Foto – Karīna Miezāja

Pēteris Apinis: Rinda ārā pie aptiekas kā metode valdības cīņai ar vīrusu 40

Autors: Pēteris Apinis, ārsts, kanāla RīgaTV 24 raidījuma “Dr. Apinis” vadītājs

Kariņa valdība paģērējusi, ka aptiekā uz vienu apmeklētāju jāparedz 25 kvadrātmetri tirdzniecības platības, tādēļ šobrīd pie aptiekām veidojas rindas, bet aptiekā iekšā drīkst ieiet 1 vai 2 apmeklētāji. Nu nav tās aptiekas tik lielas kā Rimi, bet tieši tā šķiet Kariņa valdībai.

PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 46
7 stundas
Lasīt citas ziņas
Kaut kādas, pilnīgi nesaprotamas indeves dēļ, man joprojām zvana mani jaunības dienu draugi un pacienti, un vaino mani visās Latvijas medicīnas likstās un nelaimēs.

Tā nu vakar man piezvanīja kāds mans pacients no tiem senajiem laikiem, kad pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados latvieši Rietumsibīrijā būvēja ceļus 200 km no Polārā loka, bet man bija tas gods tur –Vingapūras pilsētiņā strādāt par vienīgo ārstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ambulance bija neliela, un dažkārt ne tikai gaitenī, bet arī ārā izveidojās rinda. Mans seno dienu paziņa stāstīja, ka esot stāvējis rindā pie aptiekas pusstundu salā, un tas viņam licis atminēties jaunības dienas Sibīrijā.

Viņš esot pat iemācījies dziesmu: „apsnigsim, dosim godu tiem, apsnigsim, par godu skumjajiem”, jo bez šīs dziesmas aptiekas apmeklējums neesot baudāms.

Mans ziemeļu dienu biedrs ir novecojis, taču itin kolorīts – uz sejas viņam ir apdeguma pēdas, liekais svars pārsniedz to svaru, kas nav liekais, bet no hroniskām slimībām vieglāk ir uzskaitīt tās, kuru viņam nav. Šķiet, ka aptieka un pārtikas veikals šobrīd ir divi viņa ikdienas pārvietošanās galamērķi, un vienlaikus – vienīgā fiziskā aktivitāte.

„Pie aptiekas priekšā palaidu tantīti ar diviem kruķiem, bet tā iepazinos ar ļoti simpātisku kundzīti”, viņš auroja telefonā: „tikai viņai, izrādās esot Covid plaušu karsonis, un viņa tur pie tās aptiekas nosala”.

Stāsta beigās mans paziņa atzina, ka nostāvējis rindā pie aptiekas, taču tieši šajā aptiekā viņam konkrēti nepieciešamo zāļu nav bijis. Aptiekāre laipni ieteikusi, kurā aptiekā vērsties, kur šīs zāles ir. Tā nu viņš esot nostāvējis rindā arī pie otras aptiekas.

Kariņa valdība nemīl izņēmumus. Kariņa valdība uzskata, ka vienādi noteikumi nepieciešami ikvienai vietai, kurā atrodams kases aparāts, un valdības ministru ieskatā vieta ar kases aparātu ir veikals. Pašreizējā valdība un Veselības ministrija aptieku uzskata par veikalu, bet veikalā, varasvīruprāt, nedrīkst būt mazāk par 25 kvadrātmetriem uz vienu pircēju.

Šorīt agrā rīta stundā aizgāju līdz aptiekai un tiešām – pie tās stāvēja rinda. Es nekautrējos un piezvanīju uz Veselības ministriju, un pajautāju – kam ir izdevīgas rindas pie aptiekas.

„Bet ir taču tik labs laiks”, man laipni atsaucās Veselības ministrijas ierēdne, „nemaz nav slikti cilvēkiem pabūt svaigā gaisā”.

Tā nudien ir balta patiesība. Gaisa temperatūra šodien no rīta bija –120 grādi, bija bezvējš, nebija nokrišņu un rindā stāvētāji skaisti nosarmoja.

Valdības rūpes par Latvijas iedzīvotājiem pilnībā atbilst senajam Padomju laika pantiņam „Прошлазима, ступилолето, спасибопартиизаэто” (brīvā tulkojumā – „pagāja ziema, atnāca vasara, paldies par to partijai”).

Un kā nu ne. Kas ir tie 120 grādi, ja Krievijā Habardino (Irkutskas apgabalā) tieši šobrīd ir mīnus 48.30, bet labāk zināmajā Verhojanskā (Jakutijā) – mīnus 46.30. Jāteic, mūsu valdība un partijas ir rūpējušās arī par to, lai rindā stāvētājiem nebūtu arī pārāk karsti, jo raug – Segau, Mali republikā šorīt bija +420, bet Austrālijas vidienē – Birdsvilles lidostā +410.

