Foto: SIPA/Scanpix/LETA

Ir vecāki, kuri saka “jā” vakcinācijai, ir tādi, kuri ir kategoriski pret. Speciālisti skaidro, vai un kādēļ būtu jāvakcinē bērni 237

Signe Mengote, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

No 2021. gada 16. decembra vakcīnu pret Covid-19 var saņemt ikviens bērns, sākot no piecu gadu vecuma – ir vecāki, kuri šo iespēju gaidīja jau sen, taču ir arī tādi, kuri ir kategoriski pret. Eksperti šajā laikā ir spiesti atspēkot visdažādākos mītus, piemēram, uzskatu, ka šī vakcīna ir eksperimentāla un ka bērni ar kovidu nemaz neslimo. Ar speciālistu palīdzību skaidrojam, vai un kādēļ vecākiem būtu jāvakcinē savi bērni. Pieredzē dalās arī vecāki paši.

Dace Zavadska.
Foto: Paula Čurkste/LETA
CITI ŠOBRĪD LASA

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska skaidro, ka vakcinācija īpaši ieteicama ir bērniem ar dažādām hroniskām saslimšanām, piemēram, ar virssvaru, cukura diabētu, smagiem imūnsistēmas traucējumiem, hroniskām kardiovaskulārajām un nieru slimībām, kā arī onkoloģiskām slimībām: “Bērniem ar hroniskām saslimšanām līdzīgi kā pieaugušajiem ir augstāks risks nopietnāk saslimt ar Covid-19. Bīstamību, saslimstot ar Covid-19, bērniem rada ne tikai blakusslimības. Latvijā novēroti arī gadījumi, kad dažās nedēļās pēc Covid-19 attīstījies pediatriskais multisistēmu iekaisuma sindroms ar ilgstoši paaugstinātu temperatūru, acu apsārtumu, kuņģa, sirds un asinsvadu sistēmas traucējumiem un citām izpausmēm.”

Eva Juhņēviča.
Foto: Zane Bitere/LETA
Vakcinēties no decembra vidus drīkst visi bērni, sākot ar pieciem gadiem. Lēmumu par to, protams, pieņem bērnu vecāki.

Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča uzsver, ka reaģēts ir ātri, veikts viss nepieciešamais, lai veiksmīgi sāktu bērnu vakcināciju pret bīstamo vīrusu: “Esam īsā laikā nodrošinājuši gan vakcīnu pieejamību, gan procesa organizāciju.”

Tikai ar “Pfizer”

Bērnu vakcinācija vecumā no 5 līdz 11 gadiem notiek pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs (poliklīnikās, veselības centros un slimnīcās). Pieteikt bērnu vakcīnai var vecāki vai likumiskie pārstāvji pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādē, kā arī zvanot pa tālruni 8989. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Komunikācijas speciāliste Kristīne Ķēniņa-Jurēvica aicina pārliecināties, vai ģimenes ārsta praksē vai ārstniecības iestādē ir pieejama “Pfizer-BioNTech” bērnu vakcīna “Comirnaty” – vienīgā, ar kuru bērnus šobrīd vakcinē.

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) sabiedrisko attiecību speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece izskaidro, kādēļ bērnus var vakcinēt tikai ar konkrētā ražotāja vakcīnu: “Saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes pagaidu rekomendāciju, kas var tikt mainīta pēc papildu datu izvērtēšanas, bērniem un jauniešiem (līdz 25 gadu vecumam) vakcinācijai pret Covid-19 tiek rekomendēts izmantot “Pfizer-BioNTech” “Comirnaty” vakcīnu, jo provizoriski dati liecina, ka šajā vecuma grupā “Moderna” vakcīna pret Covid-19 “Spikevax” uzrāda augstāku imunogenitāti jeb imūnās sistēmas atbildi, kas varētu būt saistāma ar augstāku risku attīstīties mRNS vakcīnu identificētām blakusparādībām – miokardītam un perikardītam. Vienlaikus Zāļu valsts aģentūra informē, ka “Pfizer-BioNTech” vakcīna pret Covid-19 šobrīd ir vienīgā vakcīna, kuru Eiropas Zāļu aģentūra apstiprinājusi lietošanai bērniem no 5 līdz 11 gadu vecumam.”

