Covid-19 pandēmijas laikā psihoemocionālas problēmas piedzīvo mediķi visā pasaulē, ne tikai Latvijā. Attēlā: medicīnas darbiniece slimnīcā Romā, Itālijā.
Covid-19 pandēmijas laikā psihoemocionālas problēmas piedzīvo mediķi visā pasaulē, ne tikai Latvijā. Attēlā: medicīnas darbiniece slimnīcā Romā, Itālijā.
Foto: Fabio Frustaci/EPA/SCANPIX

Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 35

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

No Covid-19 pandēmijas ir cietuši ne tikai pacienti, bet arī mediķi, kas viņus ārstējuši, – daudziem no viņiem konstatēta depresija un trauksme.

LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 221
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
13 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
Lasīt citas ziņas

Taču, neraugoties uz šiem psihiskās veselības traucējumiem, ārsti un medicīnas māsas turpina strādāt, un tas, kā atzina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatikas un psihoterapijas katedras vadītāja profesore Gunta Ancāne, nenoliedzami ietekmē viņu darba kvalitāti.

Profesores Ancānes kolēģe, šīs pašas katedras lektore un doktorante Laura Valaine veikusi pētījumu par mediķu psihisko veselību pandēmijas laikā un vakar publiskoja tā rezultātus. Pirmie dati, aptaujājot vairāk nekā astoņus simtus personu universitātes, reģionālajās un lokālajās slimnīcās, arī ģimenes ārstu praksēs un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD), ievākti pandēmijas sākumā aizvadītā gada aprīlī un maijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau pirmajā pētījuma posmā konstatēts, ka depresijas simptomi ir 24%, bet trauksmes – 17% medicīnā nodarbinātajiem. Jo gados jaunāks mediķis, jo lielāks risks, ka cietīs viņa emocionālā veselība. Tam ir vairāki iemesli, no kuriem nozīmīgākais – pieredzes trūkums, kas palielina emocionālo spriedzi.

Tas nav nekāds pārsteigums, ka lielāks risks tikt pie psihiskiem veselības traucējumiem ir arī tiem, kuri strādā vairāk nekā 48 stundas nedēļā, un šādu cilvēku katastrofālā mediķu trūkuma dēļ ir ļoti daudz. Bet pārsteidzošākais, kas parādījies pirmajā pētījuma posmā, bijis ģimenes ārstu psihiskās veselības stāvoklis – viņiem ir vairāk nekā divas reizes lielāks risks iegūt depresijas un trauksmes simptomus nekā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem.

 

Pienākumus uzliek arvien vairāk

L. Valaine: “Mainoties kovida saslimstības rādītāju dinamikai, tomēr nevar teikt, ka līdz ar to mainās arī mediķu emocionālās veselības stāvoklis. Mēs redzam diezgan stabilu kāpumu psihiskās veselības traucējumu sastopamībā un tikai šovasar konstatēts, ļoti mērens, lēzens kritums.

Analizējot pētījuma trešās kārtas datus, kurus ieguvām, sākot no aizvadītā gada oktobra līdz decembrim, redzams, ka pieaug depresijas un trauksmes simptomu biežums. To var saprast, jo pamatīgi pieauga arī saslimstība ar kovidu, un mediķi strādāja spriedzes apstākļos. Bet šī gada martā, kad situācija uzlabojās, 42% mediķu tik un tā bija depresijas simptomi, bet 29% – trauksmes pazīmes. Situācija nedaudz uzlabojās tikai šovasar jūnijā.

Plašsaziņas līdzekļos mediķi ne reizi vien sacījuši, ka viņi neesot vēl atguvušies, un, lūk, dati, kas to apstiprina. Martā, kad tika konstatēts vislielākais depresijas un trauksmes simptomu īpatsvars, vairāk nekā 50% ģimenes ārstu atklājās depresijas simptomi. Šādi pat veselības traucējumi bija ap 40% stacionāru un NMPD mediķiem. Tas ir ļoti liels mediķu īpatsvars, kas strādā uz izsīkuma robežas.

Nemitīgā trauksmē un neziņā par to, kas gaida nākotnē un kam jābūt gataviem, ir 35% ģimenes ārstu praksēs strādājošo un 27% stacionāru un NMPD mediķiem.

Ģimenes ārstu psihoemocionālo stāvokli ir būtiski ņemt vērā, plānojot veselības aprūpes pakalpojumus. Ģimenes ārsti bijusi tā mediķu grupa, kuriem pandēmijas laikā tikai dod klāt pienākumus, un patlaban nāk klāt arī obligātā vakcinācija. Rodas jautājums, vai viņiem kaut viens pienākums ir noņemts nost?”

 

Strādāt grūti

Kā ārsts, kuru skārusi depresija, kurai ilglaicīgi raksturīgs pazemināts garastāvoklis, samazinātas intereses un spējas izjust prieku, nogurums un enerģijas trūkums, spēj nākt uz darbu un strādāt?

Profesore Ancāne uzskata, ka šādā situācijā var aiziet līdz darbam, apsēsties, bet tā īsti strādāt, veikt diferenciālos diagnozes procesus savā galvā ir ļoti grūti un ne tik veiksmīgi. “Tā būtu viena lieta, kas sagaida pacientus – mazāka darba efektivitāte, jo ar emocionāliem simptomiem ārsti dosies uz darbu. Bet otra simptomu grupa, kas pārgurušiem cilvēkiem var veidoties, tajā skaitā pārgurušiem ārstiem un medicīnas māsām, ir fiziskie simptomi visplašākajā apmērā. Mēs zinām, ka cilvēki ar paaugstinātu trauksmes līmeni ne tikai var pēkšņi dabūt kuņģa un zarnu trakta slimības vai kardioloģiskas slimības saasinājumu. Tur ir vesela virkne somatisku simptomu, kas var rasties pārguruma dēļ,” skaidroja Gunta Ancāne.

