejami aptiekās, turklāt, visai plaša klāstā. Atkarībā no tā, kas mērītāju galvenokārt izmantos – cilvēks gados vai visa ģimene, farmaceits var palīdzēt piemeklēt piemērotāko.

Ģimenei

“Ir ražotāji, kas piedāvā, piemēram, tādu augšdelma asinsspiediena mērītāju, ko var lietot arī bērniem no 12 gadu vecuma, (der arī grūtniecēm, nieru slimību pacietiem). Vecākiem cilvēkam, kuri mērījumus veic paši, mērītājs būs ērts, ja tam ir vienkāršs funkciju ekrāns, tātad – nevarēs apmaldīties tonometra funkcijās, tā ieslēgšanā un izslēgšanā.

Tonometram ir arī manšetes piemērotības pārbaudes funkcija, kas ļauj noteikt, vai manšete ir pareizi novietota uz augšdelma. Manšetes mēdz būt mazgājamas, mīkstas, ar vidējo cilvēka rokas apkārtmēru (22-42cm).

Mērot var sekot līdzi indikatoram, kas norāda, vai asinsspiediens ir normas robežās vai arī pazemināts/paaugstināts, tāpat tam ir funkcija, kas analizē pulsu spiediena mērīšanas laikā un var atklāt neregulāru sirdsdarbību (sirds aritmiju).

Vēl viena konkrētu tonometru priekšrocība pēdējo 30 mērījumu rezultātu atmiņa,” stāsta „Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Diviem

Pārim vai cilvēkiem, kuriem patīk savus veselības datus apkopot, izmantojot datorprogrammas, nevis rakstot dienasgrāmatas, noderēs citi tonometri – tādi, kas piedāvā plašākas funkcijas. Šo tonometru ekrāns ir lielāks, manšetei ir piemērotības pārbaudes funkcija, kas ļaus noteikt vai manšete ir pareizi novietota uz augšdelma, ir īpaša funkcija – trīs mērījumi ar vienu klikšķi, no kuriem uzreiz tiek izrēķināts vidējais jeb individuālais asinsspiediens.

Tonometram ir pievienota programma, kuru lejupielādējot, savus datus var saglabāt datorā un analizēt ilgtermiņā. Arī šāda veida mērītajiem ir indikators, kas norāda vai asinsspiediens ir normas robežās vai arī pazemināts/paaugstināts, un funkcija, kas analizē pulsu spiediena mērīšanas laikā.

Tā kā aparāts ir paredzēts izmantošanai diviem cilvēkiem, tad par katru, kas to lieto, tonometrs saglabās 99 mērījumu rezultātus.

Cilvēkam ar veselības problēmām

“Ja asinsspiediena mērītājs nepieciešams cilvēkam, kuram ir kādas sirds problēmas, piemēram, sirds aritmija, vai guļošam cilvēkam, kuram asinsspiedienu mērīs aprūpētājs, piemērots būs tonometrs, kas īpaši paredzēts plašai auditorijai – grūtniecēm, diabētiķiem, nieru slimību pacientiem, cilvēkiem ar aptaukošanos, bērniem no 12 gadu vecuma.

Līdzteku jau iepriekš minētajam tonometru galvenajām funkcijām, šo mērītāju visu rezultātu analīze ir iespējama ar speciālu programmu datorā vai attiecīgā ražotāja lietotni viedtālrunī (ērtākais variants, ja, dodoties pie ārsta, mājās aizmirsta asinsspiediena dienasgrāmata).

Mērītajiem ir arī jauna funkcija, kas nosaka priekškambaru mirdzēšanu insulta profilaksei. Tā var ātrāk uzzināt, ka jāsāk rīkoties, lai izvairītos no insulta. Tā pat ir pieejama tehnoloģija pulsa aritmijas noteikšanai. Tonometram būs arī liels displejs, krāsu indikators asinsspiediena klasifikācijai, manšetes piemērotības pārbaudes funkcija, arī pēdējo 28 dienu saglabāto mērījumu vidējais rādītājs.

Asinsspiediena mērītājs ir labs ieguldījums veselības uzraudzīšanā. Svarīgi, ka ražotājs tonometriem dod piecu gadu garantiju. “Ja nu gadījumā kāda tonometra funkcija šo piecu gadu laikā pārstāj darboties, var doties uz aptieku, kurā iegādāts tonometrs. Farmaceits to nosūtīs uz garantijas remontu ražotāja pārstāvim,” apstiprina farmaceite Ērika Pētersone.

Apakšdelma tonometrs

Ir ražotāji, kas piedāvā arī apakšdelma tonometrus jeb “pulksteņa” tonometrus. Tāds varētu būt ideāli piemērots cilvēkiem līdz 40 gadiem, kad asinsvadi ir tuvu ādas virskārtai, jo tad arī ir visprecīzākie asinsspiediena mērījumi ar apakšdelma tonometru.

Tonometrs ir kompakts, ar speciālu plastmasas uzglabāšanas kārbiņu, ko ērti ievietot somā, doties uz darbu, izbraukumā. Galvenās funkcijas: asinsspiediena mērīšana notiek manšetes piepumpēšanas laikā (ātri rezultāti); ir iespēja noteikt neregulāru sirdsdarbību; ir tikai viena poga mērījumu veikšanai; 30 mērījumu atmiņa.

Šie ir tikai daži piemēri par tonometru piedāvājumu, funkcijām un iespējām. Ja rūpes par veselību ir patiesas, ja ir vēlme uzraudzīt savus veselības rādītājus vai nodrošināt šādu iespēju tuviniekiem, farmaceiti ar prieku konsultēs par asinsspiediena mērīšanu un palīdzēs izvēlēties piemērotāko tonometru. Rūpēsimies par veselību – tās nevar būt par daudz!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 5
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 15
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 43
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
“Rail Baltica” pārbūve bez neērtībām neesot iespējama: autoosta būs turpat, bet izkāpšana citur 1
VIDEO. “Es vispār vairs ne no kā nebaidos.” Rīdzinieki dalās sajūtās par Covid-19 vīrusa paveidu omikronu
Mērķējot šaus arī garām, Zīle pie prezidija galda un negaidīti pavērsieni, atklājot pieminekli. Nedēļas notikumu apskats 2
Zatlers: Seniori ir pasīvi uz vakcinēšanos, jo viņi neveic tādas aktivitātes, kur šis sertifikāts būtu nepieciešams 12
Kvalificēta darbaspēka trūkuma dēļ no 2023. gada uzsāks “bezdarbnieku profilēšanu”
Nedaudz snigs un līs. Cik auksta būs pirmdiena?
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Laikraksts: Baidens apsver tūkstošu karavīru sūtīšanu uz Austrumeiropu un Baltijas valstīm
08:20
Abāšins: Augstās energoresursu cenas atstās ietekmi arī uz apdrošināšanu
08:15
Nedaudz snigs un līs. Cik auksta būs pirmdiena?
08:11