Foto – Shutterstock

Sēnītes uz nagiem: slēpt ar nagulaku? Protezēt? Ārstēt 0

Tuvojas rudens, ko ne tikai dabā dēvē par sēņu laiku. Mainoties sezonām, ne vienmēr izvēlamies piemērotus apavus, jo no rīta ir vēss, pa dienu – silts vai pat karsts, un nereti kājas lietū samirkst, tāpēc rodas sēnīšu attīstībai labvēlīga vide.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas
Kamēr vien laika apstākļi ļauj, vērts izmantot iespēju staigāt vaļējos apavos, lai pēdas elpotu un sēnītēm būtu mazāka iespēja izdzīvot.

Pēdām patiks pastaigas pa pludmales smiltīm un ūdeni, kas darbosies kā pīlings. Pēc tam gan tās būtu vēlams noskalot, jo smiltīs var mājot nevēlami mikroorganismi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā izsargāties no sēnītes

Ar sēnīti mēdz inficēties, ja izjaukta ādas aizsargbarjera traumas, iekšķīgu slimību vai citu iemeslu dēļ.

Nebūtu vēlams pastāvīgi valkāt sporta apavus, kuros pēdas svīst, tāpēc veidojas tūska, rodas berze un nagi tiek traumēti.

Ar laiku sēnīte mēdz veidoties, ja nagus apgriež ļoti īsus, tādējādi tos traumējot.

Svarīgi ievērot tīrību, taču, mazgājoties pārlieku cītīgi, tiek vājinātas ādas aizsargspējas, un mikroflorā zūd līdzsvars. Nevajag vienmēr pēdas mazgāt ar ziepēm, jo tad āda kļūs sausa, trausla, veidosies mikroplaisas un vājas imunitātes gadījumā var pievienoties arī sēnīte. Labāk lietot dušas želeju, kas ir maigāka un nesausina.

Sēnīte izmanto jebkuru mūsu neizdarību, lai vairotos. Pēc kāju mazgāšanas svarīgi rūpīgi izsusināt pirkststarpas, lai tajās nepaliktu mitrums.

Lai izsargātos no inficēšanās, nevajag vilkt svešas čības, kā arī dot savas citiem. Vislabāk iet ciemos ar saviem maiņas apaviem. Pirms un pēc ciemošanās, kā arī sabiedrisku vietu (peldbaseinu, pirts) apmeklēšanas vēlams dezinficēt pēdas. Pāraujot apavus sabiedriskā vietā, ar basām kājām uz grīdas nevajadzētu nostāties ne uz brīdi. Apavus, ar kuriem staigājam ārpus mājas, ieteicams katru vakaru dezinficēt.

Vispirms analīzes!

Pastāvot aizdomām par nagu sēnīti, ieteicams veikt mikoloģijas analīzes, proti, nodot paraugus mikroskopiskiem un uzsējuma izmeklējumiem laboratorijā. Līdzīgi – sabiezējuši un dzeltenīgi – nagi būs arī nagu psoriāzes, kuņģa un zarnu trakta slimību un dažādu hormonālu izmaiņu gadījumā. Tā izskatās arī Pincera nagi, kuri turklāt galos sašaurinās un rullējas. Šī ģenētiski noteiktā īpatnība nereti kombinējas ar sēnīšu infekciju.

Lai objektīvi novērtētu nagu stāvokli, pirms dodas pie atbilstīga speciālista, tos nevajag apgriezt. Pirms analīzes trīs nedēļas nedrīkst apmeklēt ārstniecisko pedikīru, lakot nagus, lietot krēmus un dezinficējošus līdzekļus, kas satur pretsēnīšu vielas.

Iepriekšējā vakarā pirms došanās uz analīzēm kājas nemazgā ar ziepēm, bet tikai noskalo.

Ja analīzes neliecina par sēnīti, lai arī par to vēsta nagu izskats, tās veic atkārtoti.

