Foto: pexels.com

Iemācies novērst domas! 11 padomi, kā kļūt pozitīvākam 0

“Man neizdosies”, “man vienmēr viss noiet greizi”, “esmu mūžīgais neveiksminieks…” Ja soļojam pa dzīvi ar negatīvu attieksmi pret visu notiekošo, maz ticams, ka kļūsim veiksmīgi: viss šķitīs nesasniedzams, zaudēts, nepietiekams.

LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 34
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 156
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Mēs neapzināmies, ka negatīvās domas attālina no mērķiem, kurus patiešām vēlamies sasniegt. Visi piedzīvo brīžus, kad dominē negatīvs domāšanas veids.

Tomēr, ja negatīvā domāšana kļūst par ieradumu, tā var iznīcināt mūsu darbošanās garu, spējas, pašcieņu, citiem vārdiem sakot, pašnovērtējumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Negatīvā domāšana palielina depresijas un trauksmes tendenci un ļoti negatīvi ietekmē sociālās attiecības. Vai kāds gribēs draugu, kurš visā redz tikai slikto un meklē problēmas? Portālā “Creu” vispārējās veselības psiholoģe un seksoloģe Andrea Garsija Serdana sniedz padomus, kas palīdzēs pārtraukt domāt negatīvi.

Kas ir negatīva doma?

Negatīvas domas ir saistītas ar citiem cilvēkiem, sevi un apkārtējo pasauli. Tās neviļus parādās mūsu prātā, parasti ir iracionālas un liek mums justies slikti. Kā tās noteikt?

• Tie ir vispārinājumi: ja doma satur tādus vārdus kā “nekas”, “viss”, “nekad”, “vienmēr” un liek justies slikti, laiks aizdomāties.

• Tās ir domas ar dramatisku nokrāsu: “Tas ir briesmīgi”, “pretīgi”, “nekas nav sliktāks par …”.

• Nākotnes prognozes: “Es cietīšu neveiksmi.” Mēs cenšamies paredzēt notikumus, it kā iepriekš zinātu, kas notiks.

• Sevis vainošana it visā: “Kolēģis rupji izturējās pret mani, esmu pārliecināts, ka tā ir mana vaina.”

• “Spēja” lasīt citu cilvēku domas: “Es viņu nepasveicināju, esmu pārliecināts, ka viņš uzskata mani par nekauņu.”

11 padomi, lai pārstātu domāt negatīvi

1. Pieraksti savas negatīvās domas

Pirmais solis, lai atbrīvotos no negatīvās domāšanas, ir negatīvo domu apzināšanās. Ja apzināmies to esamību un rašanās iemeslus, būsim gatavāki tās analizēt un mainīt.

Kā to izdarīt? Pierakstīt ierastās negatīvās domas, no kurām vēlies atbrīvoties, ir ļoti efektīvs veids, kā to iemācīties. Vienmēr nēsā līdzi piezīmju grāmatiņu vai papīra lapu un pildspalvu.

Vari pierakstīt ne tikai domu, bet arī detalizētāku informāciju par to.

Piemēram, aprakstīt diskomforta sajūtu, ko tā izraisīja, kas tieši lika šai domai iešauties prātā un ko tu darīji vēlāk.

2. Atrast alternatīvu negatīvajām domām

Pēc negatīvo domu pierakstīšanas tās kļūs apzinātākas. Tad sapratīsi, ka tieši šīs domas liek tev justies slikti. Izdomā tām alternatīvu.

Kā to izdarīt? Ja, piemēram, tu domāji: “Šī darba intervija būs katastrofa, es netikšu tālāk, mana kvalifikācija nav pietiekama,” vari to nomainīt uz: “Iespējams, ka neesmu ideāls amata kandidāts, bet es darīšu visu, lai parādītu sevi no vislabākās puses.” Vari pierakstīt alternatīvās domas savā piezīmju grāmatiņā. Pakāpeniski gūstot pieredzi, alternatīvās domas ienāks prātā pašas.

3. Nemēģini lasīt citu cilvēku domas

Daudzas negatīvās domas ienāk prātā tāpēc, ka cenšamies uzminēt citu cilvēku domas. Mēs domājam, ka zinām, ko citi domā. Piemēram, ja kāds kolēģis pēkšņi nepasveicina, varam nodomāt: “Tas ir tāpēc, ka es viņam nepatīku.” Bet tu taču neesi telepāts?

Kā to izdarīt? Domā par objektīviem faktiem kā zinātnieks. Pajautā sev: “Vai man ir kādi pierādījumi, ka tas tā ir? Vai viņš man to ir teicis?” Kāpēc tu vienkārši to nepārbaudi, pajautājot viņam? Ja nevari iegūt objektīvus datus, tev nav pietiekamu pierādījumu, ka tā ir.

