Foto – Shutterstock

Aizsmakusi balss… Kā atgūt runas spējas, iesaka tradicionālais un netradicionālais ārsts 0

Ja visu nakti dziedāts un pēc balles gadījies sasvīdušam izskriet ārā, nākamajā dienā var tikai čukstēt. Kā atgūt balsi?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Kā skaidro ģimenes ārste, ārstu prakses “Aparmita plus” ājurvēdas konsultante, Ilona Ābele–Šrenka, balss aizsmakums liecina par kaphas jeb gļotu disbalansu organismā. Tas var veidoties gan maltītes ietekmē, gan kairinot un pārslogojot balss saites.

Ājurvēdā šajā gadījumā iesaka ik pa brīdim dienas laikā lietot siltu garšvielu tēju, piemēram, svaiga ingvera tēju ar citronu vai melnos piparus, sauso ingveru, šķipsniņu čili un koriandra apliet ar karstu ūdeni un pagaidīt 10–15 minūtes, kamēr ievelkas. Asās un sildošās garšvielas mazina tūsku, tāpēc aizsmakums zūd vai vismaz samazinās. Ārste sola, ka jau dienas vidū vai vismaz vakarpusē kļūs labāk, ja vien neturpinās dziedāt, intensīvi runāt vai kliegt. Nav ieteicams arī čukstēt, jo tad balss saites vairāk saspringst.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc ājurvēdā atzītajiem diennakts bioritmiem, vakarpusē iestājas kaphas laiks, kad tūska mēdz atjaunoties un palielināties. Tad jāturpina dzert siltas garšvielu tējas un atteikties no gļotas veidojošiem produktiem – jogurta, kefīra, piena, siera, krējuma, biezpiena, arbūziem, melonēm, ķirbjiem un svaigiem gurķiem, kas uztur tūsku.

Ik pa laikam der ieņemt mutē tējkaroti ājurvēdiskā ievārījuma čavanpraša un ļaut tam izkust un tecēt uz leju.

No ārpuses kaklu var ieziest ar siddha­lepa balzamu, kas reflektori mazina tūsku.

Ja aizsmakušais kakls sāp, no rīta, pusdienlaikā un vakarā ieteicams lietot pa tējkarotei sezama eļļas.

Iekaisušo rīkles gļotādu var arī skalot ar sālsūdeni, ņemot tējkaroti sāls (derēs rupjais vai Himalaju sāls) uz glāzi ūdens, vai kumelīšu tēju.

! Ilona Ābele-Šrenka neiesaka izmantot tautā populāro recepti un lietot jēlas olas ar konjaku. No olām iespējams inficēties ar salmonelozi. Varbūt 2–3 tējkarotes konjaka aizsmakumu mazinās, taču, izdzerot vairākas glāzītes, tas tikai pastiprināsies.

Pret aizsmakumu var līdzēt kumelīšu vai kliņģerīšu uzlējuma inhalācijas. Labvēlīgi iedarbosies arī ūdens tvaiki, kurā vārīti kartupeļi. Tikai jāraugās, lai tvaiki nebūtu pārāk karsti, kā arī lai pēc tam nesaaukstētos. Ja nav alerģijas, šim nolūkam noderēs eikalipta ēteriskā eļļa. Kaklam būs tīkamas uz pannas sasildītas linsēklas un griķi, ko piesien ar šalli.

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ārsts, foniatrs Dins Sumerags iesaka pārpūlētas balss saites atpūtināt. Ievērojot saudzīgu režīmu, tūska parasti pāriet vienas līdz divu dienu laikā. Lai balss saites mitrinātu, svarīgi uzņemt daudz šķidruma. Ja balsi nepieciešams atgūt ļoti ātri un ir pieejams ausu, kakla un deguna ārsts, var lūgt speciālistam uzpilināt uz balss saitēm īpašus medikamentus. Visspēcīgākie līdzekļi pret aizsmakumu ir hormonu preparāti, taču tos nedrīkst lietot biežāk kā trīsreiz gadā. P

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.