Foto – LETA

Kā sargāt zīdaini karstā laikā 0

Tavā ģimenē nesen kā ienācis mazulis un māc šaubas, vai bērnu var vest ārā, ja sinoptiķi tuvākās dienas sola svelmainas. Kādus ceļavārdus dakteri saka jaunajiem vecākiem, dodoties mājās no dzemdību iestādes, vaicājām Rīgas Dzemdību nama Neonatoloģijas daļas vadītājai, neonatoloģei Inesei Bļodniecei.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Četri dzērieni, kas izraisa insulīna rezistenci un svara pieaugumu. Ar ko tos aizvietot? 13
Kokteilis
Visums ir iekļāvis “melnajā sarakstā” četras Zodiaka zīmes! Uzzini, kurām zīmēm šonedēļ gaidāmi īpaši izaicinājumi
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 8
Lasīt citas ziņas

Bērnus svaigā gaisā var un vajag vest, pats galvenais – jāraugās, lai mazulis nepārkarst. Turklāt tas var notikt gan istabā, gan ārā. Pēdējos gados nav noteikts pie kādiem temperatūras grādiem bērnu ārā nedrīkstētu vest. Šādi noteikumi vairāk attiecas uz ziemas periodu, bet karstā laikā bērnus, arī jaundzimušos, var vest ārā arī dienas vidū. Vienīgais – nedrīkst pieļaut bērna atrašanos tiešos saules staros.

Jaunajiem vecākiem mediķi iesaka bērnu vizināt ratiņos ēnainās vietās. Ratu kulbai jābūt atvērtai, lai gaiss cirkulē. Pretējā gadījumā kulba var uzkarst, un mazulis tajos var pārkarst, jo netieši rati tiek pārvērsti par siltumnīcu. Tas ir ļoti bīstami.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī atrodoties mājās, jāraugās, lai telpas būtu izvēdinātas, nevajadzētu likt bērnu gulēt istabā, kas atrodas saules pusē.

Un noteikti jāraugās, kā mazulīti ģērbt. Drēbītēm jābūt no plānas kokvilnas vai cita līdzīga veida materiāla, kas “elpo”. Tāpat Bļodniece aicina vecākus izvērtēt sedziņas vai paladziņa klāšanas nepieciešamību.

Jā, mazulim šajā vecumā ķermeņa termoregulācija vēl pati nedarbojas kā pieaugušajam, un tomēr – jādomā ar galvu.

“Nav uzstādījumu, ka karstā laikā bērnu nedrīkst vest pastaigās, tomēr tieši saules stari mazajam ir bīstami,” uzsver Bļodniece.

Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas mediķu ieteikumi zīdainīšu pasargāšanai no saules:

  • Bērnus līdz 12 mēnešu vecumam nedrīkst pakļaut tiešu saules staru ietekmei;
  • Nodrošiniet bērna rotaļas tikai ēnā;
  • Bērnam nepieciešams piemērots apģērbs un galvassega, kas pasargā no saules stariem;
  • Nekad nelieciet mazus bērnu gulēt saulē;
  • Nekad neatstājiet bērnu sakarsētā automašīnā, bērnu ratos vai nevēdinātās telpās;
  • Pirmo reizi atklātā saulē neapģērbtam bērnam vēlams atrasties ne vairāk par 5–7 minūtēm, pakāpeniski laiku var palielināt;
  • Lielākiem bērniem atrodoties tiešu saules staro ietekmē vienmēr jālieto aizargkrēmi. Bērniem jāizmanto pretsaules aizsarglīdzeklis ar SPF koeficientu vismaz 25–35. Turklāt pēc peldēšanās aizsardzību vēlams atjaunot;
  • Dodiet bērniem dzert papildu ūdeni.
  • Kā rīkoties, ja bērns pārkarsis
Reklāma
Reklāma

Karstuma dūriena vai pārkaršanas gadījumā speciālisti iesaka cietušo novietot guļus ar paceltu galvgali vēsā un labi vēdinātā telpā, atbrīvot viņu no apģērba, īpaši, ja tas ir cieši piegulošs. Cietušajam ir jādod dzert vēss ūdens – vienam litram ūdens vēlams pievienot pustējkaroti sāls, dzert to lēni, nelieliem malkiem. Svarīgi, lai cietušais atgūst normālu ķermeņa temperatūru, tādēļ vēlams cietušā galvu, kaklu un paduses dzesēt ar mitrām kompresēm, kā arī pakāpeniski apšļakstīt cietušo ar vēsu ūdeni.

Atcerieties! Cietušo nedrīkst mērkt aukstā ūdenī, jo tas var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat cilvēka nāvi! Ja cietušā stāvoklis neuzlabojas, vērsties pēc mediķu palīdzības!

Īpaši karstā laikā cilvēka organisms var pārkarst un zaudēt šķidrumu, kas var radīt nespēku un izraisīt karstuma dūrienu. Abus šos stāvokļus nepieciešamas novērst nekavējoties.

Atcerieties! Karstuma dūriens var būt nāvējošs. Tas strauji progresē un var novest pie pēkšņa samaņas zuduma. Ja ir aizdomas, ka kādam ir karstuma dūriens, nekavējoties zvaniet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.