Foto – Shutterstock

Kā zarnas runājas ar prātu… Zarnu baktēriju ietekme uz imunitāti un enerģiju 0

Autores: laboratorijas “Biocon” vadītāja Viktorija Priedīte un Veselīga dzīvesveida konsultante Māra Veselova

Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt 30
Lasīt citas ziņas

Mūsu gremošanas traktā mīt mazi dzīvi organismi, kuri veido zarnu mikrofloru un bez kuriem mums nekādi neiztikt. Nepārspīlējot, no šiem sīkuļiem ir atkarīga mūsu labsajūta, sākot no garastāvokļa, līdz pumpām uz sejas, nemaz nerunājot par ”slēptām” lietām – apgādi ar mikroelementiem, vitamīniem, imūnsistēmas stimulēšanu vai nomākšanu. Šis raksts ir par to, ko dara zarnu baktērijas un kā varam sadzīvot ar mazajiem īrniekiem, kā panākt  līdzsvarotu zarnu mikrofloru un piespiest to strādāt mūsu labā..

Zarnas kalpo par mājām lielai daudzveidībai baktēriju, vīrusu un citiem mikroorganismiem, piemēram, dažādām sēnītēm, kuras mūsdienu zinātne vēl tikai sāk identificēt. To kopējais skaits viena cilvēka zarnu traktā mērāms miljardos, tie veido lielāko dabīgo baktēriju ekosistēmu kādu mēs zinām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja viss ir kārtībā, šie organismi dzīvo ideālā līdzsvarā ar jums, viņu saimnieku. Zarnu baktērijām ir labvēlīga iedarbība uz neskaitāmām ķermeņa funkcijām un tās var palīdzēt jums dzīvot vislabākajā veidā, ja pareizais to celms vairojās pareizajā vidē. Šie organismi var būt par varenu instrumentu sava organisma kontrolei. Vienlaikus ar daudzajām labajām lietām mazās būtnes var būt arī negantas, nevar ļaut tām saimniekot bez jūsu atļaujas.
Ja jebkāda iemesla dēļ jūsu zarnu baktērijas ir disbalansā, tas padara jūs vājus, nogurušus un var pat ietekmēt jūsu personību. Ir svarīgi pārvaldīt šīs mazās radības, jo citādi tās darbojas haotiski un var nodarīt lielu postu savam saimniekam.

Šeit ir svarīgākās lietas, kas jāzina par zarnu mikrofloru

Kuņģa-zarnu trakts (KZT) darbojās kā barjera starp ārpasauli un sargā jūs. Ja viss ir tā kā jūs vēlaties, KZT ļauj uzturvielām uzsūkties un slimības izraisošās baktērijas, vīrusus, toksīnus atstāj ārpusē, – vismaz lielāko daļu laika. Tā kā pieauguša cilvēka zarnu virsma ir salīdzināma ar futbollaukumu, to pasargāšanai nepieciešama palīdzība, ko sniedz labās baktērijas. Vienlaikus, tāda platība ir apskaužams placdarms sliktajām baktērijām un vīrusiem, kur pajārēties. Normālā zarnu mikroflora spēlē ļoti lielu lomu uzturot zarnu sieniņu veselumu un ļaujot šai barjerai darboties harmoniski.

Smadzeņu saistība ar zarnām: kā zarnas runājas ar prātu

Vai esat dzirdējuši par tādu lietu? Neskatoties uz to, ka sen zināma šāda saikne, nopietnai tās izpētei pievērsušies tikai pēdējo 10-15 gadu laikā. Zarnas ar prātu sarunājās ar endokrīnās (hormoni asinsritē) sistēmas palīdzību un ar nervu sistēmas (nervu signāli rodas zarnās un tiek aizvadīti līdz smadzenēm un otrādi).
Tā ir būtiska saziņas sistēma, kura pārrauga jūsu sāta sajūtu, pārtikas uzņemšanu, glikozes regulāciju, insulīna sekrēciju, tauku vielmaiņu un citas svarīgas lietas.

Ikvienam gribās, lai šīs lietas strādā pareizi, vai ne?

Protams, visu šo sarežģīto organizāciju stipri ietekmē arī zarnu iemītnieki.

