Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Teju katra piektā vecmāte cieš no pēcstresa sindroma. Pie vainas arī kolēģi 0

Gandrīz katrai piektajai vecmātei ir simptomi, kas liecina par pēcstresa sindromu, liecina jauns pētījums.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Veicinoši faktori tam ir klātesamība, kad kāds piedzīvo traumu vai nāvi, vardarbīgu/neiecietīgu citu veselības profesionāļu aprūpi vai aprūpi, kas nav veikta iejūtīgi.

Pētījumā, kurā aptaujāja 707 vecmātes, secināts, ka šīs profesijas pārstāvēm ir liela psiholoģiskā slodze un pēcstresa sindromam būtu jābūt atzītam par profesionālo stresu, kā arī jāsamazina iespējamība piedzīvot gadījumus, kas to veicina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairāk nekā divas trešdaļas vecmāšu atzīmēja, ka cietušas no klātbūtnes traumatiskās dzemdībās, un šajos gadījumos ietilpst arī emocionālās traumas, kas rodas no neatbilstošas, neiejūtīgas ģimenes aprūpes.

Šī pētījuma vadītāja ārste Džūlija Leinvēbere (Julia Leinweber) novēroja, ka vecmātēm rodas spēcīgas emocijas traumatisku dzemdību epizožu laikā un pēc tam.

75 % no vecmātēm izjuta šausmas un 65% – vainas apziņu – par to, kas notika ar sievieti traumatiskās dzemdībās.

Grifitas Universitātes profesore Dženija Geimble (Jenny Gamble) sacīja, ka vecmātes bieži atzīmē – viņas izjūt bezspēcību situācijā, kad citi aprūpes sniedzēji iejaucas sievietes dzemdībās. Tāpat viņas izjūt emocionālu spiedienu no citiem profesionāļiem.

“Viņas redz, ka mātes vēlmes un vajadzības tiek liktas zemāk par slimnīcu organizatoriskajām prasībām, teica profesore.

“Ja vecmāte jūt, ka neko šajā situācijā nevar mainīt, tas stresu padara tikai lielāku.”

Vecmāte Terēze Valša (Teresa Walsh) sacīja, ka vecmātes profesija ir brīnišķīga, tomēr šobrīd tai ir smags laiks. Proti, institucionalizētā aprūpe un augsti medikalizētā pieeja dzemdībās bieži vien nav pamatota. Viņa arī atzīmē, ka nereti iejaukšanās dzemdībās rada komplikācijas tajās. “Sievietei jābūt iespējai veidot attiecības ar aprūpes sniedzēju,” viņa teica.

Agrāki pētījumi pierādījuši, ka labāki dzemdību iznākumi mātei un bērnam ir, ja viņu aprūpē viena vecmāte. Tostarp šādā aprūpē ir par 24% mazāk priekšlaicīgu dzemdību.

Reklāma
Reklāma

Avots: abc.net.au

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.