 

Stāv rindā pie slimnīcas psihologa

Lai nodrošinātu medicīniskajam personālam pienācīgu psihoemocionālu atbalstu un psihiskās veselības traucējumu gadījumā savlaicīgu palīdzību savā slimnīcā, Veselības ministrija pirmo reizi ir parūpējusies par finansējumu.

Lielākajā valsts ārstniecības iestādē – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā – no jūlija ir izveidota psihoemocionālā atbalsta komanda, kurā strādā četri psihologi ar papildu izglītību kognitīvi biheiviorālā terapijā. Pie viņiem palīdzību meklē gan mediķi, gan arī citi darbinieki.

Psiholoģe Katrīna Žaltkovska pastāstīja, ka veidojoties mediķu rinda, kuriem radušās dažādas psihiskās veselības problēmas darba pārslodzes dēļ. Galvenokārt vēršoties ar izdegšanas pazīmēm, diezgan bieži esot noguruma un spēku izsīkuma problēmas, ir arī nomāktība un trauksme.

“Atvaļinājums ir laba lieta, kas īstermiņā var atrisināt noguruma problēmu, bet, ja cilvēkam jau ir attīstīts izdegšanas sindroms, tad pēc atvaļinājuma, visticamāk, visa simptomātika atgriezīsies. Tās ir gana noturīgas problēmas, kuras psiholoģiski var risināt, izmantojot kognitīvi biheiviorālo terapiju. Ārsti un medicīnas māsas ir motivēti palīdzēt citiem un bieži vien emocionālajā ziņā atstāj sevi novārtā,” atzina K. Žaltkovska.

Katru nedēļu mediķiem tiekot aizsūtīti informatīvie materiāli, lai iedrošinātu, motivētu viņus vērsties laikus pēc palīdzības, ja ir jūtamas psihoemocionālās veselības problēmas.

Profesore Ancāne uzsvēra, ka mediķu augstā atbildības izjūta ir tipiska viņu profesijai: “Cilvēki bieži saka: nu kā es varu neiet uz darbu!? Ģimenes ārsti pat atvaļinājumā nereti nevar aiziet, jo nav kas viņus aizvieto. Ārsts iet uz darbu ar depresijas vai trauksmes sindromiem, un pacients viņu neredz pārāk iejūtīgu, priecīgu, empātisku un mūsos ieinteresētu, bet īgnu, pārgurušu… Tur ir tā problēma, ka pacients gaida no ārsta, lai viņš būtu atpūties, vesels, bet diemžēl pētījuma rezultāti rāda, ka tā gluži nav.”

Pētījuma autore Valaine pastāstīja, ka pēc iepriekšējo pandēmiju pieredzes to sekas ir jūtamas līdz pat trim gadiem. “Valdības līmenī ir jādomā par ārstniecības personu sargājošu likumu pieņemšanu. Mediķi ir atkarīgi no pacientu viedokļiem, vērtējumiem, finansējuma.

SAISTĪTIE RAKSTI

Bieži nejūtamies pasargāti un droši savā amatā arī no likumu puses. Lai neciestu ārstu un medicīnas māsu psihiskā veselība, svarīgi nodrošināt nepieciešamo mediķu skaitu, kā arī normālu darba un atpūtas režīma,” sacīja Valaine un piebilda, ka pētījums tiks turpināts visu pandēmijas laiku.

 

Slimnīcas, kur mediķiem nav pieejams psihologs

Psihoemocionālās veselības uzraudzības un atbalsta kabinets nav nodrošināts:

Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā,

Dobeles un apkārtnes slimnīcā;

Krāslavas slimnīcā;

Līvānu slimnīcā;

Siguldas slimnīcā;

Saldus medicīnas centrā.

 

Cik liels finansējums izlietots

Psihoemocionālās veselības uzraudzības un atbalsta kabinetam ir izlietoti 110 738 eiro.

Darba samaksa pakalpojuma sniegšanā iesaistītajiem psihologiem un psihoterapeitiem par vienu slodzi maksā 2420 eiro, atbildīgajiem darbiniekiem, kuri uzrauga personāla psihoemocionālo stāvokli – 1850 eiro.

Avots: Nacionālais veselības dienests

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 2
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 25
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 221
12 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
13 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 15
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 101
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 29
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente 11
2 dienas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 1
34 minūtes
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 14
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 15
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Ārsts varēs apskatīt, bet, kamēr cilvēks nekļūs par akūtu pacientu, uz operāciju netiks!” Daugavpils slimnīcas vadītājs Semjonovs par situāciju slimnīcā 15
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 23
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Izdarīsim visu iespējamo, lai pie senioriem un slimniekiem pievestu vakcīnas 23
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesai nodota Latvijas vēsturē vērienīgākās narkotiku kravas krimināllieta 3
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 2
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 156
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 41
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Darbību atsāk vakcinācijas punkts tirdzniecības centrā “Origo”
09:35
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Policija garāžā atrada sprāgstvielu briketes, šāviņus, granātas…Kā Modra taisnošanās par gāzes skaitītājiem beidzās ar krimināllietu 1
09:21
LE
LETA
Laukos
“Putnu fabrika Ķekava” gatava pieprasījuma gadījumā samazināt putnu blīvumu audzētavā un pagarināt audzēšanas ilgumu 5
08:40