Foto: pexels.com

Iemācies novērst domas! 11 padomi, kā kļūt pozitīvākam 0

“Man neizdosies”, “man vienmēr viss noiet greizi”, “esmu mūžīgais neveiksminieks…” Ja soļojam pa dzīvi ar negatīvu attieksmi pret visu notiekošo, maz ticams, ka kļūsim veiksmīgi: viss šķitīs nesasniedzams, zaudēts, nepietiekams.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 30
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 51
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 70
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Mēs neapzināmies, ka negatīvās domas attālina no mērķiem, kurus patiešām vēlamies sasniegt. Visi piedzīvo brīžus, kad dominē negatīvs domāšanas veids.

Tomēr, ja negatīvā domāšana kļūst par ieradumu, tā var iznīcināt mūsu darbošanās garu, spējas, pašcieņu, citiem vārdiem sakot, pašnovērtējumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Negatīvā domāšana palielina depresijas un trauksmes tendenci un ļoti negatīvi ietekmē sociālās attiecības. Vai kāds gribēs draugu, kurš visā redz tikai slikto un meklē problēmas? Portālā “Creu” vispārējās veselības psiholoģe un seksoloģe Andrea Garsija Serdana sniedz padomus, kas palīdzēs pārtraukt domāt negatīvi.

Kas ir negatīva doma?

Negatīvas domas ir saistītas ar citiem cilvēkiem, sevi un apkārtējo pasauli. Tās neviļus parādās mūsu prātā, parasti ir iracionālas un liek mums justies slikti. Kā tās noteikt?

• Tie ir vispārinājumi: ja doma satur tādus vārdus kā “nekas”, “viss”, “nekad”, “vienmēr” un liek justies slikti, laiks aizdomāties.

• Tās ir domas ar dramatisku nokrāsu: “Tas ir briesmīgi”, “pretīgi”, “nekas nav sliktāks par …”.

• Nākotnes prognozes: “Es cietīšu neveiksmi.” Mēs cenšamies paredzēt notikumus, it kā iepriekš zinātu, kas notiks.

• Sevis vainošana it visā: “Kolēģis rupji izturējās pret mani, esmu pārliecināts, ka tā ir mana vaina.”

• “Spēja” lasīt citu cilvēku domas: “Es viņu nepasveicināju, esmu pārliecināts, ka viņš uzskata mani par nekauņu.”

11 padomi, lai pārstātu domāt negatīvi

1. Pieraksti savas negatīvās domas

Pirmais solis, lai atbrīvotos no negatīvās domāšanas, ir negatīvo domu apzināšanās. Ja apzināmies to esamību un rašanās iemeslus, būsim gatavāki tās analizēt un mainīt.

Kā to izdarīt? Pierakstīt ierastās negatīvās domas, no kurām vēlies atbrīvoties, ir ļoti efektīvs veids, kā to iemācīties. Vienmēr nēsā līdzi piezīmju grāmatiņu vai papīra lapu un pildspalvu.

Vari pierakstīt ne tikai domu, bet arī detalizētāku informāciju par to.

Piemēram, aprakstīt diskomforta sajūtu, ko tā izraisīja, kas tieši lika šai domai iešauties prātā un ko tu darīji vēlāk.

2. Atrast alternatīvu negatīvajām domām

Pēc negatīvo domu pierakstīšanas tās kļūs apzinātākas. Tad sapratīsi, ka tieši šīs domas liek tev justies slikti. Izdomā tām alternatīvu.

Kā to izdarīt? Ja, piemēram, tu domāji: “Šī darba intervija būs katastrofa, es netikšu tālāk, mana kvalifikācija nav pietiekama,” vari to nomainīt uz: “Iespējams, ka neesmu ideāls amata kandidāts, bet es darīšu visu, lai parādītu sevi no vislabākās puses.” Vari pierakstīt alternatīvās domas savā piezīmju grāmatiņā. Pakāpeniski gūstot pieredzi, alternatīvās domas ienāks prātā pašas.