Reklāma
Reklāma

Par ko jautā visbiežāk

Ķēniņa-Jurēvica atklāj, kādi ir izplatītākie jautājumi, ar kuriem vecāki vēršas pie mediķiem bērnu vakcinācijas sakarā: ar ko atšķiras bērnu un pieaugušo vakcīna? Vai var vakcinēt bērnu, ja viņam ir smagas hroniskas saslimšanas?

Vai bērnu nepieciešams vakcinēt, ja nesen pārslimots Covid-19? Kādas organisma reakcijas var būt pēc vakcīnas? Bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem vakcinācijai pret Covid-19 tiek izmantota “Comirnaty” 10 µg (mikrogramu) vakcīna, savukārt bērniem no 12 gadu vecuma un pieaugušajiem devas lielums vakcīnai “Comirnaty” ir 30 µg (mikrogrami).

Bērnu vakcīna atšķiras pēc devas lieluma – tā ir trīs reizes mazāka, un, lai atvieglotu medicīnas personāla ikdienas darbu, marķēta ar oranžu vāciņu. Lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību pret Covid-19, arī bērniem, kuri ir pārslimojuši vīrusu, ir jāvakcinējas. Šādā gadījumā pietiek ar vienu vakcīnas devu.

Runājot par blaknēm, kuras var izraisīt vakcīna, bērniem pēc vakcīnas saņemšanas var būt tādas pašas reakcijas kā pieaugušajiem – apsārtums, pietūkums vai sāpes injekcijas vietā, drudzis, nogurums, slikta pašsajūta, reibonis, galvassāpes, slikta dūša, vemšana. Šie simptomi izzūd dažu dienu laikā (1–3 dienās), un ārstēšana nav nepieciešama.

Bērni gaida vakcīnu

Klīnikas “Vesels bērns” vadītāja Ilze Zariņa stāsta, ka klīnikā tiek vakcinēti gan pieaugušie, gan bērni. Ir vecāki, kuri pat ļoti vēlas savus bērnus vakcinēt pret Covid-19: “Viņi mums zvana jau ar konkrētu vēlmi pierakstīt bērnu uz vakcināciju, tāpēc nekādas lielās diskusijas neizvēršas. Šobrīd bērnus vakcinē tikai tie vecāki, kuri jau ir stingri izlēmuši par labu vakcinācijai, bet daudzi vēl šaubās un nogaida.”

Viens no iemesliem, kādēļ vecāki izvēlas vakcinēt savus bērnus, ir sociālā dzīve: “Bērniem ir jāpiedalās kādās sporta sacensībās, jābrauc ārpus Latvijas utt.

Bērnus vakcinē arī ārzemnieki, jo viņi daudz ceļo, braucot uz savu mītnes valsti un atkal atpakaļ.

Galvenie jautājumi saistās ar sertifikāta iegūšanu, jo bērnam to iegūt ir diezgan sarežģīti. Pēc rekomendācijām otro poti bērns saņem vien pēc trīs mēnešiem – attiecīgi tiek sākta vakcinācija, bet sertifikātu iegūst pēc laba laika.”

Signe Pēdāja savus bērnus (5 un 9 gadi) pret Covid-19 vakcinēja uzreiz, līdzko tas bija iespējams, – decembra vidū.

Viņa bērnus apzinīgi lēmusi vakcinēt pret visu: ērču encefalītu, gripu, visas citas obligātās potes, līdz ar to, tikai pašsaprotami, ka izšķīrušies par labu arī vakcīnai pret Covid-19.

