Foto: Vector FX/SHUTTERSTOCK

Pieliec magnētu! Kā var palīdzēt remdēt sāpes magnētiskā terapija? 0

Ja negribas lietot pretsāpju tabletes, bet slimā locītava īd arvien stiprāk un sāpes naktī pat aizmigt neļauj vai apnicis, ka sen sadzijušais lūzums uz laika maiņām vienmēr par sevi atgādina, var pamēģināt ārstēšanos ar fizikālās terapijas procedūrām. To, kādas tās ir un kā ārstēties, skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Dzintra Vāvere.

 

Stiprs kaitē, vājš – ārstē

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 70
18 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 105
21 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja sanāk uzturēties spēcīgā elektromagnētiskā laukā, piemēram, ja dzīvesvieta atrodas zem augstsprieguma līnijām, kā tas ir dažviet Rīgā, var sākties veselības problēmas, biežākas slimošanas, pavājināties organisma aizsargspējas. Tāda negatīva ietekme ir tāpēc, ka šajās līnijās dažkārt ir ļoti augsts spriegums, kam ir kaitīga iedarbība uz cilvēka organismu.

Taču medicīnas centru fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļās, kur cilvēks vērsīsies, piemēram, ar sāpošām lielajām vai mazajām locītavām, savilktu sprandu, sāpošu muguru, ārstēšana notiek ar pastāvīga un mainīga virziena dozētu elektromagnētisko lauku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nelielas magnētiskās indukcijas (līdz 60 militeslām) organismam nenodara pāri, gluži pretēji – palīdz uzlabot asins plūsmu, mazina iekaisumu, tūsku un sāpes. Ārsts var ieteikt arī augstas intensitātes medicīnisko magnētiskā lauka aparātprocedūras (3–5 minūtes), tās savukārt palīdz atslābināt galvas un plecu zonu, padara viskozākas asinis, un, ja asinis ir šķidrākas, uzlabojas to plūsma asinsvados, mazinās troksnis ausīs (tinīts), uzlabojas garšas sajūtas, pakāpeniski atjaunojas zaudētā oža.

Ārstnieciskie magnēti tiek veidoti no dzelzs, niķeļa, kobalta vai bārija sakausējuma, un tie piesaista dažādas metāla daļiņas.

Tā kā asinīs ir dzelzs, to magnētiskā indukcija caur ādu iekļūst apkārtējos audos un asinsritē. Asinīs esošā dzelzs piesaistās pie magnētiskā lauka, liekot asinīm aktīvāk pārvietoties un uzlabojot asins mikrocirkulāciju vietā, kur magnēts pielikts. Uzliekot to uz asinsvadiem vai simpātiskajiem ganglijiem, iedarbība ir plašāka – tiek normalizēta veģetatīvās nervu sistēmas darbība.

Pastāv arī uzskats, ka metodes efektivitāte balstās uz organisma šķidrajai videi piemītošo augsto elektrovadītspēju. Iedarbību izsauc vāju elektrisko strāvu rašanās šajā vidē. Visvairāk magnetomehāniskais efekts realizējas elektriski aktīvās šūnās un audos: nervu šūnās, centrālās nervu sistēmas struktūrās, muskuļaudos un asinsvados.

 

Trauma sadzīs ātrāk

Magnētterapija ir ļoti noderīga, lai samazinātu sāpes, iekaisumu, limfātisko tūsku, uzlabotu mikrocirkulāciju audos, normalizētu asinsspiedienu, nomierinātu un veicinātu iemigšanas procesu. Tā arī ieteicama, ja ir kādas locītavu problēmas, piemēram, stīvums, bursīts (šķidrums locītavā), tendinīts (saišu iekaisums), osteofīti (radziņi). Magnētiskā terapija aktivizē mikrocirkulāciju slimajā vietā, uzlabo vielmaiņu, līdz ar to samazinās sūdzības.

