Foto-Anda Krauze

Medicīnā vajadzīga dvēsele. Pirmajam dzimummaiņas operācijas veicējam Kalnbērzam – 90 0

90 gadu jubileju 2. jūlijā tikko nosvinējis izcilais ārsts Viktors Kalnbērzs, kurš neapšaubāmi ir viena no spilgtākajām personībām Latvijas medicīnas vēsturē. Viņš ir operējis gan vienkāršus cilvēkus, gan daudzas slavenības, veicis unikālu dzimuma maiņas operāciju, kā arī atstājis būtiskas pēdas Latvijas politikā.

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 62
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 14
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 25
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Fotogrāfijā, kas Viktoram Kalnbērzam acīmredzot ir ļoti mīļa, jo izraudzīta viņa autobiogrāfijas “Mans laiks” vāka noformējumam, slavenais ķirurgs ir rotājies gan ar Triju Zvaigžņu ordeni, gan ar padomju laikā saņemto Sociālistiskā darba varoņa zvaigzni. Kalnbērzs nenoliedz, ka ir sava laika cilvēks un lielākā daļa viņa darba mūža aizvadīta PSRS laikā, kad viņš bija kompartijas biedrs un ticēja komunisma ideāliem. Taču vienlaikus viņš ar sievu, akadēmiķi Ritu Kukaini piedalījās arī atmodas kustībā, 1990. gada 4. maijā kā Augstākās padomes deputāts balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu. Tas bija ļoti zīmīgs solis, jo Viktora tēvs Konstantīns Kalnbērzs savulaik bija pārliecināts komunists, 1940. gadā pēc okupācijas darbojās padomju Latvijas valdībā.

Viktora dzīvesbiedre Rita pirms dažiem gadiem aizgāja mūžībā, un tagad savā Priedkalnes savrupmājā viņš mitinās viens, jo bērniem, mazbērniem un mazmazbērniem ir sava dzīve. Pie mājas piestiprinātā plāksnīte vēsta, ka tajā ir ierīkots muzejs, un Viktors patiešām ir sarūpējis bagātīgu kolekciju, ko viņš ar lepnumu izrāda viesiem. Pie sienas redzamas fotogrāfijas, kurās Kalnbērzs ir iemūžināts kopā gan ar padomju laika un Krievijas ievērojamām personībām, gan ar Latvijas ārstiem, politiķiem, sportistiem un citām slavenībām. Kalnbērzs nekautrējas, ka viņam ir labas attiecības ar cilvēkiem, uz ko latviešu publika pārsvarā raugās ar aizdomām: Alfrēdu Rubiku, Nilu Ušakovu, Krievijas ģenerāļiem, Baltkrievijas vadoni Aleksandru Lukašenko u. c. Viktors ir dzimis 1928. gadā Maskavā, un viņa personība lielā mērā veidojusies krievu kultūras ietekmē, arī viņa grāmata “Mans laiks” ir sarakstīta un izdota krievu valodā. Kalnbērzs gan atzīst, ka viņa mazmazbērniem būs pagrūti to izlasīt, jo viņi neprot krievu valodu, kuras apgūšana mūsdienu Latvijā tiek uzskatīta par nevēlamu. “Es tam nepiekrītu, jo katra valoda ir bagātība.”

Izglābās no represijām

CITI ŠOBRĪD LASA

Viktora vecāki bija vecā kaluma boļševiki, kas cēlušies no trūcīgām zemnieku ģimenēm un Pirmā pasaules kara laikā aizbraukuši uz Krieviju. Tieši tur Viktora tēvs Konstantīns saticis un apprecējis latviešu meiteni Mildu, kas kļuva par Viktora māti. Maskavā viņi izmācījās par ārstiem, bet laimīgā kārtā necieta represijās, ko Staļina režīms izvērsa pret Krievijas latviešiem. Iespējams, Viktora vecākus izglāba tas, ka 30. gadu vidū padomju režīms viņus nosūtīja ekspedīcijā uz Tuvas republiku (pie Mongolijas robežas), lai uzlabotu veselības aprūpi šajā reģionā. Interesanti, ka Tuva tolaik bija neatkarīga valsts, kas vēl nebija iekļauta PSRS sastāvā. Kalnbērza vecāki tur saskārušies ar lielu pretestību Rietumu medicīnas metodēm, jo vietējie bija pieraduši, ka cilvēku dziedināšana ir šamaņu darbs. Viktors atceras, ka toreiz nošauts viņu ģimenes suns: “Tas bija brīdinājums: ja atņemsiet darbu šamaņiem, jūs gaida līdzīgs liktenis.”

