Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX
Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX
Ilustratīvs foto.

Radioloģe par mākslīgā intelekta lietderību: “Ārstam nav jāpavada vismaz 30 minūtes, mērot aknu visos parametros” 8

“Mākslīgā intelekta jautājumi mūsdienās ienāk ļoti spēcīgi, bet mums ir jārunā arī par datu drošību, jo, lai mākslīgais intelekts spētu strādāt, mums viņam ir jāsniedz dati, viņš ir jātrenē. Tāpēc mums ir arī jāparedz, kādus īsti datus mēs ļausim izmantot, cik sensitīvus datus ļausim, un tam ir jābūt regulētam,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) invazīvā radioloģe, nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Aina Kratovska, diskutējot par mākslīgā intelekta izmantošanu medicīnas nozarē Latvijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
Lasīt citas ziņas

Šobrīd šādi “valstiski regulējumi” vēl nav izteikti strikti, piebilda RAKUS invazīvā radioloģe Kratovska. “Pa lielam, lai uzsāktu šīs te programmatūras lietošanu, mēs arī iekšēji šobrīd izstrādājam nolikumus, kādus datus tad mēs drīkstēsim ļaut izmantot, lai vismaz aprobētu šīs te programmas. Bet uz doto brīdi, ja paraugās no praktiskās puses, mēs vienmēr runājam par mākslīgo intelektu kā par kaut ko, kas aizvietos ārstus-radiologus. Nu, paredzamajā tuvākajā nākotnē tā nenotiks,” sacīja ārste.

Jau šobrīd tiekot lietots mākslīgais intelekts medicīnā, tā atzina Kratovska. “Jo ir iekārtas, kas jau ir ar mākslīgā intelekta funkciju, un viņas lieto funkciju, lai uzlabotu attēlus. Mēs pat īstenībā nezinot, lietojam to jau ļoti aktīvi. Bet no otras puses, visas šīs te programmatūras – ir jāsaprot, ka viņām ir divas funkcijas. Viena ir kvantitatīva, kad mēs varam likt mākslīgajam intelektam, piemēram, izmērīt aknas tilpumu, un tā ir ļoti laba, palīdzoša funkcija. Ārstam nav jāpavada vismaz 30 minūtes, mērot aknu visos parametros,” skaidroja RAKUS ārste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt otra lieta esot diagnostiskā funkcija, kuru šobrīd vēl nevarot izmantot kā “izolētu funkciju”, kas aizstātu ārstu. “Bet mēs to lietojam, lai prioritizētu izmeklējumus, respektīvi, mākslīgais intelekts no visas lielās izmeklējumu listes atlasa tos, kuros, pēc viņa prāta, ir pataloģija. Savukārt ārsts jau skatās šos te atlasītos attēlus vispirms, lai pacientiem, kuriem tiešām ir kritiska lieta konstatēta, viņus arī ātrāk diagnosticē,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” pastāstīja RAKUS invazīvā radioloģe, nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Kratovska, diskutējot par to, kā jau šobrīd mākslīgais intelekts tiek izmantots Latvijas medicīnas iestādēs un ārstu ikdienas darbā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.