Tāpat, ja uzreiz pēc traumas pie sasistās vietas vai sastieptās locītavas pieliks magnētu, atveseļošanās laiks būs krietni īsāks, asinsizplūdums jeb hematoma uzsūksies ātrāk. Magnētiskā lauka pretsāpju iedarbība notiek tāpēc, ka magnētiskie impulsi iedarbojas uz nervgaļiem, kas vada sāpju signālus uz smadzenēm. Sāpju impulss norimst, nesasniedzot galvas smadzenes.

Magnētterapijas iedarbība labi palīdz arī flebīta jeb kāju vēnas sieniņu iekaisuma gadījumā, samazinot tūsku, iekaisumu un sāpes.

Pat ja sen sadzijis lūzums vienmēr par sevi atgādina, mainoties laika apstākļiem, šo problēmu sekmīgi var risināt ar magnēta procedūrām, piemēram, trīs reizes nedēļā vai 2–3 nedēļu kursu. Pēc tam ieteicams uz kādu nedēļu ievērot pārtraukumu, lai organisms varētu saņemties un pats sāktu ražot citokīnus – bioloģiski aktīvas vielas – un uzturētu normālu vielmaiņu.

Jebkurā no šiem gadījumiem var lietot arī impulsa strāvas terapiju un citas fizikālās medicīnas tehnoloģijas, piemēram, kvantu terapiju jeb dažādu veidu gaismas: polarizēto, krāsu terapiju (fotohromoterapiju), ultravioleto (kvarcu), lāzera, infrasarkano, redzamo gaismu, kā arī ārstēšanas kompleksam pievienot dūņu aplikācijas, ozokerīta un parafīna ietinumus, piebilst daktere.

 

Viena veida vai dažādas procedūras?

Ambulatorās fizikālās terapijas procedūras nav valsts apmaksāts pakalpojums, par tām cilvēkam jāmaksā pašam. Tādēļ, lai ekonomētu līdzekļus, no visiem magnētterapijas veidiem var izvēlēties vienu – ar vislielāko ārstniecisko efektu. Monoterapija (viena veida) dažreiz tiek izmantota, lai fizikālās medicīnas dakteris pārliecinātos, cik tā ir iedarbīga – palīdz vai ne.

Tomēr lielāks efekts būs no dažādām procedūrām, jo to radītie fizioloģiskie stimuli uz organismu viens otru pastiprina un papildina, veicinot organisma pašizārstēšanos.

Fizikālās medicīnas procedūras rada slodzi organismam, kaut cilvēkam pašam tā nešķiet. Lai būtu vieglāk izturēt vairākas procedūras dienā, ārsts parasti tās nozīmē noteiktā laikā, lai būtu arī 15–30 minūšu atpūtas pauzes. Nevajadzētu tad sēdēt ar degunu mobilajā telefonā, bet iedzert siltu šķidrumu, tas sekmēs fizioloģisko procesu norisi.

Vēlamais ārstēšanās kursa ilgums ir divas nedēļas. Jo garāks būs kurss, jo ilgāk noturēsies efekts. Taču arī viena procedūra nedēļā ir labāk nekā nedarīt neko.

 

Kad magnētus nedrīkst izmantot?

Šādu situāciju arī ir pietiekami daudz: magnētus nedrīkst izmantot, ja ir, piemēram, asiņošana vai tās draudi, ļoti zems arteriālais asinsspiediens, asinsvadu aneirisma, implantēti sirdsritma devēji, mirdzaritmija un citos gadījumos.

Par savām veselības problēmām noteikti jāpastāsta fizikālās medicīnas ārstam, kurš izvērtēs, kuru no daudzajiem fizikālās terapijas veidiem drīkst izmantot. Šāda konsultācija arī ieteicama, ja gribas mājās veseļoties, izmantojot kādu aparātu, jo fizikālās medicīnas ārsts var izstrādāt individuālu pro­grammu, kas nenodarīs pāri organismam.

Daktere arī brīdina – pat rotas ar pastāvīgo magnētisko indukciju nebūtu nēsājamas visas dienas garumā tuvu pie vairogdziedzera rajona kakla daļā.