Starp citu, no Tuvas reģiona (tagad tas ir pazīstams kā Tiva) ir cēlies tagadējais Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, ar kuru Kalnbērzam ir draudzīgas attiecības. Ar sev raksturīgo melno humoru Viktors joko: ja nu kādreiz Šoigu izdomā notēmēt raķetes uz netālo Ādažu militāro bāzi, cerams, vismaz parūpēsies, lai tās netrāpītu drauga Viktora mājai. Nopietni runājot, Kalnbērzs izsaka cerību, ka latviešiem vairs nekad nebūs jāpiedzīvo karš, lai gan vēstures gaitu neviens nevar paredzēt. “Kurš gan pirms dažiem gadiem varēja iedomāties, ka brālīgās tautas iesaistīsies bruņotā konfliktā Ukrainā? Tāda doma nevienam nerādījās pat ļaunākajos murgos!”

Gāja vecāku pēdās

1940. gadā, “pateicoties” padomju okupācijai, Kalnbērzu ģimene varēja atgriezties Latvijā, jo Viktora tēvs Konstantīns kļuva par padomju Latvijas galveno sanitāro inspektoru un veselības ministra vietnieku. Tas gan bija uz neilgu laiku, jo 1941. gada vasarā pēc vāciešu iebrukuma nācās atkal pārcelties atpakaļ uz Krieviju. Viktora vecākais brālis Konstantīns cīnījās padomju armijas rindās, 1945. gada pavasarī tika smagi ievainots Kurzemes frontē un nomira Rīgas slimnīcā divas dienas pirms kara beigām. Brāļa nāve Viktoram un viņa vecākiem bija smags trieciens. Tieši tādēļ Viktors izvēlējies ārsta profesiju, lai gan pēc vidusskolas beigšanas sākotnēji domājis par diplomāta karjeru un gribējis iestāties Maskavas Starptautisko attiecību institūtā. “Es sapratu, ka cīņa par cilvēka veselības un dzīvības saglabāšanu ir vissvarīgākais uzdevums, tādēļ mans pienākums ir iet vecāku pēdās,” atceras Viktors.

Medicīnas augstskolu viņš pabeidza ar izcilību un sāka strādāt Traumatoloģijas un ortopēdijas zinātniskās pētniecības institūtā, kur vēlāk kļuva par direktoru un šajā postenī nostrādāja 35 gadus. Viktors stāvēja arī pie lasītāju iemīļotā žurnāla “Veselība” šūpuļa, jo tieši viņš 1958. gadā tika iecelts par žurnāla pirmo redaktoru. Kalnbērzs atceras, ka uz pirmā “Veselības” numura aizmugurējā vāka sākotnēji bija iecerēts publicēt skaistu Staburaga fotogrāfiju. Tolaik tika plānota Pļaviņu HES celtniecība, un Viktors gribējis, lai pēc Staburaga applūdināšanas tas paliktu tautas atmiņā. Taču pēdējā brīdī, kad žurnāls jau gandrīz bija gatavs, kompartijas vadība likusi nomainīt attēlu, lai nenoskaņotu tautu pret Pļaviņu HES.

Padomju laikā Kalnbērzs bija viens no vadošajiem PSRS traumatologiem; viņš bijis arī vairāku olimpisko spēļu dalībnieks, rūpējoties par PSRS izlases sportistiem. Kalnbērzs ir desmitiem dažādu izgudrojumu un patentu autors; viņa izgudrotais kaulu ārējās fiksācijas aparāts izpelnījās speciālistu un pacientu atzinību daudzās pasaules valstīs. Piemēram, Afganistānā, kur Kalnbērzs kādu laiku strādāja 1987. gadā, veicot operācijas Kabulas kara hospitālī, viņu pagodināja ar Afganistānas armijas ģenerālmajora pakāpi.