Tāpēc izdomā alternatīvu izskaidrojumu, kas neradīs diskomfortu: “Visticamāk, viņš mani nepamanīja vai viņam vienkārši bija slikta diena.”

4. Izmet negatīvās domas atkritumu tvertnē

Pētījumā, kas veikts Ohaio Valsts universitātē ar Madrides Autonomās universitātes pētnieku līdzdalību, atklāja, ka, uzrakstot negatīvās domas uz papīra un pēc tam saburzot un izmetot šo papīru atkritumu tvertnē, mēs patiešām atbrīvojamies no negatīvā.

Šis mehānisms palīdz apzīmēt negatīvo domu kā nevajadzīgu, bezjēdzīgu objektu, kā atkritumu.

Kā to izdarīt? Uzraksti uz papīra negatīvās domas, no kurām vēlies atbrīvoties, tad saburzi vai sagriez šo papīra gabalu un iemet atkritumos. Mehānisms darbojas arī tad, ja to dari ar datoru: uzraksti savas domas teksta redaktorā un pēc tam aizvelc dokumentu uz atkritni.

Vari arī mēģināt vizualizēt savas domas un iemest tās iztēlotā atkritumu tvertnē. Iespējams, ka doma atkal atgriezīsies, tad izpildi to pašu vēlreiz. Ar laiku un praksi negatīvajām domām vajadzēs vairāk laika, lai atgrieztos.

5. Komunicē ar pozitīviem cilvēkiem

Izvairies no cilvēkiem, kas visā redz tikai negatīvo, un komunicē ar tiem, kuri sniedz pozitīvas emocijas un palīdz justies laimīgāk.

Kā to izdarīt? Centies pavadīt cik vien iespējams maz laika ar “toksiskiem” cilvēkiem, kuri inficē ar negatīvo.

Pavadi vairāk laika ar pozitīviem cilvēkiem. Mācies no viņiem, kā redzēt pasauli pozitīvā gaismā.

Ja tev rodas negatīvas domas, pajautā, ko viņi par to domā.

6. Izbaudi pozitīvos brīžus

Diezgan bieži mūsu negatīvā domāšana balstās uz nespēju izbaudīt pozitīvos mirkļus, kas notiek mūsu dzīvē.

Kā to izdarīt? Novērtē savus sasniegumus, uzslavē sevi par tiem. Mācies izbaudīt šo brīdi. Var palīdzēt meditācija.

7. Esi pateicīgs

Mēs viegli iegrimstam pārdomās par nepatīkamajiem mirkļiem, kādi dienas laikā piedzīvoti, un neiedomājamies, ka pozitīvajiem brīžiem arī bija sava vieta. Dzīvē vienmēr ir kaut kas pozitīvs, problēma ir tā, ka dažreiz ļoti grūti to saskatīt. Esi pateicīgs par to labo, kas katru dienu ar tevi notiek. Tā būs vieglāk pārtraukt redzēt savu dzīvi tikai negatīvā gaismā.

Kā to izdarīt? Izveido dienasgrāmatu, kurā katras dienas beigās pieraksti visus tos pozitīvie mirkļus, kas ar tevi notika un par kuriem esi pateicīgs sev un šai dienai.

8. Pārāk daudz nežēlojies

Dažkārt ir derīgi pažēloties par savām nelaimēm, jo ​​kādā brīdī tas palīdz nolaist tvaiku. Tomēr, ja sūdzamies pastāvīgi, mēs atkal koncentrējamies uz negatīvu domāšanu. Turklāt neko nedarām, lai izlabotu situāciju, kas mums nedod miera.

Kā to izdarīt? Ikreiz, kad rodas nepatīkama situācija un gribas pažēloties, vispirms padomā: “Vai ar to var kaut kā tikt galā? Vai ir risinājums šai problēmai?” Ja risinājums ir, netērē laiku žēlojoties un meklē risinājumu. Ja problēma nav atrisināma, mēģini aplūkot situāciju no labākās puses. Pieņem to. Neviena situācija, pozitīva vai negatīva, neilgst mūžīgi. Tās ir kā mākoņi, kas nāk un iet.

9. Nevispārini negatīvo pieredzi

Tu esi viens no tiem, kas saka: “Tā vienmēr ar mani notiek”, “kāds gan esmu neveiksminieks”? Vispārinot negatīvo, kas notiek ar tevi, tu ne tikai jūties sliktāk, bet arī situācijas redzējums ir pavisam tālu no patiesības.

