Foto: Vector FX/SHUTTERSTOCK

Pieliec magnētu! Kā var palīdzēt remdēt sāpes magnētiskā terapija? 0

Ja negribas lietot pretsāpju tabletes, bet slimā locītava īd arvien stiprāk un sāpes naktī pat aizmigt neļauj vai apnicis, ka sen sadzijušais lūzums uz laika maiņām vienmēr par sevi atgādina, var pamēģināt ārstēšanos ar fizikālās terapijas procedūrām. To, kādas tās ir un kā ārstēties, skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Dzintra Vāvere.

Reklāma
Reklāma

Stiprs kaitē, vājš – ārstē

Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Ja sanāk uzturēties spēcīgā elektromagnētiskā laukā, piemēram, ja dzīvesvieta atrodas zem augstsprieguma līnijām, kā tas ir dažviet Rīgā, var sākties veselības problēmas, biežākas slimošanas, pavājināties organisma aizsargspējas. Tāda negatīva ietekme ir tāpēc, ka šajās līnijās dažkārt ir ļoti augsts spriegums, kam ir kaitīga iedarbība uz cilvēka organismu.

Taču medicīnas centru fizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļās, kur cilvēks vērsīsies, piemēram, ar sāpošām lielajām vai mazajām locītavām, savilktu sprandu, sāpošu muguru, ārstēšana notiek ar pastāvīga un mainīga virziena dozētu elektromagnētisko lauku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nelielas magnētiskās indukcijas (līdz 60 militeslām) organismam nenodara pāri, gluži pretēji – palīdz uzlabot asins plūsmu, mazina iekaisumu, tūsku un sāpes. Ārsts var ieteikt arī augstas intensitātes medicīnisko magnētiskā lauka aparātprocedūras (3–5 minūtes), tās savukārt palīdz atslābināt galvas un plecu zonu, padara viskozākas asinis, un, ja asinis ir šķidrākas, uzlabojas to plūsma asinsvados, mazinās troksnis ausīs (tinīts), uzlabojas garšas sajūtas, pakāpeniski atjaunojas zaudētā oža.

Ārstnieciskie magnēti tiek veidoti no dzelzs, niķeļa, kobalta vai bārija sakausējuma, un tie piesaista dažādas metāla daļiņas.

Tā kā asinīs ir dzelzs, to magnētiskā indukcija caur ādu iekļūst apkārtējos audos un asinsritē. Asinīs esošā dzelzs piesaistās pie magnētiskā lauka, liekot asinīm aktīvāk pārvietoties un uzlabojot asins mikrocirkulāciju vietā, kur magnēts pielikts. Uzliekot to uz asinsvadiem vai simpātiskajiem ganglijiem, iedarbība ir plašāka – tiek normalizēta veģetatīvās nervu sistēmas darbība.

Pastāv arī uzskats, ka metodes efektivitāte balstās uz organisma šķidrajai videi piemītošo augsto elektrovadītspēju. Iedarbību izsauc vāju elektrisko strāvu rašanās šajā vidē. Visvairāk magnetomehāniskais efekts realizējas elektriski aktīvās šūnās un audos: nervu šūnās, centrālās nervu sistēmas struktūrās, muskuļaudos un asinsvados.

Trauma sadzīs ātrāk

Magnētterapija ir ļoti noderīga, lai samazinātu sāpes, iekaisumu, limfātisko tūsku, uzlabotu mikrocirkulāciju audos, normalizētu asinsspiedienu, nomierinātu un veicinātu iemigšanas procesu. Tā arī ieteicama, ja ir kādas locītavu problēmas, piemēram, stīvums, bursīts (šķidrums locītavā), tendinīts (saišu iekaisums), osteofīti (radziņi). Magnētiskā terapija aktivizē mikrocirkulāciju slimajā vietā, uzlabo vielmaiņu, līdz ar to samazinās sūdzības.

Reklāma
Reklāma

Tāpat, ja uzreiz pēc traumas pie sasistās vietas vai sastieptās locītavas pieliks magnētu, atveseļošanās laiks būs krietni īsāks, asinsizplūdums jeb hematoma uzsūksies ātrāk. Magnētiskā lauka pretsāpju iedarbība notiek tāpēc, ka magnētiskie impulsi iedarbojas uz nervgaļiem, kas vada sāpju signālus uz smadzenēm. Sāpju impulss norimst, nesasniedzot galvas smadzenes.

Magnētterapijas iedarbība labi palīdz arī flebīta jeb kāju vēnas sieniņu iekaisuma gadījumā, samazinot tūsku, iekaisumu un sāpes.

Pat ja sen sadzijis lūzums vienmēr par sevi atgādina, mainoties laika apstākļiem, šo problēmu sekmīgi var risināt ar magnēta procedūrām, piemēram, trīs reizes nedēļā vai 2–3 nedēļu kursu. Pēc tam ieteicams uz kādu nedēļu ievērot pārtraukumu, lai organisms varētu saņemties un pats sāktu ražot citokīnus – bioloģiski aktīvas vielas – un uzturētu normālu vielmaiņu.

Jebkurā no šiem gadījumiem var lietot arī impulsa strāvas terapiju un citas fizikālās medicīnas tehnoloģijas, piemēram, kvantu terapiju jeb dažādu veidu gaismas: polarizēto, krāsu terapiju (fotohromoterapiju), ultravioleto (kvarcu), lāzera, infrasarkano, redzamo gaismu, kā arī ārstēšanas kompleksam pievienot dūņu aplikācijas, ozokerīta un parafīna ietinumus, piebilst daktere.

Viena veida vai dažādas procedūras?

