Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Mānīgā diagnoze – dzemdes kakla iekaisums. Kāpēc onkocitoloģiskie izmeklējumi nesniedz pilnīgu ainu 0

“15% gadījumu, veicot kolposkopiju, ir konstatējama nesakritība ar onkocitoloģisko izmeklējumu rezultātiem,” norāda AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikas “Elite” ginekoloģe un dzemdību speciāliste Dita Baumane – Auza. Onkocitoloģiskās analīzes, kas ir profilaktisks dzemdes kakla vēža skrīnings, nereti konstatē iekaisumu, kas pēcāk, veicot kolposkopijas izmeklējumu, liek diagnosticēt būtiskākas šūnu izmaiņas dzemdes kakla gļotādā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
Lasīt citas ziņas

Dita Baumane – Auza skaidro, ka ar 75 – 80% sieviešu kādā savas dzīves posmā inficējas ar vīrusu, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi, taču imūnsistēma ir tā, kas neļauj vīrusam tālāk attīstīties. Ar šo vīrusu saslimst arī vīrieši, taču viņiem tas aktivizējas mutes vai rīkles gļotādā, un viņi šo vīrusu pārnēsā.

Veicot ikgadējo ginekologa apskati, ārsta pienākums ir paņemt onkocitoloģiskās uztriepes – analīzes, kas palīdz noteikt izmaiņas dzemdes kakla gļotādas šūnās. Ja šāda dzemdes kakla skrīninga rezultātā ārstam rodas aizdomas par saslimšanu, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jo tas var būt dzemdes kakla vēža priekšvēstnesis. Precīzu diagnozi var noteikt, izmantojot kolposkopu, jo tā kontrolē bieži tiek ņemts audu paraugs, kā arī, veicot biopsiju, kad ar mikroskopu ārsts apskata šūnas, kurās analīzes ir uzrādījušas izmaiņas. Parasti šīs izmaiņas tiek dēvētas par cervicītu, vai CIN 1, CIN 2, CIN 3. Ja paciente vēlas, tad, izmeklējuma laikā video ekrānā viņa var sekot izmeklējuma gaitai dzemdes kaklā.
Daktere Baumane – Auza vērš uzmanību uz tiem onkocitoloģisko analīžu rezultātiem, kas ir uzrādījuši iekaisumu. Īpaši būtiski tas ir gadījumos, ja pacientēm ir novērojama asiņošana, pastiprināta smērēšanās starp mēnešreizēm, kā arī asiņošana pēc dzimumakta. Ja, paņemot onkocitoloģisko uztriepi, tiek konstatēts iekaisums, būtu svarīgi pēc iekaisuma ārstēšanas veikt atkārtotas analīzes 3 – 6 mēnešu laikā, negaidot nākošo ikgadējo ginekoloģisko apskati vai pat trīs gadus, kad tiks saņemts nākošais valsts apmaksāts uzaicinājums veikt vēža skrīningu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Praksē, aptuveni 15% gadījumu, veicot kolposkopiju, kad tiek skrupulozi pētītas dzemdes kakla šūnas, tiek iegūti atšķirīgi rezultāti salīdzinot ar onkocitoloģisko izmeklējumu. Dita Baumane – Auza skaidro, ka šāda situācija rodas tādēļ, ka ne vienmēr materiāls analīzēm tiek paņemts no vietas, kur atrodas bojātās šūnas. Analīzēs var uzrādīties viegls iekaisums, bet, izmeklējot ar kolposkopu, šūnās, kurās ir izmaiņas, var atklāties daudz nopietnāka saslimšana. Tā kā kolposkopijas pasaulē tiek veiktas gadu desmitiem, ārstiem ir izveidojusies plaša pieredze un kopēji noteikti kritēriji, kas palīdz atpazīt dažādas pataloģiju grupas.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.