Atrunā no operācijas

Viktors Kalnbērzs ir arī viens no plastiskās ķirurģijas celmlaužiem Latvijā; šajā jomā joprojām aktīvi darbojas viņa dēls Konstantīns Kalnbērzs, kurš ir LU Medicīnas fakultātes profesors. Viktors atceras, ka 1963. gadā viņam radusies iespēja apmeklēt Pasaules plastisko ķirurģu kongresu Vašingtonā. Tur viņš uzzinājis par silikona krūšu implantiem, ko amerikāņu ķirurgi bija sākuši izmantot sieviešu krūšu rekonstrukcijai un palielināšanai. Pēc atgriešanās no Amerikas viņš devies pie LPSR Ministru padomes priekšsēdētāja Jurija Rubeņa un ierosinājis veikt šādas operācijas arī Latvijā. Tam bija nepieciešama valūta, lai iegādātos Rietumos ražotos implantus. Rubenis viņu ar interesi uzklausījis, bet kategoriski noraidījis priekšlikumu, jo valūta esot nepieciešama daudz svarīgāku mērķu īstenošanai. Kalnbērzs nav kritis izmisumā un sācis eksperimentēt, veicot krūšu rekonstrukcijas operācijas ar pašas pacientes audiem. Interesi par viņa darba metodēm izrādīja arī amerikāņi, un reiz viņš pat saņēmis priekšlikumu veikt krūts atjaunošanas operāciju toreizējā ASV prezidenta Džeralda Forda sievai Elizabetei, tomēr aukstā kara laikmetā, kad abas lielvalstis bija niknas ienaidnieces, šis plāns tā arī neīstenojās. Kalnbērzs atceras, ka vēlāk pie viņa vērsušās arī sievietes ar pilnīgi normālām krūtīm, bet Rietumu erotisko žurnālu ietekmē viņas gribējušas kļūt par “seksbumbām”. Tādos gadījumos Viktors centies atrunāt no operācijas, piemēram, reiz no krūšu palielināšanas atrunājis populāro dziedātāju Laimu Vaikuli, jo redzējis, ka viņas figūra ir perfekta bez jebkādas ķirurģiskas iejaukšanās.

Impotenta atriebība

1963. gadā plastiskās ķirurģijas kongresā Vašingtonā viņš uzzināja arī par dzimumlocekļa implantiem, ko varēja izmantot impotences ārstēšanai. Drīz vien Kalnbērzs veica pirmo šāda veida operāciju. Pateicīgā pacienta sieva viņam veltīja dzejoli, kurā Kalnbērzs pagodināts ar tādiem epitetiem kā “ģēnijs”, “ārsts–gigants” un pat “Dievs”.

Savukārt otrais pacients bija kāds Maskavas ebrejs ar neparastu likteni. Staļina laikā viņš strādājis par feldšeri un bija iesaistīts tā sauktajā ebreju ārstu lietā, kad viņam un virknei ebreju mediķu kā “padomju varas ienaidniekiem” bija piespriests nāvessods. Cietumā viņš vairākkārt vests uz nošaušanu, pielikts pie sienas, bet čekisti šāvuši garām, ņirgājoties par ieslodzīto. Pēc apžēlošanas un izlaišanas no cietuma vīrietis bijis emocionāli sagrauts, sirdzis ar depresiju un impotenci. Kalnbērzs viņam veica dzimumlocekļa protezēšanas operāciju, pēc kuras pacienta dzīve strauji gāja uz augšu. Viņš mainīja profesiju un kļuva par pieprasītu fotogrāfu, bija sevišķi populārs dāmu vidū. Ar īpašu labpatiku fotogrāfs pavedinājis čekistu sievas, tādējādi atriebjoties par ciešanām, ko čekisti viņam sagādāja cietumā.

Kalnbērzs atgādina, ka padomju laikā valdīja uzskats: “Padomju Savienībā seksa nav” un “komunismu var celt arī impotenti”. Tādēļ valdošā vara sākumā nesaprata, kādēļ viņš tērē valsts līdzekļus šī ārstniecības virziena attīstībai. Viss mainījies, kad par operācijas labumiem uzzināja ietekmīgi vīri no kompartijas un čekas aprindām. Kalnbērzs šādu operāciju veicis arī Čehoslovākijas drošības dienesta priekšniekam un Kubas vadoņa Fidela Kastro miesassargam.