3. Nemēģini lasīt citu cilvēku domas

Daudzas negatīvās domas ienāk prātā tāpēc, ka cenšamies uzminēt citu cilvēku domas. Mēs domājam, ka zinām, ko citi domā. Piemēram, ja kāds kolēģis pēkšņi nepasveicina, varam nodomāt: “Tas ir tāpēc, ka es viņam nepatīku.” Bet tu taču neesi telepāts?

Kā to izdarīt? Domā par objektīviem faktiem kā zinātnieks. Pajautā sev: “Vai man ir kādi pierādījumi, ka tas tā ir? Vai viņš man to ir teicis?” Kāpēc tu vienkārši to nepārbaudi, pajautājot viņam? Ja nevari iegūt objektīvus datus, tev nav pietiekamu pierādījumu, ka tā ir.

Tāpēc izdomā alternatīvu izskaidrojumu, kas neradīs diskomfortu: “Visticamāk, viņš mani nepamanīja vai viņam vienkārši bija slikta diena.”

4. Izmet negatīvās domas atkritumu tvertnē

Pētījumā, kas veikts Ohaio Valsts universitātē ar Madrides Autonomās universitātes pētnieku līdzdalību, atklāja, ka, uzrakstot negatīvās domas uz papīra un pēc tam saburzot un izmetot šo papīru atkritumu tvertnē, mēs patiešām atbrīvojamies no negatīvā.

Šis mehānisms palīdz apzīmēt negatīvo domu kā nevajadzīgu, bezjēdzīgu objektu, kā atkritumu.

Kā to izdarīt? Uzraksti uz papīra negatīvās domas, no kurām vēlies atbrīvoties, tad saburzi vai sagriez šo papīra gabalu un iemet atkritumos. Mehānisms darbojas arī tad, ja to dari ar datoru: uzraksti savas domas teksta redaktorā un pēc tam aizvelc dokumentu uz atkritni.

Vari arī mēģināt vizualizēt savas domas un iemest tās iztēlotā atkritumu tvertnē. Iespējams, ka doma atkal atgriezīsies, tad izpildi to pašu vēlreiz. Ar laiku un praksi negatīvajām domām vajadzēs vairāk laika, lai atgrieztos.

5. Komunicē ar pozitīviem cilvēkiem

Izvairies no cilvēkiem, kas visā redz tikai negatīvo, un komunicē ar tiem, kuri sniedz pozitīvas emocijas un palīdz justies laimīgāk.

Kā to izdarīt? Centies pavadīt cik vien iespējams maz laika ar “toksiskiem” cilvēkiem, kuri inficē ar negatīvo.

Pavadi vairāk laika ar pozitīviem cilvēkiem. Mācies no viņiem, kā redzēt pasauli pozitīvā gaismā.

Ja tev rodas negatīvas domas, pajautā, ko viņi par to domā.

6. Izbaudi pozitīvos brīžus

Diezgan bieži mūsu negatīvā domāšana balstās uz nespēju izbaudīt pozitīvos mirkļus, kas notiek mūsu dzīvē.

Kā to izdarīt? Novērtē savus sasniegumus, uzslavē sevi par tiem. Mācies izbaudīt šo brīdi. Var palīdzēt meditācija.

7. Esi pateicīgs

Mēs viegli iegrimstam pārdomās par nepatīkamajiem mirkļiem, kādi dienas laikā piedzīvoti, un neiedomājamies, ka pozitīvajiem brīžiem arī bija sava vieta. Dzīvē vienmēr ir kaut kas pozitīvs, problēma ir tā, ka dažreiz ļoti grūti to saskatīt. Esi pateicīgs par to labo, kas katru dienu ar tevi notiek. Tā būs vieglāk pārtraukt redzēt savu dzīvi tikai negatīvā gaismā.

Kā to izdarīt? Izveido dienasgrāmatu, kurā katras dienas beigās pieraksti visus tos pozitīvie mirkļus, kas ar tevi notika un par kuriem esi pateicīgs sev un šai dienai.

8. Pārāk daudz nežēlojies

Dažkārt ir derīgi pažēloties par savām nelaimēm, jo ​​kādā brīdī tas palīdz nolaist tvaiku. Tomēr, ja sūdzamies pastāvīgi, mēs atkal koncentrējamies uz negatīvu domāšanu. Turklāt neko nedarām, lai izlabotu situāciju, kas mums nedod miera.

