Lai pēc bērna piedzimšanas kaut nedaudz samazinātu rūpes un pienākumu apjomu, jau grūtniecības laikā mājas aptieciņu ieteicams papildināt ar dažādām medicīnas un higiēnas precēm, kas būs nepieciešamas jaunajai māmiņai un mazulim.
Lai pēc bērna piedzimšanas kaut nedaudz samazinātu rūpes un pienākumu apjomu, jau grūtniecības laikā mājas aptieciņu ieteicams papildināt ar dažādām medicīnas un higiēnas precēm, kas būs nepieciešamas jaunajai māmiņai un mazulim.
Publicitātes foto: Freepik.com

Kam jābūt pirmajā mājas aptieciņā jaundzimušajam un māmiņai? 1

Mazuļa ienākšana ģimenē ir skaists un satraucošs brīdis. Lai pēc bērna piedzimšanas kaut nedaudz samazinātu rūpes un pienākumu apjomu, jau grūtniecības laikā mājas aptieciņu ieteicams papildināt ar dažādām medicīnas un higiēnas precēm, kas būs nepieciešamas jaunajai māmiņai un mazulim.

Reklāma
Reklāma
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
VIDEO. Līdakas slavenā frāze “aizver muti” ir pārspēta! Evika Siliņa uz Smiltēna runu reaģējusi vēl rupjāk 410
Kokteilis
Pirmo reizi grupas vēsturē koncerts atcelts šāda iemesla dēļ. Guntars Račs paziņo par grupas “bet bet” koncerta pārcelšanu
Lasīt citas ziņas

“Pirmās dienas, nedēļas un pat mēneši jaunajiem vecākiem var būt ļoti dinamiski, jo rūpes par jaundzimušo jāapvieno ar dažādiem ikdienas pienākumiem. Tomēr ir darbiņi, kurus varam paveikt jau iepriekš, tajā skaitā sarūpēt dažādas higiēnas un medicīnas preces, kas pirmajos mēnešos būs nepieciešamas. Lai gan sākumposmā visu uzmanību vēlamies vērst uz mazuļa labsajūtu un veselību, nedrīkst aizmirst arī par jauno māmiņu, jo tieši no viņas pašsajūtas ir atkarīgs tas, cik labi māte spēs parūpēties par jaundzimušo,” atgādina “Apotheka” sertificētā farmaceite Laila Zālīte.

1. Preces mazuļa higiēnai un veselībai:

Jaundzimušā ķermeņa higiēna pirmajās dzīves dienās un nedēļās prasa īpašas rūpes, tāpat uzmanība jāpievērš bērna veselībai un labsajūtai.

Ķermeņa kopšanas līdzekļi

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajās dzīves nedēļās nabiņas apkopei noderēs spirta salvetītes vai povidonjoda šķīdums. Nabas saites atliekas parasti nokrīt līdz desmitajai dzīves dienai, svarīgi sekot līdzi, lai nabiņa ir sausa un tai maksimāli piekļūst gaiss.

Par vannošanos jau var sākt domāt nākamajā dienā pēc tuberkalozes (BCG) vakcīnas vai izrakstīšanās dienā no dzemdību nama, ja vakcīna veikta iepriekš. Vannot mazuli var katru vakaru, vienīgi tajā dienā, kad nokrīt nabas saites atliekas, gan vajadzētu izvairīties no vannošanas. Lai gan pirmajās reizēs nav nepieciešami īpaši mazgāšanās līdzekļi, vēlākam laikam noderēs ļoti maigas iedarbības šampūns un ķermeņa mazgāšanas līdzeklis. Īpaši produkti ir pieejami arī piena kreveles mazināšanai, ja tas ir nepieciešams.

Lai iespējami atvieglotu mājas dzīvi, ir jāpiemeklē bērnam atbilstošākās un ādai saudzīgākās autiņbiksītes, kas nodrošinās visaptverošu aizsardzību pret noplūdēm dienā un naktī. Svarīgi, lai tās būtu ērtas valkāšanai un iespējami mazāk kairinātu jutīgo ādu, ir vērts atcerēties, ka, kamēr nabas saites atlieka nav nokritusi, lai neradītu lieku kairinājumu nabiņai, ieteicams priekšpusē autiņbiksīšu malu atlocīt. Tāpat izbraucienos ārpus mājas noderēs mitrās salvetes, kas aizsargās mazuļa dabisko ādas pH līmeni, lai zīdaiņa jutīgā āda būtu tīra un pasargāta no ādas kairinājuma.

Saudzīgi medikamenti zīdaiņa ādai, degunam un mutes dobumam

Mazuļa āda ir ļoti plāna un viegli ievainojama, tāpēc mājas aptieciņu vajadzētu papildināt ar kādu antiseptisku aizsargkrēmu zīdaiņa ādas ārstēšanai, piemēram, pret autiņbiksīšu radītu dermatītu. Šāds līdzeklis palīdzēs stabilizēt ādas dabisko aizsargbarjeru, atbalstīs ādas iekšējos atjaunošanās procesus un uzlabos bērna pašsajūtu.

