Foto – Shutterstock

Baltie ziedi jeb piena sēne sievietēm, kas sagādā problēmas 1

Vaginālā kandidoze jeb piena sēne nav pati bīstamākā infekcija, taču, pēc statistikas datiem, trim no četrām sievietēm vismaz reizi dzīvē tā rada problēmas. Siltā laikā vajadzīga pacietība, lai no piena sēnes tiktu vaļā.

Reklāma
Reklāma

Raugu agresija

Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Lasīt citas ziņas

Piena sēne nav slimība vai kādas slimības izpausme, bet gan patoloģiska mikroorganisma Candida albicans pārmērīga savairošanās. Par to krietni maigākās laktobaktērijas padodas un nespēj organismu pienācīgi aizsargāt.

Ar šo rauga sēni ikviens var saskarties jau pirmajās dzīves dienās, kad organismā sāk rasties dažādi mikroorganismi. Vecmāte Ināra Lamaše mierina, ka vēlāk sēne veido daļu no mutes mikrofloras, ir atrodama arī pilnīgi veselu cilvēku zarnās, sievietēm – makstī, taču saviem saimniekiem parasti netraucē. Tikai savairojoties lielā daudzumā, sievietēm infekcija rada pamanāmu pazīmi – baltus biezpienveida izdalījumus no maksts, tāpēc tos dēvē par baltajiem ziediem. Tiem ir skāba smaka, vienlaikus mēdz būt nieze, dedzināšana, diskomforta sajūta, apsārtums un iekaisums makstī un starpenē, sāpīga urinēšana un diskomforts dzimumakta laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kandidozei – piena sēnes invāzijai – labvēlīgus apstākļus rada novājināta imunitāte, hormonālas pārmaiņas (grūtniecība, mēnešreizes, ovulācija, menopauze, hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas uzsākšana), slimības (cukura diabēts, alerģiska reakcija uz ziedputekšņiem), stress, pārslodze, pārspīlēta mazgāšanās un mazgāšanas līdzekļi (putojošas ziepes un dušas želejas, veļas pulvera paliekas uz apakšveļas), prezervatīvi, lubrikanti, sintētiska veļa un peldkostīmi, apspīlēts apģērbs, nekvalitatīvas higiēnas preces, asi ēdieni, balto miltu izstrādājumi, saldumi, raudzēti dzērieni. Arī dzimumattiecības pastiprina kandidozes izpausmes, jo normālam maksts vides pH jābūt skābam, bet izjauktais baktēriju līdzsvars to mazina. Savukārt sperma ir sārmaina, tāpēc līdz ar mainīto maksts vidi tā rauga sēni vairo.

Piena sēnes nēsātājs var būt arī vīrietis, piemēram, pēc antibiotiku kursa. Viņš ne vienmēr jūt fizisku diskomfortu, bet izjauktais vīrieša organisma mikrofloras līdzsvars dzimumakta laikā var rosināt pārmaiņas arī sievietes organismā.

Intīmās patiesības

Jebkuram simptomam, pat ja tas izzūd pats no sevis, ir noteikts cēlonis, tāpēc vēlams paanalizēt savu dzīvesveidu un konsultēties ar ģimenes ārstu vai ginekologu. Diagnozi apstiprina uztriepes citoloģiskā analīze. Ārstēšanai tiek izrakstīti pretsēņu preparāti. Ne vienmēr tie nepieciešami abiem seksuālajiem partneriem, taču ārstēšanās laikā jāatsakās no dzimumattiecībām. Varētu gan izmantot prezervatīvu, bet baudu tas negarantēs, jo iekaisusī maksts gļotāda sāpīgi reaģē uz lateksu.

Lietojot vietējas iedarbības medikamentus (svecītes, krēmus), jāpaguļ vismaz 30 minūtes pēc to ievietošanas vai izmantošanas, lai aktīvā viela uzsūcas gļotādā. Vēl labāk ir lietot preparātus uz nakti. Kamēr no piena sēnes nav izdevies atbrīvoties, jāmazgājas dušā, nevis vannā.

Pēc trim mēnešiem ieteicama kontroles vizīte pie ginekologa, jo kandidoze var atkārtoties. Ginekoloģe Vita Začesta mudina nepārspīlēt ar intīmo higiēnu – bieža mazgāšanās iznīcina ne tikai nelabvēlīgo mikrofloru, bet arī organismam svarīgās baktērijas. Ne biežāk kā divas reizes dienā ieteicams noskaloties ar siltu ūdeni vai izmantot speciālu intīmās zonas mazgāšanas līdzekli, jo dušas želejas gan atbilst ādas dabiskajam pH līmenim 5,5, bet intīmajā zonā tas ir starp 4,0 un 4,5. Lai nesavainotu maigo un jutīgo ādu, nav ieteicams arī sūklis.

Reklāma
Reklāma

Bez īpaša iemesla nav jālieto biksīšu ieliktnīši, jo intīmajai zonai nepieciešama gaisa piekļuve un jāsamazina svīšana. Ja tomēr ieliktnīši vajadzīgi, tie jāizvēlas bez aromātiskām vielām un jāmaina ik pēc četrām stundām vai biežāk. Kairinājumu pastiprina gan krāsains un iesmaržināts, gan pelēks un ass tualetes papīrs.

Gaisa piekļuvi intīmajām ķermeņa daļām nodrošina brīvs, ērts apģērbs un piemērota apakšveļa no dabiskiem audumiem. Stringa biksītes nav piemērota ikdienas veļa. Arī ilgstoša sēdēšana pastiprina svīšanu, turklāt apgrūtina asinscirkulāciju.

Ja maksts mikrofloru kairina hlorēts ūdens vai sālsūdens, pirms peldēm var lietot vismazākā (mini) izmēra tamponus, kas liegs ūdenim mainīt maksts pH. Ceļojumā vai garā pārbraucienā ieteicams līdzi ņemt vaginālās svecītes, kas stabilizē maksts mikrofloru un vairo labvēlīgās pienskābās baktērijas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.