Foto – Shutterstock

Vai svars var pieaugt, dzimumdzīves dēļ? 0

Lasītāja jautā: “Man ir 25 gadi. Gada laikā, kopš dzīvoju kopā ar draugu (šī man ir pirmā kopdzīve), nākuši klāt pieci kilogrami. Līdz tam mani drīzāk varēja dēvēt par caurbiru – ēdu, cik un ko vien vēlējos, bet tik un tā biju slaida. Kas pie šīm izmaiņām varētu būt vainojams un kā atgūt iepriekšējās ķermeņa aprises?”

Reklāma
Reklāma

Atbild ģimenes ārsts Andris Lasmanis:

Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Regulāras dzimumdzīves uzsākšana neietekmē vielmaiņu. Biežāk notiek gluži pretēji – svars samazinās.

Gandrīz vienmēr un, visticamāk, arī šajā gadījumā lieko kilogramu uzkrāšanās iemesls ir gaužām vienkāršs: uzņemam vairāk kaloriju, nekā iztērējam, citiem vārdiem – ēdam daudz, bet kustamies maz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāizvērtē, kas, dzīvojot kopā ar mīļoto, mainījies ikdienas paradumos. Iespējams, draugs daudzus pienākumus uzņēmies uz saviem pleciem un jums vairs nav tik daudz darāmā. Ja agrāk gājāt uz darbu ar kājām, tagad ir, kas aizved ar automašīnu. Tā kā vīriešiem parasti patīk labi paēst, droši vien biežāk gatavojat sātīgu maltīti, kaut varbūt iepriekš devāt priekšroku vieglām, diētiskām uzkodām vai salātiem.

Jāizvērtē, kas, dzīvojot kopā ar mīļoto, mainījies ikdienas paradumos.

Jāpārskata, vai fizisko aktivitāšu ir pietiekami daudz. Lai uzturētu sevi labā formā, vismaz trīs reizes nedēļā tām jāvelta stunda, šajā laikā uzturot sirdsdarbību ātrāku par simts sitieniem minūtē. Tas var būt lēns skrējiens, braukšana ar velosipēdu vai vingrošana. Protams, ja grib nomest liekos kilogramus, jāsporto vairāk.

Apaļīgie bieži vien apgalvo: Es ļoti maz ēdu, taču kļūstu aizvien resnāks. Tad atgādinu veco labo masas nezūdamības likumu. No nekā nekas nerodas. Lai tauciņi uzkrātos, kaut kas vispirms ir jāapēd. Internetā var atrast speciālu kalkulatoru, kur, ievadot savu svaru, augumu, vecumu un aktivitāšu līmeni, uzzini, cik kaloriju dienā nepieciešams uzņemt, lai auguma aprises nemainītos. Vidēji tās ir 2000 līdz 2800 kilokalorijas. Tāpat nebūs grūti sameklēt dažādu pārtikas produktu enerģētisko vērtību un sarēķināt, cik reāli uzņem. Salīdzinot šos divus lielumus, pacients reizēm ir ļoti pārsteigts.

Ja svars pieaug, neskatoties uz to, ka uztura un sportošanas ziņā viss ir kārtībā, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu un, veicot asinsanalīzes, pārbaudīt vairogdziedzera veselību. Ja tas strādā pārāk lēni, proti, neizdala pietiekamā daudzumā vajadzīgos hormonus, vielmaiņa kļūst gausāka un ķermeņa masa neizbēgami pieaug. Lai to novērstu, nepieciešama medikamentoza terapija.

Reklāma
Reklāma

Neesat minējusi, cik sverat. Vērts izrēķināt ķermeņa masas indeksu (ĶMI). Formula ir šāda: svars kilogramos dalīts ar auguma garumu metros kvadrātā. Piemēram, ja svars ir 62 kg un augums 1,7 m, ĶMI aprēķina tā: 62 : (1,7 x 1,7). Ja tas atbilst normai (18,5 – 25), varbūt pirms tam bijāt pārāk slaida.

Pieņemšanos svarā sievietēm nereti novēro neilgi pēc tam, kad sākušas lietot hormonālo kontracepciju. Uzreiz gan nevajadzētu vainu novelt uz preparātu vien. Biežāk iemesls ir jau minētās izmaiņas uztura paradumos un fiziskajā aktivitātē. Tomēr, ja hormonu deva ir liela, kontracepcijas līdzeklis var ietekmēt vielmaiņu. Jākonsultējas ar savu ginekologu – iespējams, nepieciešams to mainīt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.