Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Četri populāri medikamenti un to bīstamība. Skaidro ģimenes ārste Dana Misiņa 0

Autore: Agija Kalve, speciāli Veselam.lv

Turpinot tēmu par zāļu kombinēšanu un blakusparādībām, nosauksim četrus populārus medikamentus, kurus nevajadzētu lietot vieglu roku.

Reklāma
Reklāma

Ibuprofēns un paracetamols

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 10
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Ko Ķīna dara ar zinātnieku, kurš patvaļīgi pasaulei atklāja Covid-19 izplatību? 60
Lasīt citas ziņas

Vieni no medikamentiem, kurus cilvēki gana bieži lieto, bet ne vienmēr aizdomājas, ka tomēr jāizsver, kad to lietot, kad ne – ibuprofēns un paracetamols. Veselības centra 4 ģimenes ārste Dana Misiņa apgalvo, ka ibuprofēns ir mazāk bīstams kā paracetamols, ko pārdozē biežāk. “Paracetamola maksimālā deva ir 3 g. Parastais paracetamols satur 500 mg, tātad dienas deva būtu sešas tabletes, ko grūti pārdozēt. Bet, piemēram, pretsaaukstēšanās līdzekļos bieži ir 1 g aktīvās vielas. Ja mēs trīsreiz vai divreiz iedzeram šo pretsaaukstēšanās līdzekli, karsto dzērienu, tad vēl paracetamolu, ja temperatūra uzkāpj vai kaut kas sāp, deva jau ir pārsniegta! Daudziem liekas, ka pretsāpju līdzekļos ir viena viela, bet pretdrudža līdzekļos – pavisam cita aktīvā viela. Ļoti bieži tomēr aktīvā viela ir tā pati, jo, piemēram, paracetamolam ir gan pretdrudža, gan pretsāpju, gan arī pretiekaisuma efekts. Tāpat ir arī ar populāro ibuprofēnu.”

Alkohols un pretsāpju medikamenti

“3 g paracetamolam ir maksimālā deva, bet, ja cilvēks regulāri lieto alkoholu, abas vielas ļoti ietekmē aknu darbību. Tie ne tikai pastiprinās efektu, bet vairāk bojās pašu orgānu. Arī ibuprofēns to nedaudz dara, bet paracetamols – jo īpaši.”

Aspirīns

CITI ŠOBRĪD LASA

Aspirīna bīstamība slēpjas tajā, ka var pastiprināties asiņošanas risks, stāsta dr. Misiņa. “Var būt, teiksim, arī nieru un aknu darbības traucējumi. Mēs sakām, sirds aspirīns un parastais aspirīns, bet tas ir tas pats, tikai citādās devās.”

Acetilsalicilskābes lietošanas instrukcijā minēts, ka tās ieņemšana kontrindicēta kuņģa-zarnu trakta akūtas čūlas gadījumā, kā arī nepieciešama īpaša piesardzība, ja ir bijuši akūti vai hroniski šīs sistēmas traucējumi, tostarp asiņošana. Blakusparādībās galvenais uzsvars tiek likts uz gremošanas traucējumiem, sāpēm, kā arī paaugstinātu dažādu asiņošanu varbūtību. 2011. gadā Amerikas Sirds asociācijas (The American Heart Association) žūrnālā Circulation publicētā rakstā par augšējā gastrointestinālā trakta asiņošanu izpētīts, ka zemu devu aspirīns divkārši palielina augšējā kuņģa-zarnu trakta asiņošanas iespējamību, salīdzinot ar tiem indivīdiem, kuri šo medikamentu nelieto. Risks vēl vairāk palielinās, ja tiek lietoti, piemēram, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi un tiek perorāli uzņemti antikoagulanti. Tātad jau atkal īpaša uzmanība jāpievērš medikamentu kombinācijām un rūpīgi jāizvērtē nepieciešamība tos lietot, vēlams, vispirms konsultējoties ar ārstu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.