Zobu nākšana ir ļoti individuāls process, un parasti pirmo zobiņu var sagaidīt ap pusgada vecumu, tomēr nereti bērniem tie sāk šķilties jau krietni agrāk, kad sasnigti tikai trīs vai četri mēneši.

Reklāma
Reklāma

Bieži mazuļiem tas ir ļoti nepatīkams process, kas saistīts ar diskomfortu mutes dobumā un var ietekmēt gan barošanu, gan mazuļa garastāvokli. Lai mazinātu nepatīkamās izjūtas, aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi sāpju mazināšanai ar nomierinošu un kopjošu iedarbību, protams, nedrīkst aizmirst arī par profilaktiskajiem pasākumiem – noderēs ledusskapī vai saldētavā noturēti zobgrauži, ja ir uzsākta piebarošana, mazulim diskomforta mazināšanai noteikti var piedāvāt arī saldētus biezenīšus, jogurtiņus vai kādu saldētu auglīti graušanai.

Zīdaiņa elpošanas un imūnsistēma tikai veidojas, un pirmajos dzīves mēnešos bērnu nereti nomoka aizlikts deguns. Lai atvieglotu elpošanu, deguna tīrīšanai var izmantot fizioloģisko šķīdumu, un vēl lieliski palīdzēs deguna aspirators, kas maigi iztīrīs gļotas no bērna deguna, uzlabos mazuļa pašsajūtu dienā un naktsmieru.

Lai nodrošinātu augšanas un organisma attīstības procesus, zīdaiņiem un maziem bērniem ir jāuzņem daudz vairāk dzelzs nekā pieaugušajiem. Dzelzs trūkums var aizkavēt gan fizisko, gan garīgo attīstību, nelabvēlīgi ietekmēt muskuļu funkciju nodrošināšanu un enerģijas līmeni. Ja bērna pirmajās asinsanalīzēs ir vērojams dzelzs trūkums, ārsts var rekomendēt tās papildu uzņemšanu. Aptiekās ir pieejami produkti, kurus drīkst lietot jau no bērna pirmajiem dzīves mēnešiem.

2.Atbalsts māmiņai krūšu veselībai un organisma atjaunošanai:

Ķermeņa kopšanas līdzekļi

Pirmajās bērna dzīves dienās zīdīšana var sagādāt diskomfortu, dažreiz arī nepatīkamas izjūtas, tāpēc jaunajai māmiņai noderēs kompreses, krēmi vai ziedes intensīvai krūšu galu kopšanai, kas sekmēs dzīšanas procesu un novērsīs krūšu galu plaisāšanu. Tās būs ar atvēsinošu un sāpju remdējošu iedarbību. Lai mazinātu kairinājumu, starp krūts barošanas reizēm noderēs arī īpaši krūšu ieliktnīši.

Arī asiņošana pēcdzemdību periodā ir normāla parādība. Visstiprākā asiņošana ir tikko pēc bērniņa piedzimšanas, tuvāko stundu laikā tā samazinās, tomēr pilnībā tā neapstājas un parasti pēc dzemdībām turpinās vēl vairākas dienas. Pilnībā šai asiņošanai, kuru sauc par lohijām, jāpazūd 6 nedēļu laikā. Atkarībā no asiņošanas stipruma sievietei jāizvēlas atbilstošas higiēniskās paketes.

Grūtniecības laikā un pēc bērniņa piedzimšanas sievietes organisms piedzīvo lielas pārmaiņas, tāpēc atjaunošanās procesiem ir nepieciešams īpašs atbalsts. Arī pēc dzemdībām jaunajai māmiņai noderēs eļļa pret strijām un rētām, lai nodrošinātu vajadzīgās minerālvielas ādai un uzlabotu gan jaunu, gan vecu rētu izskatu.

Uzturvielas organisma atjaunošanai

Bērna zīdīšanas laikā lielu daļu no uzturvielām sieviete ar pienu nodod zīdainim, tāpēc nepieciešamība pēc dažādām minerālvielām un vitamīniem šajā laikā ir vēl lielāka nekā grūtniecībā. Mātei, kura baro bērniņu ar krūti, ir ļoti svarīgi uzņemt pilnvērtīgu uzturu, tomēr, ja ar ēdienu neizdodas uzņemt visu nepieciešamo, var būt nepieciešams kāds uztura bagātinātājs.

Šajā gadījumā noderēs, piemēram, vitamīnu, minerālvielu un Omega-3 taukskābju komplekss, kas palīdzēs apmierināt mātes un bērna vajadzības krūts barošanas laikā, samazinās nogurumu un nespēku, stiprinās nervu sistēmu, veicinās normālu imūnsistēmas darbību un palīdzēs uzturēt kaulu veselību. Tāpat ģimenes ārsts jaunajai māmiņai var ieteikt papildus uzņemt dzelzi, folskābi vai inozītu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.