Foto: Shutterstock

Botulīns sejas krēma dozītē. Vai ticēt reklāmai? Skaidro dermatoloģe 0

Gan skaistumkopšanas salonu, gan kosmētikas veikalu piedāvājumā parādījies kas jauns – sejas krēmi, geli, serumi un procedūras, kam piemītot botoksa efekts, turklāt bez ķirurģiskas iejaukšanās. Gan līdzekļi, gan procedūras palīdzot mazināt nogurušu izskatu, izlīdzinot mīmikas grumbas – līdzīgi kā estētiskajā dermatoloģijā plaši lietotais botulīna toksīns. Vai patiesi tas iespējams?

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Dermatoloģe Anita Ābelīte atgādina, ka botulīna toksīna injekcijas (arī tā nav ķirurģiska iejaukšanās!) iedarbojas miorelaksējoši: mērķtiecīgi un prasmīgi iešļircinot, atslābinās tie sejas muskuļi, kuru savilkšanās dēļ veidojas mīmikas krunciņas: ap acīm, pierē un citur. Efekts ir noturīgs – trīs četrus mēnešus tas ir nemainīgs, dažkārt pat pusgadu, taču pēc tam toksīns ir uzsūcies un tā iedarbība mazinās.

“Manā praksē bijušas pacientes, kuras apgalvo, ka viņām toksīna efekts saglabājies pat astoņus deviņus mēnešus. Taču tas nav iespējams! Izskaidrojums – pa šo laiku šīs dāmas atradinājušās no attiecīgo grimašu veidošanas,” teic ārste. Pilnībā pārtraukt veidot grimases gan nav iespējams, piemēram, samiegt acis saulē ir gluži refleksīva saviebšanās. Mīmika veido sejas izteiksmi, palīdz paust emocijas – bez tās nevar iztikt.

Krēms ietekmē muskuļa darbību?

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Anitas Ābelītes vārdiem, botulīna toksīna injekciju mērķis ir apturēt jau esošo krunciņu vēl dziļāku iegravēšanos. “Tāpēc 25 gados šīs injekcijas nav vajadzīgas. Tās var izvēlēties, kad grumbiņas jau sāk veidoties un kad cilvēks tās izjūt kā apgrūtinājumu.”

Vai toksīna injekcijām līdzīga miorelaksējoša iedarbība var būt arī, piemēram, sejas krēmam? Ražotāji apgalvo, ka varot gan.

To nodrošinot krēmu sastāvā esošās struktūras – peptīdi, kam piemīt botulīna toksīnam līdzīga spēja iedarboties uz sejas muskuļiem un nerviem, kontrolējot neirotransmiteru ražošanu. Iznākumā sejas muskuļi atslābst, mazinās mīmikas ievilktās līnijas sejas ādā. Šādi krēmi vai procedūras, kurās lieto peptīdu preparātus, esot noderīgi, ja nepatīk doma par sāpīgām injekcijām vai arī ja ir vēlme attālināt brīdi, kad pie tām ķerties. Ražotāji un procedūru veicēji sola, ka pēc uzcītīgas lietošanas kursa veidā efekts būšot pamanāms jau drīz.

Ja krunciņas ap acīm sākušas nule kā veidoties, iespējams, pietiek arī ar krēmu vai serumu ar miorelaksantiem, lai tās nepadziļinātos, pieļauj Anita Ābelīte. Lai arī pētījumi šajā jomā arvien turpinās un tiek atklātas jaunas iedarbīgas vielas, sejas krēma efekts, viņasprāt, diezin vai varētu būt tikpat spēcīgs kā botulīna toksīna injekcijām. “Tas ir skaļi teikts – ar botoksa efektu. Āda ir gudra, tai ir arī barjerfunkcija – diezin vai kādas vielas varētu nokļūt zemādā tik dziļi, lai spētu ietekmēt muskuļu darbību,” min daktere. Vienlaikus viņa atzīst – krēmos esošie peptīdi var uzlabot ādas struktūru un izskatu.

Reklāma
Reklāma

Peptīdu uzvaras gājiens

Foto: Shutterstock

Modernajā kosmetoloģijā peptīdus – bioloģiski aktīvas vielas – uzskata par efektīviem ingredientiem gan grumbu mazināšanai, gan citu novecošanas pazīmju gaisināšanai, līdz ar to tie atrodami daudzu pretnovecošanas un pretgrumbu krēmu sastāvā, kā arī tiek izmantoti skaistumkopšanas procedūrās.

Kosmētiskos peptīdus sintezē mākslīgi, to ir desmitiem. Līdz ar citām kosmētikas sastāvdaļām (vitamīniem, hialuronskābi, ādu balinošām vielām) tos ražo industriāli un pārdod gan vairumā, gan mazumā.

Skaistumkopšanai lietoto peptīdu iedarbība var būt dažāda. Piemēram, melanostatīns jeb nonapeptīds-1 ir balta, kristāliska viela, kas iedarbojas uz melanīna ražošanu, līdz ar to, lietojot šādu līdzekli, iespējams regulēt ādas toni un mazināt vecuma pigmentācijas plankumus, liecina ražotāju informācija. Kāds cits peptīds – palmitoiltetrapeptīds-3, kas tīrā veidā ir balts pulverītis, darbojoties kopā ar citām aktīvām vielām, stimulē fibroblastus, uzlabojot kolagēna sintēzi ādā – līdz ar to tā izskatās jaunavīgāka un gludāka.

Savukārt acetilheksapeptīds-8 jeb argirelīns (arī tas ir balts, nedaudz graudains pulverītis) ir tā viela, kurai piedēvē botulīna toksīnam līdzīgas ķīmiskās īpašības. Lietojot šķīduma formā noteiktās sejas zonās (uz pieres, ap acīm), šis peptīds spēj aizturēt dabiskās nervu reakcijas, kas liek muskuļiem sarauties, sola ražotājs, it neko neminot ne par kādām peptīdu blaknēm. Līdz ar to šo peptīdu uzskata par efektīvu līdzekli pieres stāvo grumbu un tā saukto vārnu kājiņu mazināšanai. Tas veicina arī ādas mitrināšanu, līdz ar to nav nekāds brīnums, ka to iekļauj gan sejas krēmu, gan serumu, gan acu krēmu, sejas masku un dažādu esenču sastāvā.

Šādu skaistumkopšanas līdzekļu ir simtiem. Piemēram, vienā no pasaules lielākajiem internetveikaliem Amazon, meklētājā kā atslēgas vārdu ierakstot argireline, tiek piedāvāti gandrīz 600 rezultāti; šīs visdažādāko zīmolu preces ir cenu amplitūdā no dažiem eiro līdz vairākiem simtiem. Ja pacenšas, internetā var atrast arī piedāvājumus pirkt tīru acetilheksapeptīdu-8 vai citus kosmētiskos peptīdus, taču šis nav uzskatāms par pamudinājumu to darīt, – kā un kādā daudzumā tie lietojami, zināms vien profesionāļiem.

Mūsu eksperte

Anita Ābelīte, Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe