Par ieilgušiem gremošanas traucējumiem vajag apspriesties ar savu ģimenes ārstu.
Par ieilgušiem gremošanas traucējumiem vajag apspriesties ar savu ģimenes ārstu.
Foto: Meeboonstudio/SHUTTERSTOCK

Vēders burbuļo un pūšas. Vai jādodas pie ārsta? 14

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu 142
Lasīt citas ziņas

Bieži vien gremošanas sistēmas darbības traucējumu iemesls var būt visai triviāls – neregulāras vai pārmērīgas ēdienreizes, ātra, steidzīga ēšana, aizraušanās ar saldinātu gāzētu dzērienu lietošanu, mazkustīgums.

Pat ikdienas raizes un nepatikšanas darbā var kļūt par vēdergraižu iemeslu, taču, vai tas tiešām tā ir, pateikt var tikai ārsts.

Mainīt dzīvesveidu

CITI ŠOBRĪD LASA

Gremošanas sistēmas darbību, sākot no siekalu dziedzeriem un beidzot ar kuņģi un zarnām, regulē veģetatīvā nervu sistēma. Dusmas, uztraukums, stress var izraisīt funkcionālus traucējumus, piemēram, šķidra vēdera izeja ir ļoti izplatīta reakcija uz stresu.

Izplatītākie funkcionālie kuņģa un zarnu trakta traucējumi ir dispepsija, kam raksturīga pilnuma sajūta pēc ēšanas, pastāvīgas vai periodiskas sāpes vai diskomforts vēdera augšdaļā, un kairinātas zarnas sindroms, kam raksturīga vēdera pūšanās, pastiprināta gāzu veidošanās, caureja vai aizcietējumi, kā arī nelabums, it īpaši pēc ēšanas.

“Lai kairinātās zarnas sindroma simptomi mazinātos vai izpaustos pēc iespējas retāk, galvenais ir dzīvesveida izmaiņas un psihoemocionālās spriedzes mazināšana.

Uztura ierobežojumiem ārstēšanā nav lielas nozīmes, taču ar to starpniecību var pārliecināties, vai sāpes, diskomfortu un vēdera izejas traucējumu iemesls nav, piemēram, celiakija vai piena cukura nepanesība.

Ja simptomi ir ļoti traucējoši, var lietot ārsta izrakstītās zāles vai bezrecepšu līdzekļus,” stāsta gremošanas slimību centra “Gastro” gastroenterologs profesors Mārcis Leja.

Viņš norāda, ka zāļu lietošana bieži vien nav nepieciešama, svarīgākais ir saprast, kādēļ funkcionālie gremošanas traucējumi radušies. Ja cilvēks ir nepārtrauktā stresā, regulāri izlaiž pamata ēdienreizes, aizvietojot tās ar tasi melnas kafijas, liekas gulēt ar pilnu vēderu, smēķē, darbā un mājās pārsvarā sēž, nav brīnums, ka gremošanas sistēma sākusi streikot.

Ja rūpīgas izmeklēšanas rezultāti neliecina par saslimšanu, pienācis laiks mainīt savus ikdienas ieradumus.

Šķiedrvielas un kustības

Uztura speciāliste Baiba Bērtiņa teic, ka par aizcietējumu liecina izkārnījumu konsistence – tie ir cieti, kunkuļaini, ilgs tualetē pavadītais laiks, piepūle, sāpes vēdera iztukšošanās laikā, sajūtas, ka zarnas nav pilnīgi iztukšotas.

Lai gan to iemesls var būt arī dažādas saslimšanas vai noteiktu medikamentu lietošana, nereti aizcietējumu rašanās cēlonis ir ikdienas uzturs, kurā pārāk daudz miltu izstrādājumu, bet pārāk maz šķiedrvielu, kuras satur dārzeņi, augļi, pilngraudu produkti, un šķidruma.

Reklāma
Reklāma

“Šķiedrvielas veicina zarnu peristaltiku. Dienā būtu jāapēd vismaz piecas porcijas jeb 500 grami dārzeņu un augļu attiecībā trīs pret divi, puse no tiem – svaigā veidā. Viena porcija atbilst vienai saujai vai 80–100 gramiem. Tas būs viens vidēja lieluma burkāns, gurķis, ābols, banāns, apelsīns vai divi kivi. Taču, ja jau ir aizcietējumi, šķiedrvielām bagāti produkti uzturā jāievieš pakāpeniski, jo pārāk liels īsā laika periodā uzņemts to daudzums var izraisīt caureju, vēdera pūšanos,” stāsta uztura speciāliste.

Lielisks līdzeklis vēdera izejas veicināšanai ir kviešu klijas un linsēklas. Ņem vienu ēdamkaroti kviešu kliju vai svaigi samaltu linsēklu un iejauc glazē kefīra, jogurta vai vienkārši uzdzer tai glāzi ūdens.

Lai stimulētu zarnu darbību, ieteicams dzert karstus dzērienus.

No rīta pirms brokastīm izdzerta karsta zāļu tēja, silts ūdens ar citronu vai kafija atvieglos vēdera izeju. Pietiekams uzņemtā šķidruma daudzums  – vismaz astoņas glāzes dienā – mīkstina zarnu saturu un ļaus tam vieglāk virzīties pa zarnām uz priekšu.

Paralēli tam nedrīkst piemirst par kustībām. “Ieteicamas ir jebkuras regulāras kustības, tajā skaitā vingrošana. Īpaši svarīgi ir vingrojumi, kas stiprina vēdera muskulatūru, jo tie rosina zarnu peristaltiku,” uzsver uztura speciāliste, iesakot, ik dienu dažas minūtes guļus uz muguras imitēt braukšanu ar velosipēdu. Zarnu darbību veicinās arī citi vēderpreses vingrinājumi, lēns skrējiens, pastaiga.

Ēst saskaņā ar ājurvēdu

Saskaņā ar ājurvēdu – senās Indijas dziedniecības sistēmu, kurā tiek ievēroti noteikti uztura un dzīvesveida principi, – daļa pārtikas produktu uz organismu iedarbojas gluži kā zāles, pastiprinot agni jeb gremošanas uguni, uzlabojot vielmaiņu, pašsajūtu.

Tas ir tā sauktais zemes ēdiens, kura izejvielas nobriedušas ne augstāk par metru virs zemes (dārzeņi, pākšaugi, zaļumi, graud­augi, sēklas un garšaugi).

Saules jeb gaismas ēdiens attīra no sārņiem ne tikai fizisko ķermeni, bet arī garu. Tā izejvielas ir svaigi, barojoši, viegli sagremojami, ar barības vielām bagāti pārtikas produkti, kas nogatavojušies vismaz metra augstumā virs zemes (augļi, rieksti, medus).

Ājurvēdas ārste, uztura speciāliste Guna Vilka stāsta, ka ir arī tādi pārtikas produkti, kas apgrūtina gremošanas sistēmu un samazina agni. Ja šos produktus ēd ilgstoši, organismā veidojas toksīni, kas veicina dažādu slimību attīstību.

Šādas īpašības piemīt ātrajām uzkodām (“fast food”), pusfabrikātiem, mikroviļņu krāsnī gatavotam ēdienam, margarīnam, arī zivīm, gaļai un olām, ja tās ēd bieži un lielos daudzumos.

“Katrs pārtikas produkts satur kādu no pieciem elementiem – gaisu, ēteri, uguni, ūdeni vai zemi. Ikvienam ir savas enerģētiskās vibrācijas. Ja tās ir atšķirīgas, gremošanas sistēma ar to netiek galā, ēdiens sāk pūt, veidojas gāzes, bet ar laiku – toksiski savienojumi,” skaidro ārste.

Pienu ājurvēdā uzskata par ēdienu, ko vajadzētu lietot atsevišķi, nevis kopā citiem pārtikas produktiem, piemēram, olām, sieru, kartupeļiem, augļiem. Savukārt augļus nevajag lietot kopā ar cieti saturošiem un graudaugu produktiem, pienu un tā produktiem, piemēram, brokastu pārslas ar pienu ir nesaderīgi pārtikas produkti.

Vienā ēdienreizē nedrīkst lietot divus dzīvnieku valsts izcelsmes olbaltumvielas saturošus produktus, piemēram, zivis ar gaļu, zivis ar pienu, gaļu ar pienu, sieru, krējumu, kefīru.

Saskaņā ar seno Indijas mācību pārlieku liels piena produktu (siera, kefīra, krējuma, biezpiena, jogurta) īpatsvars uzturā paaugstina skābuma līmeni un dedzināšanu kuņģī, veicina kuņģa čūlas veidošanos.

Lai mazinātu nelabvēlīgo ietekmi, ieteicams lietot garšvielas – kurkumu, piparus, ķimenes, ingveru, koriandru, fenheli. Savukārt kartupeļu ēšana veicina gāzu veidošanos, tādēļ ieteicams papildināt maltīti ar krustnagliņām, kardamonu, koriandru, sinepēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.