Zarnu baktērijas ietekmē jūsu uzturu

Zarnu baktērijas ražo un palīdz absorbēt pamata uzturvielas. Ap 75% K vitamīna saražo ķermenī mītošās zarnu baktērijas, tikai atlikušie 25% tiek uzņemti ar ēdienu. K vitamīns ir taukos šķīstošs un ir ļoti nepieciešams asins recēšanas nodrošināšanai un kaulu veselībai.

Tā kā organisms K vitamīnu nevar uzglabāt, ir ļoti svarīgi, lai zarnu rūpnīca K vitamīna līmeni uztur pietiekamā apmērā un nepārtraukti. Ir sarežģīti to uzņemt ar ēdienu, kaut arī sviestā, kurš iegūts no zālēdājiem, tā ir daudz.
Zarnu baktērijas arī būtiski ietekmē B vitamīnu, palīdzot uzsūkties B12 vitamīnam no pārtikas un ražojot biotīnu – arī svarīgu B vitamīnu.

Kad baktērijas pārstrādā šķiedrvielas (kolagēna proteīnus) zarnās, tās ražo īso ķēžu taukskābes. Tām ir liela nozīme, lai izklātu zarnu sieniņas, uzturot tās stipras un palīdzot organismam izvairīties no paaugstinātas zarnu sieniņu caurlaidības. Visbiežāk sastopamā īso ķēžu taukskābe ir sviestskābe, kas atrodas arī sviestā. Savu vārdu tā ieguva no sviesta, jo tur tā tika pirmo reizi atklāta.

Labās zarnu baktērijas palīdz stiprināt zarnu sieniņas, jo tās ražo specifiskas vielas, kuras palīdz novērst iekaisumu zarnās. Tāds iekaisums būtu pavisam normāla parādība, jo organisms taču reaģētu uz viņam svešām lietām – ķīmiskajiem savienojumiem pārtikā, vīrusiem.

Tajā pat laikā pārlieku aktīva fermentācija var radīt endotoksīnus, kas nozīmē, ka baktērijas ražo toksīnus, padarot jūs vājus un nogurušus. Ja jūsu zarnas ir jutīgas vai iekaisušas, šie toksīni vieglāk iekļūst jūsu asinsritē.

Kā zarnu mikroflora “trenē” jūsu imūnsistēmu

Spēja cīnīties ar saslimšanām sākas zarnās. Vidēji 70% no imūnās sistēmas šūnām dzīvo zarnās un kontaktā ar mikrofloru, “programmē” jūsu imūnās sistēmas šūnas, kā uzvesties pirms tās dodas uz asinsritē un ceļo uz citiem orgāniem.

Piemēram, T limfocīti (specializētas imūnšūnas) var apspiest iekaisumu vai aktivizēt to, atkarībā no tā, vai jūsu zarnu mikroflora ir līdzsvarā vai nē. Mikroflora sāk imūnsistēmas šūnu treniņu jau kopš dzimšanas un turpina mācīt imūnsistēmu atšķirt draudzīgās no kaitīgajām baktērijām visas dzīves garumā.

Šī agrā “apmācība” ļauj imūnsistēmai strādāt kārtīgi visu dzīvi. No otras puses, citiem cilvēkiem ar samazinātu zarnu mikrofloru (antibiotiku lietošana, gaļas lietošana, kura satur antibiotikas, neekoloģiska) ir lielāka predispozīcija saslimt, īpaši ar alerģiskām slimībām un astmu. Zarnu veselība ir vēl viens iemesls, lai nelietotu antibiotikas un izvairītos no industriāli ražotas gaļas. Izvēlieties ekoloģisku, medījuma gaļu vai iedvesmojieties no veģetāras diētas.

Zarnu mikroflora regulē enerģijas daudzumu

Zarnu baktērijas ietekmē vai ķermenis izmanto pārtikas enerģiju vai noglabā to kā taukus. Tās var sašķelt un izvilkt enerģiju no pārtikas vielām, kuras cilvēki nevar sagremot. Atkarībā no jūsu mikrofloras stāvokļa, no apēstā ēdiena tiks izdalīts atšķirīgs daudzums enerģijas. Daži pētījumi iesaka vilkt paralēles starp mikrofloru un aptaukošanos. Tukli cilvēki zaudē mazāk enerģiju fēcēs nekā tievie, jo viņu zarnu baktērijas spēj “ievākt” vairāk enerģijas no diētas.

