Pavasarī ūdens vietā var baudīt svaigi tecinātu bērzu sulu.
Pavasarī ūdens vietā var baudīt svaigi tecinātu bērzu sulu.
Foto: Galsand/SHUTTERSTOCK

“Vismaz spainīti sulu pavasarī katram vajadzētu izdzert!” Kas veselīgs slēpjas bērzu sulās? 4

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Lasīt citas ziņas

 

Kad saldenās kļavu sulas tecināšana tuvojas beigām, nāk kārta spirdzinošajām bērzu sulām. To lielākā vērtība ir minerālvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas, kas pavasarī dod kokiem enerģiju mosties no ziemas miega un raisīt pumpurus.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pavasarī katram vajadzētu izdzert pa spainītim sulas, lai izskalotu organismu no ziemā uzkrātiem sārņiem,” uzskata ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško.

 

Gardas un veselīgas

“Mums garšo bērzu sula, jo tajā ir apmēram 2% cukura, tāpēc tā ir nedaudz salda. Bet, protams, sulā ir arī vērtīgas lietas. Bērzs caur saknēm no zemes paņem minerālvielas – kalciju, magniju, dzelzi, pats veido miecvielas, daudzas aminoskābes, vitamīnus, lai varētu plaukt pumpuri un veselīgas lapas. Mans ieteikums – sulu laikā dzeriet bērzu sulu tādā pašā daudzumā kā ikdienā ūdeni, tas dos jums enerģiju, spēku un prieku, uzlabos iekšējo orgānu darbību un atjaunos organismu,” saka Artūrs Tereško.

Svaigās bērzu sulās organismam vērtīgo vielu ir vairāk nekā raudzētās, tāpēc bērzu sulas, kamēr vien tas iespējams, vajadzētu lietot svaigā veidā. Ārstniecisko augu zinātāja Līga Reitere no Ventspils tās mēdz bagātināt ar upeņu pumpuriem un pirmajiem marta zaļumiem, ko var atrast dārzā, piemēram, mārsila vai timiāna lakstiem.

“Ja garšai liek sulā citrona šķēlīti, to nevajag tur ilgstoši peldināt. Kad šāds dzēriens kļūst miglains, tas veido organismā skābu vidi, kas veicina iekaisumu attīstību. Pareizi būtu mirkli pirms bērzu sulas lietošanas pievienot tai svaigu citrona sulu (tas rada sārmainu vidi). Tas pats attiecas arī uz dzeramo ūdeni,” viņa saka, piebilstot, ka šajā augšējo elpceļu vīrusu izplatības laikā būtu jādomā, kā radīt organismā sārmainu vidi, nevis to pārskābināt. Šī paša iemesla dēļ viņa nelieto arī raudzētas bērzu sulas.

“Ja bērzu sulu vēlas uzglabāt ilgākam laikam, manuprāt, to labāk saldēt, nevis raudzēt. Der arī atcerēties, ka salīdzinājumā ar svaigu vai līdz galam izraudzētu bērzu sulu ierūgusī ir mazāk vērtīga, tādēļ tādu gan nevajadzētu lietot,” domā Līga Reitere.

Savukārt fitoterapeits Artūrs Tereško uzsver, ka rūgšanu nodrošina bērzu sulā esošie cukuri un baktērijas, tādēļ nekas kaitīgs tas neesot. “Tieši otrādi – šis process varētu palīdzēt aktivizēt labās baktērijas arī zarnās,” viņš norāda.

 

Kas par daudz, tas par skādi

Līga Reitere atgādina, ka, piemēram, kļavu sula satur daudz dabisko cukuru, tādēļ, to dzerot, svarīgi ievērot samērīgumu, it īpaši tiem, kuri rūpējas par savu svaru vai slimo ar 2. tipa diabētu. Viņa uzskata, ka veselībai par labu nenāk arī pārmērīga bērzu sulas dzeršana, jo tā no organisma tiek izskaloti ne tikai sārņi, bet arī vērtīgas vielas, piemēram, nātrijs, kālijs, kalcijs.

“Arī bērzu sulu vajag dzert ar sāta sajūtu. Kāda jēga ņemt un ņemt, ja organisms to nevar izmantot, labāk lai paliek dabai. Turklāt, iegūstot bērzu sulas, ļoti svarīgi nenodarīt pāri arī kokam. Kaut ko no dabas ņemot, vienmēr jādomā par to, ko atstājam vietā,” viņa saka. Viņa pati bērza stumbrā ar naglu veido 1–3 šauras atveres, kurās ievieto kokteiļa salmiņus. Šādā veidā stundā savam patēriņam varot iegūt apmēram 0,5–1,5 l sulas.