Signei ir svarīgi pasargāt bērnus no smagas saslimšanas – tas bijis galvenais vakcinācijas iemesls: “Es uzskatu, ka jāņem vērā zinātnes atzinumi, mani nemāca nekādas šaubas vai bažas. Informāciju par vakcīnu ieguvu no TV un radio pārraidēm, konsultējoties ar ģimenes ārstu un lasot drošos avotos atrodamus zinātniskos rakstus internetā.”

Signe atklāj, ka bērni ļoti gaidīja iespēju vakcinēties: “Viņi teica, ka tā būs vislabākā Ziemassvētku dāvana. Bija ļoti priecīgi par iespēju.” Abiem bērniņiem pēc potes nedaudz sāpēja roka, taču tas arī viss.

Signe iesaka vecākiem nebaidīties, bet šaubu gadījumā konsultēties ar ģimenes ārstu: “Tādā veidā būs iespējams saņemt kvalitatīvu informāciju. Aicinu nelasīt paviršus komentārus “Facebook” un citās līdzīgās vietnēs.” Signe stāsta, ka nākamā pote bērniem ir paredzēta pēc trīs mēnešiem: “Ir iespēja nākamo poti saņemt arī pēc trīs nedēļām, ja nu ir svarīgi iegūt sertifikātu. Man būtiska ir bērna imunitāte, ne dokuments, tādēļ nolēmu, ka otro poti taisīsim tikai martā.”

To, ka bērniem rekomendēts otro vakcīnas devu saņemt vien pēc trīs mēnešiem, apstiprina arī BKUS rekomendācija: “Bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem individuālās aizsardzības spēja pēc vienas saņemtas mRNS vakcīnas devas uzskatāma par būtisku un īslaicīgi pietiekamu, lai novērstu vidēji smagu, smagu slimības gaitu, kā arī hospitalizācijas nepieciešamību. Pamatojoties uz pētījumiem un citu valstu pieredzē balstīto informāciju, arī viena deva sniedz ievērojamu efektivitāti gan asimptomātiskas, gan vieglas gaitas novēršanai.

Pirmās devas radītā aizsardzība par optimālu ir uzskatāma 14 dienas pēc vakcīnas ievades. Taču, ja nepieciešams otro devu saņemt agrāk, tas ir pieļaujams saskaņā ar vakcīnas reģistrāciju (reģistrētais intervāls starp 1. un 2. devas lietošanu ir 21 diena).”

Radīt drošus apstākļus

Montas Andrušaites piecgadīgais bērns savu pirmo vakcīnas devu saņēma pirms divām nedēļām. Monta atzīst, ka vēl pagājušajā rudenī šaubījusies par to, vai tiešām bērnu vakcinēt: “Viens ir vakcinēties pašai, bet vakcinēt bērnu… Un visa tā informācija, kas klīst apkārt… Taču, kad izskanēja ziņas, ka pavisam drīz varēs vakcinēt bērnus vecumā no pieciem gadiem, uzreiz jautāju pediatrei, ko viņa ieteiktu.

Ārste atbildēja, ka pati vēl nezina, vai vakcinēs savus bērnus, bet, tā kā manam bērnam līdz šim ir veiktas visas vakcīnas un viss vienmēr bijis kārtībā, viņa teica, ka droši varu vakcinēt, ja uzskatu to par vajadzīgu.”

Monta ir atklāta – galvenais iemesls šādam lēmumam bija pakalpojumu pieejamība, iespēja ceļot bez testiem: “Gribu, lai bērns var doties uz nodarbībām klātienē. Un, protams, vakcīna, iespējams, pasargās viņu no smagas slimības gaitas.”

Viņa atceras, ka bērniņam pirmajā brīdī pēc vakcīnas sāpējusi roka, bet jau pa ceļam uz bērnudārzu viss pārgājis.