Kā to izdarīt? Ikreiz, kad rodas nepatīkama situācija un gribas pažēloties, vispirms padomā: “Vai ar to var kaut kā tikt galā? Vai ir risinājums šai problēmai?” Ja risinājums ir, netērē laiku žēlojoties un meklē risinājumu. Ja problēma nav atrisināma, mēģini aplūkot situāciju no labākās puses. Pieņem to. Neviena situācija, pozitīva vai negatīva, neilgst mūžīgi. Tās ir kā mākoņi, kas nāk un iet.

9. Nevispārini negatīvo pieredzi

Tu esi viens no tiem, kas saka: “Tā vienmēr ar mani notiek”, “kāds gan esmu neveiksminieks”? Vispārinot negatīvo, kas notiek ar tevi, tu ne tikai jūties sliktāk, bet arī situācijas redzējums ir pavisam tālu no patiesības.

Kā to izdarīt? Kad domā vai saki “viss sliktais notiek tieši ar mani”, apstājies uz brīdi un padomā. Vai tiešām tā ir? Izveido sarakstu ar labajām lietām, kas dzīvē notikušas. Pateicoties tam redzēsi, ka tas tā nav un tavā dzīvē notiek ne tikai sliktas lietas. Protams, negatīvā pieredze ir neizbēgama, un neveiksmes atgadās. Bet mēs piedzīvojam brīnišķīgus mirkļus, kuriem dažkārt netiek pievērsta pienācīga uzmanība.

10. Iemācies novērst domas

Dažreiz labi saprotam, ka piemeklējusī negatīvā doma tāds nieks vien ir un tai vispār nav nekāda reāla pamata. Bet, neskatoties uz to, mums neizdodas no tās atbrīvoties. Šādos gadījumos vislabāk ir novērst uzmanību, domāt par kaut ko citu, līdz šī doma pazūd.

Kā to izdarīt? Varam izmantot domāšanas apstādināšanas paņēmienu. Kad nevēlamā doma ienāk prātā, domās iesaucies “pietiek, pietiek”, un, ja situācija to pieļauj, uzsit pa galdu. Vari izmēģināt jebkādu paņēmienu, kas palīdzēs pārraut domāšanas ķēdi. Var mēģināt domāt par kaut ko citu, patīkamu, piemēram, par nedēļas nogales plāniem.

11. Pārliecinies, ka negatīvās domas neizraisa depresija

Dažreiz negatīvā domāšana nav tikai slikts garastāvoklis vai nelāgs ieradums. Iespējams, ka tā saistīta ar daudz nopietnāku traucējumu – depresiju.

Ja ir aizdomas par depresiju, jākonsultējas ar speciālistu, jo tikai viņš var noteikt pareizu diagnozi un kliedēt šaubas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 23
11 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 76
14 stundas
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 30
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 51
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 70
17 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
13 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs”
Intervija 8 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 7
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 7
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 18
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 13
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 51
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs”
Intervija 8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 30
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 153
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Covid-19 dati uzrāda attīstības tendences, kuras ir sliktākas nekā tika prognozēts”: Kariņš pirmdien sasaucis steidzamu sēdi 74
6 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pāvels Širovs: “Pēc neoficiālām ziņām, Krievijas armijā pastāvīgā gatavībā ir vairāk nekā 130 bataljona taktisko kaujas grupu”
3 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nelietoja respiratorus, drūzmējās: policija sāk izvērtēt “Mesa” koncertā notikušos iespējamos pārkāpumus 45
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 99
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 183
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gaitis, Gaits un Karīna 1
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Domāju, ka Žannai patika taisīt šovu!”: stiliste Dubska restorānā aizrijas ar asaku un sarīko tur pamatīgu drāmu 27
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 25
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
13 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 12
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 13
22:14
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?”
21:22
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pāvels Širovs: “Pēc neoficiālām ziņām, Krievijas armijā pastāvīgā gatavībā ir vairāk nekā 130 bataljona taktisko kaujas grupu”
21:12