 

Kāpēc arī atslābināties jāiemācās?

Vienalga, ar kādu fizikālās medicīnas tehnoloģiju notikusi ārstēšana: ar magnētu, lāzeru, darsonvalizāciju, mikrostrāvām, ultraskaņu, ozokerītu vai dūņām, tiklīdz vairs nav akūtu sāpju, iestājies komforts un atslābināti muskuļi, uzreiz procedūrām jāpievieno ārstnieciskā vingrošana jeb individuālā fizioterapija.

Kādēļ? Lai iemācītos nesasprindzināt muskuļus, neieņemt nedabīgas pozas, sēžot pie galda un skatoties datorā vai mobilajā telefonā.

Pavadot vairākas stundas šādā nedabīgā saspringtā pozā, muskuļu šķiedras ir tik savilktas, ka vairs neprot atslābināties.

Ārstnieciskās vingrošanas nodarbībās iemācīs, kā atslābināties ar diafragmālo (vēdera) elpošanu, kā atslābināt plecu, lāpstiņu zonu, piemēram, noliecot galvu, atslābināt kakla muskuļus, īpaši mugurējos, jo priekšpusē tie bieži vien ir vāji, bet mugurpusē savilkti.

 

UZZIŅA

Kas iedarbojas uz organismu

• Fizikālajā medicīnā izmanto zemas un vidējas indukcijas magnētiskos laukus – vidēji līdz 35–100 mT (militeslas). Zemas frekvences (svārstības sekundē) magnētiskais lauks sekmīgi mazina tūsku, palīdz hematomas (asinsizplūduma, zilumu) uzsūkšanās procesam, bet augstākas frekvences – mazina sāpes. Pretiekaisuma darbība ir maiga, mēreni izteikta, stabila, ar ilgstošu pēcdarbību.

• Magnētterapijas matracī pa zonām izvietoti selenoīdi, kuros rit skrejošie magnētiskie lauki, tāpēc, guļot uz šāda matrača, magnētiskā iedarbība skar visu augumu, un asinsrite tiek stimulēta no galvas līdz pēdām, līdz ar to uzlabojas vielmaiņa kaulos, saitēs, cīpslās, arī irdenajos saistaudos un, protams, muskuļos.

• Magnētterapijas procedūras ieteicamas vai nu katru dienu, vai arī pārdienās; pavisam 6–20 procedūru, ja ir locītavu slimības un hroniska venoza mazspēja – līdz 30 reizēm. Procedūras ilgums var būt no 10 līdz pat 40 minūtēm (to nosaka ārsts).

• Efekts saglabājas 3–6 mēnešus vai pat ilgāk.

 

Kam palīdz

• Magnētterapija palīdz noņemt sāpes, diskomfortu, uzlabot atmiņu, miegu, noskaņojumu, palielināt locītavu kustīgumu, normalizēt arteriālo asinsspiedienu, veicināt brūču dzīšanu, uzlabot pat dzirdi, ožu, redzi, garšas sajūtas.

• Profilaktiski to var izmantot, lai nepieļautu saaugumu un rupju rētaudu veidošanos, locītavu mazkustības (ankilozes) attīstīšanos.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Ar magnētterapiju var stiprināt onkoloģisko pacientu veselību, nostiprināt nespecifiskās imunitātes spēju.

 

SVARĪGI

Dažādu procedūru jeb atšķirīgu fizikālo faktoru efekts summējas, tāpēc īsā laikā iespējams panākt labu rezultātu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 16
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 70
18 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 105
21 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 130
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 252
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
3 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas 2
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
26. novembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
26. novembris, 2021
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēviem 34
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 38
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Galvaspilsētā turpinās intensīva snigšana: ziņo par sabiedriskā transporta kavēšanos
55 minūtes
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
3 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 3
35 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 2
41 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
3 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 105
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 166
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 130
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 61
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 8
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 185
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Baiba, Barbara un Barba
12:54
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 3
12:50
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 2
12:44