Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

Kā stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi 20

Trauksme, saspringums un paātrināta sirdsdarbība – šie stresa simptomi ir dabiska organisma atbildes reakcija uz kairinātāju, piemēram, nepatīkamu situāciju, problēmu vai citiem faktoriem, kas veicina spriedzi. Piedzīvojot stresu, virsnieru dziedzeris izstrādā stresa hormonus, kas īstermiņā ir noderīgi – tie palīdz sagatavoties apdraudējumam, tā ļaujot organismam mobilizēties un sekmīgi pārvarēt stresa situāciju. Tomēr gadījumos, kad stress kļuvis par ikdienu, tā ietekme var būtiski kaitēt cilvēka pašsajūtai un veselībai. Kas īsti ir stress, kādu funkciju pilda stresa hormoni un kā iespējams mazināt spriedzi? Uz šiem jautājumiem portālam LA.LV atbildes sniedza aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 113
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas 17
Lasīt citas ziņas

„Saskaroties ar spēcīgu kairinātāju jeb stresoru, proti, jebkuru stāvokli vai notikumu, kas izraisa trauksmi, organisms piedzīvo stresu. Šajā brīdī aktivizējas virsnieru hormoni kateholamīni – adrenalīns un noradrenalīns jeb norepinefrīns – un glikosteroīds kortizols. Cilvēkam paātrinās sirdsdarbība un elpošana, saspringst muskuļi, paaugstinās asinsspiediens, paplašinās acu zīlītes un saasinās maņas. Tādējādi organisms mobilizē iekšējos resursus un aizsargspējas, ļaujot ķermenim pārvarēt izaicinājumus un veiksmīgāk sasniegt mērķus,” skaidro skaidro “Apotheka” farmaceite Ozoliņa.

Nelielās devās stress var būt noderīgs. Tas ne vien palīdz tikt galā ar sarežģītiem uzdevumiem, bet arī rada izaicinājumus un sniedz gandarījuma prieku. Tomēr, ja spriedze ir ilgstoša, organisma rezerves tiek izsmeltas un var rasties nevēlamas sekas, piemēram, nervozitāte, pārmērīgs nogurums, miega traucējumi, ilgtermiņā iespējamas pat nopietnas saslimšanas. Lai no tā izvairītos, nepieciešams rast veidu, kā stresu mazināt, piebilda farmaceite Ozoliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stresa hormoni mobilizē organismu un veicina koncentrēšanos

Piedzīvojot bailes, satraukumu, sāpes, aukstumu vai intensīvu fizisko slodzi, organismā iestājas tā saucamā „cīņas vai bēgšanas reakcija”, kā rezultātā izdalās virsnieru hormoni kateholamīni. To ietekmē mobilizējas visas ķermeņa funkcijas, saasinās koncentrēšanās spējas, organisms ir gatavs stāties pretī briesmām un darboties, lai sasniegtu iespējami labāko rezultātu.

Kateholamīns noradrenalīns sašaurina asinsvadus un paaugstina asinsspiedienu, veicina uzbudinājumu, trauksmi un modrību, tā stiprinot kognitīvās funkcijas un palielinot enerģijas līmeni, savukārt adrenalīns paaugstina glikozes līmeni asinīs un veicina glikozes pielietošanu muskuļos, tādējādi palielinot to darbaspējas.

Adrenalīns tāpat paātrina sirdsdarbību, palielina šūnu skābekļa patēriņu, paaugstina ķermeņa temperatūru, atslābina zarnu, bronhu un urīnpūšļa sieniņu gludo muskulatūru, kā arī paplašina acu zīlītes. Adrenalīnu iespējams dēvēt arī par starta hormonu – bez tā izdalīšanās nav iespējama neviena fiziska aktivitāte. Nelielās devās organisms to izstrādā visu diennakti, taču vakaros un naktīs tā izdalītais daudzums samazinās, nodrošinot papildu enerģiju no rītiem un pa dienu.

Spriedzes situācijās organismā tāpat pastiprināti izdalās steroīdu hormons kortizols. Šo hormonu izdala virsnieru garoza, un ikdienā tas darbojas teju katrā organisma šūnā, rūpējoties kā par mūsu pašsajūtu, tā veselību. Kortizols piedalās vielmaiņas procesos, kontrolē ūdens un sāļu līmeni organismā, regulē asinsspiedienu, nieru funkcijas un centrālo nervu sistēmu, mazina iekaisuma procesus un rūpējas par organisma imūnsistēmu. Saskaroties ar stresu, kortizola līmenis strauji pieaug, tā radot enerģijas pieplūdi.