Pēc Montas pieredzes pieteikt bērnu vakcīnai gan ir diezgan sarežģīti: “Sākumā zvanīju uz 8989, kur man piedāvāja braukt uz Juglu vai Purvciemu, bet mēs dzīvojam pie Zasulauka stacijas. Vēl teica, ka bērnus vakcinē arī BKUS, bet tur esot garas rindas – jāgaida apmēram divas nedēļas. Tad es palūdzu, lai padalās ar slimnīcas numuru, lai varu piezvanīt pati. Zvanot tieši, BKUS uz vakcināciju tikām jau aiznākamajā dienā.”

Monta ar vīru Mārtiņu lēma par labu sava piecgadīgā dēla Edvarda Jāņa (pirmais no labās) vakcinācijai – bailes no vīrusa ir lielākas, nekā bailes no vakcinācijas blaknēm.
Foto no personiskā arhīva

Arī trīs bērnu māmiņa Monta Zavadska drīzumā plāno pret Covid-19 vakcinēt savu piecus gadus veco dēlu. Galvenais iemesls – bailes no vīrusa: “Mums apkārt slimo ļoti daudzi bērni – arī smagi, līdz pat slimnīcai. Bailes no potes komplikācijām ir mazākas nekā no kovida.

Tā kā mūsu ģimenē aug vēl divi mazi bērni, kurus nevar vakcinēt, ir vēlme tādā veidā pasargāt arī viņus.

Un, protams, vakcīna kaut kādā mērā pasargā arī no smagas slimības gaitas vai vismaz padara to vieglāku.” Monta skaidro, ka vēl konsultēsies ar ģimenes ārstu, bet ir pārliecība, ka ārsts atbalstīs vecāku lēmumu: “Mēs neapšaubām ārstu viedokli. Uzskatām, ja mediķi iesaka vakcinēt, tad labāk tā arī darīt. Citiem iesaku izvērtēt plusus un mīnusus, jo daudz kas šajā gadījumā atkarīgs arī no tā, vai bērns apmeklē skolu, nodarbības, vai arī, ja mājās ir kāds, kurš īpaši jāpasargā.”

Kur iegūt informāciju?

BKUS Komunikācijas speciāliste Kristīne Ķēniņa-Jurēvica stāsta, ka jo­projām daudzus vecākus māc šaubas un speciālisti cenšas tās atspēkot – tas notiek ar regulāras komunikācijas palīdzību: “Informāciju izplatām savos ārējos komunikācijas tīklos, operatīvi sniedzam atbildes vecākiem, ja rodas kādi jautājumi par šo procesu.”

Tanita Tamme-Zvejniece uzsver, ka arī ZVA regulāri informē sabiedrību, lai izglītotu par vakcīnu drošību, iespējamām blakusparādībām, tostarp atspēkotu populārākos mītus: “Vakcīnas pret Covid-19 Eiropas Savienībā ir apstiprinājusi Eiropas Komisija pēc Eiropas Zāļu aģentūras veiktās šo vakcīnu zinātniskās izvērtēšanas. Vakcīnas ES tiek apstiprinātas jeb reģistrētas tikai tad, ja EZA saņem uzticamus un pārliecinošus zinātniskus pierādījumus, ka vakcīnu ieguvums daudzkārt pārsniedz riskus.

Vakcīnām jāatbilst Eiropas stingrajām efektivitātes, drošuma un kvalitātes prasībām. EZA apstiprina arī veidu, kādā Covid-19 vakcīnas tiek ražotas, un pārliecinās par to, ka ražotnes atbilst augstiem ražošanas standartiem.” Kopš Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, Veselības ministrija, Nacionālais veselības dienests, Slimību profilakses un kontroles centrs un Zāļu valsts aģentūra aktīvi informē sabiedrību par vakcināciju pret Covid-19, tostarp sniedz aktuālo informāciju par to, cik drošas ir vakcīnas.

Zinātnē balstīta informācija par vakcīnu pret Covid-19 izstrādi regulāri tiek publicēta ZVA tīmekļvietnes “www.zva.gov.lv” sadaļā “Covid-19 ziņas”

Vērts zināt

Atbild Bērnu klīniskās universitātes speciālisti

Foto: SHUTTERSTOCK

Vai vakcīna pienākas visiem bērniem?