Turklāt šāds caurums ātri aizaug ciet un stumbrā nepaliek rēta. Starp citu, akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajās teritorijās katrs iedzīvotājs bez maksas var izveidot vienu urbumu bērzā vai kļavā.

Artūrs Tereško apstiprina, ka arī bērzu sulu iespējams pārdozēt, tas īpaši attiecas uz cilvēkiem, kuriem ir nieru darbības traucējumi, piemēram, nieru mazspējas pacientiem no pārmērīgas sulas dzeršanas var sākties ķermeņa tūska.

“Arī tad, ja ir nierakmeņi, ar bērzu sulas dzeršanu nevajag pārcensties, jo šai sulai ir diurētiska iedarbība, tas nozīmē, ka, pastiprinoties liela daudzuma urīna plūsmai, nogulsnējušies akmentiņi var izkustēties no savas vietas un iesprūst urīnvadā. Tādā gadījumā sākas stipras sāpes, ko sauc par nieru koliku.

Savukārt, ja nierēs tikai sāk veidoties akmentiņi un to izmērs ir neliels, sulas dzeršana varētu palīdzēt tos izvadīt. Bet tam būs īslaicīgs efekts, jo pa īstam novērst nierakmeņu veidošanos var, tikai mainot diētu un novēršot varbūtēju nieru bļodiņu iekaisumu,” norāda ārsts. Viņa ieteikums – sulu laikā dzeramā ūdens vietā dzeriet bērzu sulu tādā pašā daudzumā kā ikdienā ūdeni, jo tas dos enerģiju, spēku un prieku, uzlabos iekšējo orgānu darbību un atjaunos organismu.

 

Ja pērk bērzu sulu

* Nelielos apjomos – līdz 300 l gada laikā – bērzu sulu var tirgot, nereģistrējoties Pārtikas un veterinārajā dienestā un dienests to nekontrolē.

* Svaigai nepasterizētai sulai var būt pievienotas rozīnes, augu daļas, cukurs, medus.

* Sulai jābūt iepildītai atbilstošā vienreizlietojamā iepakojumā vai tīros stikla traukos,

* Produkta marķējumā jānorāda sulai pievienotās sastāvdaļas, tilpums, derīguma termiņš, uzglabāšanas apstākļi un produkta ražotāja nosaukums vai vārds, uzvārds un adrese.

* Ražotājam jāveic arī pārdotās sulas uzskaite, norādot informāciju par produkta apjomu, ieguves vietu un laiku.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Ja bērzu sulu tirgo veikalā, tiek reģistrēta informācija par produktu, tā apjomu, ieguves vietu, piegādes datumu un produktu ražotāju,

* Aizdomu vai sūdzību gadījumos pircējam ir tiesības tirdzniecības vietā pieprasīt informāciju par sulas ražotāju un sulas uzskaites dokumentus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas?
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Nākamās nedēļas sākumā Latviju šķērsos siltā atmosfēras fronte. Vai ziemai gals?
VIDEO. Tūlītēja atmaksa! Tūrists iemet ūdens pudeli šimpanzes mītnē. Dzīvnieks sadusmojas un iemet to atpakaļ tūristu pūlī 6
Pārnes biznesu uz Saeimu: deputāte Vīksna iesaista vīna reklamēšanā Saeimas priekšsēdētāju Smiltēnu un ministru Sprindžuku 48
FOTO. Drāma aristokrātu ģimenē: miljonu mantiniece uz ielas dzemdē bērnu un pazūd mīklainos apstākļos 8
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 134
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Jelgavas poliklīnikas vadītāja: Medikamentu trūkuma problēma Latvijā ir sasniegusi savu pīķi, īpaši trūkst antibiotiku 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns? 8
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
Putina kritiķis nosauc datumu, kad kapitulēs Krievijas armija. Kāpēc tieši šajā dienā? 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Tanku piegāde Ukrainai var notikt jebkurā brīdī – Vācija apstiprinājusi “Leopard 1” piegādi no rūpnīcu krājumiem
“Jums neērti nav?”: TV personība Žaklīna Cinovska nikna uz Latvijas bankām, kas turpina pelnīt Ukrainā
Pūtīs auksts vējš. Laika prognoze sestdienai
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
Matroškas, degvīns un pat Čeburaška: Artūrs Mednis nosauc populāras lietas, kuras patiesībā krievi “nozaga” citām tautām 13
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pūtīs auksts vējš. Laika prognoze sestdienai
14:53
Lapsa: Tas nav vienkārši apkaunojums, ka valsts nespēj izsniegt saviem pilsoņiem pases un ID kartes
13:52
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus
13:16