Inna kļuva par Inokentiju

Pasaules slavu Kalnbērzam sagādāja dzimuma maiņas operācija, ko viņš veica 70. gadu sākumā. “Pie manis uz pieņemšanu ieradās krāšņa brunete ar izteikti sievišķīgām formām. Viņa teica, ka vēlas kļūt par vīrieti. Es biju neizpratnē, ieteicu viņai paārstēties ar hipnozi un mēģināt dzīvot normālu dzimumdzīvi,” atceras Kalnbērzs. “Viņa atbildēja, ka viss jau ir izmēģināts, arī hipnoze un hormonu terapija, bet nekas nemainās. Sekss ar vīrieti viņai šķita pretīgs.” Inna (tas bija viņas īstais vārds) jau trīsreiz bija centusies izdarīt pašnāvību. Vēstulē ārstam viņa rakstīja: “Šobrīd man ir 30 gadu. Faktiski esmu nonākusi vēl grūtākā situācijā nekā izlūks, kurš darbojas ienaidnieka teritorijā: izlūkam vismaz ir cerība, ka viņu kādreiz nomainīs un ļaus atgriezties pie ierastās dzīves, bet man nav nekādu cerību, ka kādreiz varēšu nomest masku, vairs nespēlēt šo lomu, nenēsāt pašai pretīgo apģērbu.”

Kalnbērzs sācis pētīt visu pieejamo literatūru par šādiem gadījumiem. Tolaik pasaulē bija veiktas tikai četras operācijas, kuru rezultātā sieviete pārvērtās par vīrieti. Taču neviena no operācijām nebija novesta līdz galam; no medicīnas viedokļa bija radīts hermafrodīts: “jaunizceptam” vīrietim saglabājās mēnešreizes, tātad viņš varēja palikt stāvoklī un dzemdēt bērnu. “Es nospriedu, ka dzimuma maiņas operācija ir jāveic līdz galam, lai pacientam vairs nebūtu dzemdes un vagīnas.”

Operāciju sērija tika veikta no 1970. līdz 1972. gadam; to rezultātā Inna kļuva par Inokentiju, kuram patika rupji lamāties, smēķēt un iedzert vīriešu kompānijā. Inokentijs bijis ļoti pateicīgs Kalnbērzam par viņa dzīves glābšanu; pēc operācijas viņš pamanījies pat divreiz apprecēties (ar sievieti). Savukārt padomju vara Kalnbērzam izteica stingro rājienu par operāciju, kas esot pretrunā padomju valsts ideoloģijai.

Ar zināmu nožēlu Kalnbērzs atceras arī laiku pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kad viņš kļuva neērts jaunās Latvijas elitei. “Es balsoju par Latvijas neatkarību, bet pateicības vietā man centās liegt Latvijas pilsonību, likvidēja institūtu, ko biju vadījis 35 gadus.” Kalnbērzs stāsta, ka viņam bija jākārto eksāmens, kurā pārbaudītas viņa latviešu valodas zināšanas. Viņš juties pazemots, kad pirms eksāmena pārbaudīts, vai profesoram nav līdzi kāds špikeris. “Mani, akadēmiķi, nostādīja pirmklasnieka lomā,” ar rūgtumu atceras Kalnbērzs, bet lepojas, ka eksāmenu nokārtojis bez nevienas kļūdas.

Kalnbērzam bija būtiska loma vēl kādā Latvijas vēstures epizodē: 1995. gadā viņš tika ievēlēts Saeimā no Alberta Kaula vadītās Vienības partijas, bet kopā ar bijušo kolhoza “Tērvete” priekšsēdētāju Viesturu Gredzenu izgāza Ziedoņa Čevera veidotās valdības apstiprināšanu, kurai pietrūka pāris balsu. “Es biju nevis konkrēti pret Čeveru, bet gan pret apvienību ar “banānu karali” Zīgeristu,” tagad stāsta Kalnbērzs. Tādējādi par premjeru kļuva Andris Šķēle, un tālākais jau ir vēsture.