* Balstoties uz PVO un EZA publicētajiem pētījumiem un ar mērķi stiprināt imunitāti un mazināt saslimšanas riskus, vakcīnu var saņemt ikviens bērns, kurš ir vismaz piecus gadus vecs.

Kā varu pieteikt bērnu vakcinācijai?

* Bērnu vakcinācija notiek pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs. Pieteikt bērnu var māte, tēvs vai likumiskais pārstāvis, sazinoties ar ģimenes ārstu, ārstniecības iestādi vai zvanot pa tālruni 8989.

* Aktuālā informācija par vakcinācijas kabinetiem, kuros ir pieejamas “Pfizer-BioNTech” bērnu vakcīnas “Comirnaty”, ir atrodama “https://www.vmnvd.gov.lv/lv/bernu-vakcinacija”.

Vakcinācija notiek vecāka vai cita likumiskā pārstāvja klātbūtnē. Līdzi jāņem šādi dokumenti:

bērnam – pase vai personas apliecība (ja ir), vecākiem vai likumiskajam pārstāvim – pase vai personas apliecība, kā arī apliecinošs dokuments par bērnu – ieraksts par bērnu pasē vai dzimšanas apliecība vai nepieciešamības gadījumā notariāli apstiprināta pilnvara.

Kur vērsties, ja rodas šaubas par vakcināciju?

* Ja rodas kādas šaubas vai ja bērnam ir, piemēram, kādas hroniskas saslimšanas, tad pirms vakcīnas saņemšanas aicinām pieteikt vizīti pie ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta, lai pārrunātu bērna individuālo veselību un ar to saistītos jautājumus.

Manam bērnam tūlīt būs 12 gadi, kura vakcīnas deva viņam ir jāsaņem?

* Devas lielums tiek balstīts uz bērna vecumu pirmās devas vakcinācijas dienā. Ja bērnam gadi no 11 uz 12 mainās laikā no pirmās līdz otrās devas saņemšanai, tad gan kā pirmā, gan otrā deva tiek saņemta bērna vakcīnas deva.

Vai var vakcinēt bērnu pret Covid-19, ja nesen saņemta cita vakcīna?

* Covid-19 vakcīnas gan bērniem, gan pieaugušajiem var ievadīt vienlaikus ar citām vakcīnām,–tajā pašā dienā vai jebkādā intervālā pirms un pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas.

Kur notiek bērnu vakcinācija?

* 5 – 11 gadus vecu bērnu vakcinācijai izvēlētas ģimenes ārstu prakses un ārstniecības iestādes. Pirms pieteikšanās aicinām pārliecināties, ka vakcinācijas punktā ir bērniem paredzētā vakcīna.

Kas garantē vakcīnas drošumu?

* Ikvienai Covid-19 vakcīnai, tajā skaitā arī bērniem paredzētajai vakcīnai, ko izmanto Eiropas Savienībā, pirms tam ir jāizpilda stingras kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības, tieši tāpat kā jebkuriem citiem medikamentiem. Nekādas atkāpes no šīm pamatprasībām nav iespējamas. Gan bērniem, gan pieaugušajiem izmantotā vakcīna ir droša un pārbaudīta.

Kad un kā bērni iegūs sertifikātus?

* Vakcinācijas sertifikāts bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem būs izmantojams 15. dienā pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas. To bērna vecāki vai likumiskais pārstāvis varēs lejupielādēt vietnē “https://covid19sertifikats.lv/”.

Uzziņa

No 2021. gada 15. decembra līdz 2022. gada 17. janvārim, atbilstoši ārstniecības iestāžu ievadītiem datiem e-veselībā, vakcinācijas process saziņā ar vecākiem uzsākts 5172 bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem un pabeigts 270 bērniem.

Avots: Nacionālais veselības dienests

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.