Foto: Shutterstock

Pēc pamatīgas mājas tīrīšanas gaiss piesārņotāks kā uz ielas. Kā post māju “zaļi” 0

Pavasarī putns sāk vīt ligzdu, cilvēks ķeras pie mājas uzpošanas. Šoreiz par to, kā to izdarīt, iespējami mazāk kaitējot videi un savai veselībai.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Ja vēl neesi pievērsies zaļākam dzīvesveidam, palūkojies uz visiem sadzīves ķīmijas līdzekļiem, ar ko tīri māju. Viena pudele domāta stiklam, otra – flīzēm, trešā vannai, klozetpodam, grīdai, mēbelēm… Sastāvā ir sintētiskas ķīmiskas vielas, kas ir gana kaitīgas. Ne velti uz iepakojuma lasāmi brīdinājumi – var kairināt ādu, kaitēt acīm, nevajag ieelpot…

Izpētīts, ka pēc pamatīgas mājas uzkopšanas gaiss tajā kļūst pat daudz vairāk piesārņots nekā blīvas satiksmes ielā!
CITI ŠOBRĪD LASA

Var sākties alerģiska reakcija, galvassāpes un citas veselības problēmas. Vēl viena bīstamība ir vides piesārņojums, jo šie līdzekļi nokļūst notekūdeņos.

Bet kā tad lai padaru savu māju spodru?

Kā pirms simt gadiem

“Der aizdomāties, kā iztika tolaik, kad visa šī ķīmija nebija izgudrota. Ņēma talkā senos labos ieročus: sodu, etiķi, sāli, citrona sulu, sinepju pulveri… Tie ir draudzīgāki videi un veselībai, arī gana efektīvi līdzekļi, turklāt savstarpēji kombinējami,” uzsver Laura Treimane.

Laura, interesējoties par šo tēmu, savākusi daudzu cilvēku ieteikumus. Uzzināt efektīvākās receptes var ikviens, piemēram, iesaistoties feisbuka grupā Zero Waste Latvija diskusijas. Daudz ko var smelties Bea Džonsones vērtīgajā grāmatā Māja bez atkritumiem.

• Galda etiķi izmanto dažādu virsmu un stiklu mazgāšanai, ar to var atbrīvot tējkannu no kaļķakmens un pat iztīrīt kanalizācijas cauruli. Etiķi labāk iegādāties savā tarā (tas iespējams, piemēram, Zeroveikalā) vai stikla pudelē, jo to var izmest stiklam paredzētā atkritumu konteinerā.

• Labi noder soda, ko nereti kombinē ar etiķi. Var izmantot gan dzeramo, gan kalcinēto sodu (zinātāji teic, ka tā ir iedarbīgāka). Sodu sajauc ar ūdeni, kamēr izveidojas putriņa, uzziež taukainai virsmai un atstāj, lai iedarbojas, pēc tam notīra. Var rīkoties citādi – uzbārsta sodu un to pasmidzina ar etiķi.

• Dabīgai tīrīšanai izmanto arī citrona sulu, der citronskābe, ko iejauc ūdenī. Piemēram, lai notīrītu vannu, to izbārsta ar sāli un citronskābi, pēc laiciņa visu noberž un noskalo ar verdošu ūdeni.

Reklāma
Reklāma

• Lai iztīrītu aizsērējušu cauruli, vispirms izmanto speciālo trosi, pēc tam caurulē ieber aptuveni ceturtdaļu krūzes sodas un tad ielej puskrūzi etiķa. Maisījumam ļauj uzputoties, pēc tam noskalo ar verdošu ūdeni.

• Pavasara spodrības laiks saistās ar logu mazgāšanu. Laura lieto ekoproduktu pudeles ar smidzinātāju, kur iepilda pašgatavotu līdzekli – etiķi atšķaida vienādās daļās ar ūdeni. Vēl pievieno kādu ēterisko eļļu, lai tīkamāka smarža.

Varbūt labāk eko?

Nereti, azartiski uzsākot zaļāku dzīvošanu, sadzīves ķīmiju uzreiz met atkritumos. Laura uzsver, ka šāda rīcība nav uzskatāma par videi draudzīgu. Nopirkto preci labāk izlietot atbilstīgi norādēm uz iepakojuma (nevis pieliet vairāk, lai izlietotu ātrāk), pamazām visu aizvietojot ar dabīgu mantu.

Varbūt mājas tīrīšanai var izmantot ekoloģiskus līdzekļus? “Jā, tikai noteikti jāskatās, kas norādīts uz iepakojuma, kāds ir sertifikācijas simbols, ekomarķējums, jo nereti tiek likti maldinoši uzraksti. Šāds līdzeklis ir videi draudzīgāks, tomēr arī tas mēdz saturēt ķīmiskus savienojumus. Turklāt plastmasas trauks, kurā tas iepildīts, var būt nepārstrādājams, vismaz Latvijā to nevar atbilstoši sašķirot,” skaidro Laura.

Mājas uzkopšanai noder lupatiņas no novalkāta apģērba.

Ierastajām švammītēm, kas nemanāmi sadalās, atstājot vidē plastmasas daļiņas, ir laba alternatīva – lufas sūklīši, kas gatavoti no tropu auga, vai augu izcelsmes šķiedras birstītes.

Sākot kopt māju ar dabīgiem līdzekļiem, nevajadzētu gaidīt tādu pašu efektu kā ar sadzīves ķīmiju, tomēr lai uzmundrina apziņa, ka šādi nekaitē videi un veselībai. Pēc tam jau piešaujas roka un top skaidrs, kas iedarbojas efektīvāk.

Universāls tīrīšanas līdzeklis

Labi notīra jebkura veida virsmu: plītis, spoguļus, izlietnes, flīzes. Kamēr līdzekli gatavo, jāuzmanās to ieelpot etiķa tvaiku dēļ. 1. variants. Burkā ielej galda etiķi un ūdeni attiecībā 1:1, tajā liek apelsīna vai mandarīna miziņas, arī izspiestos citronus, pamazām piepildot trauku.

2. variants. Traukā ielej ūdeni un 9% galda etiķi attiecībā 1:1, pievieno 15–20 pilienu ēteriskās eļļas. Labi der citrusu vai piparmētras ēteriskā eļļa.

Konsultēja: Laura Treimane, vides speciāliste, biedrība ZeroWaste Latvija

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.