Ilgstošs stress ietekmē pašsajūtu un veicina saslimšanas

„Ja stress ir ilgstošs, hormonu līmenis pastāvīgi ir paaugstināts, kas var ne tikai pasliktināt pašsajūtu, bet arī veicināt nopietnas veselības problēmas. Par pārmērīgu stresu var liecināt virkne pazīmju, sākot no izmaiņām ēstgribā un miega ciklā, līdz pat galvassāpēm, kuņģa darbības traucējumiem un svara pieaugumam. Ilgtermiņā var tikt traucēta imūnsistēmas darbība, attīstīties sirds un asinsvadu saslimšanas vai diabēts. Ja stresu neizdodas ierobežot paša spēkiem, turklāt regulāri tiek piedzīvots kāds no hroniska stresa simptomiem, nepieciešams vērsties pēc palīdzības pie speciālista, kurš noteiks atbilstošu terapiju,” norāda “Apotheka” sertificētā farmaceite Ozoliņa.

Par hronisku stresu var liecināt:

• gremošanas sistēmas traucējumi. Stress ietekmē zarnu motoriku, kā rezultātā iespējams novērot paātrinātu vēdera izeju vai tieši pretēji – aizcietējumus. Tāpat iespējama arī slikta dūša, dedzināšana kuņģī vai spazmas. Hroniska stresa gadījumā var attīstīties funkcionāli zarnu darbības traucējumi, kam raksturīgas pastāvīgas vēdersāpes, vēdera uzpūšanās un krampji;
• galvassāpes. Stresa apstākļos kakls, seja un plecu muskulatūra pastāvīgi ir sasprindzināta, kā rezultātā rodas galvassāpes. Saspringuma radītās galvassāpes visbiežāk ir vājas, vidējas vai vidēji stipras, tās koncentrējas visā galvā, radot spiedošu vai velkošu sajūtu, un var turpināties, sākot no dažām stundām, līdz pat vairākām dienām;
• paaugstināts ķermeņa svars. Kortizols paaugstina glikozes līmeni asinīs, kas, savukārt, palielina apetīti un ietekmē insulīna darbību. Rezultātā var paaugstināties svars, kas visbiežāk novērojams vidukļa apvidū, uz skausta un sejas. Dažiem cilvēkiem stresa ietekmē raksturīga emocionālā ēšana, proti, vēlme gūt mierinājumu, „apēdot” savas emocijas, kas arī veicina liekā svara veidošanos.
• slikts noskaņojums un trauksme. Pārmērīgs daudzums kortizola kavē laimes hormona serotonīna izstrādi, tāpēc nereti ir slikts garastāvoklis, nomāktības sajūta, garastāvokļa svārstības un pat depresija un panikas lēkmes. Ilgstoša stresa gadījumā tāpat iespējama hroniska trauksme, grūtības koncentrēties un miega traucējumi;
• pārmērīgs nogurums. Pastāvīga hormonu izdalīšanās veicina virsnieru izsīkumu, kā rezultātā parādās pastāvīgs nogurums un pasliktinās darbaspējas.

Labākās zāles pret stresu – veselīgs dzīvesveids!

SAISTĪTIE RAKSTI

„Lai mazinātu stresu, jāievieš korekcijas ikdienas ieradumos. Svarīgi regulāri sportot, jo fizisko aktivitāšu laikā samazinās kortizola līmenis. Tāpat jāpievērš uzmanība uzturam. Ikdienas ēdienkartei jābūt veselīgai un sabalansētai, jāierobežo uzņemtā cukura un kofeīna daudzums. Jāatbrīvojas no kaitīgajiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanas un pārmērīgas alkohola lietošanas, kā arī jācenšas vairāk laika pavadīt svaigā gaisā. Noteikti jāvelta laiks hobijiem, domu sakārtošanai sarunās ar tuviniekiem vai sevi pašu. Lai mazinātu nogurumu, nespēku un nervozitāti, stabilizētu nervu sistēmu, lieti noderēs magnijs un B grupas vitamīni,” uzsver Ozoliņa.

