Foto: Shutterstock

Ātrie medicīniskie testi. Cik ticams rezultāts? 0

Mūsdienās analīžu nodošana ir pavisam vienkāršs process, kas dažkārt pat nav obligāti jāveic laboratorijā vai pie ārsta. Pastāv iespēja analīzes veikt pat mājas apstākļos, pirms tam aptiekā nopērkot tā saukto eksprestestu. Kāds ir eksprestestu klāsts, un cik uzticamus rezultātus var gūt, veicot analīzes pats, vērtē speciālisti.

VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Lasīt citas ziņas
Eksprestests pēc definīcijas tiek veikts ārpus laboratorijas telpām, tuvu pie pacienta.

Lai arī dažus eksprestestus var iegādāties aptiekās, medicīniskajā literatūrā tos galvenokārt asociē ar slimnīcu vai medicīnisku laboratoriju kā institūcijām, kur tos veic. Lielākoties tiek rekomendēts, ka eksprestestu veic apmācīts personāls, – paskaidro Centrālās laboratorijas vadītājs Uģis Bērs.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Nekas sarežģīts

Ģimenes ārste Alise Nicmane-Aišpure uzskata, ka veikt eksprestestus ir ātri un vienkārši. “Cilvēks var nopirkt testu un izmantot to sev ērtā laikā. Nav jāiet pēc nosūtījuma, nav jādodas uz laboratoriju un jāsēž rindā. Ne visi zina, ka analīzes var veikt arī bez nosūtījuma, un ne visi zina, ko tieši viņiem vajag pārbaudīt. Aptiekā uz līdzekļa ir uzrakstīts, kas tas ir, piemēram, grūtniecības vai ovulācijas tests. Cilvēks varbūt dzīvo ārpus Rīgas, kur laboratorijas nav. Eksprestesti iekļauj arī sava veida konfidencialitāti. Tie parasti nav sarežģīti un veidoti tā, lai pircējs spētu sekot instrukcijai.”

Ja ir hroniska slimība, tad, piemēram, urīna analīžu testu slimnieks labprāt veiks mājās. Ir testi, ko izmanto cukura diabēta vai kādas sirdskaites gadījumā slimības paškontrolei, lai saprastu, kā reaģēt konkrētā situācijā.

Arī BENU aptiekas vadītāja Jekaterina Orlova uzskata, ka eksprestestiem ir vairāk plusu nekā mīnusu. Aptiekā pieejamais eksprestestu klāsts gan nav īpaši plašs: var nopirkt tikai grūtniecības, ovulācijas un cukura līmeņa noteikšanas testus. “Esmu redzējusi, ka internetaptiekās var iegādāties testu narkotisko vielu noteikšanai, urīna analīžu testu urīna pH līmeņa, olbaltumvielu, glikozes un ketonu noteikšanai, bet tas arī viss.”

Foto: Shutterstock

Nav pieprasījuma

Ģimenes ārste uzskata, ka eksprestestu klāstam aptiekās būtu jābūt plašākam, jo cilvēkam tad būtu lielākas izvēles iespējas. Turklāt testa rezultāti var būt kā pamudinājums vērsties pie ārsta. “Var būt, ka pacientam ir viendzimuma attiecības. Ja viņam ir kauns kādam paziņot par savu orientāciju, attiecībām un ir aizdomas, ka varētu būt inficēts ar HIV, tā būtu laba iespēja pašam aptiekā nopirkt testu.” Jekaterina Orlova gan piebilst, ka klientiem nemaz neesot intereses par šādu testu.

“Šad tad kāds atnāk uz aptieku un jautā pēc alkometra, bet nav gadījies, ka vaicātu par iespēju nopirkt HIV testu.”

Vispieprasītākais no aptiekās pieejamiem eksprestestiem ir grūtniecības tests. “Cukura diabēta pacienti parasti vēlas iegādāties testa strēmeles, daudzi nāk ar kompensējamajām receptēm. Arī fiziski veseli cilvēki dažkārt vēlas iegādāties glikometru, lai mājas apstākļos mērītu rādītājus. Ir pircēji, kas jautā pēc lakmusa papīriņiem pH līmeņa noteikšanai, bet mēs tādus nepārdodam. Plašāks eksprestestu klāsts pieejams ārstu praksēs,” teic BENU aptiekas vadītāja.

Ģimenes ārstu praksēs, medicīnas iestādēs izmanto cukura līmeņa noteikšanas testus, urīna analīžu testus, infekciju testus, piemēram, streptokoka eksprestestu kaklam, lai zinātu, kādas antibiotikas un cik ilgstoši lietot. Ir slēpto asiņu testi, to apgūšanu parasti veic onkoloģijas pacienti. Tā ir onkoloģiskā profilakse: pacients no savām fēcēm konkrētos lodziņos uzliek paraugus un aploksnē aizved speciālistam. Uzpilinot reaģentu, ātri var noteikt, vai tests ir pozitīvs vai nē, paskaidro ģimenes ārste.