Kā to izdarīt? Kad domā vai saki “viss sliktais notiek tieši ar mani”, apstājies uz brīdi un padomā. Vai tiešām tā ir? Izveido sarakstu ar labajām lietām, kas dzīvē notikušas. Pateicoties tam redzēsi, ka tas tā nav un tavā dzīvē notiek ne tikai sliktas lietas. Protams, negatīvā pieredze ir neizbēgama, un neveiksmes atgadās. Bet mēs piedzīvojam brīnišķīgus mirkļus, kuriem dažkārt netiek pievērsta pienācīga uzmanība.

10. Iemācies novērst domas

Dažreiz labi saprotam, ka piemeklējusī negatīvā doma tāds nieks vien ir un tai vispār nav nekāda reāla pamata. Bet, neskatoties uz to, mums neizdodas no tās atbrīvoties. Šādos gadījumos vislabāk ir novērst uzmanību, domāt par kaut ko citu, līdz šī doma pazūd.

Kā to izdarīt? Varam izmantot domāšanas apstādināšanas paņēmienu. Kad nevēlamā doma ienāk prātā, domās iesaucies “pietiek, pietiek”, un, ja situācija to pieļauj, uzsit pa galdu. Vari izmēģināt jebkādu paņēmienu, kas palīdzēs pārraut domāšanas ķēdi. Var mēģināt domāt par kaut ko citu, patīkamu, piemēram, par nedēļas nogales plāniem.

11. Pārliecinies, ka negatīvās domas neizraisa depresija

Dažreiz negatīvā domāšana nav tikai slikts garastāvoklis vai nelāgs ieradums. Iespējams, ka tā saistīta ar daudz nopietnāku traucējumu – depresiju.

Ja ir aizdomas par depresiju, jākonsultējas ar speciālistu, jo tikai viņš var noteikt pareizu diagnozi un kliedēt šaubas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot?
2 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bīstamais karstums: bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās 2
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 20
2 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 34
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 156
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Koncentrē savu uzmanību uz tām lietām, kuras tu vari ietekmēt! Horoskopi 22.jūnijam
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja kovida “cipari turpinās kristies”, Pavļuts paziņo, kad sagaidāmi ierobežojumu atvieglojumi 55
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 2
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kā efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LE
LETA
Veselam
Kariņš atbalstītu obligātu vakcinēšanos atsevišķos gadījumos 61
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Brīvības ierobežošana ir dabisks process!” Auziņš uzskata, ka antivakseriem ir slikta izglītība 131
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aktuālākie Covid-19 dati: jaunāko slimnieku vecums un atrašanās vieta 5
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Cik cilvēki ar Covid-19 šobrīd ievietoti slimnīcā? 1
17 stundas
LE
LETA
Veselam
Trīs gadatirgos pret Covid-19 vakcinētas 278 personas 6
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Karstajā laikā NMPD mediķi aicina neuzturēties tiešos saules staros un pietiekami daudz dzert ūdeni 4
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Studenti pauž sašutums par piespiedu vakcinācijas noteikšanu. Kā šo prasību vērtē tiesībsargs? 29
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Babris: Ādamsons neilgi pirms “Banka Baltija” krimināllietas centās pierādīt, ka Lavents ir godīgākais cilvēks 2
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vietām iespējams postošs pērkona negaiss. Laika prognoze otrdienai 1
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 4
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 20
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jau no šodienas policija sāks strādāt pastiprinātā režīmā 5
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Ilūkstes un Ozolnieku novadi uzvar tiesā: likumdevējs nav ievērojis reformas mērķi un kritērijus un rīkojies patvaļīgi 4
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Muciņš: Mirstība no sirds un asinsvadu slimībām joprojām ir cēlonis Nr. 1 Latvijā 22
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 156
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pēc diviem gadiem ir pasaules gals, lai ņem.” Timrots par ideju samazināt pensijas nākotnes pensionāriem 61
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Baidens nometās sirmgalves priekšā ceļos un kaut ko viņai iečukstēja ausī… 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Aldis Gobzems izvirzījis sev jaunu mērķi: “Es gribu nomest vēl kādus četrus, piecus kg un sešpaku!” 25
22 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza dekorēšanai modē ir lieli puķu podi. Taču tiem vajag ļoti daudz augsnes. Kā taupīt zemi? 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 124
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 274
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Neskatoties uz karstumu, dažviet jūrā ļoti auksts ūdens. Kur tas ir siltākais, kur aukstākais?
09:33
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Acu pilieni – kad tie vajadzīgi un kā tos lietot
09:25
GN
Gints Narogs
Ziņas
Itālijas futbola izlase atkārtojusi teju 90 gadus vecu komandas rekordu
09:01