Foto no tematiskās avīzes “Pirts. Praktiski un dziedinoši”

Pikoties… pirtiņā! Līgas Reiteres ieteikumi ziemas pirtij 0

Ziemā, kad ārā ir auksts un gribas siltu vietu, kur izkarsēties, var doties uz pirti, lai to baudītu kopā ar draugiem, bērniem vai pārī. Lai pirts procedūra sniegtu svētību, stiprinātu garu un veselību, der ieklausīties zāļu sievas un pirtnieces Līgas Reiteres ieteikumos.

Reklāma
Reklāma

Smaržu kūre

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Kad laukā vēl ir dubļu brienamais laiks un sniegs vēl nav uzsnidzis vai tā ir ļoti maz, vērts izkarsēties pirtī, sēžot uz priežu skuju paklājiņa. Izklātas uz pirts lāvas, tās izgaro dziedinošu aromātu (gaistošā ēteriskā eļļa satur fitoncīdus, kas stiprina imunitāti un aizsargā ne tikai no vīrusiem un baktērijām, bet arī no depresijas), kuru ieelpo ne tikai caur degunu un muti, bet ar visu miesu, ādu. Parasti skuju kūri veic pirtiņā, kura nav pārlieku sakurināta, jo spēcīgs karstums kopā ar stipru aromātu organismu nogurdina. Lielā karstumā oža daļēji “atslēdzas”. Zinātnieki izpētījuši, ka jau 60°C temperatūrā tā samazinās par trešdaļu.

Vispirms pirtiņā izkarsējas, izperas, bet pēc tam ķermenī var iemasēt samaltu priežu vai kadiķu skuju un medus maisījumu. Pirms pēriena to nevajag darīt, jo karstumā medus zaudē lielu daļu no savas vērtības.

Ritmošana uz lāvas

CITI ŠOBRĪD LASA

Var veikt arī nesteidzīgumu auguma apvējošanu ar smaržīgām pirts slotām. Šim nolūkam bērza vai ozola slotā iesien vērmeles, dievkociņa vai piparmētras zaru. Pati, veicot šo procedūru, ievēroju noteiktu ritmu, kas padara miesu rāmu, sniedz baudu, gandarījumu. Ritmošanu ievēroju arī pēršanas laikā. Tā kā dzīvojam vidē, kurā tautas dziesmām raksturīgs ceturtdaļu taktsmērs, kas savāc, saliek visu pa vietām, izmantoju to arī pirtī. Ja cilvēkā viss ir sakārtots, viņš retāk slimo. Nevajadzētu pirtī arī ilgi karsēties, lai nesakāpj asinsspiediens, bet visas organisma norises izlīdzinās.

Izkarsē pēdas, izmasē muguru

Aukstajā gadalaikā, ļoti svarīgi ir izkarsēt pēdas, tādēļ pirtī gatavot smaržīgas kāju vanniņas. Karstajam ūdenim var pievienot ne tikai skujas, bet arī priežu čiekurus, lai kārtīgi izmasētu pēdu bioloģiski aktīvos punktus.

Veciem cilvēkiem ar augiem, kuros daudz rūgtvielu, noberž muguru, izmasē pēdas.

Rudeņos lūdzu skolēniem salasīt kastaņus un izurbt tajos caurumus. Tad man ir kastaņu buntes ar ko izmasēt vecmāmiņām un opīšiem muguras.

Pikošanās pirtī

Pirts procedūras laikā var ienest pirtiņā sniegu un pikoties. Nevajag taisīt cietas, apaļas pikas, bet gan apmētāties ar mīkstām, irdenām sniega saujām, triekt to pret griestiem, lai tas lielām pārslām krīt uz lāvas. Lai nekļūtu par aukstu, var atkal uzmest garu. Karstā suta un aukstais sniegs rada patīkamu mundrumu, bet bērniem – liek spiegt aiz prieka.

Ja grib norūdīties, svarīgi ievērot samērīgumu. Ja ķermenis nav stipri sakarsis, nedrīkst lēkt aukstā āliņģī, kur nu vēl sniegā. Gribu atgādināt – ja āliņģī ūdens temperatūra vēl ir dažus grādus virs nulles, tad sniegā – jau mīnusos. Arī nesagatavotam cilvēkam vajag rūdīties pakāpeniski, piemēram, pēc karsēšanās aplaistīties ar remdenu ūdeni.

Aukstā laikā der rūgtumiņš

Ziemā pirtī vajag dzert ārstniecisko augu tējas ar rūgtu garšu. Rūgtvielas vajadzīgas, lai aknas labāk strādātu un varētu attīrīt organismu, lai žults tiktu saražota pietiekamā daudzumā. Iesaku dzert pelašķu, vērmeļu, vībotņu , dievkociņu, kumelīšu tēju. Nav jau vērmeles jādzer litriem, bet tik, cik organismam tīk. Labu, veldzējošu dzērienu var pagatavot no cidoniju sīrupa, pīlādžu ogām vai dzērvenēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.