Nudien – mūsu pacientiem rindā pie aptiekas ir gauži noveicies ar temperatūrām, bet vēl jo vairāk ar to, ka nelīst un nesnieg. Vakar Indonēzijā, Subarajā esot nolijis 165 mm, kas ir vairāk par ceturtdaļu, kas Latvijā vispār nolīst gadā.

Šur tur Amerikā plosās sniega vētras, kas arī būtu apgrūtinājušas rindā stāvēšanu pie aptiekas, ja vien amerikāņiem būtu Kariņš un Latvijas valdība. Bet amerikāņi nojauta briesmas, Kariņu savlaicīgi ir atsūtījuši uz Latviju. Jo Amerikā mēdz būt arī viesuļvētras, bet likt pacientiem stāvēt rindā pie aptiekas viesuļvētras laikā būtu satraucoši.

Nevainosim Kariņu. Viņš audzis un mācījies Amerikā, kur zāļu iegāde ir nedaudz atšķirīga no Latvijas – vitamīnus lielās bundžās un nesteroīdos pretiekaisuma preparātus ļaudis iepērk lielveikalos un benzīna uzpildes stacijās, toties aptiekās nereti iegādājas koloniālpreces un it kā dažos štatos – alu.

Neesmu pārliecināts, ka Kariņš Latvijā aptieku ir apmeklējis, jo par viņa veselību un labklājību rūpi tur ģimenes locekļi.

Patiesībā man nav pat mazāko ilūziju, ka šo rakstu izlasīs un sapratīs Kariņš, Pavļuts vai Petraviča (manuprāt, Labklājības ministrei būtu kaut nedaudz jātur rūpe par vecākiem cilvēkiem un invalīdiem, kas šobrīd stāv rindā ārā pie aptiekas). Aptiekāri un farmaceiti viņiem jau nosūtījuši desmitiem vēstuļu, bet varasvīri un varas sievas, iespējams, neprot lasīt vai lasa tikai valdību slavinošos Re:Baltica tekstus.

Un tomēr – aptieka nav veikals. Aptieka ir medicīnas institūcija, kurā ne tikai pārdod tabletes, bet arī māca pacientu un sniedz viņam farmaceitisko aprūpi, bet atšķirībā no veikaliem – visās aptiekās ir perfekta gaisa ventilācija, augsta līmeņa sterilitāte un tīrība.

Aptiekās, atšķirībā no lielveikaliem, apmeklētāji neklīst no stenda uz stendu, negrābstās gar iespējamiem pirkumiem. Aptiekās divu metru līnijas ir precīzas un tiek ievērotas.

Un būtiskais – aptiekās nav iemesla uzkavēties ilgāk, kā tas konkrētam apmeklējumam nepieciešams.

Cik es pazīstu aptiekāres un farmaceites, tās ir pedantiskākās būtnes, jo māk nosvērt zāles miligramos un mikrogramos, un aptiekās perfektas drošības prasības tiek stingri ievērotas. Aptiekās apmeklētāji negrūstās gar kasi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Es tiešām nesaprotu pašreizējo valdību, kas visu dara iespējami birokrātiski un patiesībā – stulbi. Pārskatot citu valstu pieredzi, meklēju – vai aptiekas apmeklētājiem ir jāstāv rindā ārpus telpām.Atradu, ka tāda tradīcija ir Beninas republikā, Ganā un dažās citās Rietumāfrikas valstīs.

To nosaka bažas, ka pircēji varētu mēģināt atņemt aptiekāram visas aptiekā esošās stipras iedarbības zāles.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 11
2 stundas
LE
LETA
Veselam
“Slimnīcas gultu noslodze ir nemainīgi augsta,” atklāj RAKUS valdes loceklis 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 41
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Divu nedēļu kumulatīvais saslimstības rādītājs turpina augt. Cik Covid-19 slimnieki atklāti svētdien? 7
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 46
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Viss, ko tu šodien darīsi un kam pieķersies, būs lemts veiksmei! Horoskopi 10.maijam 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 22
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Aptauja: Vai valsts kompensē pietiekamu skaitu medikamentu? 1
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 37
7 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas centros ieviesīs senioru stundu 1
8 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
Mediķi brīdina: Latvijā aptuveni 90% gadījumu ir izplatīts lipīgākais Covid-19 variants, slimo arī bērni 18
9 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
“Šobrīd pasaulē ir globāla veselības krīze!” Nav vienotības par vakcīnu patentu aizsardzības apturēšanu 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 41
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 5
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 81
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 18
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 124
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 13
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 22
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 81
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 67
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Latvijas pludmales volejbola vīru izlase nodrošinājusi ceļazīmi uz finālturnīru
16:17
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus
16:00
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai
15:48