Ieteicams ēst vairāk tumšos lapu dārzeņus un violetos dārzeņus, zaļo šokolādi, vaniļu un dažādas garšvielas. Tas varbūt ir viens no mehānismiem, kā iegūt un uzturēt šo tievo cilvēku baktērijas savās zarnās.

Mēs zinām arī, ka baktērijas veido hormonu, ko sauc par FIAF (angiopoietins jeb Fasting Induced Adipose Factor), kas pastiprina tauku uzglabāšanu vai tauku zudumu, atkarībā no tā, cik daudz ogļhidrātu jūsu zarnās baktērijas saņem no diētas, un kurā brīdī jūs tos ēdat.

Būtībā zarnu mikroflorai ir spēcīga ietekme uz gēniem, kas pārvalda enerģijas izlietošanu un tauku rezervju veidošanu. Ja zarnu baktērijas nav līdzsvarā, šie mikrobi liek ķermenim uzkrāt vairāk tauku nekā nepieciešams. Ja tiek pārkārtots zarnu baktēriju sastāvs, šie mikroorganismi dedzinās jūsu taukus cauru dienu.

Tagad redzat, cik svarīgi lai labie mikroorganismi būtu apmierināti?

Disbakterioze: zarnu mikroflora nav līdzsvarā

Zarnu mikrofloras līdzsvars ir ļoti delikāta lieta – gandrīz nekad nav ideāls stāvoklis. Un mums nav priekšstata kādam būtu jāizskatās ideālam, tādēļ ka tiek lietots daudz antibiotiku un herbicīdu. Tie jau ir spēcīgi ietekmējuši mūsu augsni, dzīvnieku un cilvēku ķermeņus.

Sastāvs un kopējā mikrofloras veselība (un kā tas liek jums justies) mainīsies atkarībā no izmaiņām diētā, saslimšanas gadījumiem un alkohola vai narkotiku lietošanas, stresa līmeņa, svara, vecuma un tiekoties ar jaunu vidi, piemēram, ceļojot.

Ņemot vērā zarnu mikrofloras svarīgās funkcijas, nav grūti iedomāties bioloģisko haosu, kas notiek, ja zarnu mikroflora ir disbalansā. Pētījumi par cilvēka ķermeni parāda saistību starp zarnu baktēriju disbalansu (disbakterioze) un daudzām Rietumu sabiedrībai raksturīgām slimībām. Patiesībā ir grūti atrast stāvokļus, kuri nebūtu kaut kādā veidā saistīti ar zarnu veselību.

Baktēriju disbalanss padara jūs vājus

Ne tikai slikto baktēriju klātbūtne var būt par iemeslu sliktai pašsajūtai, arī labo baktēriju sadalījums skaita ziņā ir būtisks. Piemēram, Firmicutes tipa baktēriju pārsvars pār Bacteroidetes tipa baktērijām arī var būt par iemeslu gremošanas traucējumiem.

Otra liela problēma ir tā, ka nelielas mikrofloras līdzsvara novirzes var izraisīt ķermenī glikozes nepanesamību, vienalga ir vai nav liekais svars. Augstais glikozes līmenis var paātrināt novecošanos un likt svaram pieaugt.
Šo disbalansu var novērot arī 2.tipa diabēta slimniekiem. Pētījumi pierāda arī augstu korelāciju starp Firmicutes un Bacteroidetes tipa baktērijām diabēta slimniekiem ar samazinātu glikozes toleranci, bet ne saistību ar ĶMI. Citiem vārdiem – zarnu baktērijas ietekmē glikozes toleranci neatkarīgi no svara. Tāpēc svarīgi likt mikrobiem uzvesties kā pieklājas.