Ambulatorās fizikālās terapijas procedūras nav valsts apmaksāts pakalpojums, par tām cilvēkam jāmaksā pašam. Tādēļ, lai ekonomētu līdzekļus, no visiem magnētterapijas veidiem var izvēlēties vienu – ar vislielāko ārstniecisko efektu. Monoterapija (viena veida) dažreiz tiek izmantota, lai fizikālās medicīnas dakteris pārliecinātos, cik tā ir iedarbīga – palīdz vai ne.

Tomēr lielāks efekts būs no dažādām procedūrām, jo to radītie fizioloģiskie stimuli uz organismu viens otru pastiprina un papildina, veicinot organisma pašizārstēšanos.

Fizikālās medicīnas procedūras rada slodzi organismam, kaut cilvēkam pašam tā nešķiet. Lai būtu vieglāk izturēt vairākas procedūras dienā, ārsts parasti tās nozīmē noteiktā laikā, lai būtu arī 15–30 minūšu atpūtas pauzes. Nevajadzētu tad sēdēt ar degunu mobilajā telefonā, bet iedzert siltu šķidrumu, tas sekmēs fizioloģisko procesu norisi.

Vēlamais ārstēšanās kursa ilgums ir divas nedēļas. Jo garāks būs kurss, jo ilgāk noturēsies efekts. Taču arī viena procedūra nedēļā ir labāk nekā nedarīt neko.

Kad magnētus nedrīkst izmantot?

Šādu situāciju arī ir pietiekami daudz: magnētus nedrīkst izmantot, ja ir, piemēram, asiņošana vai tās draudi, ļoti zems arteriālais asinsspiediens, asinsvadu aneirisma, implantēti sirdsritma devēji, mirdzaritmija un citos gadījumos.

Par savām veselības problēmām noteikti jāpastāsta fizikālās medicīnas ārstam, kurš izvērtēs, kuru no daudzajiem fizikālās terapijas veidiem drīkst izmantot. Šāda konsultācija arī ieteicama, ja gribas mājās veseļoties, izmantojot kādu aparātu, jo fizikālās medicīnas ārsts var izstrādāt individuālu pro­grammu, kas nenodarīs pāri organismam.

Daktere arī brīdina – pat rotas ar pastāvīgo magnētisko indukciju nebūtu nēsājamas visas dienas garumā tuvu pie vairogdziedzera rajona kakla daļā.

Kāpēc arī atslābināties jāiemācās?

Vienalga, ar kādu fizikālās medicīnas tehnoloģiju notikusi ārstēšana: ar magnētu, lāzeru, darsonvalizāciju, mikrostrāvām, ultraskaņu, ozokerītu vai dūņām, tiklīdz vairs nav akūtu sāpju, iestājies komforts un atslābināti muskuļi, uzreiz procedūrām jāpievieno ārstnieciskā vingrošana jeb individuālā fizioterapija.

Kādēļ? Lai iemācītos nesasprindzināt muskuļus, neieņemt nedabīgas pozas, sēžot pie galda un skatoties datorā vai mobilajā telefonā.

Pavadot vairākas stundas šādā nedabīgā saspringtā pozā, muskuļu šķiedras ir tik savilktas, ka vairs neprot atslābināties.

Ārstnieciskās vingrošanas nodarbībās iemācīs, kā atslābināties ar diafragmālo (vēdera) elpošanu, kā atslābināt plecu, lāpstiņu zonu, piemēram, noliecot galvu, atslābināt kakla muskuļus, īpaši mugurējos, jo priekšpusē tie bieži vien ir vāji, bet mugurpusē savilkti.

UZZIŅA

Kas iedarbojas uz organismu

• Fizikālajā medicīnā izmanto zemas un vidējas indukcijas magnētiskos laukus – vidēji līdz 35–100 mT (militeslas). Zemas frekvences (svārstības sekundē) magnētiskais lauks sekmīgi mazina tūsku, palīdz hematomas (asinsizplūduma, zilumu) uzsūkšanās procesam, bet augstākas frekvences – mazina sāpes. Pretiekaisuma darbība ir maiga, mēreni izteikta, stabila, ar ilgstošu pēcdarbību.

• Magnētterapijas matracī pa zonām izvietoti selenoīdi, kuros rit skrejošie magnētiskie lauki, tāpēc, guļot uz šāda matrača, magnētiskā iedarbība skar visu augumu, un asinsrite tiek stimulēta no galvas līdz pēdām, līdz ar to uzlabojas vielmaiņa kaulos, saitēs, cīpslās, arī irdenajos saistaudos un, protams, muskuļos.

• Magnētterapijas procedūras ieteicamas vai nu katru dienu, vai arī pārdienās; pavisam 6–20 procedūru, ja ir locītavu slimības un hroniska venoza mazspēja – līdz 30 reizēm. Procedūras ilgums var būt no 10 līdz pat 40 minūtēm (to nosaka ārsts).

• Efekts saglabājas 3–6 mēnešus vai pat ilgāk.

Kam palīdz

• Magnētterapija palīdz noņemt sāpes, diskomfortu, uzlabot atmiņu, miegu, noskaņojumu, palielināt locītavu kustīgumu, normalizēt arteriālo asinsspiedienu, veicināt brūču dzīšanu, uzlabot pat dzirdi, ožu, redzi, garšas sajūtas.

• Profilaktiski to var izmantot, lai nepieļautu saaugumu un rupju rētaudu veidošanos, locītavu mazkustības (ankilozes) attīstīšanos.

• Ar magnētterapiju var stiprināt onkoloģisko pacientu veselību, nostiprināt nespecifiskās imunitātes spēju.

SVARĪGI

Dažādu procedūru jeb atšķirīgu fizikālo faktoru efekts summējas, tāpēc īsā laikā iespējams panākt labu rezultātu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.