DZĪVES GUDRĪBA. Eņģeļa pacietība prasa velnišķīgu spēku. Lešeks Kumors
DZĪVES GUDRĪBA. Eņģeļa pacietība prasa velnišķīgu spēku. Lešeks Kumors
Foto – Shutterstock

Vecākiem būs dota iespēja pienācīgi atvadīties no sava mirušā, priekšlaicīgi dzimušā bērna 4

Saeima 8. oktobra plenārsēdē 2.lasījumā atbalstīja deputātes Ingas Bites un Imanta Parādnieka priekšlikumu grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Līdz šim vecākiem nav bijusi dota likumiska iespēja pienācīgi atvadīties no saviem tā sauktajiem “Zvaigžņu bērniem”, proti, bērniem, kuri dzimuši priekšlaicīgi līdz grūtniecības 22.nedēļai un kuru svars nesasniedz 500 gramus. Ik gadu aptuveni 3300 bērniņu augšana mammas vēderā izbeidzas no vecākiem neatkarīgu iemeslu dēļ un prakse rāda, ka tie nonāk medicīniskajos atkritumos.

Ņemot vērā jaunās likuma izmaiņas, tagad ārstniecības iestādei būs rakstveidā jāinformē vecākus par iespēju saņemt bērna mirstīgās atliekas apglabāšanai. Vecākiem būs tiesības arī atteikties. Šajā gadījumā ārstniecības iestādei būs jānodrošina cilvēka cieņai atbilstošu attieksmi pret bērna mirstīgajām atliekām. Deputāte Inga Bite norāda: “Praksē 15% vecāku saskaras ar šādām situācijām, un tikai viņiem pašiem būtu jālemj, ko viņi vēlas darīt ar sava bērna mirstīgajām atliekām”. Vēl deputāte piebilst, ka plānota un gribēta bērna zaudējums ir emocionāls trieciens vecākiem, kas var atstāt ietekmi uz viņu fizisko un psiholoģisko veselību. Lielākā daļa vecāku, kuri nonākuši šādā neapskaužamā situācijā, iekšēji jūt lielus pārdzīvojumus, kurus citi varbūt pat nemana vai izvēlas to nedarīt jo nezin kā viņiem varētu palīdzēt. Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvji norāda, ka vecākiem ir svarīgi, lai viņiem tiktu dota iespēja atvadīties no sava priekšlaicīgi dzimušā bērna. Šāda prakse jau veiksmīgi pastāv Īrijā, Anglijā, ASV, Somijā un citās valstīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne tikai “Zvaigžņu bērni” ir pelnījuši lai tos apglabā, bet arī to vecākiem ir svarīgi atbrīvoties no psiholoģiskās nastas un palaist savu bērnu, jo viņi ir un vienmēr paliks gaidīti un mīlēti saviem vecākiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.