Medicīnā valda komercija

Pēdējos gados Kalnbērzs ir attālinājies no aktīva darba medicīnā un politikā, bet viņš nenoliedz, ka mūsdienu medicīna attīstās ļoti strauji. “Ienāk jaunas tehnoloģijas, par ko agrāk nevarējām pat sapņot. Taču medicīna un veselības aizsardzība ir divas dažādas lietas. Kamēr medicīna attīstās, veselības aizsardzība pie mums turpina grimt.” Kalnbērzs secina, ka padomju laikā bija labāk attīstīta profilakse un agrīnā diagnostika, tādēļ cilvēki ātrāk nonāca pie ārsta. “Ārstēšanas rezultāti ir atkarīgi arī no rehabilitācijas kvalitātes. Tolaik pacientiem bija vairāk iespēju izmantot rehabilitācijas centrus un sanatorijas, kas viņiem bija bez maksas. Ķemeru sanatorija atsāka darbu 1947. gadā, divus gadus pēc postoša kara beigām. Bet kas tagad, pēc gandrīz 30 neatkarības gadiem, notiek ar Ķemeru sanatoriju? Ja kādreiz tā atsāks darbu, tā vairs nebūs sanatorija, bet gan pieczvaigžņu viesnīca, kas tautai nebūs pieejama.” Kalnbērzs ar nožēlu secina, ka mūsdienu medicīnā valda komercija, lai gan veselības aprūpe ir tā joma, kur nevar strādāt bez dvēseles. Viņš zina, ko runā, jo vairāk nekā pusgadsimtu ilgā darba mūža laikā pacientu ārstēšanā ir ieguldījis savu prātu, rokas, sirdi un dvēseli.

VIKTORS KALNBĒRZS

Dzimis 1928. gada 2. jūlijā Maskavā

1951. gadā ar izcilību absolvējis Rīgas Medicīnas institūtu

Traumatoloģijas un ortopēdijas zinātniski pētnieciskā institūta vadītājs no 1959. līdz 1994. gadam

90 izgudrojumu un 27 patentu autors

1990. gadā kā Augstākās padomes deputāts balsojis par Latvijas neatkarības atjaunošanu; Saeimas deputāts no 1995. līdz 1998. gadam

Sieva akadēmiķe Rita Kukaine (mirusi 2011. g.), dēls Konstantīns, meitas Maija un Inga, seši mazbērni, septiņi mazmazbērni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai
2 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
20 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 62
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 14
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 25
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 37
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 11
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 10
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 4
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Stiprina imūnsistēmu, aizsargā no brīvajiem radikāļiem. Vai selēns palīdz arī pret koronavīrusiem?
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Nervu sistēma kā kosmoss. Kā atklāt bojājumus šajā sarežģītajā sistēmā un tikt pie diagnozes? 10
5 dienas
IP
Ilze Pētersone
Veselam
Pirms 13 gadiem Ancei šķita, ka pasaule brūk… Kas palīdzēja viņai atlabt un atgriezties dzīvē, kad ārsti solīja ļaunāko? 3
5 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons?
20 minūtes
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Sargājot šodien Pav­ļutu, jūs stumjat sevi uz klinti.” Pavļutu kritizē, bet atstāj amatā 1
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 37
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīķe-Freiberga: Mums plosās pandēmija, slimība skar visus, tomēr daži bezatbildīgi nebaidās spēlēt krievu ruleti 87
2 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Negribējām paziņot tik ātri.” Pludmales volejbolisti Pļaviņš un Točs skaidro, kāpēc šķiras saskanīgais duets 5
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nodarbojamies ar mārketingu un pārpērkam pedagogus.” Direktoru pārsteidz ierēdņu teiktais, ka ar vakancēm neesot problēmu 4
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ko darīt Pavļutam, ja cilvēki negrib vakcinēties – vilkt aiz matiem?!” Bikše par veselības ministra atbildību 30
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Veselības ministrija kopā ar valdību mūs neatlaidīgi sagatavo psihoemocionālajam stresam 39
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 14
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 62
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Vera, Vaira un Vairis 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 4
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Bliezt ar lielgabalu, nevis pašaudīties. Intervija ar režisori un Nacionālā teātra aktrisi Ditu Lūriņu 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Veselības ministrs Daniels Pavļuts kļuvis par dvīņu tēti 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 14
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 49
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai
13:22
LE
LETA
Ziņas
Latvijā augustā bijusi augstāka gada inflācija nekā ES un eirozonā vidēji
13:10
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons?
13:00