“Vecāki apjūk, kad bērns viņiem to prasa.” Bērnu psihiatre par to, kas šajā laikā ir svarīgi pusaudžiem 10
Dr. Apinis

Problēmas ģimenēs šajā laikā nemainās, tās tikai saasinās, tā kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Dr. Apinis” sacīja Inta Barengo, psihiatre, bērnu psihiatre.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Lasīt citas ziņas

Iepriekš šķita, ka viss funkcionē, ka vis strādā labi. Bet patlaban novērojams saasinājums pusaudžiem, kuri kļūstot nomākti.

Nesarunāšanās nepalīdz problēmu risināšanai vai agrīno depresijas stadiju novēršanai.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tāpēc, pēc speciālistes domām, ļoti svarīga loma ir profilaksei.

Gadījumā ar pusaudžiem ir tā, ka labi strādā klausīšanās, atzīmēja Barengo un turpināja izklāstīt, ka vecākiem bieži vien šķiet, ka viņi pusaudžos klausās, bet, kā liecina vinās novērojumi, vecāki to nedara sevišķi kvalitatīvi, visticamām, pašiem to nezinot.

Barengo pastāstīja par kādu savas pacientes pieredzi. Proti, paciente esot viņai teikusi, ka viņai esot apnicis, ka mamma nākot pie viņas un sakot: “Man arī kādreiz tā bija tavā vecumā,” un tā tālāk.

Un paciente šo komentēja tā: “Viņa jau neprasa, kā man iet, kā es jūtos, cik slikti ir man.” Pacientes mamma nākot un stāstot, ka viņai ari bijis grūti, nevis uzklausa, ka patlaban grūti ir viņas meitai.

Bieži vien vecākiem ir ļoti grūti ieklausīties pusaudžos, atzīmēja Barengo. “Viņiem ir ļoti, ļoti grūti uzklausīt savu bērnu, un viņiem ir ļoti grūti runāt par to, ka viņu bērns grib sevi nogalināt. Tajā klausīties un panikā neskriet prom vai nekliegt uz viņu, kā viņš tā runā.”

Tāpēc speciāliste uzsver, ka ar pusaudžiem ir jārunā vairāk. Tiesa, kā atzina Barengo, pateikt to ir vieglāk nekā izdarīt.

Jājautā par emocijām, nevis, kā tev šodien gāja, bet, kā tu jūties šobrīd.

Speciāliste arī pastāstīja, ka reizēm būtu labi, ja bērni pajautātu saviem vecākiem, kā viņiem gājis darbā, kā viņi jūtas. Tas varot palīdzēt vecākiem atvērties.

“Vecāki apjūk, kad bērns viņiem to prasa,” teica Barengo, piebilstot, ka tas palīdz saprast vecākam, “ka bērnam nav tā, ka viņam ir pofigs, cik grūti ir mammai.”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.