Lai izvēlētos atbilstīgāko ārstēšanu, jānosaka sēnītes suga. Var būt arī vairākas sēnes vienlaikus: dermatofīti, raugveida vai nedermatofītu pelējuma sēnītes.

Materiālu analīzēm galvenokārt iegūst no robežas, kur veselais nags savienojas ar bojāto. Atbildi parasti iespējams saņemt pēc 3–5 nedēļām.

Analīzes var nodot pie daudziem podologiem, arī pie ikviena dermatologa. Iespējams arī uzreiz vērsties laboratorijā un pēc tam ar pārbaudes rezultātiem doties pie dermatologa. Nepieciešams arī noteikt speciālus marķierus asinsanalīzēs, lai pārbaudītu aknu un nieru stāvokli, kā arī glikozes līmeni, noskaidrojot, vai pretsēnīšu medikamentus drīkst lietot iekšķīgi. Ja aknu un nieru rādītāji neatbilst normai, ieteicams analīzes veikt vēlreiz. Ja tās būs sliktas atkārtoti, tad skaidrs, ka var izmantot tikai lokālo terapiju.

Ne tikai kosmētisks defekts

Maldās tie, kuri domā, ka sēnīšu infekcija bojā tikai nagu izskatu. Tā ietekmē visu organismu, kā arī var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Gadiem sadzīvojot ar sēnīti, nagu vietā var palikt tikai sadrupusi masa, vai arī nagi kļūst biezi un deformēti.

Sēnīšu infekcija nelabvēlīgi ietekmē arī asinsriti un iekšējos orgānus.

Infekcija var izplatīties arī uz roku nagiem. Raksturīgi, ka vīriešiem, velkot kājās bikses, sēnīte mēdz pāriet arī uz cirkšņiem, kur veidojas niezoši apļveida izsitumi.

Foto: SHUTTERSTOCK

Ātri izārstē tikai reklāmās

Nebūtu prātīgi gadiem nodarboties ar pašārstēšanos, jo šādi lielākoties neizdodas gūt noturīgus panākumus. Diemžēl tikai reklāmās sēnīti var izārstēt nedēļas vai nakts laikā. Šī infekcija nepāriet arī pati bez ārstēšanas. Bojātu nagu dēļ var pazemināties dzīves kvalitāte, pasliktināties psihoemocionālais stāvoklis, bet vēlāk pat rasties liekas sociālas problēmas.

Parasti sēnīšu infekcijas ārstēšana ir ilgstošs process, kas atkarīgs no veselības stāvokļa, cilvēka vecuma un arī sēnīšu sugas. Parasti vesels nags ataug 8–12 mēnešos. Gados vecākiem cilvēkiem nags var augt arī gadu, bet jauniem, ja bojājums neliels, tas reizēm atjaunojas jau pusgada laikā.

Nagi atveseļojas ilgākā laika periodā, ja ir ortopēdiskas izmaiņas pēdās, kas var izraisīt pastāvīgu nagu traumatizāciju, arī, ja pēdas regulāri pastiprināti svīst.

Sēnītes ārstēšanu apgrūtina vēnu maz spēja. Gausa asinsrite pasliktina vielmaiņu un apgādi ar skābekli, tomēr arī šajā gadījumā nagus iespējams uzturēt normālā izskatā.

Papildus efektīvākai ārstēšanai un sasniegtā efekta noturēšanai var izmantot lāzerterapiju, kura gan ir efektīva tikai pret noteiktām sēņu sugām.

Ja bojāts mazāk nekā 30% (pastāv arī viedoklis, ka 50%) naga plātnes, var palīdzēt speciālas ārstnieciskās nagu lakas (recepšu medikaments), ko izraksta dermatologs. Tām drīkst klāt virsū dekoratīvo laku, taču tikai īpašos gadījumos, nevis ikdienā. Labākam rezultātam papildus var izmantot lāzerterapiju.