 

Katrs dara pa savam

Eksprestestu klāsts ir ierobežots un ne jau nejauši, teic Uģis Bērs.

Ja salīdzina ar laboratorisku izmeklējumu, eksprestestiem ir iespējami vairāki limitējoši faktori, kas rada kļūdas iespējamību.

Katrs mājās var nopirkt eksprestestu, bet izmeklējumu veikt citādi. “Tas ir līdzīgi kā vairāki vīrieši mēģina salikt mēbeli – lai arī instrukcija ir viena, katrs to darīs pa savam. Katrs arī auto vada tā, kā viņam ērtāk,” piemēru min speciālists. “Ir liela atšķirība starp apmācītu personālu un cilvēku, kurš pirmo reizi veic tāda veida izmeklējumu. Ļoti iespējams, ka cilvēkam pašam eksprestestu neizdodas veikt kaut vai tāpēc, ka tas ir nepareizi uzglabāts vai kaut kas nav pietiekami daudz uzpilināts. Tādā gadījumā atkal jādodas uz aptieku, jāpērk jauns līdzeklis un procedūra jāatkārto.”

Jāņem arī vērā pacienta sagatavošanās. Urīna analīžu nodošana ir šķietami vienkārša, bet rezultātus var ietekmēt tas, vai iepriekšējā dienā bijusi fiziska slodze, vai cilvēks ir nomazgājies – ar vai bez dezinfekcijas līdzekļiem, vai urīns tiek pareizi savākts. Nereti rezultāts parāda maldīgas izmaiņas, paaugstinātus, neprecīzus rādītājus, kas liek reaģēt emocionāli vai atkārtot testu. Tās ir nianses, par kurām pacients ne vienmēr aizdomājas, stāsta speciālists.

 

Dārgāks nav labāks

Jekaterina Orlova apgalvo, ka aptiekās nopērkamie testi ir vienkārši un ar augstu precizitāti. Piemēram, grūtniecības testa paraugā tiek meklēts HCG hormons, ko pašā grūtniecības sākumā sāk izdalīt placenta. Ja ievēro instrukciju, testa rezultātam jābūt pareizam. Pat aizejot pie ginekologa, ārsts nereti vispirms piedāvā veikt ātro eksprestestu, ko paciente pati var iegādāties aptiekā.

Arī cenas nav augstas – ir pat testi, kas maksā aptuveni eiro, cenas atšķiras atkarībā no līdzekļa izejvielām.

“Tikai retos gadījumos pircējs atgriežas aptiekā, lai atkāroti nopirkt testu, jo kaut kas nav sanācis. Parasti iemesls ir rūpniecisks brāķis. Dažkārt sieviete līdz galam kaut ko nav sapratusi, izmantojusi pārāk maz urīna, tad rezultātu var neuzrādīt,” atklāj aptiekas vadītāja. “Veicot ātros eksprestestus (kas ir ar augstāku jutību), to dara pāris dienu pirms menstruācijas, tāpēc dāmām, kurām cikls ir neregulārs, šāds tests nebūs īpaši piemērots.” Par to sīkāk jāvaicā farmaceitam vai ginekologam.

Shutterstock ilustrācija

Kas ir izdevīgāk?

Uģis Bērs uzskata, ka robeža starp laboratorisku izmeklējumu un eksprestestu mūsdienās ir visai izplūdusi.

Mūsdienīga laboratorija, kurā ir augstvērtīgas, jutīgas tehnoloģijas, piedāvā ne tikai līdzvērtīgu vai pat ātrāku, bet arī augstvērtīgāku ekspresdiagnostikas risinājumu. Pilnu asinsainu laboratorijā var veikt pāris minūtēs, neko līdzīgu eksprestests nepiedāvā. Pamatā visus parastos analīžu rezultātus var gūt vienā divās stundās.

Visi laboratorijas pakalpojumi ir maksas, taču lielākoties ir nedārgi – pat ja pacients izvēlas izmeklējumu bez ārsta nosūtījuma vai veselības apdrošināšanas polises. Liela daļa laboratorisko izmeklējumu par papildu samaksu iespējams veikt steidzamības kārtā. “Nesen man profilaktiskā nolūkā piedāvāja veikt prostatas specifiskā antigēna noteikšanu mājas apstākļos par aptuveni 30 eiro. Laboratorijā tests izmaksā piecas reizes lētāk,” stāsta speciālists.

Ja cilvēks nespēj nokļūt uz laboratoriju, dažkārt kā risinājums var būt eksprestests. Bet šādā situācijā ir vēl viena izeja: mājas vizīte, kad sertificēta medicīnas māsa atbrauc pie pacienta, noņem paraugu un nogādā laboratorijā. Tas neattiecas tikai uz pacientiem ar kustību traucējumiem, bet arī māmiņām ar maziem bērniem un ikvienu, kam ir nepieciešamība pēc šāda pakalpojuma.