Trauksmi iespējams mazināt ar augu valsts preparātiem, piemēram, uztura bagātinātājiem, kuru sastāvā ir baldriāna, pasifloras vai melisas ekstrakts, kā arī dzerot zāļu tējas, piemēram, piparmētras, māteres vai vilkābeles tēju. Ja vakaros neizdodas iemigt, ir miega traucējumi, var lietot melatonīna preparātus. “Ja stress kļuvis par ikdienas pavadoni un to nekādi neizdodas ierobežot, jādodas pie speciālista, kurš palīdzēs ne vien mazināt fiziskos simptomus, bet arī noteikt prioritātes un rast mehānismus stresa kontrolei,” iesaka farmaceite.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Veselam
“Vēža ārstēšanā pats svarīgākais ir laiks.” Onkoloģijas pacientu organizācija izteikusi prasības iekļaušanai 2024.gada valsts budžetā
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas
TV24
Militārais analītiķis: Krievijas tīkojumi uz Baltijas valstīm bija skaidri jau sen. Pēdējais solis ir, protams, militārais
Sinoptiķi izplata brīdinājumu – ilgstoši snigs, braukšanas apstākļi būs sarežģīti; Rīgā ievieš “puteņa biļetes”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepietiek laika aktivitātēm ārpus darba
Veselam
Mazāk mīlestības, vairāk īgnuma. Pazīmes, ka vīrietis vēlas “pakot čemodānus”
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
TV24
Ārsts: Mīksto audu sarkomas nesāp, turpretī kaulu audzēji sāp ļoti; tie aug ārkārtīgi ātri
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija: Aprūpes iestādes atsakās uzņemt bez vecāku gādības palikušus bērnus, pamatojot to ar brīvu vietu neesamību
TV24
Ja pagājis pusgads pēc Covid-19 vakcinācijas, vai varam paļauties, ka vakcīna vēl pasargā?
Zviedrija un Latvija nepretendēs uz 2030.gada ziemas olimpiādes rīkošanu; piekāpjas Francijai un ASV
TV24
Slaidiņš par Izraēlas iespējām iznīcināt “Hamās”: Var jau nosist līderus, bet viņi vienalga parādīsies
Krievijas armijas triecienvienībās vervē sievietes, arī cietumnieces. Kurās vienībās viņas karos?
VIDEO. Polijā skolā sadurti trīs pusaudži; divi smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas
Sinoptiķi izplata brīdinājumu – ilgstoši snigs, braukšanas apstākļi būs sarežģīti; Rīgā ievieš “puteņa biļetes”
VIDEO. “Praktiskie latvieši!” Soctīklotājus sajūsmina jaunieši, kas no tramvaja izkāpj, rokās nesot dīvānu
Veselam
FOTO. Bērnu slimnīcā veikta Latvijā pirmā navigētā iegurņa traumas operācija bērnam – smagā autoavārijā cietušai pusaudzei
Veselam
Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Latvijā vecāki vēro, domā, cer, un tad viņi klusējot sakrāmē savus koferus un aizbrauc…”
Veselam
Plīsusi acs tīklene… Par ko tas liecina un ko pēc notikušā iesākt?
Kāpēc iepriekš nekad nerunāja par pēcdzemdību depresiju. Tādas nebija vai nemanījām?
Veselam
VIDEO. Anotālijs Danilāns un Hosams Abu Meri atbild uz gadiem šķetinātiem jautājumiem – cik veselīgi ir dzert kafiju un citronūdeni?
Veselam
Aija Šmidre par pacientes uzbrukumu ārstei: Latvijā mēs nedzīvojam tikai tādi mierīgie latvieši! Jādomā, kā pasargāt mediķus
Veselam
TOP 5 galvenās veselības pārbaudes vīriešu veselībai. Iesaka farmaceits
Veselam
Nieru mazspējas izplatība Latvijā ir viena no augstākajām Eiropā! Arvien svarīgāka kļūst multidisciplināra pieeja pacientu ārstēšanā
Veselam
Dzīve pēc smadzeņu bojājuma – insulta. Trīs neiroloģes ieteikumi veselības uzlabošanai
Jasmīne mistērijas plīvurā. Recenzija par Liepājas teātra izrādi “Jasmīns”
22:52
TV24
VIDEO. Influencere un dziedātāja Terēze Kalmane laidusi klajā savu jaunāko veikumu
22:16
Rīgā nolemts ieviest maksu 17 sabiedriskajās tualetēs; tās aprīkos ar maksājumu karšu termināļiem
21:44