Ārstējot sēnīti, vēlams apmeklēt podologu, jo pašam nav iespējams pilnībā attīrīt nagus. Īpaši svarīgi atbrīvot to augšanas zonu – veselā un bojātā naga robežu.

Par to, ka sēnīte izārstēta, varam būt pārliecināti tikai tad, kad nags ataudzis vesels pilnā garumā un par izveseļošanos liecina arī analīžu rezultāti.

Vai slēpt sēnīti zem lakas?

Nereti sēnītes bojājumu uz nagiem cenšas maskēt zem dekoratīvās nagu lakas, taču tas stāvokli var tikai pasliktināt. Turklāt – ja infekcija tiek ārstēta, nagu lakošana šo procesu kavēs.

Ja nagi nav veseli, vēl jo vairāk nevajadzētu lietot ilgnoturīgo gelish laku, jo tā ir kā cepure, zem kuras krājas mitrums un veidojas ideāli apstākļi sēnīšu un baktēriju attīstībai. Atstājot to uz kāju nagiem ilgstoši, var piemeklēt arī bakteriāla infekcija – nagi kļūst dzeltenīgi zaļi vai zilgani un nepatīkami ož. Katrā ziņā gelish laku uz nagiem nevajadzētu turēt ilgāk par 2–3 nedēļām. Pēc tam vismaz nedēļu ievēro pauzi un veic kopjošas procedūras, saudzējošu pīlingu un masāžas, palutina ar eļļiņām, lai nags nenovājinātos, nekļūtu sauss, trausls un nesāktu slāņoties. Ieturēt pauzes un nagus palutināt svarīgi arī tāpēc, ka gelish lakas noņemšanai izmanto ķīmiski spēcīgus, nagus sausinošus līdzekļus.

Ja sēnīšu infekcija ir ārstēta un vairs nav aktīva, dekoratīvo laku var uzklāt atsevišķos brīžos, piemēram, dodoties uz kādu sarīkojumu, taču uzreiz pēc tam to vajag notīrīt, lai nagi varētu elpot.

Vai protezēt nagu?

Naga izskatu iespējams uzlabot, protezējot ar speciālu ārstniecisko gelu, taču šādi nav iespējams aizstāt sēnītes ārstēšanu.

Ārstniecisko gelu var uzklāt, kad sēnīšu infekcija ir gandrīz izārstēta, vairs nerada jaunus bojājumus un nags jau gandrīz ataudzis. Ja bojāta naga gultne, lai jaunais nags ataugtu glīts, podologs uz tā gultnes klāj speciālu pašcietējošu masu, lai nodrošinātu normālu mikrofl oru, un virsū gelu. Pēc mēneša speciālists izvērtē, vai procedūru var un vajag atkārtot. Nagu protēzes būs efektīvas nagu traumu gadījumos, kad zaudēts nags vai tā daļa. Taču jāņem vērā – ja ir alerģiska reakcija pret akrilātiem, protezēšana var izraisīt bakteriālu infekciju.

Der zināt

KAD VĒL NEDRĪKST LIETOT GELISH LAKU:

* dažādu naga deformāciju gadījumā, piemēram, ja ir ieauguši nagi;

* hormonālu svārstību periodā, piemēram, pusaudžiem, grūtniecības un menopauzes laikā, arī pēc atsevišķām ginekoloģiskām operācijām;

SAISTĪTIE RAKSTI

* ja ir vīrusu un bakteriālas saslimšanas;

* oniholīzes gadījumā, kad nags atdalījies no savas gultnes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Kokteilis
“Esi sveicināts, mazais rīdziniek!” Rīgas mērs Ķirsis piedzīvojis dienu, kad pats no sevis saņem sirsnīgu apsveikumu
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Veselam
Jučkoviča par VM izstrādāto ziņojumu: “Aptieku skaita samazināšanos visvairāk izjutīs iedzīvotāji reģionos”
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Veselam
Psiholoģe Evita Štāla par emocionālo veselību darbā: Kā attīstīt prasmi risināt problēmas?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58