Paaugstināta zarnu sieniņu caurlaidība

Neveselīga mikroflora ne tikai palīdz iegūt lieko svaru un vielmaiņas problēmas, bet tas var arī radīt paaugstinātu zarnu sieniņu caurlaidību, kas ir tieši tas kā tas izklausās – caurumi jūsu zarnu sieniņās, ļaujot jūsu zarnu saturam “ietecēt” tieši jūsu asinsritē. Tur nokļūst proteīni, kas var izsaukt alerģijas un autoimūnas saslimšanas. Baktērijas un baktēriju neirotoksīni, saukti arī par lipopolisaharīdiem, arī tiek cauri, bet tiem tur noteikti nav jābūt. Tur nokļuvuši tie ietekmē citus orgānus – aknas, nieres un sirdi, izsaucot plaši izplatītas saslimšanas.  Paaugstinātu zarnu sieniņu caurlaidību saista ar tādām saslimšanām kā 1.tipa diabēts, kairinātu zarnu sindroms, celiakija, multiplā skleroze, astma un citas. Mazāk nopietnas, bet bieži paaugstinātu zarnu sieniņu caurlaidības radītas, ir akne, apsārtusi āda, zobu sāpes, galvas sāpes un ģīboņi.

Ir pierādīts, ka zarnu baktērijas ietekmē mūsu garastāvokli un tām ir ietekme uz neiroloģiskiem stāvokļiem. Kad baktērijas pamet zarnu traktu (gadījumos, kad tam tā nebūtu jābūt), tas var izraisīt hronisku iekaisuma slimību saasināšanās un tas var novest pie depresijas. Baktēriju un toksīnu kustība no zarnām iekšā ķermenī ir viena no mūsdienās visnozīmīgākajām un biežāk sastopamajām slimībām.
Literatūras avoti

 1.  http://genome.wustl.edu/projects/detail/human-gut-microbiome/
 2. http://www.lef.org/Magazine/2006/4/report_vitamink/Page-01
 3.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7354869
 4.  http://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/biotin
 5.  http://www.einstein.yu.edu/news/releases/1030/normal-bacteria-vital-for-keeping-intestinal-lining-intact/#sthash.i6YzWMIV.dpuf
 6.  http://www.nytimes.com/2012/06/19/science/studies-of-human-microbiome-yield-new-insights.html?_r=0
 7.  http://ehp.niehs.nih.gov/121-a276/
 8.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC524219/
 9.  http://eurheartj.oxfordjournals.org/content/35/7/426.long
 10.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564498/
 11.  http://www.nature.com/nature/journal/v444/n7122/abs/4441022a.html
 12.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16033867
 13.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18820210
 14.  http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0009085
 15.  http://link.springer.com/article/10.1007/s12016-011-8291-x/fulltext.html
 16.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18283240
 17.  http://stm.sciencemag.org/content/1/6/6ra14.long
 18.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25825908
 19.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24939238
 20.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22686435
 21.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25483329
 22.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23209313
 23.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16216219
 24.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/381215
 25.  http://link.springer.com/article/10.1007/s00535-015-1082-z/fulltext.html
 26.  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22314561
 27. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3179073/
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
TV24
Smiltēns: Pat tantei ar gurķu burku ir sava loma valsts aizsardzības mehānismā
Interneta lietotāju sašutumu izpelnījies sabiedrisko mediju portālā publicētais “Cūku komikss” par karu Ukrainā
Ukrainas tautas apņēmība un spēks turpina iedvesmot: Lielbritānijas karalis uzrunā ukraiņus
TV24
Vēsturnieks: Globāli sankcijas pret Krieviju ir kļūda – tagad viņi savu naudu vienkārši “groza” iekšienē
TV24
Zvērināts advokāts: Grozīt Krimināllikumu ir mūsu Saeimas hobijs. Tas tiek darīts četras reizes gadā
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
VIDEO. Atkal satikušies pasaulē garākais vīrietis un īsākā sieviete
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
Veselam
Blakšu zāle koriandrs un sarežģītais muskatrieksts. Kādas kaites palīdzēs ārstēt?
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
Kādi medikamenti var ietekmēt analīžu rezultātu? Skaidro ekspertes
Veselam
Zaļais kurss – tendence, kas veicinās integrēt tehnoloģiskos jauninājumus ikdienas medicīnas praksē
TV24
Rektore par izglītības reformu: Sanāk, ka mēs gribam, lai ārpus Rīgas nekas nenotiek un visi koncentrējas tikai Rīgā
23:00
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
22:37
TV24
Zvērināts advokāts: Grozīt Krimināllikumu ir mūsu Saeimas hobijs. Tas tiek darīts četras reizes gadā
22:07