 

Liela iespēja kļūdīties

Centrālās laboratorijas vadītājs uzskata, ka neprecīza sagatavošanās pirms eksprestesta var ieviest kļūdu tālākā rezultāta interpretācijā. Savukārt analītiskā jeb izmeklēšanas gaita ietver rūpīgu instrukcijas ievērošanu. “Ir testi, kur pirmais novērtējums jāveic pēc 10, citiem – pēc 20 minūtēm. Ja pirmo vērtējumu veic 9. minūtē, tātad netiek ievērota ražotāja instrukcija. Tas, protams, nenozīmē, ka pats pacients nebūtu spējīgs veikt šos testus mājas apstākļos, taču liela nozīme ir vairākiem kvalitātes kontroles faktoriem.” Pat ja tas ir grūtniecības tests, neskaidrību gadījumā vispirms jāvēršas pie ginekologa, rekomendē Uģis Bērs.

Ģimenes ārste piekrīt, ka eksprestestiem ir savi trūkumi, proti, precizitāte un jutīgums. “Jābūt pārliecinātam par to, ka tests tiek pildīts pareizi. Instrukcijā viss ir sīki aprakstīts, tikai rūpīgi jāievēro. Testiem ir dažāda jutība. Mēdz būt viltus pozitīvi un viltus negatīvi rezultāti, līdzīgi kā laboratorijā. Pacientam jāsaprot, ka testa rezultāts nav simtprocentīga galējā atbilde.”

Rezultātus var arī nepareizi interpretēt – redz strīpiņu, bet trauksme ir tik liela, ka nesaprot, par ko tas liecina. Jebkurā gadījumā var piezvanīt ārstam, informēt par testa veikšanu, pavaicāt, kā pareizi saprast rezultātus, vai arī pieteikties vizītei, lai tos pārrunātu.

 

Jākonsultējas ar ārstu

Laboratorijām jāspēj nodrošināt visus kvalitātes indikatorus: atbilstīgu temperatūru, kontrolētu reaģentu uzglabāšanu, iekārtām jābūt tehniski labā stāvoklī, inženieriem jāspēj veikt apkopes, personālam jābūt kvalificētam. Ir daudzi faktori, kas nodrošina, ka rezultāts, ko paziņo pacientam, ir ticams, uzskaita Centrālās laboratorijas vadītājs. “Tajā pašā laikā pacients var nopirkt eksprestestu, un rezultāts tiek gūts gaužām vienkāršā veidā, neņemot vērā virkni faktoru. Vai tā var iegūt vienlīdz ticamu rezultātu? Varbūt,” prāto Uģis Bērs.

Arī laboratorijās izmanto eksprestestus, piemēram, sifilisa diagnosticēšanai, kur rādītājus var noskaidrot desmit minūtēs. Apmācīts personāls šādu testu veic profesionāli. Ja laboratorijā konstatē, ka, piemēram, ir pozitīvs HIV rezultāts, to sūta uz Latvijas Infektoloģijas centru, kas sniedz apstiprinājumu, tātad rezultāts pirms paziņošanas tiek padziļināti pārbaudīts. Turklāt pacients laboratorijā var veikt anonīmu testu.

“Veicot šādus testus mājas apstākļos, persona var konstatēt, ka ir pozitīva atbilde par hlamīdiju, gonokoku, ureaplazmu klātbūtni. Un ko pēc šāda rezultāta darīt tālāk? Tas jāskata kontekstā ar sūdzībām, vispārējo veselības stāvokli, ko precīzāk spēj noteikt ārsts. Turklāt iespējams, ka nepieciešami papildu izmeklējumi, tāpēc jākonsultējas ar ārstu,” iesaka Uģis Bērs.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem
FOTO. “Sākumā neticēju meitas diagnozei…” Trīs gadus vecajai tukumniecei Patrīcijai steidzami nepieciešama mūsu palīdzība 23
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 12
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
“Tas patiesībā ir mans trumpis.” Saeimas deputāts pastāsta, kāpēc savulaik nonācis cietumā
Kāpēc par naudu pie ārsta var tikt uzreiz, bet “valsts rindā” bieži jāgaida mēnešiem? Skaidro Pavļuts 136
Tu panāksi veiksmi lēnītēm – soli pa solim! Horoskopi 8.decembrim
“Es ļoti ceru, ka šie abi ministri būs jaunajā valdībā!” Levits nosauc, kurus no kandidātiem uzskata par izciliem 77
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 1
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
Vācijā plānots militārs valsts apvērsums. Aizturēti 25 sazvērestības ideoloģiju vadīti cilvēki 2
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
Žurnāla “Time” Gada cilvēka tituls tiek Zelenskim un “Ukrainas garam” 10
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
Ar reklāmām Krievija aicina aizstāvēt tēvzemi – apelē pie vīrišķības un sola labu algu
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Veselības pārbaudes ikvienam vīrietim. Prostatas vēzis – Latvijā otrais biežākais vīriešiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
07:19
Apmaksās piederīgā uzturēšanos slimnīcā pie tāda pacienta, kuram vajadzīga īpaša kopšana
07:11
Ar reklāmām Krievija aicina aizstāvēt tēvzemi – apelē pie vīrišķības un sola labu algu
07:05